Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Atatürkçü olmayı hakaret sayarım'

Loxias

Öne çıkan mesajlar

İsabetli tespit kıstas değil, hele profesör ünvanı olan bir adam hiç değil bence.

Adamın ne olduğu belli, ben nasıl doğru bulduğum şeyler açısından adamın dediklerini kötü niyetli buluyorsam sende aynen kendi doğru bulduğun şeyler açısından adamı iyi niyetli, değerli görüyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Selam,
Osmanlının en güzel dönemleri zaten o duraklama dönemleri. Okunması gereken zaman onlar, yoksa 2012 de malın biri çıkıp HEP DİN YÜZÜNDEN YIKILDI İMPARATORLUK ya da HEP O HÜRREM YÜZÜNDEN ONDAN SONRA BOZULDU diyebilio. Bu kadar etkili bir şeye gg demek pek doğru değil,

Lise eğitimini değiştirmediğin sürece her kafadan bir ses çıkar zaten engel olamazsın. "Osmanlı hep din yüzünden, viyana yüzünden yıkıldı" diye çığırtmakla "BÜYÜK ŞANLI OSMANLI İMPARATORLUĞUYDUK BİZ HERYER BİZİMDİ BÖYLE" diye insanların içinin gitmesi aynı ego sorununun uzantısı. Yabancı filmde İstanbul sözü geçince heycanlanmak ve gururlanmakla eş tutuyorum ben bunları.

Tarihi kültür ve mirası sahiplenmek, onları araştırmak ve öğrenmek bunlardan ayrı bunu da görmenizi rica edeceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Tarihi kültür ve mirası sahiplenmek, onları araştırmak ve öğrenmek bunlardan ayrı bunu da görmenizi rica edeceğim.

Şu gerçekten çok doğru bir laf.

Osmanlı çok iyiymiş aga! kafasındaki gençler bir de madem bu kadar iyiydi gerçek yıkılma nedeni ne acaba? diye düşünebilse ülke çağ atlayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ekonomik ve askeri yönden evet :).
Geri kalanlar açısından değil ama. Ya zaten burda konu liderlik falan değil, kendi geçmişini küçümsememe.

bilimsel açıdan da öyle. ama çok daha başarılı bir ekonomik, askeri ve bilimsel geçmişe sahip kültürlerin devamı olduğunu var sayan Avrupa ülkelerinden daha iyiler sonuçta bu konularda. uzun vadede bakıldığında arada pek bir korelasyon yok yani, anca kısa zaman dilinleri için geçerli.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız bizimki kadar da osmanlı dendi mi "GERİCİ MİSİNİZ OSMANLIYI BIRAKIN" kafasında olan millet görmedim cidden, herkes kendi tarihini hem övüyor hem sahipleniyor sonuna kadar ki bayağı iddialı kötü tarihi olanlar dahil. dracula'nın halk kahramanı sayıldığı ülke var.
Sosyal ağlarda paylaş

kusura bakma da sam televizyonda çıkan bir dizi yüzünden fitllih gilin çıkıp da "KANUNİYE SAYGISIZLIK ETTİLER RERÖRÖ" diye çığırınca, arkasından da fıkıhcıları ona destek çıkınca bunun ağzından salya saçarak ulusalcılık yapmaktan farkı kalmıyor. Bunun geri kafacılıkla ilgisi yok yani yukarda söylediğim şeylerle ilgisi var. Bir tarafı eleştirirken diğer tarafı görmezden gelirseniz bu iki yüzlülük olur. Ben nasıl Atatürkle ilgili çekilen son belgeselde saçma sapan köpüren "Atatürkçü"leri eleştirdiysem bu insanları da eleştiririm gayet de.

Tarihi mirasınıza sahip çıkın tabi ama gurur duyma işi artık açık bir şekilde sınırı geçip geçmişe saplanıp kalma Osmanlı ulusalcılığı yapmaya döndü.
Sosyal ağlarda paylaş

tarihini övmek neden önemli onu anlamıyorum ben mesela.
övmekten ziyade eleştirel açıdan ele alıp yanlışlardan ders almak daha önemli yoksa yoksa "şöyle aldık böyle yıktık bilmem kaç kıtada hüküm sürdük" diye ortada gezmek ne getiriyor yani.tarihinden gurur duymakta bence çok gereksiz bir artısını göremeiyorum yani.biraz aşırı pragmatik bi bakış açısı olabilir ama ben yanlışlardan ders almayı daha önemli görüyorum.tarihinden gurur duymak ne katıyor yani bi insana bir açıklasın lütfen?genel anlamda milliyetçiliği gereksiz gördüğüm için belkide öyle geliyor bana
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

kusura bakma da sam televizyonda çıkan bir dizi yüzünden fitllih gilin çıkıp da "KANUNİYE SAYGISIZLIK ETTİLER RERÖRÖ" diye çığırınca

da neden forumda gelip alakasız insanların dediği alakasız şeye bu şekilde yaklaşıyorsun? atatürk'ü seven/sayan sıfır çaplı insanlar var diye atatürk'ü sevip saymayı neden bırakayım? veya atatürk'ü seven/sayan başka birine neden laf edeyim?

