Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Devlet müzeleri eser satabilecek

liberal

Öne çıkan mesajlar

Aket-Atum said:

abi allahaşkına eski dünyanın Roma'dan sonra en büyük şehrini sınırlarında barındıran ülkede daha nadir birşeyi satın almaya ne gerek var?

abi şimdi müzeciliği sadece "topraktan çıkan çanak çömlek bok püsür" biriktirmek olarak düşünürsek yanlış olur. maalesef tr'de müze deyince insanların aklına insan ruhuna hitap herhangi bir eseri geçtim maalesef akla gelen tek şey toprak altından çıkan çanak çömlek, sikke geliyor.

Dediğin gibi en eski uygarlıkların olduğu bir yerde yaşıyoruz, eser bolluğu var kimisi gerçekten değerli ve nadir, kimisi ise kendi insanının bile yoldan geçerken bakmadığı eserler.

yani toprak altından çıkan görece niteliksiz ve nadir olmayan eserler satılara bundan gelecek paralarla yeni eserler alınabilir, mesela bir van gogh tablosu olabilir, kazimir malevich tablosu olabilir, türkiye'den kaçırılmış eserlerin müzayededen toplatılması için çalışılabilir, yani aklına gelebilecek her şey.

hamsilipilav said:

hacı yorma kendini o laf anlamaz direk /ignore çak

şunu kendin bile yapamıyorsun bir de başkasına tavsiye veriyorsun. lol
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

yok olm bak doktorlu başlıkta hak vermiş bana :)

niye vermeyeyim abi lol

hamsilipilav gibilerin aksine benim burda kişilerle bir sorunum yok, hiç bir zaman kişileri de tartışmadım, bunun için başka bir topikte bir fikrin için seni eleştirmiş olabilirim, bir diğer topikte övmüş olabilirim. normal yani.:)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Aket-Atum said:

abi allahaşkına eski dünyanın Roma'dan sonra en büyük şehrini sınırlarında barındıran ülkede daha nadir birşeyi satın almaya ne gerek var?

abi şimdi müzeciliği sadece "topraktan çıkan çanak çömlek bok püsür" biriktirmek olarak düşünürsek yanlış olur. maalesef tr'de müze deyince insanların aklına insan ruhuna hitap herhangi bir eseri geçtim maalesef akla gelen tek şey toprak altından çıkan çanak çömlek, sikke geliyor.

Dediğin gibi en eski uygarlıkların olduğu bir yerde yaşıyoruz, eser bolluğu var kimisi gerçekten değerli ve nadir, kimisi ise kendi insanının bile yoldan geçerken bakmadığı eserler.

yani toprak altından çıkan görece niteliksiz ve nadir olmayan eserler satılara bundan gelecek paralarla yeni eserler alınabilir, mesela bir van gogh tablosu olabilir, kazimir malevich tablosu olabilir, türkiye'den kaçırılmış eserlerin müzayededen toplatılması için çalışılabilir, yani aklına gelebilecek her şey.

hamsilipilav said:

hacı yorma kendini o laf anlamaz direk /ignore çak

şunu kendin bile yapamıyorsun bir de başkasına tavsiye veriyorsun. lol

hem bilmiyorsun,hem biliyormuş gibi davranıyorsun birde üstüne müzecilik hakkında akıl fikir vermeye çalışıyorsun.
İlk önce 1900lerin defineci mantık kafası yok artık.
Arkeologlar eserlerin in situ olarak sergilenmesi için çaba harcıyorlar,eserlerin orjinal yerinde olması ve ören yerlerinin yakınında müzelerin yapılması taraftarılar.
Bu her açıdan mantıklı hem tarihsel olarak hem araştırma yönünden hem ekonomik yönden hem de turizm açısından son derece önemli.

Toprak altından çıkan görece niteliksiz bir şey söz konusu değil,seramiğinden,kemiğine,dışkısına,tahıl kırıntısına her şeyin belirli ölçülerde değeri var,bir bilgi var.Onu yorumlayacak bilim adamı karar verir.

Türkiye'de ise eser kaçakçılığı profesörler arasında bile yaygın bir unsur iken,müze müdürü dahi eser kaçakçılığına ön ayak oluyorken,bunları engellemek yerine,bunu teşvik edici yöntemler izlersen bunun izahı ben tarihe,bilime zerre önem vermiyorum demektir.

Müzelerin depolarında bekleyen yığınlarca eser var,sağolsun siyasiler müzeleri kendi kadroları ile doldurduklar için müzeler de eski eserleri sergileyecek alan açmak için bir çaba bir gayret sergilenmiyor.

Türkiye de onlarca yabancı kazı var ve yabancı bilim adamları bizim akademisyenlerden daha dürüstler ve daha çok türkiye yararına çalışıyorlar.

