Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Brüt net maaş olayı gene

Suark

Öne çıkan mesajlar

selam beyler, Şu brüt ney olayına hala alışamadım ben de, haliyle ocak ayı olduğu için kafam biraz karıştı. Şimdi 1. soru : işe nisanda başlamıştım, o en bollu net halini bir sonraki nisanda mı alıcam yoksa ocakta mı? Bide

http://www.vergiportali.com/Contentnew.aspx?Type=MaasHesaplama

bu sitemi doğru

http://www.verginet.net/dtt/MaasHesaplama.aspx

bu mu

saolun
Sosyal ağlarda paylaş

ikisi de doğrudur ki.ikincisi daha açık ama.
iş yeri personelle netten anlaşırsa onu verir.sonra neti yazıp ssk ya ona göre prim yatar.
brütten anlaştıysa prim yattıktan sonra kalanı verir ki ikinci link onu gösteriyo.brüt maaşına bak bordrodan.anlamadım ki neyi soruyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

alışamadığı konu şudur, brütten anlaşmıştır şirketle, brütten anlaşınca da her ay değişik yatıyor maaş, onu diyor ne zaman ne kadar alıcam diye.

vergide mantık şu: her ay maaşın yattıkça, geriye dönüp yatanları toplayıp yıllık gelirini buluyorlar. bu gelire göre de değişik vergi oranları var. atıyorum 15000-25000 arası %27 diyor, gibi.
eğer işe ilk girişinse, nisanda en yüksek alırsın (ki o nisanı geçtik), aralıkta en düşük,
değilse ocakta en yüksek alırsın, aralıkta yine en düşük.
her halükarda aralık yattara yani.
Sosyal ağlarda paylaş

thecure said:

ikisi de doğrudur ki.ikincisi daha açık ama.
iş yeri personelle netten anlaşırsa onu verir.sonra neti yazıp ssk ya ona göre prim yatar.
brütten anlaştıysa prim yattıktan sonra kalanı verir ki ikinci link onu gösteriyo.brüt maaşına bak bordrodan.anlamadım ki neyi soruyosun?

iki linkte farkı sonuçlar çıkıyor sıkıntı o. Aynı brütü giriyorum farklı net veriyor bana?
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

alışamadığı konu şudur, brütten anlaşmıştır şirketle, brütten anlaşınca da her ay değişik yatıyor maaş, onu diyor ne zaman ne kadar alıcam diye.

vergide mantık şu: her ay maaşın yattıkça, geriye dönüp yatanları toplayıp yıllık gelirini buluyorlar. bu gelire göre de değişik vergi oranları var. atıyorum 15000-25000 arası %27 diyor, gibi.
eğer işe ilk girişinse, nisanda en yüksek alırsın (ki o nisanı geçtik), aralıkta en düşük,
değilse ocakta en yüksek alırsın, aralıkta yine en düşük.
her halükarda aralık yattara yani.

saolasın, bunu onaylattım.
Muhasebecimle konuşucam da soruyu sorarken iyice donanımlı olayım istiyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi brüt aynı kalacaksa, vergi barajını geçince net maaş azalıyor. bunun için yüksek rakamlar yazarsanız daha net gözüküyor sitede.
net maaş aynı kalacaksa, brüt vergi barajını geçince artıyor. bşka bi olayı yok yani. çalışanın bir ay yüksek bir ay az almasını anlamadım ben.
ginaly anlat hacı varsa bildiğin öğreneyim ben de cidden.burda lazım oluyo sonra.

edit:
ilk linkte bazı şeyler eksik o yüzden galiba. tam ayrıntılı yazmıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamdır confirmed

Aralık ayının maaşını ocakta aldığım için karışmış,
girdiğin zamandan bağımsız olarak ocak ayında sıfırlanıyor.

Yani şubatta en yüksk alıyorsun

http://www.verginet.net/dtt/MaasHesaplama.aspx

bu da en yakın site
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...