Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir tweet attı başı kesilecek

Katibim

Öne çıkan mesajlar

soyle ki, dinin varligina, "hayatta kalmasina" kasteden biri oluyor hicbir baska kotuluk yapmasa da. Otoriteye respect sart yoksa herkes civitir, bi suru kotuluk olur. O kotulugu yapanlar normalde din otoritesi mutlak olsa drone iyi olacaklardi. Onlarin birikimli kotuluk haznesinden payina dusune aliyorsun. Cok iyisin ama puppetmastersin. yemezler yanacan.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca ardeth cevabı yazıyorum,bilinmeyen denklemlere dönüştürme şimdi konuyu,diyorumki islamda ceza varsa ödülde var,cehennem varsa cennette var,bunların nedenini sorgulamak inanıyorum diyen insanın düşünmeye zahmet bile edeceği şeyler değildir,tasavvufi düşünceye kendimi veririm en azından tali yoldan kadir-i mutlaka ulaşırım neyi anlamıyorsun daha?

bide raze sen insanlık neden varı sorgulamaya getiriyorsun,yada akıl insanda neden var gibi konuşuyorsun fakat,insanoğlu bilinen tarihinden beri inanç çatışmaları v.s yaşamıştır ben diyorumki,son din islamdır,islam diyorki benden sonra din gelmeyecek ve benden önce gelenlerin kuralları benim gelmemle hükmünü bitirmiştir diyor asıl mesele bu buradan gidersek daha sağlıklı tartışabiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

benim bildiğim en rezil en kötü müsliman bile kull hakkı dısında cehennemde cezasını cekip cennete gidicek.

en kral na-muslimanda cehennemin daha ufak tabakasında takılcak

Bu yanlış işte.

Bu yanlış öğretiliyor. En rezil müslüman dediğinin sadece sıfatı müslüman bize göre. Nasıl nüfus cüzdanının arkasında islamiyet yazıyor diye herkes islamiyete inanmıyorsa, her "elhamdülillah müslümanım" diyen de "müslüman" olmuyor.

Malesef öyle öğretiliyor ve insanlar da "oh olm iyi kötü bi şekilde gidicez cenneye" düşündüğü için herkese tatlı geliyor biraz bu düşünce. Ama iş öyle kolay değil.

Dediğim gibi islam dininde kul hakkı dışındaki günahları affedebilirim diyor. Günümüzde islam "kelime-i şehadet getiriyon tamam olm" diye görülüyor, dediğim gibi insanlara da tatlı geliyor bu düşünce ama, öyle değil. İnandığı kutsal kitabı bile okumadığı için insanlar böyle yanlış düşünceler yayılıyor topluma.

Oha sotto ile aynı şeyleri yazmışız lan. Yok lan sadece bi cümle aynı gibi sgsfhgfdsgs
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

seagle bak günah ve küfür kavramlarını ayrı bir noktaya koymak gerekiyor,günah Allahın yasakladığı(faiz,zina,namaz kılmama,oruç tutmama,kul hakkı v.s gibi)bunlar dediğin gibi kul hakkı hariç affedilebilir niteliktedir,kul hakkı ise,münafık,kafir,müslüman farketmiyor hak helaline gitmesi gerekirki olmazsa sonuçları bellidir,fakat küfür;yani inkar direkt yüce yaratıcının varlığını ve onun gönderdiği peygamberini inkar etmeye gidiyorki,puta tapanların,ateistlerin,bu sınıfa girenlerin cennete gidemeyeceği kesin çizgilerle ayrılmıştır.asıl islam,yumuşatılmış islam konularına girmek istemiyorum fakat islam bu ve neden devamlı azap ve cehennem dönüp dolaşıp ortaya ısıtılıp ısıtılıp sürülüyor merak ediyorum?

Senin terminolojinle bir kaç soru sormak istiyorum,

1-günahkar (listedeki şeylerden ne bileyim bazılarını 1-2 kere yapmış en az), insanlara iyi davranmak ve yardım etmek için özel bir çaba göstermemiş fakat küfürcü olmayan biri elinde sonunda cennete gidiyor mu?

2- Orda sayılan günahları işlememiş, tam tersine onların tersini yapmak için uğraşmış fakat inkar eden bir insan (sadece inkar ediyor, tutup da dinlere saygısızlık falan etmek için bir çaba göstermiyor) sonsuza kadar cehennemde yanacak mı?

3- Eğer ikisinin de cevabı evetse, sence bir insan olarak birinci kişi mi daha değerlidir, ikinci kişi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
saplashaman said:
bunların nedenini sorgulamak inanıyorum diyen insanın düşünmeye zahmet bile edeceği şeyler değildir

Düşünmeye zahmet etmemek en büyük günah olsa gerek.

saplashaman said:
Allah her insana doğruyu anlayacak akıl verdiği halde islamın kendisine ulaşmadığı insanlara azap etmeyeceğini bildiriyor. (İsrâ Sûresi, 15)

Allah sana akıl verdi, ama düşünmeye zahmet etmiyorsun. Varoluşunu bağladığın temel şey de düşünülecek birşey değilse (ki sure aklın temen amacının tam olarak onu düşünmek olduğunu söylüyor), ben cehennemin alt katlarına inerken bir selam çakarım sana.