Göbekli Tepe,Çatalhöyük,Miletos,Ephesos,Pergamon,Boğazköy vs.say say bitmez çoğunda en ufak bir eser kaçakcılığı olmuyor,yani arkeoloji bir disiplin olarak bilim dünyasına girdiğinden beri,adamlar eserleri in situ sergilemek adına çaba harcıyorlar.

Osmanlı zamanında kaçırılan eserlerde bir zahmet artık geri dönmesin,kültür bakanlığıda yalandan yere böyle şeylerle uğraşmasın,eserleri davadan kazanınca herhalde yine satacaklar bu kafayla.

O çıkan eserlerin en ufak bir parçasını insanlar yüksek lisans tezlerinde,doktora tezlerinde,akademik yayınlarda kullanıyorlar.
Dahası o çıkan her parçanın istatistiksel bir değeri ve arkeoloji açısından bir veri tabanı sağlamak gibi bir unsuru var.

Adamlar toprak altından çıkan yenmiş midyeleri toplayarak bölge halkının yeme alışkanlığını bile irdelerken sen tutup müzeye girmeye değer görülmüş bir eseri satarsan bunun adı gerizekalılıktır.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

paparnoz said:

sen tutup müzeye girmeye değer görülmüş bir eseri satarsan bunun adı gerizekalılıktır.

dünyanın en büyük ve en prestijli müzeleri gerizekalılar tarafından yönetiliyormuş. anladım teşekkürler.

dünyanın en prestijli müzeleri sömürgecilik döneminin ürünü olan müzelerdir,british museum'dan tut Louvre'ye kadar dünyanın dört bir yanından toplanan eserlerle doludur ve çoğu eser "kaçakcılık" yolu ile o müzelere girmiştir.

Pergamon Zeus Sunağının almanya'da işi ne diye sorgulama gereği duymayan bir insana cevap vermem bile başlı başına bir zaman kaybı ya neyse.

Günümüzde bu müzeler dahi in situ sergilenmek üzere eserleri ait olduğu coğrafyalara iade ediyorlar.Bu yavaş yavaş da olsa artık o kaçakcılık ve definecilik dönemi bitti ama biz dünya'yı 200 yıl geriden takip ettiğimiz ve vatandaşlarımız da türkiye'nin zararına da olsa fanatizm uğruna çıkarılan yasaları desteklemeye devam ederse o 200 yıl baki kalacak gibi görünüyor.Arkeoloji'de etik gelişti,bir çok bilim alanında etik gelişti ama bizde hala yok.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

paparnoz said:

sen tutup müzeye girmeye değer görülmüş bir eseri satarsan bunun adı gerizekalılıktır.

dünyanın en büyük ve en prestijli müzeleri gerizekalılar tarafından yönetiliyormuş. anladım teşekkürler.

mona lisayı sattılar mı da haberim yok?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

paparnoz said:

Bu mesajım genel, sadece buna cevaben değil.

Sırf yapılan herşeyi savunucam diye yeto şeyler söylüyorsun, ne kanıt ne delil birşey var. Bu AKPnin son zamanlardaki en uyduruk demagojisi, ne zaman suçüstü yakalansa "dünyada da böyle" martavalı. Nasıl olsa kendisine oy veren/verecek kitle dünyayı görecek/algılayacak seviyede olmadığı için yuttur herşeyi dünyada da böyle gardiş diye. Üç vakte kadar "dünyada da şeriat var hep inan vallahi" diyecekler hepiniz yiyeceksiniz. Yok eğer sırf yaranma ise amacınız, eminim yakın zamanda abi, az sonra da bir yerde iyi bir memurluk ya da yandaş ve güzel ihaleli bir firma nasip eder zat-ı şahaneleri.

Gelelim dünyaya, avrupa'dan geleli bir ay olmadı, uzuncadır oradaydım. 2 tür müzeden bahsediliyor, bir büyük müzeler(national, grand musée) bir de küçük müzayedeye açık bireysel müzeler var(espace gibi). Kamu malı olan büyük müzelerde birşey satılmaz. Hele ki bazı müzelerin envanterine girmiş bir eseri oradan çıkarmak hükümet için bile mümkün değildir(müzeler bazı noktalarda özerk olarak eserini korur). Ha bir de, imitasyon ürünleri satarlar (pop-art vb. üretilmiş sahte la joconde, ev için süs heykelleri vb.) ve büyük ihtimalle sen bunları gerçeğini satıyorlar sanarsın.

Sana çok fazla parmak yıpratmadan birkaç grand musée göstereyim sen sitelerine bak, ya da belki ulemaya sorarak öğrenmek istersin, sana kalmış;

http://www.musee-orsay.fr/en/home.html
http://www.louvre.fr/
http://www.hermitagemuseum.org/html_En/index.html
http://www.rijksmuseum.nl
http://www.pantheonparis.com/
http://www.metmuseum.org/

Haydi kolay gelsin, kısa sürede yandaş yandaş yükselir makam mevki sahibi olursun inşallah, cümlemize.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...