Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş Görüşmesi Sonrası...

MrLevie

Öne çıkan mesajlar

Cok kilim IK sorularina, vaktiyle yeni mezun olduktan sonra otomobil yan sanayinde calisan yabanci bir sirkete gorusmeye gitmistim. Bir IK ci bayan, birde Departman Muduru bir bayanla ayni anda mulakata aldilar.

Once IK ci abuk sabuk sorulardan sordu, sonra Dept Muduru kadin dayanamadi teknik sorulara girdi. 10 dk filan butun teknik konularin uzerinden gectik. Megerse IK cinin bir salak sorusu daha varmis sormadigi. Tam Solidworks, hesap kitaptan konusurken atladi araya "Bize en kuvvetli oldugunuz 3 ozelliginizi soyleyebilirmisiniz" diye.

Diyecektim orada "Basim, popom, seyim, inanmiyorsan cikarip gostereyim". Hadi dedim neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

2hafta önce bende bir iş görüşmesine gitmiştim hatta buraya da yazmıştım. Görüşme sonunda ik müdürü ve arge müdürü kaybolup gitmişlerdi (o sırada teknik mulakat oluyordu uzun sürmüştü) birşey konuşamadan. 2hafta geçti aradım adamları (bu pazartesi) dedim böyle böyle vaktinde çektiniz gittiniz birşeyde demediniz merak ettim dedim ik müdürüne. Adam işe alım yapan personelle konuşacağını 1-2gün içinde döneceğini söyledi. Şimdi senin gibi hafiften durum sonradan adamları ben aramakla iyi mi ettim acaba? Ama senin yerinde olsam mail atmazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

Genwa said:

En bombası da insan kaynaklarının sorduğu sorular haha

Abi şu çok bomba sfdafdsa

Bizim arkadaş büyük bi pc destekli analiz firmasında staj yaptı. Ordan bosch a yönlendirdiler, bi sonraki dönem yarı zamanlı çalışırsın bi görüş diye. Stajda da bayaa anysys öğrendi adam, 30 gün stajın üstüne 30 gün fazladan çalıştı proje fln yaptı. Bişeyler öğrendi yani.

Neyse bosch a gitti. ik'cı kadın almış bunu karşısına, klasik iş görüşmesi sorularını çekmiş netten soruyomuş buna. 5 yıl sonra kendini nerde görüyorsun? fln. Tam 5 yıl sonra muhtemelen etimesgutta 3. hava istihkam'da olacak adam sfsadgfsdg.

Öğrenci lan bu, sen buna tecrübe katıp biraz daha pişireceksin. Bunun halihazırdaki bilgisinden de yararlanıp projedeki pc işlerini falan yükleyeceksin. Mutualist götüreceksiniz. İleride beğenirsen fabrika stilini de bileceği için ilk de onu alacaksın işte. Win/win.

Buna o soru sorulur mu sfgf. Bide red cevabı verdiler tabi şaşırmış adam o sorular gelince, nerden tahmin edicen mezun değilsin ki. Red nedeni de "sonuç odaklı değil".

Koca bir hassie çekmelik tam sdf.

İk'cılara uyuzum o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Genwa said:

En bombası da insan kaynaklarının sorduğu sorular haha

Abi şu çok bomba sfdafdsa

Bizim arkadaş büyük bi pc destekli analiz firmasında staj yaptı. Ordan bosch a yönlendirdiler, bi sonraki dönem yarı zamanlı çalışırsın bi görüş diye. Stajda da bayaa anysys öğrendi adam, 30 gün stajın üstüne 30 gün fazladan çalıştı proje fln yaptı. Bişeyler öğrendi yani.

figes mi?
Sosyal ağlarda paylaş

TR'de bu işler aşırı garip ya. Almanya'da 'staj' başvurusu yaptığım halimle beni görüşmeye çağıran tüm firmalar tüm yol ve otel masraflarımı ödemeyi kabul etmişlerdi ve böyle dallama dallama sorularla hiç karşı karşıya kalmamıştım, sordukları tüm sorular hakkaten onların ve benim yaptığım işlerle alakalıydı, bi zeka testi mevzusu var o da güzel bişiydi zaten. Tamamen bizim IK'cıların cinsliği bence.

TR'de staj görüşmesi vs yaptığım hiç bi yer bana dünyanın çevresine ip gerip o ipi çıkartıp 1 metre genişletince ve ipi tekrar geri gerince ipin dünyaya ne kadar uzaklaştığını sormadı :) Böyle beceri isteyen sorular yerine (ki çözümü 30 sn fln bu arada) Kendinizi nerede görüyorsunuz, tanımlar mısınız, yok nereniz güçlü, en sevdiğiniz özelliğiniz gibi dandik dandik sorular var. Bizim IK'cılar işini komik bir biçimde fazla ciddiye alıyor bence.