İkimizde cehennemliğiz anladığım kadarıyla sözlerinden.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

bunların nedenini sorgulamak inanıyorum diyen insanın düşünmeye zahmet bile edeceği şeyler değildir,tasavvufi düşünceye kendimi veririm en azından tali yoldan kadir-i mutlaka ulaşırım neyi anlamıyorsun daha?

eh baştan bunu söylesen tartışmaya uğraşmazdım senle zaten. dediğim gibi kimseyi dinden çıkarmaya çalışmak gibi bir niyetim yok hehe. sadece merak ettiğim bir sorunun cevabını arıyorum ama doğal olarak bu konuyu sorgulamamış birinin cevabı olamaz bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Din hocasına sormuştun ayni şeyi abi lisede. Müslüman olmayan iyi bir insan olamayacağını söylemişti.

O niyet bende var bu arada =) Hatta bir kere birini ya Allah yoksa diye hüngür hüngür ağlatmıştım, kız hala allahsız.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

2- Orda sayılan günahları işlememiş, tam tersine onların tersini yapmak için uğraşmış fakat inkar eden bir insan (sadece inkar ediyor, tutup da dinlere saygısızlık falan etmek için bir çaba göstermiyor) sonsuza kadar cehennemde yanacak mı?

Dini inkar edebilir diye düşünüyorum, o da Allahın takdirine bakar. Şirk denilen şey var mesela, şirk inkardan biraz daha farklı. Dediğin saygısızlık boyutuna geliyor. Şirk bizde inkar anlamına geliyor ama asıl anlamı "eş koşma". Yani yaratıcı yoktur anlamından çok, var ama ben de kendi dünyamın yaratıcısıyım tarzı bi kafa yapısı.

Pek düzgün bir örnek olmadı gerçi. Nasıl örneklenir onu da bilemedim şimdi ama farketmşsindir aradaki kelime anlamının ve durumun ince farkını.
Sosyal ağlarda paylaş

60-70 sene dünyada takılıp sonrasında sonsuza kadar cennette yaşama,1000 derece sıcaklıktaki altın nehirde erimeyen hurilerle yüzme falan iyimiş aslında ama yetersiz bence. en yüksek bilinç ve bilgi seviyesine ulaşana kadar tekrar tekrar doğmalıyız bence en az birkaç bin sene. hatta bence cehennem falan yok, ölünce löpçük diye bida doğuyorsun yeterli xp yoksa beyinde.
Sosyal ağlarda paylaş

bak sorularına cevap şeklinde gideyim,terminolojim ayet ve hadis şeklinde,bazende din büyüklerinin sözleri şeklinde olacak
1.hadis
1-“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.”
(Müslim)

burada cehenneme atılacağı ve öyle az bir zaman değil bayağı bir zaman kalacağından bahsedilir.

başka bir hadis
“Kaçmayarak, yalnız Allah’tan sevap bekleyip sabrederek, düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen, borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur. Bunu bana Cibril söyledi.”
(Müslim)

burada da şehit dahi olsan borçlarını yani kul hakkını ödemediğin zaman o şehitliğin sevabı dahi kul hakkının derecesine yetişemiyor.
2-hz alinin babası ebu talip ki o kadar peygamberimizi korudu kolladı ama son nefesinde müslüman olmadan öldü ve peygamberimiz bir hadisinde şunları söyledi

(Cehennemde en hafif azap Ebu Talib’e yapılır. Ayaklarında ateşten iki nalın olacak, bunların sıcaklığından beyni kaynayacaktır.) [Müslim]

3-2.kişi daha değerlidir çünkü her tür pisliği olan müslüman bir komşumun olmasındansa yahudi veya ateist bir komşum olmasını tercih ederim,ama üst 2 maddede yazılanları değiştirmez.ve onlara bu dini tebliğ etmezsem onların hakkıda benim üzerime kalır diğer dünyada ve bana sorarlar bildiğin halde neden tebliğ etmedin diye maazallah
(Cehennemde en hafif azap Ebu Talib’e yapılır. Ayaklarında ateşten iki nalın olacak, bunların sıcaklığından beyni kaynayacaktır.) [Müslim]
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

saplashaman said:

seagle bak günah ve küfür kavramlarını ayrı bir noktaya koymak gerekiyor,günah Allahın yasakladığı(faiz,zina,namaz kılmama,oruç tutmama,kul hakkı v.s gibi)bunlar dediğin gibi kul hakkı hariç affedilebilir niteliktedir,kul hakkı ise,münafık,kafir,müslüman farketmiyor hak helaline gitmesi gerekirki olmazsa sonuçları bellidir,fakat küfür;yani inkar direkt yüce yaratıcının varlığını ve onun gönderdiği peygamberini inkar etmeye gidiyorki,puta tapanların,ateistlerin,bu sınıfa girenlerin cennete gidemeyeceği kesin çizgilerle ayrılmıştır.asıl islam,yumuşatılmış islam konularına girmek istemiyorum fakat islam bu ve neden devamlı azap ve cehennem dönüp dolaşıp ortaya ısıtılıp ısıtılıp sürülüyor merak ediyorum?

