Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İlköğretime arapça dersi

Cthulhu

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

ben de üniversite 2-3deyken her bilim öğrencisi latince öğrenmeli derdim eski bilim adamlarının hikayelerini okuyup gaza gelip ama bi yerden sonra gazın geçmesi gerekiyo bence biraz bekle sen sonra yaz

Gazla alakası yok canım, benim 2-3 postum var burada senin onu buldu heralde. Bundan rahatsızlığı olan sizsiniz sonuçta ben değilim.

Ben Osmanlıca profesyonel düzeyde verilsin demiyorum ki İmam-Hatip okullarında dahi bu profesyonellikte bir Arapça görülmez. İlahiyatçıların daha detaylı bilgi-birikimi vardır.

Fakat mesele kaynak okuma meselesi değil. Zaten zamanında belirli sebeplerden ötür saf-öz Türkçe kullamına gidilecek diye kullanageldiğimiz bir ton kelime asimile edildi. Böyle düşünmeyebilirsin sen, ben böyle düşünüyorum. Hem ileride insanların tarihe merakı olması, divan edebiyatı ve klasik edebiyat eserlerine orta düzeyde hakim olması ilkokulda ardından lisede verebilecek eğitimlerle mümkün. Bunu çok abartıyorsunuz. Kimse çok eski 15.yy kaynaklarına hakim olacak kadar Osmanlıca beklemiyor. Son dönem Osmanlıcasına hakim olmak da bu kadar zor değil.

İnsanların büyük bir kısmı bunları öğrenmek adına kurslara gidiyor. Para veriyor. Bence bunu en azından seçmeli ders olarak devletin bunu vermesi bir görevi.

Osmanlı'yı sizler benimsemiyorsunuz diye bizler soyumuzu, ait olduğumuz devletleri, Türklük kökenimizi inkar edecek değiliz. Aksine gurur duyuyoruz. İnsanın kendini bilmesi, kendi değerlerini, medeniyetini ve ahlak seviyesini bilmesiyle olur. Yunus'un da demesiyle, İlim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen o nice okumaktır." Kendi tarihiyle gurur duymak, bizi faşist-ırkçı yapıyorsa, sanırım o konuda en ırkçı devletler Avrupalı devletler oluyor. Fuzuli, Baki'den bihaberiz. Kendi edebiyatımızı, kökenimizi yurtdışından insanlar merak edip öğreniyorlar. Avrupalı adamın şark kültürüne yakın olması beklenen bir şey olmaz ama bir kısmı bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Bu son derece ürkütücü.

Bundan bu kadar ürkmenizde bi mana göremiyorum bu yüzden. Benim yanlış argümanlarla gelmemden ziyade bu daha çok sizin etrafa kapalılığınızla alakalı.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

Ayrıca çocuk ne yapsın osmanlıcayı? Sen daha ülkende tarih konusunda şeffaflaşamamışken neyine öğrenecek osmanlıcayı. Bugün osmanlıca öğren git bakalım saray arşivlerini açıyorlar mı senin önüne? Gider beyazıt kütüphanesinde takılırsın.

Arşivlerin çok büyük bir kısmı şu an herkese açık. Bir şey merak ettiğin vakit ilgili görevliyle durumu konuşman yeterli. Hatta bununla ilgili seni de yönlendirebilirim merak ettiğin bir şey varsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Balon sen pek bilmezsin ama o senin sevgi pıtırcığı Araplar 7. ve 8. yüzyılda İslamı yayıyoz ayağına İran ve daha yukarısındaki Türk diyarlarını talan ve yağma ettiler (tüm Ortadoğu-Afrika ve İspanyanın yarısı dahil), öyle ki yenemeyince her Türk kellesi başına abartı ödüller vermeye başladı komutanları. Böyle böyle en sonunda kilometrelerce yollar boyunca Türk yiğitlerini ağaçlara astırdı bu cici Arap komutanları. Yani öyle sevip beğenip inceleyipte müslüman olmadı atalarımız!
Yahudiyi bile Araba bin kez tercih ederim...
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de,

Aket-Atum said:

balon said:

Osmanlıca dersi Türkçe gibi zorunlu olmalı. Arapça da seçmeli olarak gelebilir. Burdan itibaren tarihe meraklı bir gençliğin kültür seviyesini bir düşünün isterseniz.

Göktürk-Uygur run alfabelerini öğrenelim bence daha bir derinden ilgilenmiş oluruz.

Hem bence bunları öğrenirsek kendimize daha yakın oluruz, asıl köken orası ne de olsa. Osmanlı dediğin kırma devlet.

