Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir tweet attı başı kesilecek

Katibim

Öne çıkan mesajlar

saplashaman said:

beton duvarlar arasında benliğini yitirmiş bir gençliğin,ıvıra zıvıra tapma istekliliği,bir dağ başına çıkıp rüzgarı dinlemişliği olmayan,bir ırmak kenarında türkü söylerken o su sesinin türküsüne eşlik ettiğini bilemeyen,2 metre kar içinde tipide yolunu kaybettiğinde,nerdeyim lan ben bile demeyi beceremeyen bir gençliğin çırpınışları,yada ne bileyim mevlanaların,pir sultanların,yunusların toprağında onlara çemkirmek en güzeli galiba :D

ahaha alevilerin katledilmesini haklı görüyorsun sonra da pir sultandan,yunus emre'den bahsediyor şaka gibi.Senin düşünce yolun Yunus Emre veya Pir Sultan'ın yolu değil ki arkadaş,sen islama o açıdan bakmıyorsun zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

niye? yunus emre ve pir sultan bir kesimin malımı olduda haberimiz yok..500 sene önceki savaşlarda haklı haksız kimse kim ben tarihi anlattım size ve taraf tuttuğumuda az çok anlamışsınızdır ama şu azınlık psikolojisinin yaptırdığı yunanistanın baklavaya sahip çıkması gibi herşeye sahip çıkmayın rica ediyorum.

edit:bide inanmıyorum diye çarşaf çarşaf yazıyorsunuz,bari peygamberin büyüttüğü hz aliden dolayı kendilerine alevi diyenlerin arkasına sığınmayın komik oluyorsunuz:D
Sosyal ağlarda paylaş

garip, mesnevide en büyük kötülüğü yapan insana bile kin beslemenin kibirin sonucu olduğunu ve bunu terketmek gerektiğini söyleyen mevlanayı sahiplenip; aynı zamanda da din adı altından insanların birbirini katletmesine normal diyerek,
Yunanistanlığı kim yapıyor bir düşün derim :)
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

duygu sömürüsü diyen olacak,bilmem ne diyen olacak ama durumum böyle insanlara sevgi nazarıyla bakarım kimseyi kırmak incitmek istemem,inanmayana özelden mesaj atayım gelsin 5 dk görüşsün benimle canımı dişime takarım hoşsohbet ayrılması için elimden geleni yaparım.çünkü inandığım dinin peygamberi böyle davranırdı.ondan öğrendim herşeyi...

Peki sana bir soru. Bu mesajından anlıyorum ki kafanda az çok bir iyilik kavramı var. Bu kavramı al, ondan müslüman olmayı çıkar. Şimdi böyle insanları düşün. İyi ama müslüman değil. Senin inandığın dine göre bu insanlar cehennemde yanacak ve canları daha çok acısın diye derileri soyulup soyulup yeniden çıkacak. Kurandan alıntı direk bu.

Bu durum hakkında ne düşünüyorsun? Forumda diğer inanan her arkadaşa sordum bu soruyu az çok ama hiç birinden tatmin edici bir cevap alamadım bir de sende deneyim dedim şansımı (diğerleri için iyi insan kavramı müslüman olmakla totolojik olarak entegre bir kavram çünkü ondan cevaplarının çok manası yoktu sdf)
Sosyal ağlarda paylaş

2-3 paragraftan fazla olmasın abi ne kadar zor olabilir ki bunun cevabı (sınavlara çalışıyorum sdf). diğerlerinin ki çok kısaydı, müslüman değilse yeterince iyi değildir zaten sdf

hatta soruyu tanımsal olarak çok basit hale getirebilirim. kuranda önerilen nerdeyse herşeyi içinden geldiği için yapıyor (hacca gitmek gibi direk dinle alakalı şeyler dışında) fakat tanrıya, meleklere, cennet ve cehenneme inanmıyor. bu insanı örnek olarak alabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

saplashaman said:

islamdaki en buyuk reformist, peygamberdir zaten,ickiyi bile bir anda yasaklamamistir kademe kademe yasaklamistir.halkin o anki ihtiyaclarina kurani metodla cozum bulmustur

Delikanlı bak şimdi,

Aç Sümer yaratılış destanı'nı oku biraz. Ordan Babil ve Akad mitolojisine geç. Türkçe kaynak bulamazsın ama pre-islamic arap pantheon'unu em biraz ucundan. Yahweh'in bu arada neler yaptığına bak tabii. Sonra otur bi daha temiz kafayla oku Kuran'ı. Hala zihninde hiçbirşey değişmemişse iyi bir müslümansın demektir zaten.

