Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

zihinsel karakök dünya rekoru

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

adam haklı arkadaş, sene 2011 millet diferansiyel denklemleri çözen, integralleri alan programlar yazıyor, bunlar hala zihinsel karakök yea. Ki o programların altında yatan matematik yer yer baya muazzam, senelerce birikegelen matematiğin bir ürünü, bırakın da insanlık artık kafadan 5 haneli karekök almamayı hak etsin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Of abi daha nasıl açık anlatayım sana.

Adamlar kafadan karekök alabiliyorken bunu yarışmada sunmak yerine geliştirip Ardeth'in bahsettiği şekilde programlar ortaya çıkarmışlar. Bi insanın kafadan karekök alabilmesinin tek başına bi getirisi yok insanlığa. Bunu kullanılabilir şeylere dönüştürmek önemli. Bunun yolu da yarışmalarda sidik yarıştırmak değil işte.

Bu ülkede medyada haber olmak daha hoş geliyor belki, bilemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu adam yüksek lisans yapıyor zaten, hayatını yarışmalara adamamış. AYrıca doğrudan işe yarayacak bir şey değil mantığıyla bakarsan o zaman soyut matematik de kimsenin işine yaramıyor o da gereksiz?

Eskiler yarışmalarla uğraşmıyormuş dediğin de internet denen şey yokken bilgisayar ortamı yokken o tarz yarışmalar zor tabi. Ama oturup go oynuyorlarmış mesela, o zaman yine kafalarını boşa harcıyorlar?

Kabul etmediğiniz şey bu yarışmalar bu adamlar için hobi gibi bir şey. Sidik yarıştırmak için yapmıyorlar bunu yada hayatlarını adamıyorlar buna.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Gürbaşlar, bu başarıyı elde etmek için çok çalıştığını ve böyle bir zihinsel hesaplamalara küçük yaşlarda bir televizyon programında yayınlanan zihinsel matematik işlemlerini izleyerek başladığını belirterek, "'Bu işlemleri kendime yapabilirim' dedim. Daha sonra çalışmaya başladım. Çok çalıştım, şimdi ise bu başarıyı elde ettim. Bu işlemleri yapmak bir yetenektir. Çalışarak rahatlıkla yapılabilir. Bunun için matematik bilmek çok da önemli değir. Bu bir yetenek işidir. Her zaman matematik işlemlerine ön yargılı bakmamak gerekir. Bundan sonraki hedefim bu rekoru yenilemek"
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

AYrıca doğrudan işe yarayacak bir şey değil mantığıyla bakarsan o zaman soyut matematik de kimsenin işine yaramıyor o da gereksiz?

Derken? Matematige baya bir uzaklik var sanirim :p say say bitmez soyut matematik olarak ortaya cikip da fizikte muhendislikte uygulama bulan matematiksel konular. Bunlarin basini da group theory cekiyor. Keza number teorinin bile fizikte uygulamalari gun gectikce artiyorken bunu demis olmak buyuk talihsizlik.

Myshkin said:

Ama oturup go oynuyorlarmış mesela, o zaman yine kafalarını boşa harcıyorlar?

Go oynamadim pek, fanatigi de degilim (bazilarina bunu desen kizarlar sana hehe) ama herhalde go oyununun sahip oldugu zekasal derinlik ile karekok almak icin gerekeninkini karsilastirmak pek dogru olmaz. zaten benim de istedigim bu, karekok yarismasi yerine go yarismasi yapsinlar cok daha faydali, yaratici ve guzel.

Myshkin said:

Kabul etmediğiniz şey bu yarışmalar bu adamlar için hobi gibi bir şey. Sidik yarıştırmak için yapmıyorlar bunu yada hayatlarını adamıyorlar buna.

Bunu yapabiliyor olmasi adamin normalin ustunde bir zeka hizina sahip oldugunu gosteriyor (dogustan gelen potansiyel + antremanla muhtemelen). Ama yine de bu ise baya bir vakit harciyordur onu reddetmemek lazim. Ha bence bu vakti degerlendirecek daha iyi seyler vardir derim ama sonra gelirim patiye falan girerim o yuzden bunu demem manasiz. Adam vaktini nasil istiyorsa oyle harcasin zaten ama ben yarismayi yapanlara kiziyorum sdscxz daha yaratici yarismalar bulsunlar insanlarin beyin kapasitelerini daha iyi kullanabilecekleri imkanlar sunsunlar diyorum. sene 2011 olmus hala karekok yarismasi olmasin yahu yaraticilik kurakligi resmen
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Derken? Matematige baya bir uzaklik var sanirim :p say say bitmez soyut matematik olarak ortaya cikip da fizikte muhendislikte uygulama bulan matematiksel konular. Bunlarin basini da group theory cekiyor. Keza number teorinin bile fizikte uygulamalari gun gectikce artiyorken bunu demis olmak buyuk talihsizlik.

Yahu ben de onu anlatmaya çalışıyorum zaten. doğrudan insanlık için bir yararı yok gibi görünse de aslında var. Bir matematikçi doğrudan endüstriyel bir ürün için çalışma yapmaz soyut çalışır ama bir mühendis bunu ürüne dönüştürebilir. Kaldı ki öyle olmasa bile bir şey fark etmez. Bir çok ünlü matematikçinin asal sayılarla kareköklerle üstel sayılarla takıntılı olduğunu ve garip ilişkiler bulduğunu görüyorsun. NOrmalde basit ve gereksiz gibi görünse de özünde farklı bir sihiri barındırıyor.

Yaratıcılık konusunda ise bir şey demiyorum. Ona bakarsan sene 2011 insanlar hala hafta sonları balığa çıkıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

sen mi buldun yoksa bu yarismayi o_O

yahu yani bir zeka yarismasi duzenleyelim diye beyin firtinasi yapsak ilk akla gelecek ve bu ne be diye ilk ustu fikri cizilecek yarisma toplama yarismasi ondan sonraki de carpma yarismasi olur, sonra da karekok ilk uc en kotu fikir yani

ha buarada 11 yasinda 5 basamakli sayinin karekokunu alabilen adamdan da korkcan cunku bunu yapan bir insan biliyorum mesela o da von neumann sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu zeka yarışması değil zaten
"Zihinsel Matematik ve Hafıza Şampiyonası" said:

olay zaten bu tarz snein için gereksiz gelen şeylere birilerinin ilgi duyması ve yarışması.

Nesine taktınız arkadaş bunun bu kadar ya akedeminin içinden biri oalrak sen böyle yaklaşırsan olaya sokaktan geçen ilkokul mezunu biri ne yorum yapar merak ediyorum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ilkokulda kok almayi ogretmiyorlar o yuzden sorun olmaz bence ona degisik gelir sdf

ben biraz matematik olimpiyatlarina da boyle yaklasiyorum ne yalan soyleyeyim. ozellikle matematikci olacagi ongorulen cocuklari matematik olimpiyatlarina sokmak matematik hakkinda cok yanlis dusuncelere suruklenmelerine neden olabilir. matematik bundan iyisini hak ediyor sdf temel seviyede bile lise geometrisi ile cebiri birbirine baglayan cok enteresan seylerin geldigi yeri gostermek yerine direk burdan cikan formulleri ezberlettirip soru cozduruyorlar bu olimpiyatlarda (konuyu biliyorsan mobius transformation gibi guzel bir konudan bahsediyorum) baya kotu bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...