Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İkinci iş görüşmesi

MrLevie

Öne çıkan mesajlar

Tecrübesiz, yeni mezun olmuş bir mühendis olarak seni 2. görüşmeye çağırıyorlarsa bunun anlamı şudur:

İlk kriterlerin hepsini geçmişsin, İngilizce de buna dahil.
Mezun olduğun üniversiteyi ve/veya ortalamanı beğenmişler.
Seni potansiyel işe alımlardan biri olarak görüyorlar.

Sen burada kalkıp uçuk bir rakam söylemezsen, ücret ve diğer getiriler konusunda seninle bir nevi pazarlığa oturacaklar :)
(tahminimce SAP kullanıyorlardır ve maaş/kariyer modülleri vardır, yeni işe alınacaklara verdikleri scala bellidir, vs.vs.)
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Tecrübesiz, yeni mezun olmuş bir mühendis olarak seni 2. görüşmeye çağırıyorlarsa bunun anlamı şudur:

İlk kriterlerin hepsini geçmişsin, İngilizce de buna dahil.
Mezun olduğun üniversiteyi ve/veya ortalamanı beğenmişler.
Seni potansiyel işe alımlardan biri olarak görüyorlar.

Sen burada kalkıp uçuk bir rakam söylemezsen, ücret ve diğer getiriler konusunda seninle bir nevi pazarlığa oturacaklar :)
(tahminimce SAP kullanıyorlardır ve maaş/kariyer modülleri vardır, yeni işe alınacaklara verdikleri scala bellidir, vs.vs.)

tamamdır bunları aklıma tutayım... sağolasın=)
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie said:

Gangren said:

Hmm, dediklerine bakılırsa kesinlikle seni istediğin ücret nedeniyle elemeyecekler, eğer abartmazsan.

Diğer koşulları da öğrendikten sonra min 1200'den kapıyı açabilirsin bence. Tabi bu söylediğim biraz farazi oldu :p

abi bunu neye dayarak söyledin?

Muhtemelen adamların salary grade'inin oldukça altında bir maaş beklentin var çünkü :)
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer dediğin gibi sağlam bir firmaysa, asgari ücret - 800 tl arası istemek, "ben bu işi hiç bilmiyorum, benden pek birşey beklemeyin, sorumluluk alamam, asistanlık yaparım ancak getir götür" demektir ki ben elerim direkt. Kendine güvenen adam bilgisi ve emeği için başlangıçta da olsa da karşılık ister. Kafanı karıştırdığımın farkındayım ama diyeceğim o ki, hakkını iste. 1000 çok düz rakam. 1100 ya da 1200 isterdim yerinde olsam.

Autocorrect sıçmış gene.
FFFFF....
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Eğer dediğin gibi sağlam bir firmaysa, asgari ücret - 800 tl arası istemek, "ben bu işi hiç bilmiyorum, benden pek birşey beklemeyin, sorumluluk alamam, asistanlık yaparım ancak getir götür" demektir ki ben elerim direkt. Kendine güvenen adam bilgisi ve emeği için başlangıçta da olsa da karşılık ister. Kafanı karıştırdığımın farkındayım ama diyeceğim o ki, hakkını iste. 1000 çok düz rakam. 1100 ya da 1200 isterdim yerinde olsam.

Autocorrect sıçmış gene.
FFFFF....

ortak karar üzerine 1200 çekiyorum yarın o zaman=)
Sosyal ağlarda paylaş

Umarım kaparsın işi. Göster kendini. Amaçlarını, ik'yı geçtiğine göre büyük ihtimalle bölüm şefinle yapacaksın mülakatı. Onu çok iyi dinle. Dinliyormuş gibi görünme. Cidden dinle. Ona işe alındığım takdirde üstleneceğim sorumluluklar nedir diye sor. Senden ne istendiğini öğrenmeye çalış. Bu her zaman işe yarar. Bende %10000 yaramıştı. 1300 tl fiyat çekmiş bir nerd yerine 2250 lira ile işe alınma sebebimdir. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz çakışmışınız.

Emin olmadığın bir şeyi söyleme. 1200TL istedikten sonra sana, niye 1200 derlerse ne diyeceksin? Forumun birinde öyle de dediler mi diyeceksin?

Kira veriyor musun (700)? Yemek için aylık ne kadar harcıyorsun (400)? İşte nasıl giyineceksin? Eğer takım elbise zorunluysa aylık ortalama 250 buna gider. Sonuç olarak 1350TL dersen yukarıdaki açılımla söyleyebilirsin. İş öğreneceğin için de bu paraya tav olabilirsin. Öbür taraftan bunlar minimum olur. Aylık 400'e her akşam makarna yiyerek anca çıkarsın zaten. Bu nedenle 3000 de diyebilirsin rahatlıkla. Önemli olan söylediğinin altını ne kadar doldurabildiğin.

Soruların vardır, bunları sor mutlaka. Mesela nasıl bir kariyer yolu olacak önünde, bunu öğren.

Ayrıca çok bilmiş gözükme; benim mulakata gelenlerde gördüğüm en saçma şey bu gereksiz tavır. Karşındakinin nabzına göre şerbet vermen gerek tabii ki ama çok bilmişlik daima sana zarar verir.
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:

TR de iş görüşmelerinde brüt değer söylenmiyor mu ?

Direk şu kadar net mi istiyorum diyorsun ?
Firmasına göre değişir. İkisi arasında hiçbir fark yok sonuçta. net=brüt*0.7 olarak hesaplar herkes, ayak üstü. Ama benim elime geçecek para üzerinden konuşmak; sanal bir paradan konuşmaktan daha mantıklı geliyor bana..
Sosyal ağlarda paylaş

bu method mühendisliği bana dersini abi kolay kolay diye aldırdığın dersin dersi demi?

ise322, ise315...
kitabı şuydu hatta

sdffds rüyalarıma girer ara ara hala :) gerçi top notları ben almıştım vizede'de finalde de...

neyse konuya gelirsek
abi tırsma hiç bizim okulun mezunları peynir ekmek gibi gidiyor, nası gidiypr bi fikrim yok ama çatır çatır iş buldu herkez.
hep dandik okul gözüyle bakmıştım bizim okula da o kadar dandik değilmiş demekki...

teknik olarak dersen iş tasarımı, ölçümü ve operasyon analizi konularına bakabilirsin.
ha method mühendisliği dediğim şeyler mi oluyor emin değilim hala :)

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...