Bu tarz güzel insanların en sevdiğim kafası da, tarihte belli dönemlerde dünya'da supreme olan insanüstü varlıkların hep sonsuza kadar most holy kalacağı ve evrenin sonuna kadar ona tapınılacağını zannetmeleri. Bu insanlara sorsanız bu modern homo sapiens sirkinin 10000 yılı daha olsa 10000 yıl daha islam hristiyanlık falan dominant olacak diye düşünürler.

Ne Amon-Ra'lar, Anu'lar, Ptah'lar, El'ler (sonlarına cc koysamıydım acep) gelip geçti, dangalaklık baki kaldı malesef.

Yabancı kaynaktan anlamayan Sümerolog Muazzez İmiye Çığ'ın kitaplarına baksın o da yeter, tek tanrılı dinlerin nasıl çıktığını Sümer tabletlerinden okunmuş gerçek ispatlı hikayesini, kanıtlarını görmüş anlamış olur.
Hatta sadece "Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni" kitabı bile insanın ufkunu açmaya yeterli.

Yazarın tüm kitapları için;
said:
"Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni", 1995, Kaynak Yayınları
"Sümerli Ludingirra - "Zaman Tüneliyle Yolculuk", 1996, Kaynak Yayınları
"İbrahim Peygamber - Sümer Yazılarına ve Arkeolojik Buluntulara Göre", 1997, Kaynak Yayınları
"İnanna'nın Aşkı - Sümer'de İnanç ve Kutsal Evlenme", 1998, Kaynak Yayınları
"Zaman Tüneliyle Sümer'e Yolculuk", 1998, Kaynak Yayınları (Genişletilmiş ikinci basım; ilk basım 1993, Kültür Bakanlığı Yayınları)
"Hititler ve Hattuşa - İştar'ın Kaleminden", 2000, Kaynak Yayınları
"Gilgameş - Tarihte İlk Kral Kahraman", 2000, Kaynak Yayınları
"Ortadoğu Uygarlık Mirası", 2002, Kaynak Yayınları
"Ortadoğu Uygarlık Mirası 2", 2003, Kaynak Yayınları
"Sümer Hayvan Masalları", 2003, Kaynak Yayınları
"Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği", 2004, Kaynak Yayınları
"Vatandaşlık Tepkilerim", 2004, Kaynak Yayınları
"Atatürk Düşünüyor", 2005, Kaynak Yayınları
"Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği", 2005, Kaynak Yayınları
"Çivi Çiviyi Söker - Muazzez İlmiye Çığ Kitabı", Serhat Öztürk, 2002, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Sümerlilerde Tufan - Tufan'da Türkler", 2008, "Kaynak Yayınları"
Sosyal ağlarda paylaş

bak şimdi,kuran-ı kerim'de cennet ve cehennem ayetleri bol şekilde geçer,sebebi ise yüce yaratıcı seni bu dünyaya,amazon ormanlarında getirmiş ve islamdan haberdar edilmemişsen eğer gideceğin yer onda saklıdır yani cehenneme gideceksin denilemez,fakat eğer haberdarsan ve araştırıp,islama girmemişsen islam kendisini son din olarak gördüğü için ve onun kitabı kuran-ı kerimde geçen ayetlerde,kafirlerin çok azgın ateşlerde ebediyyen yanacağını belirtir.
bir ayetde..