Senin terminolojinle bir kaç soru sormak istiyorum,

1-günahkar (listedeki şeylerden ne bileyim bazılarını 1-2 kere yapmış en az), insanlara iyi davranmak ve yardım etmek için özel bir çaba göstermemiş fakat küfürcü olmayan biri elinde sonunda cennete gidiyor mu?

3- Eğer ikisinin de cevabı evetse, sence bir insan olarak birinci kişi mi daha değerlidir, ikinci kişi mi?

İslama göre cennete gitmek için gerekli olan tek şart bilerek ve kabul ederek kelimeyi şaadet getirmek
Sosyal ağlarda paylaş

e sen getirebiliyormusun bir düşün ?

kelimei şaadeti türkçe tercümeyle bir düşün şu an.
her iki cümledeki olayıda gercekleştiremedigini anlıycaksın.

turan dursun gibi adamların tökezledigi noktalar bunlardı zaten islamda.
şaadetinde bir manası var senin onu çözmen gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

3-2.kişi daha değerlidir çünkü her tür pisliği olan müslüman bir komşumun olmasındansa yahudi veya ateist bir komşum olmasını tercih ederim,ama üst 2 maddede yazılanları değiştirmez.ve onlara bu dini tebliğ etmezsem onların hakkıda benim üzerime kalır diğer dünyada ve bana sorarlar bildiğin halde neden tebliğ etmedin diye maazallah

ps: Gerçi yine yorum sordum ama istiyorsan cevaplamak zorunda değilsin (not burdaki ps, prescript anlamında sdf)

Tamam ama sonuçta olarak birinci kişi uzun bir süre olsa bile sonlu bir süre cehennemde yanıp cennete gidecek ve orda sonsuz süre geçirecek. İkinci kişi ise sonsuza kadar cehennemde yanacak öyle ki beyni falan kaynayacak. Sonsuza kadar. O zaman sence sonlu bir süre inanılmaz azaplar çekip cennete mi gitmek daha kötü bir şey, yoksa sonsuza kadar en hafif azabı çekmek mi? Eğer ikincisi daha kötü ise, nasıl olurda bu yöntem değerli insanı değersin insandan ayırır.

Gerçekten yani değerli insanın sonsuza kadar azap çekmesiyle, değersiz pis bir insanın sonlu miktarda inanılmaz azaplar çekip sonra sonsuz mutluluğa kavuşmasında bir anlaşılmazlık yok mu?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır yok,insani fıtratda şöyle düşün o zaman,bir hakim var 2 tane suçlu var karşısında,birisi bir terörist ve gitmiş bir devlet kurumunu bombalamış ama kimseye birşey olmamış pazar günüymüş,bekçiler bahçede top oynuyormuş v.s:D biriside tefecilik yaparak para toplarmış,ve bundan 5 kişi şikayetçiymiş,sence hangisi daha fazla ceza alır,devletin şahsına saldırı yapan bir teröristmi yoksa adi suç işlemiş bir kalpazanmı işte meselenin püf noktası burada bence
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

e sen getirebiliyormusun bir düşün ?

kelimei şaadeti türkçe tercümeyle bir düşün şu an.
her iki cümledeki olayıda gercekleştiremedigini anlıycaksın.

turan dursun gibi adamların tökezledigi noktalar bunlardı zaten islamda.
şaadetinde bir manası var senin onu çözmen gerekiyor.

anlamadım bunu bana mı söylüyorsun ?
ben yorum yapmadım, sadece requirementları söyledim

ben islamı kendime göre yorumlayıp kendime göre yaşıyorum

buraya dahil olmam pek doğru olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

hayır yok,insani fıtratda şöyle düşün o zaman,bir hakim var 2 tane suçlu var karşısında,birisi bir terörist ve gitmiş bir devlet kurumunu bombalamış ama kimseye birşey olmamış pazar günüymüş,bekçiler bahçede top oynuyormuş v.s:D biriside tefecilik yaparak para toplarmış,ve bundan 5 kişi şikayetçiymiş,sence hangisi daha fazla ceza alır,devletin şahsına saldırı yapan bir teröristmi yoksa adi suç işlemiş bir kalpazanmı işte meselenin püf noktası burada bence

Abi bu örnek pek olmamış. Birinci insana daha değerli diyorsun sonra gidip de devlet binasını bombalayan teröristle bir tutuyorsun. Daha değersiz dediğin ise tefeci oluyor. Burda bir sorun var gayet.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...