Ek olarak, bugün denk geldim, Almanya merkezli Rocket Internet diye bi şirket var, yeni internet şirketleri yani start-up'lar için inkübatör (danışmanlık, sermaye vs) hizmeti veriyorlar, adamların Alman sitesinde ve Avrupa genelinde verdikleri hiç bir iş ilanında ortalama, hatta mezun olduğun bölüm şartı bile yokken, Türk versiyonunda GPA BÜYÜKTÜR ÜÇ BUÇUK FROM REPUTABLE UNIVERSITY falan yazıyordu, çok güldüm.

Dolayısıyla huzur yurtdışında :)
Sosyal ağlarda paylaş

ZaugnaKhaldun said:

Rocket Internet, gpa'i 2.50'nin altında olan arkadaşımı aldı, rahat olun.

Sorular bir kenara, diğer şeyler için İK'cılara uyuz olmayın boşuna; onların elinde olmayan bir sürü şey olabilir pozisyon onayı, departman yoğunluğundan görüşme ayarlanamaması vesaire gibi.

Rocket Internet zaten baya kötü bir yer. GPA'i umursamaması normal. KIPS
Sosyal ağlarda paylaş

ZaugnaKhaldun said:

Rocket Internet, gpa'i 2.50'nin altında olan arkadaşımı aldı, rahat olun..

Bu çok büyük bi amatörlük örneği bence. Firmaya olan saygınlığı falan sildi süpürdü şu an. CV'sine bilmediği dilleri yazan tipler gibi, iş ilanını neden en üst düzeyden tutuyorsun da sonra 2.5'luk adamı alabiliyorsun, mesela yani. Saçmalık.

Bir de diyorlar ki IK'nın iş yükü çok fazla, çok fazla insan başvuru yapıyor. E IK'sın sen? Senin işin o, social media manager diye marangoz başvursa onu reddedecek maili yazabilmen gerekiyor? Senin maaş almanın sebebi o çünkü? Ama yok, çok başvuru geliyo biz ilanı en yüksekten verelim de gelene artık bakarız.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ik deyip meslek, ik ci deyip meslek sahibi insan kast etmeyin lutfen, cok uzuluyorum.

muhendisle ik dedikleri zerzevat bir mi?

bi akiskanlar mekanigiyle

ortaokul'da elden ele dolasan anketler gibi, 'kendinizi nerde goruyosunuz 3 yil sonra, adaya dussen kimi alirdin?' bir mi. turkiyedeki ik dedikleri olay internetten bulduklari sorulari karsisindaki adamlara soran tipler.

madem o sorulari cevaplayacaksiniz gidin izdivaca katilin hayirli bi kismet cikar belki.

oh doktum icimi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya abi IK dediğin olay '20 yıl sonra kendini nerede görüyorsun' değil ki, adamların öyle işe alım prosedürleri var ki 4-5 oturum sürüyor, bir sürü farklı test, değişik değişik yöntemler uyguluyorlar 'çünkü' IK'da işin uzmanı insanlar çalışıyor, o konuda okumuş insanlar. Öyle çıkıp selam ben iyi adam seçerim IKcı olayım demiyorlardır diye tahmin ediyorum bizdeki gibi. E karşındaki o kalibrede biri olunca doğal olarak sorular da ortaokul anket defteri terk oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ik kadar işlevsiz salak saçma bir birim yok,

IK hiçbir zaman işe alma kararını veren birim değildir, ık sadece ayakçı. İşe alıma karar verecek olan, bölümün yetkilisi. Onunla görüşürken iz bırakmadıysan bu dakikadan sonra atacağın mailin bir anlamı yok.

Öte yandan bu tarz işlere girişmeyin milletin götü kalkmasın, her ne kadar şuan bir işveren olsam da , ezilmenin kabul edilir tarafı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

Ik kadar işlevsiz salak saçma bir birim yok,

IK hiçbir zaman işe alma kararını veren birim değildir, ık sadece ayakçı. İşe alıma karar verecek olan, bölümün yetkilisi. Onunla görüşürken iz bırakmadıysan bu dakikadan sonra atacağın mailin bir anlamı yok.

Öte yandan bu tarz işlere girişmeyin milletin götü kalkmasın, her ne kadar şuan bir işveren olsam da , ezilmenin kabul edilir tarafı yok.

bu. ik ci on eleme yapiyor belki ama bizim ulkemizde disardan getirilen her sistem gibi yarim yamalak isliyor bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...