Takva sahiplerine vadedilen cennet; onun altından ırmaklar akar yemişleri ve gölgelikleri süreklidir. Bu korkup-sakınanların (mutlu) sonudur inkâr edenlerin sonu ise ateştir. (13/35)

burada akla mantığa aykırı bir tek konu yoktur,eğer haşa kuranda deseydiki sizi uzay gemileriyle alıp dünyada kalanların peşine uzaylıları takıp köşe kapmaca oynatacağız deseydi bu garip olurdu,fakat burada ödül ve ceza sistemi ilk insandan bu yana süregelen bir şey,onun için diyalogcular gibi kurani düşünceyi yumuşatıpda la ilahe illallah(Allahdan başka ilah yoktur)diyen de cennete girecektir demek mürtedliktir,ve onun sonu muhammeden abduhü ve resulühü dür yani muhammed onun kulu ve resulüdür kelimesi,eğer başka soru soracak olursan cevap verebilirim kendi çapımda..
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

bak şimdi,kuran-ı kerim'de cennet ve cehennem ayetleri bol şekilde geçer,sebebi ise yüce yaratıcı seni bu dünyaya,amazon ormanlarında getirmiş ve islamdan haberdar edilmemişsen eğer gideceğin yer onda saklıdır yani cehenneme gideceksin denilemez,fakat eğer haberdarsan ve araştırıp,islama girmemişsen islam kendisini son din olarak gördüğü için ve onun kitabı kuran-ı kerimde geçen ayetlerde,kafirlerin çok azgın ateşlerde ebediyyen yanacağını belirtir.
bir ayetde..

Takva sahiplerine vadedilen cennet; onun altından ırmaklar akar yemişleri ve gölgelikleri süreklidir. Bu korkup-sakınanların (mutlu) sonudur inkâr edenlerin sonu ise ateştir. (13/35)

burada akla mantığa aykırı bir tek konu yoktur,eğer haşa kuranda deseydiki sizi uzay gemileriyle alıp dünyada kalanların peşine uzaylıları takıp köşe kapmaca oynatacağız deseydi bu garip olurdu,fakat burada ödül ve ceza sistemi ilk insandan bu yana süregelen bir şey,onun için diyalogcular gibi kurani düşünceyi yumuşatıpda la ilahe illallah(Allahdan başka ilah yoktur)diyen de cennete girecektir demek mürtedliktir,ve onun sonu muhammeden abduhü ve resulühü dür yani muhammed onun kulu ve resulüdür kelimesi,eğer başka soru soracak olursan cevap verebilirim kendi çapımda..

Yani İslamdan haberdar, fakat müslüman olmayan iyi insanların cehenneme gidip derileri soyula soyula yanmalarını normal karşılıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Creative said:

GERGE said:

anti-islam filan değilim ben bu arada.

direk anti-din, anti-peygamber, anti-kitap, anti-dogma...

Benim kutsalım İnanna'ya laf atmadığınız sürece sorun yok.

cidden soruyorum ben şöyleyim böyleyim diye yazınca burda havalı göründüğünümü sanıyosun? yani aynı dindarlar gibi illa ben inançsızım diye her yerde inancını-inançsızlığını belli eden tayfa ne zaman bitecek merakı içindeyim.

Asla durup dururken ben böyleyim demiyorum bu arada kişiselde yeri gelmediyse. 10 yıldır buradayım yani, sor. Din konusu açılınca gelip, "Allah yok, Muhammed de kulu ve elçisi değil, sadece yazarı diyorum"; gidiyorum.

Saygı göster diyor sonra biri. O zaman hiç düşünmeden şunu koyuyorum:

http://forum.paticik.com/thumbnails/62f/e81/b1a/bdd/095/843/616/8d1/97d/143/94_450xNULL.gif

Hepsi bir mesajda bitti işte.
Sosyal ağlarda paylaş

hüküm Allahın ve onun gönderdiği kitabındır dostum varmı başka sorun? bende şöyle evirip kıvıranlara sinir oluyorum özellikle de diyalogculara başka bir açıklamaya gerek varmı?

ayrıca islam terminolojisinde iyi kafirler muhabbetide vardır ve onlar cehennemin tabaka tabaka ateşine göre ceza görüp yanacaklar,ama kafir olmalarının en büyük sebebi,incilin tahrif olduğunu bildikleri halde onunla amel etmeleridir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
saplashaman said:

beton duvarlar arasında benliğini yitirmiş bir gençliğin,ıvıra zıvıra tapma istekliliği,bir dağ başına çıkıp rüzgarı dinlemişliği olmayan,bir ırmak kenarında türkü söylerken o su sesinin türküsüne eşlik ettiğini bilemeyen,2 metre kar içinde tipide yolunu kaybettiğinde,nerdeyim lan ben bile demeyi beceremeyen bir gençliğin çırpınışları,yada ne bileyim mevlanaların,pir sultanların,yunusların toprağında onlara çemkirmek en güzeli galiba :D

Dağcıyım ben abi, yaptık bunların hepsini =)

Ayrıca burası Mevlana'dan önce Inanna'nın topraydı, kıdemliliği var.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

hüküm Allahın ve onun gönderdiği kitabındır dostum varmı başka sorun? bende şöyle evirip kıvıranlara sinir oluyorum özellikle de diyalogculara başka bir açıklamaya gerek varmı?

