Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Harita Mühendisliği Hakkında...

chief___

Öne çıkan mesajlar

lise sondayken bize de rehberlik muhabbetine bi konuşmacı gelmişti, herkes makine mühendisi oluyor, inşaat mühendisi oluyor, bakın jeodezi ve fotogrametri diye bi bölüm var, iş olanakları süper zart zurt diye yarım saat anlatmıştı. adamın niyeti "sabit düşünmeyin, ana dallar kadar yan mühendislik dallarının da farkına varın " demekti sanırım, ama sınıfn yarısı jeodezi yazcam ben diye dolaştıydı uzun bi süre.

bu muhabbet olalı 11 sene oluyor, hala mı ümit vadeden mühendislik dalı olarak gazlıyolar jeodeziyi yav?
Sosyal ağlarda paylaş

Bir harita mühendisi olarak ve yüksek lisans öğrencisi olarak şunları söyleyebilirim.

Harita mühendisliği iş olarak gayet iyi durumda. Kolaylıkla iş bulabilirsin ama bayan olduğun için iş alanların biraz daha kısıtlı çünkü erkek olan bir mühendisi şantiye, yurt içi yurt dışı demeden her yere gönderiyorlar. Ama tabi bu işi yapan bayan arkadaşlarda var(hemde çok). Benim arkadaşlarım daha çok belediyelerle uğraşıyor. Hesap kitap işleri daha fazla oluyor.

İş olanakları olarak, belediyeler, iller bankası,il özel idaresi, kadastro, orman müdürlüğü, dsi, TCDD ve daha sayamadığım bir çok devlet kurumunun yanısıra özel sektörde de gerçekten iş durumu iyi. Kendi firmanı açıp çeşitli uygulamalar yapabilirsin, yada inşaat firmalarında çalışabilirsin(yol-baraj-tünel).

Bir arkadaş bayansan zor sürekli araziye çıkman gerekiyor falan demiş ama özel sektörde pek bu işleri yapmazsın çünkü harita teknikeri/teknisyeni gibi sadece arazi üzerine iş yapan insanlar var ama tabi bu senin çıkmayacağın anlamına gelmez. Senin işin mühendis olarak ortaya çıkan problemleri çözmek ve hesap olucaktır.

Tabi harita mühendisliğine sadece ölçüp biçip harita yapmak olarak bakılmamalı. Teknoloji ile birlikte harita mühendisliğinin iş alanları çok daha genişledi, özellikle uzaktan algılama, coğrafi bilgi sistemleri, mekansal bilişim gibi konular çok ünlü durumda. Bu konular hakkında da kendini geliştirip güzel paralar kazanabilirsin.

Ve son olarak evet. Jeodezi hala ümit veren vadeden yan mühendislik dalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bürosu olup iyi para kazanan harita mühendisleri genel olarak kırsalda sahada çalışmıyor mu? Bayan için çok sıkıntı olur çalışma şartları. birde Karadenizli olarak söyleyeyim İzmir'den Trabzon'a gidersen hayatının hatasını yapmış olursun.
Trabzon leş ötesi bir memleket helede dışardan gelene.
Sosyal ağlarda paylaş

Todesengel said:

Bir harita mühendisi olarak ve yüksek lisans öğrencisi olarak şunları söyleyebilirim.

Harita mühendisliği iş olarak gayet iyi durumda. Kolaylıkla iş bulabilirsin ama bayan olduğun için iş alanların biraz daha kısıtlı çünkü erkek olan bir mühendisi şantiye, yurt içi yurt dışı demeden her yere gönderiyorlar. Ama tabi bu işi yapan bayan arkadaşlarda var(hemde çok). Benim arkadaşlarım daha çok belediyelerle uğraşıyor. Hesap kitap işleri daha fazla oluyor.

İş olanakları olarak, belediyeler, iller bankası,il özel idaresi, kadastro, orman müdürlüğü, dsi, TCDD ve daha sayamadığım bir çok devlet kurumunun yanısıra özel sektörde de gerçekten iş durumu iyi. Kendi firmanı açıp çeşitli uygulamalar yapabilirsin, yada inşaat firmalarında çalışabilirsin(yol-baraj-tünel).

Bir arkadaş bayansan zor sürekli araziye çıkman gerekiyor falan demiş ama özel sektörde pek bu işleri yapmazsın çünkü harita teknikeri/teknisyeni gibi sadece arazi üzerine iş yapan insanlar var ama tabi bu senin çıkmayacağın anlamına gelmez. Senin işin mühendis olarak ortaya çıkan problemleri çözmek ve hesap olucaktır.

Tabi harita mühendisliğine sadece ölçüp biçip harita yapmak olarak bakılmamalı. Teknoloji ile birlikte harita mühendisliğinin iş alanları çok daha genişledi, özellikle uzaktan algılama, coğrafi bilgi sistemleri, mekansal bilişim gibi konular çok ünlü durumda. Bu konular hakkında da kendini geliştirip güzel paralar kazanabilirsin.