yani forumda sadece bu konuda da değil, çok konuda yaşanan bir durum şu: falanca filanca kimselere olan sinir nedense buradaki insanlardan çıkarılmaya çalışılıyor ki ortada yok bunu gerektirecek bir neden.
Sosyal ağlarda paylaş

ha konuya dönersek Osmanlı devleti sırf bando kavramını buldu diye 2011de çıkıp en süper bando Osmanlı bandosu demek de komik olur. İlaçların tıbbi olarak çalışmasının ilk temellerini atan kişi de mesela İbni Sina ve bazı tıp okullarında onun kitabı ustalara saygı kuşağı biçiminde okutulur ama kimse de tutup da İbni Sinanın tıp kanunları kitabı dünyanın en süper kitaptır diğerleri boş demez. Bugün o kitap olmadan bir doktra gayet başarılı bir şekilde tıp öğrenebilir modern kitaplarla ama o kitap olmadan bugünlere gelemeyebilirdik. Aradaki fark bu işte.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

gladyatörlerin birbirlerini kestikleri arenaları icat eden bir romayla gurur duyuluyorsa osmanlıyla benim gurur duymam çok normal yani,en azından medeniyet götürdük ayılara hahahaha

bu ayılara mdeniyet goturme durumu asıl oturup bi dusunmemiz gereken nokta. neler oldu da medeniyet goturenden simdi medeniyete muhtac olana donduk.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

atamın yaptıkları hala islamcılarda nasıl butthurt sağlıyor ya hahah crymoar bu adam atatürkçüyüm dese zaten ben kendimi vururum

en azından 80 yıllık cumhuriyet tarihini 1000 yıllık türk tarihinden üstün tutan zihniyete yabancıyım ben buna şükrediyorum kendi halimce :D 2 tane ders kitabıyla bir nesil bu hale getirilir bunun okutulması lazım aslında
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlı gibi övünülecek bir çok yanı olan bir tarihe sahipken bununla övünmezsen o işin sonu genelde yabancılaşma, batılılaşmaya çalışma ve sahte bir aydın olmaya gider. Kıl kıl tipler nasıl türüyor sorusunun cevabı bu.

Osmanlı tarihinin insana kıvenç duyduracak bir çok yanı var. Bunlarla beraber madem çok iyiydi neden tutunamadı soruları ile gelen birçok araştırma ve ders çıkarma imkanı da var.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

hamsilipilav said:

atamın yaptıkları hala islamcılarda nasıl butthurt sağlıyor ya hahah crymoar bu adam atatürkçüyüm dese zaten ben kendimi vururum

en azından 80 yıllık cumhuriyet tarihini 1000 yıllık türk tarihinden üstün tutan zihniyete yabancıyım ben buna şükrediyorum kendi halimce :D 2 tane ders kitabıyla bir nesil bu hale getirilir bunun okutulması lazım aslında

türk tarihinin doruk noktası Türkiye Cumhuriyetidir, türk halkı açısından. ayrıca söylediğin söz bana ise benim öyle bir şey düşündüğümü nereden biliyorsun yada çıkartıyorsun? söylediğin şey bana değil ise neden benim yazımı quoteluyorsun? sonuç olarak boş ve alakasız bir yorum yapmışsın
Sosyal ağlarda paylaş

marty hiç kimse bu ülkede en azından eline silah alıp 100 tane masum yavruyu ördek avlar gibi avlamadı şimdiye kadar değilmi? yada nesli kesilsin diye boşnak kadınlara tecavüz eden sırp askerlerinin yaptıklarını yapmadı,yada ne bileyim savaş sonrası almanyasında çocuklarına bir ekmek götürebilmek için,amerikan askerlerine içi kan ağlayarak kendini peşkeş çeken alman kadınlarına yapılan zulmü yapmadı bu millet hiç kimseye avrupa diyorsun medeniyet diyorsun ya,medeniyet eğer zenginlikse onu tartışalım,yoksa emin ol doğadaki hayvanlar avrupalılardan daha medeni
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

marty hiç kimse bu ülkede en azından eline silah alıp 100 tane masum yavruyu ördek avlar gibi avlamadı şimdiye kadar değilmi? yada nesli kesilsin diye boşnak kadınlara tecavüz eden sırp askerlerinin yaptıklarını yapmadı,yada ne bileyim savaş sonrası almanyasında çocuklarına bir ekmek götürebilmek için,amerikan askerlerine içi kan ağlayarak kendini peşkeş çeken alman kadınlarına yapılan zulmü yapmadı bu millet hiç kimseye avrupa diyorsun medeniyet diyorsun ya,medeniyet eğer zenginlikse onu tartışalım,yoksa emin ol doğadaki hayvanlar avrupalılardan daha medeni

saçma yorumundan sonra şu yorumunla da ne kadar ırkçı ve dar görüşlü olduğunu kanıtladın. hatta şey var bak bi sonra ki postunda onu kullan: FRONSOZLOR YORLORO SOCOYORLORDO O YOZDON PORFOMO BOLDOLOR
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...