Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cern Yarın Bulgularını Açıklayacak (Aralık 2011deydi bu sazan gibi atlamayın)

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

fenn said:

Bunu tahmin ediyordum.

nereye tahmin ediyosun lan insanlar 400 senedir bunu anlamak icin ugrasti

Tamamda sen hiç iki mıknatısın aynı kutbunu bir araya getirmedin mi? Çocukken Orada ki itmeyi hissetmedin mi?

Aynı mantıkla uranyumun gibi ağır atomların çekirdeğinde Bir sürü artı yük ufacık bir yerde ve bunları burada sürekli tutan enerji ne kadar çok olduğunu tahmin edemez misin liseli zamanında ?
Sosyal ağlarda paylaş

fizige biraz tepkiliyim ote yandan fiziksel sistemlerin özellikleri matematiksel sorular cevaplamak icin kullanılabiliyor mesela termodinamiksel kavramlar (entropi vs gibi) abstract uzayların uzerindeki haritaların istatistiksel ozelliklerini calismak icin falan kullanilabiliyor. hem mantikli hem mantiksiz
Sosyal ağlarda paylaş

bazen sigaranın ucundan minicik bir kül parçacığı ayrılıp kafasına göre dolaşıyo odanın içinde. tam duvara yatağa felan yapışacakken ufacık bir parmak hareketiyle yönünü değiştirip hayatını kurtarıyorum. modern fiziğin bir açıklaması varsa bu konuda bilmek isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

Fiziği severim fakat aynı zamanda da korkuyorum bu yüzden pek derine inmemek için uğraşıyorum.

-Yoksa big bang te o ufacık ilk ne gibi birşeydi ve nereden geldi.

-Yerçekimi var ama ne gibi birşey

-uzayın sonu olabilir mi? karadelikler

-Zamanda yolculuk mümkün mü?
..........

Böyle soruları çoğaltabiliriz. O yüzden fiziğin yanında matematik+kimya+biyoloji daha insaflı geliyor bana. Tabi bana göre
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Fiziği severim fakat aynı zamanda da korkuyorum bu yüzden pek derine inmemek için uğraşıyorum.

-Yoksa big bang te o ufacık ilk ne gibi birşeydi ve nereden geldi.

-Yerçekimi var ama ne gibi birşey

-uzayın sonu olabilir mi? karadelikler

-nereden geldiğini bilseydik zaten...ohoo=) ama sanırım evrenin yaşındaki hesaplamada olan hata düşmüş geçen gün açıklanan bulgulara göre.Gene bilmiyoruz.
Teori dolu.
benm favorim: aslında evrenler hücreler gibi yanyana sralanmış ve birbirlerinden zarla ayrılmış,bunların herhangi bir t anında çarpışmasıyla...big bang=)
-yerçekimi ne gibi bişi,zayıf bir kuvvet en azından yakın cisimler için,ama gezegenler gibi daha büyük kütleli ve daha uzak aralıklı cisimler için çalışan bir kuvvet.Bunu formullerden gösterebilrsin bir boş vaktinde:P
-Uzayın sonu olabilir mi, hım evren şuanda genişliyor hatta ivmelenerek genişliyor,o genişledikçe ısı düşüyor,şuanda 2 kelvin civarında.Isı sıfıra düştüğünde,hareketsiz kalmasını beklersin atomların,o zaman durabilir mi evren ve sonu olabilir mi?bilmiyorum cosmologist değilim=)
B,z geçen dönem geçmişe yolculuğun mümkün olmayacağını electromagnetic dersinde ispatlamıştık,teorik olarak Einstein'nın o çizdiği meşhur koni de c.t(ışık hızı çarpı zaman) yi geçemeediğin bir ye var, geçmiş oluyor.Gelecek ise? muamma.Ben bilmiyorm

Ardeth'in de vardır matematiksel yorumları:P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...