Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orjinal Oyun Alma Türkiye'de Lüks mü

Thulann

Öne çıkan mesajlar

@Disappear: Diablo 2, Baldur's Gate, Fifa serisi, NBA serisi, NHL serisi. Daha baya vardir... Insanlar gayet de aylarca ayni oyunu oynuyorlar. eh kalitesizse oyun, almiyorlar zaten. ya da bir defa oynamaliksa adam almadan once 30 defa dusunuyor, ben bu oyunu alirsam ne kadar oynarim diye...

Oyun fiyatlari artiyor dooru, ama size gore. Yani, amerikadaki adam maasina 10% zam aliyorsa oyunun artis fiyati da ona gore artiyor en fazla... yani hissetmiyo bile insanlar. Ustelik Doom3 gibi oyunlara para verirken oha $50mis demiyo da, gayet de beklenen fiyatlar.. tahmin edebiliyosun en azindan. Saticiya su su oyun cikacakmis dediginde, evet muhtemelen bu kadar para olur diyebiliyo.

TR'de satislarin artmasi icin oyun firmalarinin oyunlari buraya getirmesi gerek. Yani araci sirketlerden cok esas dagitim sirketlerini desteklemeleri gerekiyo. Ayrica korsan bitince belki arkadasin soyledigi gibi herkes saldirmayacak belki orjinallere, ama en azindan buyuk bi artis olacak. Avrupa'da bunun ise yaramamis olmasi Amerika'da isliyor olmasiyla baya bi cakisiyo bu noktada...

iki yukarida arkadas bi sey soylemis, kendi paranizi kazaninca, harcamadan once 2 defa dusunuyosunuz. amerikada oyun oynayanlarin 70%'i 28- 70 yas arasinda cikti bi arastirmaya gore (kaynak g4tech-tv). 12 yasindaki cocuk gibi her onune geleni almiyor adam, zaten aldi mi oyle saatlerce basinda kalmiyor zaten. ortalama bi oyunu bitirme suresi 1 ayi zaten geciyo adamin...

sunu dusunun, siz oyun yapmissiniz, paranizi kazanamiyorsunuz. sinirlenirsiniz. kizarsiniz. sizin yaptiginiz seyi adamlar izin almadan kullaniyor, daha da kizarsiniz. para verip alanlar da kizar. dahasi, firma yeterli para kazanamadigi icin gelistirme projesini rafa kaldirir. yetmedi mi, batar... kimse batmasini istemez. haliyle gidip orjinal oyun alir.

insanlari bilinclendirirseniz gayet de dogru olani yaparlar. ama sen yasaklarsan, yasagi delmek icin kirk dereden su getirir. avrupadaki sorun da bu heralde; kendileri uretmedikleri icin umurlarinda bile diil. biz uretmedigimiz surece, umrumuzda bile olmayacak sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

senin benim gibi işssiz güçsüz adamlar için :-p anormal gelebilir ama abimden biliyorum, adam oyun canavarıyken çalışmaya başlayınca haftasonları 1-2 saat dışında vakit ayıramaz oldu. deli gibi bütün gün oynanırsa 2-3 günde bitecek bir oyunu başkasının bir ayda bitirmesi normaldir bu nedenle..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende senin gibi düşünüyorum azmo,
zaten orjinal almayı düşündüğüm her oyunu didik didik incelemeye başladım. Şu CoD a bile bakıyorum fellik fellik. Oyun sayfalarına bakmak daha bir değerli oluyor böyle olunca.

Black kargoda sorun olmadı sende değil mi? Lakin oradan almak üzereyimde...[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 12 Ekim 2004 16:19 tarihinde demiş ki:
sorun şu ki buradaki orijinal oyunlar dışarıda satılandan daha da pahalıya satılıyor. kişi başı milli geliri 30bin$ olan ülkede satılandan daha pahalı kişi başına geliri 5bin$ civarlarında olan bir ülkede. elbette ki bu şartlar altında lüks kalıyor, dışardakinden en azından biraz daha ucuz olması gerek. burada da satmak istiyorlarsa hem karlarından düşmeleri hem de türkiye'de dağıtımın maliyetlerini düşürmeleri gerek bir şekilde..

yani orijinal kullanmak lazım ve ben de çok isterim, hatta kendim paramı kazanıyor olsam başka harcamalarımdan kısıp ona ayırırım ama şu koşullarda maalesef pek akıl karı değil bütçesi çok rahat olmayanlar için..

aynen. mesela almanyada yeni çıkan orjinal albümler de 20 euro civarında oluyor. 2 albüm ile 1 oyun aşağı yukarı aynı fiyatta ve gelirlerine göre çok da koymuyor bu fiyat. buna rağmen, okuduğum bir istatistiğe göre almanya ve amerika en çok p2p ile oyun indiren ülkelermiş. bizim durum daha da beter.

yazdığın gibi kendi paramı kazanıyor olsam bir şekilde kesip biriktirip orjinal alırım. ama babamın gece gündüz çalışıp biriktirdiği maaştan az buçuk aldığım harçlığı da orjinal oyunlara vermemeyi tercih ediyorum.

sonuç olarak bence türkiye'de büyük bir lüks.[signature][hline]"Ben bir şeyi iki kere demeeeeem, iki kere demeeeeem." Sezai Gündoğdu

[Bu mesaj Mirage tarafından 13 Ekim 2004 11:57 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...