Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

said:
GELİR TESTİNE KİMLER GİDECEK?

31 Ocak’a kadar 18 yaşından büyük olup da bizden sağlık yardımı alamayan çocuklarımız, işsizler, YABANCILAR, köylüler, ayda 30 günden az SSK’lı olarak SGK’ya bildirilenler kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırmak zorundalar. Bir ailede birden fazla gelir testine gidecek çocuğu varsa hepsi gitmek ve hepsi GSS primi ödemek zorunda.31 OcaK’a kadar gelir testine gitmeyenlerin aylık kişi başına geliri ise 1.773 liradan çok olduğu kabul edilecek ve kendilerine her ay 212.76 lira borç çıkarılacak.

[b]GELİR TESTİ HARCAMALARA GÖRE YAPILACAK

13 ayrı kurum, 28 farklı teknik-yöntem kullanarak GELİRİMİZE DEĞİL HARCAMALARIMIZA göre gelir testi yapacak. Çıkacak gelir testine göre;

şurdaki bold kısmı anlayamıyorum ben cidden.

bi de bişeyi merak ediyorum. yukarıda bahsi geçen özel sağlık sigortalarından birini kullananların durumu nedir tam olarak?
Sosyal ağlarda paylaş

ne güzel dediğim yere geliyorsunuz :) sözlükten okumuşsunuz, gelir testi harcamaya göre yapılacak. aldığınız yardımlar, babanızın evinde kirasız oturuyorsanız babanızın almadığı o kirada size gelir kaydedilecek. evinizde eşyaların lüks olması kredi kartı harcamalarınız felan. bir sürü şey var. olsun herkes sigortalı olacak ne var bunda sigara parası da diyebilirsiniz :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
1) kimler gss ye prim ödeyecek?
a) eğer kendi cebinden ödüyorsa, yani bir sigorta güvencesi yoksa
(özel sigortası olması birşey ifade etmiyor)

b) işsiz ise, ve babadan anadan, eşinden dolayı sigortalı değilse, veya 18 yaşını
geçtiği için baba-ana sigortasından düşmüş ise
c) köylüler
d) işi varsa ama sigorta primi yatırılmıyorsa veya eksik yatırılıyorsa

işte bu dört ana grup,

bu doğru değildir sanırım. doğruysa gg zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
herkes bağlı bulunduğu kaymakamlığa gidecek, ilgili ahret soruları gibi olan
bir çok maddeli forum doldurulacak, bunları kontrol eden güvenli pc ye
kaydedecek ve kendilerinin o meşhur soruşturması sonunda, gelir rakamını
(dolayısıyla gss primini) belirleyecekler..burada kilit nokta şu: bu devletin
kurumları var ya hani maliye, sgk, tapu dairesi, trafik, vs vs onların kayıtları
devreye giriyor.: gelir testinin kriteri gelire göre değil harcamaya göre..
kredi kart, alınan faturalar, alınan ev ,araba, arsa, hisse senedi, hatta
(maalesef babadan anadan daha geçmemiş miras), vay efendim kart
başkasınındı, veya evin onun üstüne yaptım ama sahibi benim, olaylarına,

'beni ırgalamaz kardeşim' diyor sosyal devetimiz. çünkü amaç para, yani prim..
buradan da bizi çok sevdiği anlaşılıyor.

300 lira limiti olan öğrenci kredi kartım var, pederin taksidini ödediği kuradan çıkmış toki evi var üstüme. 2 tane telefon hattım var birini annem kullanıyor.

tüm bunlarla beraber 70-80 lirayı aşarsa prim ben o sigortayı kırarım yalnız.
Sosyal ağlarda paylaş

kişi başı 30 lira ödese! bak 30 dedim.

30 yaşına kadar okusa! bak yine 30 dedim.

70 yaşına kadar yaşasa, bak 70 diyorum şimdi de.

30x12= 360 360x40=14400.

bir ailede 3 kişi olsa, çekirdek aile dedim bak.