Ha yani kendin Osmanlı'dan daha Türk'sün. Madem Osmanlı kırma, senin neslin fanusta ya da serada falan mı yetiştirildi? Yani Osmanlı zamanında ataların Göktürk-Uygurlardan kalma bir izole yerde miydi? Ya da Göktürklerle Uygurlar Çinlilerle sevişirken sizinkiler biz Türk kalacaaaz diye kaldıkları yerden çıkmadılar mı? Hakkaten komik duruma düşüyorsunuz. Sen Osmanlı'ya ait değilsin, direk Göktürk'e bağlısın. Osmanlı soyundan gelen kimse yok soyağacında. Bırakın şu Osmanlı Türk değildir ayaklarını. Yani o şekilde düşündüğünüzde zaten bunu tartışmak yersiz, o halde saf bir millet yok.

Olayı da saf döl olaylarına bağlayıp Nazileşmenin bir alemi yok. Bizler bu coğrafyalarda bu medeniyet felsefesiyle iyi-kötü geldik. Bu güzeldir, değildir bunu tartışırsın. Fakat tutup da bunu merak etmeye bile bu kadar karşı olmak, akl-ı selim bir düşünce değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

baştaki parti AKP iken ve ne tarz adamlar oldukları belliyken hala burada bunun masumca bir "ticaret hacmi" hamlesi olduğunu sanmak mallıktır. Hakaretse hakaret yeter lan Umut Sarıkaya'nın karikatürlerindeki 5 yıl önce İran'ı 10 yıl önce arabesk müziği öven adamlar gibi Arapları öve öve bitiremediniz.

ingilizce konuşamayan, "ay lav yü, ay küss yü"dan ötesini bilmeyen kişiler varken "arapça, osmanlıca öğrensinler, kültürlerini bilsinler, hem ticarette çok yardımcı olur" diye savunuyorsunuz ya, ne desem bilemedim.

neyse aket demiş zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Bir de,

Aket-Atum said:

balon said:

Osmanlıca dersi Türkçe gibi zorunlu olmalı. Arapça da seçmeli olarak gelebilir. Burdan itibaren tarihe meraklı bir gençliğin kültür seviyesini bir düşünün isterseniz.

Göktürk-Uygur run alfabelerini öğrenelim bence daha bir derinden ilgilenmiş oluruz.

Hem bence bunları öğrenirsek kendimize daha yakın oluruz, asıl köken orası ne de olsa. Osmanlı dediğin kırma devlet.

Ha yani kendin Osmanlı'dan daha Türk'sün. Madem Osmanlı kırma, senin neslin fanusta ya da serada falan mı yetiştirildi? Yani Osmanlı zamanında ataların Göktürk-Uygurlardan kalma bir izole yerde miydi? Ya da Göktürklerle Uygurlar Çinlilerle sevişirken sizinkiler biz Türk kalacaaaz diye kaldıkları yerden çıkmadılar mı? Hakkaten komik duruma düşüyorsunuz. Sen Osmanlı'ya ait değilsin, direk Göktürk'e bağlısın. Osmanlı soyundan gelen kimse yok soyağacında. Bırakın şu Osmanlı Türk değildir ayaklarını. Yani o şekilde düşündüğünüzde zaten bunu tartışmak yersiz, o halde saf bir millet yok.

Olayı da saf döl olaylarına bağlayıp Nazileşmenin bir alemi yok. Bizler bu coğrafyalarda bu medeniyet felsefesiyle iyi-kötü geldik. Bu güzeldir, değildir bunu tartışırsın. Fakat tutup da bunu merak etmeye bile bu kadar karşı olmak, akl-ı selim bir düşünce değil.

o kırma lafını sen çıldır diye yazmıştım, şu forumdaki 8-9 yıldır ilk trollük denememde beni yüzüstü bırakmadın sağol hacı.

Bu arada aile olarak bakarsak araplık bile çıkabilir bizde. Kırmalığın kralı benim yani. Kazakistan'dan Balkanlara neler neler var. Ama sanırım cidden Osmanlı zamanının çoğunu Kazakistan'da geçirmiş baba tarafı :D
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Fakat mesele kaynak okuma meselesi değil. Zaten zamanında belirli sebeplerden ötür saf-öz Türkçe kullamına gidilecek diye kullanageldiğimiz bir ton kelime asimile edildi.

Evet öyle düşünmüyorum iyi olmuş baya.

said:
Hem ileride insanların tarihe merakı olması, divan edebiyatı ve klasik edebiyat eserlerine orta düzeyde hakim olması ilkokulda ardından lisede verebilecek eğitimlerle mümkün. Bunu çok abartıyorsunuz. Kimse çok eski 15.yy kaynaklarına hakim olacak kadar Osmanlıca beklemiyor. Son dönem Osmanlıcasına hakim olmak da bu kadar zor değil.