Ahahah sen diğerlerinden de kötü çıktın. Ben bu konuda hakkında (inanan inanmayan fark etmez) daha felsefi boyutlarda ve daha tarafsız düşünmüş birini arıyorum. Gerçekten bu durum bana baya enteresan ve çelişkili geliyor amacım kimseyi dinden çıkarmak falan da değil zaten. Baya çelişkili bir yapı gibi gözüktüğü için ilginç geliyor bana sadece o kadar.

İyi bir insanın cehennemde yanması hakkında bir fikrin yoksa zaten çok konu üzerine düşünmemişsindir demek o yüzden tartışmayı bitirebiliriz burda.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi bir insan demiyorsun sen,iyi bir kafirden bahsediyorsun,bu dünyada elime kılıcı alıpta bu kafir lan durup dururken vurayım kafasını desem,öbür dünyada onun hakkını nasıl öderim diye düşünürüm,ilahi adalet var ve öbür dünyada koyun kuzudan hakkını alacak:D onun için inanç meselesinde aşırı gitmeyi sevmem,herkesin inandığı kendisine ..
Sosyal ağlarda paylaş

"Allah öyle dediği için" noktasına getirdiğin için de tebrik ediyorum seni. Bugün islamla ilgili ne sorun varsa "Allah öyle dediği için yapcaksınız" diyenler yüzünden çıkıyor. Sonra da gelip "ben peygamberimizin şevkatini, iyi kalpliliğini örnek aldım" falan deme bari heh. Onca saydığın düşünürün felsefelerini de örnek almadığın baya ortada. Laf olsun diye bazı düşünürlerin adını sayıp, islam yoluyla çok olgun bir düşünce seviyesine eriştiğini iddia edip, "preaching" yapmaktan başka bir şey değilmiş yani onca yazdığın yazı. Sıkıştığın noktada yine "allah öyle dediği" içine döndük, çok derin bir düşünürmüşsün gerçekten de.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

ayrıca islam terminolojisinde iyi kafirler muhabbetide vardır ve onlar cehennemin tabaka tabaka ateşine göre ceza görüp yanacaklar,ama kafir olmalarının en büyük sebebi,incilin tahrif olduğunu bildikleri halde onunla amel etmeleridir.

Ahaha bu ne yahu?...
Aboooov...
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

iyi bir insan demiyorsun sen,iyi bir kafirden bahsediyorsun,

Nasıl yani, kafir insan değil mi? İnsan olmak için bir dine mi inanmamız gerekiyor? Ya da diğerlerinin söylediği şeyi mi iddia ediyorsun? Yani bir kişi, inanmadığı sürece iyi bir insan olamaz ne kadar yardım sever, ne kadar şefkatli, ne kadar iyi kalpli olursa olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

saplashaman said:

Ahaha bu ne yahu?...
Aboooov...

bana biraz bu düşünce sistemindeki bir çelişkiyi bir nebze giderebilmek için yapılmış bir yama gibi gözüküyor. Sonuçta islamın tüm "kritik" gereklerini yerine getirmiş fakat insanlara yer yer kötü davranmış, iyilik yapmak için uğraşmamış bir insan eninde sonunda cennete giderken tam tersine benim dediğim gibi sürekli iyilik yapmak için uğraşmış, sürekli yardım etmeye çalışmış bir inanmayan sonsuza kadar cehennemde yanıyor. Bu bana bir çelişki gibi geliyor. Daha bunun neden çelişki olmadığını anlatabilen bir insanla karşılaşmadım lisedeki din hocasından tut forumlarda ben şu şu düşünürlerin eserlerinden çok etkilendim diyen inanırlara kadar. Ortada ne inanların ne de inanmayanların anlamadığı bir durum var. Keşke daha eskiden yaşasaydım da Hz. Muhammede sorabilseydim sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...