14400x3=43200

şimdi çıkın sorun bakalım teyzenin ninenizin amcanızın halanızın çekirdek ailesinde sağlığa 43 milyar harcayan kaç aile var.
Sosyal ağlarda paylaş

başka bi siteden alıntı

said:
İşsiz birini zorla sigortalı yapacaksın ve ondan zorla para isteyeceksin. Adamın geliri yoksa bile gidip anne ve babasının mal varlığını araştıracaksın. Kanuna göre bakmakla yükümlü değil anne baba ama SEN YİNE DE ONUN GELİRLERİNİ ÇALIŞMAYAN ÇOÇUĞA bölüştürüp para isteyeceksin. Adamın zorla evine gidip ziyaret edeceksin. Nerde hane mahrumiyeti? Niye adamın evine gidiyorsun. Adam senden bir şey istemiyor ki. Zorla sigorta paketi satacaksın. Zorla evine gideceksin. Dünyanın neresinde görülmüş uygulamalar bunlar?

savunduğunuz şey bunu da kapsıyor bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

abi inanılmaz ya. 35 lira falan hikaye resmen. karıştırdıkça boku çıkıyor şu adamların yaptığı her haltta olduğu gibi.

al buyur

said:
Gelir testinin esas sağlayıcı yeni kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır ve bu bakanlığa 3000 eleman alıyorlar. Basında görmüşsünüzdür bunu da, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 3 milyon aile için 3 bin Aile ve Sosyal Destek Danışmanı uzman alacak. Uzmanlar, şiddetten madde bağımlılığına kadar her türlü sorunu çözecek. Ailelere psikolojik destek sağlayacak.” Deniyor ya bu uzmanlar her yıl yeşil kartlı aileleri ziyaret edip, gelirlerini tespit edecek ve tespit ettikleri gelire göre de yeşil kart kapsamından çıkarıp, GSS primi öder hale getirecek. İlgili yönetmeliğe göre, Genel sağlık sigortası tescili yapıldığı tarihten itibaren primi Devlet tarafından ödenenler ile asgarî ücretin üçte biri üzerinden prim ödeyenlerin hane ziyaretleri her yıl yenilenecek. Yani evleri ziyaret edip, yaşam kalitesine bakacaklar, evin kirasının nasıl ödendiği, yiyecek ve giyim eşyalarının nasıl satın alındığına bakacaklar.

bold kısım efsane
Sosyal ağlarda paylaş

zaten bu para yatacaksa göstermelik asgari ücretten işe giriş gösterilir hem sgk sı olur hem emeklilik primi yatar

aslında bu iş için paravan şirket bile açılır, adamın kredi kartından 12 taksitle çekersin asgari ücretten sigorta primini ödedi ödemedi derdin de olmaz üstüne gerçek anlamda maaş da ödemeyeceği için vergiden de düşersin çok iyi iş
Sosyal ağlarda paylaş

ya yok gülme krizine girdim akşam akşam. neresinden tutsan elinde kalıyor mantıklı hiçbir yanı yok devlet dairesinde çalışmıyorsan.

özel sağlık sigortası olup olmaması nasıl bir şeyi değiştirmiyor o kısmı özellikle anlamak imkansız.

said:
arkadaşlar özel sigorta ile sgk yı karıştırıyorlar..bu gss devlet sigortasıdır adı
da sgk gss dir. sosyal güvenlik kurumu genel sağlık sigortasıdır. ve zorunludur isteğe bağlı değildir. gelir testine gitmezseniz üst sınır olan 212,80 tl paylık prime mahkum edilirsiniz..bunu yaparken devlet sizin veya eşinizin özle sigortası olup olmadığına bakmaz.

böyle cevap vermişler aynı soruya da inanmak istemedim ben. yetemedim yada anlamaya.
Sosyal ağlarda paylaş

benim aklım almadı zaten zamanında olan bağkur hede hodo neye göre alınıyordu ki? hiç ev ziyareti mi oluyordu.

eve bir gelicekler selamın aleyküm ren, nasılsın kardeş?
diye. dolabı açıcaklar lacoste falan.

a:abiler r:ren

a- sen öğrenci değil misin.
r- evet. hediye o.
a- ama nasıl olur konuştuk. nerden geldiği belli olmayan şeyleri kabul etmiyoruz dedik.
r- ya abi siz işinizi yapın halı saha maçı var bizim.
a- halı saha maçını her zaman yaparsın mübarek.
a- gel sen gel. konuşalım biz sigortanı
a- hem feyzli bayram abi de orda
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

benim aklım almadı zaten zamanında olan bağkur hede hodo neye göre alınıyordu ki? hiç ev ziyareti mi oluyordu.

eve bir gelicekler selamın aleyküm ren, nasılsın kardeş?
diye. dolabı açıcaklar lacoste falan.