Ve son olarak evet. Jeodezi hala ümit veren vadeden yan mühendislik dalı.

...
evet ya evet işte beklediğim cevap buydu bende tam olarak bunlarda bahsediyorum. bayan olmam gerçekten bişeyi değiştirmicek. hangi üniversite den mezun olduğunu ve yüksek lisansını hngi bölümden yaptığını öğrenebilir miyim?

@cihant: şuanki psikolojiyle insan ahmet e de mehmet e de ihtiyaç duyuyo valla:D
@Pipet: bunu konuşalım :P
@stimpak: evet o dediklerinin hepsi haala söylenmekte
@SPectre88: açıkçası beni bu mesleğe çeken şeyler de bunlar zaten:) trabozon u neden istediğimide söyleyim.. mühendisliği teknik üniversitede okumak her zaman dha mantıklı değil midir? zaten bu bölümün olduğu üniversite sayısı az teknik olarakta itü ytü ve ktü de var. itü ve ytü nün puanları beni aşar. en mantıklısı ktü gibi duruyo o yüzden..
@Todesengel: bölümü okuyabilirsem bunu yaparım:P trabzonu yukarda anlattımm:)
Sosyal ağlarda paylaş

Ktü harita mühendisliği mezunuyum.
Anadolu Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri yüksek lisans öğrencisiyim.

Harita mühendisliğinde genel olarak kafası çalışan fakat oturup ders çalışmamışlar var (Bkz: Ben). Tabi 1 sene çalışıp daha iyi bölümler kazanabilirsin. Harita mühendisliği biraz amele işi. Bayan olmam pek bişi farkettirmez diyorsun ama dışarıdan seni farklı olarak görüceklerdir(görüyorlarda)

KTÜ olarak şunu diyebilirim. Teknik üniversite olmasının bir avantajını görmedim ama olanak olarak KTÜ iyi durumda(Ölçüm aleti, arazi, hoca). Ama şehir ve halk olarak pek seveceğin bir yer değil.
Sosyal ağlarda paylaş

şehir olarak öncelikle istanbul olmazsa ankara'ya odaklansan senin için iyi olur. okul tavsiyesi senin istediğin bölüme göre farklılık gösterir ama tabii ki boğaziçi,odtü,itü,ytü fln diye gider işte. benim fikrime göre ktü haritayı kendine hedef koyarsan ve kazanıp gidersen yanlış yaparsın. ytü'deki bir inşaat müh. öğrencisi olarak konuşmam gerekirse harita bölümünün hocaları bile öğrencilerden memnun değildi.haliyle bizim bölümdekilerin veya temel mühendisliklerdekilerin haritaya bakışını da tahmin edersin herhalde.

hayat senin hayatın kararı da sen vereceksin tabii ki ama ktü harita yazacağına bence 1 sene daha çalış daha düzgün biryere gir
Sosyal ağlarda paylaş

@cihant: anlıyorum çok teşekkür ederim..

throine said:

chief___ said:

anlaşılan oturup en baştan düşünmem gerekicek, teşekkür ederim..
peki bölüm,şehir,üniversite 3lüsünde nasıl bi sıralama yapmalıyım sizce?

istanbul, boğaziçi, endüstri

ben oraya rüyamda bile gidemem ./
Sosyal ağlarda paylaş

Universiteyi ve bolumu secerken, kesinlikle ama kesinlikle orada okuyan en az 2-3 kisiye ulasmaya calis.

Okullar cok guzel reklamlar yapiyorlar ama genelde icleri bos oluyor. Sirf o reklamlara kanip geldim mesela, hayatimin en ama en buyuk hatasini yapmisim zaman gectikce anladim.

Okullarin kalitesi bolumlere gore cok farklilik gosterdigi icin spesifik olarak o okulun o bolumundeki kisileri bulman lazim. Ha bir de "dersler cok zor yeaa"dan oteye gitmeyen yorumlari gormezden gel.

Eger muhendislik diyorsan, gitmen gereken okullar ise belli: Koc, Sabanci, Bilkent, Bogazici, ODTU.
Sosyal ağlarda paylaş

mezun olduğun okul çok önemli aslında bölüm kötü bile olsa git yani. mesela boun elektronik'te okuyanların kaçı mühendis olarak çalışmayı düşünüyor ki? çok çok azı.
türkiyede finans sektörü, multinational şirketler mühendis adamı sever, boun, bilkent vs. mezunuysa daha da bir sever. hehe
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

chief___ said:

ben oraya rüyamda bile gidemem ./

sen böyle söyleyerek sınava girmeden şimdiden kaybettin girme şansını.

küheylan said:

sdü makinaya gel kankut, süper ortam var.

katılıyorum.

@thronie:958 sıralama istiyo. hani derler ya 'yapanların senden ne fazlası var' diye evet, benden fazla bişeyler var onlarda.

@küheylan:neden olmasın. telefon numaranı bırak gelirsem haberleşelim :PP
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...