a:abiler r:ren

a- sen öğrenci değil misin.
r- evet. hediye o.
a- ama nasıl olur konuştuk. nerden geldiği belli olmayan şeyleri kabul etmiyoruz dedik.
r- ya abi siz işinizi yapın halı saha maçı var bizim.
a- halı saha maçını her zaman yaparsın mübarek.
a- gel sen gel. konuşalım biz sigortanı
a- hem feyzli bayram abi de orda

ahahahha güldüm buna
Sosyal ağlarda paylaş

kredi kartı harcamalarını takip etmeleri mümkün hani satır satır değil de toplamda ne kadar harcandığının verisini merkezden çekme şansları var en akla yatkını da bu

daha doğrusu banka işlemine dair her şey kayıt altında olduğundan istendiğinde takip edilebilir

eve gelip bakmazlar ya çok saçma ve gereksiz hayır o da değil adamların eve gelebileceği mesai saatlerinde evde olmama şansımız da yüksek
Sosyal ağlarda paylaş

8-10 yıl gibi bir süredir hastaneyle olan tek alakam elimi kesmem. onda da 5 dikiş attılar. 2 kere de pansumana gittim, sonrasında da gelmek istemiyorsan bunun aynısını evde de yapabilirsin dedi hemşire. neden zorla ödemek zorundayım bu sigorta parasını? yeşil kart kullananlar yiyor diyorsan onla ilgili çalışma yap beni niye karıştırıyorsun?

35 lira falan hikaye direk hikaye. biraz araştırınca detayı çok acayip o işin. özel sağlık sigortası olup olmaması da bişeyi değiştirmiyormuş bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

hah demekki mesela özgürlük falan deil paraymış =).

Özel sigortayı kapsamaması üzücü. Ama mesela benim için iyi. Şimdi işten ayrılsam, yurt dışında iş bulsam burda bi şekilde ssk mı devam ettirmiş oluyorum bu sayede. Özel sigortamıda öderim bi yandan istersem.

Özele pek güvenim yok işin açıkçası, sömürüyorum bu aralar ama mesela ilk senem oldugu için herhangi bi hastalıktan teşhis konulsa bi daha ondan sigortalamayacaklar adamlar.
Mesela özel sigortada 65 yaşında yenilemezsen, pat bitiyor ve bir daha yapmıyorlar.
Tabi güzel şey orası ayrı ama, işsiz adam zaten özel sigorta parasını ödeyemez o yüzden bi sıkıntı olmaz; işsiz ama parası olan adama da koymaz biraz yolalım hem zaten özel sigorta lol 34225 tane regulasyon çıkarırlar iki kuurş para vercekler diye kaldırmış olabilirler heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

hah demekki mesela özgürlük falan deil paraymış =).

Özel sigortayı kapsamaması üzücü. Ama mesela benim için iyi. Şimdi işten ayrılsam, yurt dışında iş bulsam burda bi şekilde ssk mı devam ettirmiş oluyorum bu sayede. Özel sigortamıda öderim bi yandan istersem.

Özele pek güvenim yok işin açıkçası, sömürüyorum bu aralar ama mesela ilk senem oldugu için herhangi bi hastalıktan teşhis konulsa bi daha ondan sigortalamayacaklar adamlar.
Mesela özel sigortada 65 yaşında yenilemezsen, pat bitiyor ve bir daha yapmıyorlar.
Tabi güzel şey orası ayrı ama, işsiz adam zaten özel sigorta parasını ödeyemez o yüzden bi sıkıntı olmaz; işsiz ama parası olan adama da koymaz biraz yolalım hem zaten özel sigorta lol 34225 tane regulasyon çıkarırlar iki kuurş para vercekler diye kaldırmış olabilirler heh.

mesele nasıl özgürlük değil? enayi yerine koyulup zorla para ödetilmek isteniyor insanlara.

işsiz adama nasıl sıkıntı olmuyor ya? adam işsiz diyelim ki. bulamıyor iş, çalışamıyor. 25 yaşından da büyük. nasıl ödeyecek bu adam o parayı?

eve gidip harcama kontrolü yapmak hangi akla sığar?

hepsini geçtim 885 lira maaş alan 35 lira ödeyecekken, 890 lira maaş alan 105 lira ödüyor. wtf? yüzde koy bari ona göre ödesin niye 3 katına çıkarıyorsun?

bu arada gelire göre değil haracamaya göre hesaplama yapılacak dediği an o 35 lira olayı yalan direk. geçiniz. 35 liraya sağlık sigortası olayı direk kağıt üzerinde sadece şu anki haliyle. gelir değil de harcama üzerinden uyguladığın an bitti olay.

işsiz adam özel sigorta parasını öder veya ödeyemez orası kimseyi ilgilendirmez. ama sen tutup da özel sağlık sigortan olsa bile orası bizi bağlamıyor bu parayı ödeyeceksin paşa paşa nasıl dersin? e adam kullanmak istemiyor senin genel sağlık sigortanı, nasıl dayatırsın bunu? sosyal devlet my arse
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...