Hala bana gençlerin tarihi edebiyatlarını ve tarihlerini bilmesi ile osmanlıca bilemeleri arasında bir bağ kuramadın.

said:

Bence bunu en azından seçmeli ders olarak devletin bunu vermesi bir görevi.

Doğru kelime bu işte.

said:

Osmanlı'yı sizler benimsemiyorsunuz diye bizler soyumuzu, ait olduğumuz devletleri, Türklük kökenimizi inkar edecek değiliz. Aksine gurur duyuyoruz. İnsanın kendini bilmesi, kendi değerlerini, medeniyetini ve ahlak seviyesini bilmesiyle olur. Yunus'un da demesiyle, İlim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen o nice okumaktır." Kendi tarihiyle gurur duymak, bizi faşist-ırkçı yapıyorsa, sanırım o konuda en ırkçı devletler Avrupalı devletler oluyor. Fuzuli, Baki'den bihaberiz. Kendi edebiyatımızı, kökenimizi yurtdışından insanlar merak edip öğreniyorlar. Avrupalı adamın şark kültürüne yakın olması beklenen bir şey olmaz ama bir kısmı bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Bu son derece ürkütücü.

Bundan bu kadar ürkmenizde bi mana göremiyorum bu yüzden. Benim yanlış argümanlarla gelmemden ziyade bu daha çok sizin etrafa kapalılığınızla alakalı.

Tarih ve edebiyat insanı zenginleştirir doğru da benim osmanlıyı bilmem kendimi bilmemi sağlamıyor. Ayrıca bu ülkeye faydalı bireyler olan ve işinde iyi olan pek çok insanında genel kültür düzeyinde bir tarih ve edebiyat bilgisi olmasına rağmen bu onların genel olarak kişiliklerinin bir parçası değil. Ama yine de bu ülkeye faydalı olmak için uğraşıyorlar. Kendi tarihinle komple gurur duymak biraz körlük olur bence, zaten (en azından antik yunan falan değilse köklerin). Osmanlı devletinin gurur duyulacak ve duyulmayacak zamanları var birer bütün oluşturuyor bunlar. Osmanlı imparatorluğunu koşulsuz şartsız yüceltmekle bugünki bazı milliyetçi ve ulusalcıların saçma tavırlarının (yine girmiyorum detaylara bin kere tartıştıl zaten) hiiiç bir farkı yok hem de hiç.

Son kısma gelince, yurtdışından merak edip öğrenen insanlar iyi eğitim kurumlarında nasıl iyi akademisyen olunacağını öğrenen insanlar çoğunlukla. Bizim bu alanlarda çalışan kendi akademisyenlerimizin bile osmanlıca bilmiyor oluşu kadar saçma bir durum ise boktan eğitim sistemimiz ve bunu düzeltmeye niyeti/becerisi olmayan sevgili hükümetinin eseri (bunu da bin kere tartıştık). Bunların osmanlıca ile pek bir ilgisi yok. Daha önce dediğin gibi apolitize bir kuşak var (biz daha gri bölgeye giriyoruz bizden sonrası ise oldukça kötü) ve bunlar çeşitli insanlar ne derse onu papağan gibi tekrarlıyor. Önce insanlara kendi düşüncelerini ürettirecek bir eğitim sistemi kurulmalı bu da her sabah and okutarak ya da zorunlu osmanlı dersleri ile olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Efendim belge kullanmayı bilmeden, dil bilimine hakim olmadan,paleografi bilmeden tarih öğrenemezsiniz. Deneysiz kimya olmaz gibi bi şey bu. Öğrendiğiniz şeyler, yorumlar ve dolgu şeylerden ibarettir. Yani Fuat Köprülü'nün ve bunun gibi son derece modern edebiyatçıların makalelerini Türkçe bulamazsınız, hepsi eski harfler iledir. Yani illa biri çevirsin diye beklemeniz mi gerekiyor, öğrenmeniz de ne zarar var onu algılayamadım yani. Maziyle bi bağlantınız bulunmalı, temas kurabilmelisiniz bu çok önemli. Yani böyle tartışmalar çok komik, bunlar Türkiye'de olan şeyler. Böyle tartışmaları Avrupa'daki insanların önüne koysalar buna gülerler. Tımarhanelik derler yani. Osmanlıca gayet basittir, ha bazı yazıları gerçekten herkes okuyamıyor filolojiyi tam bilmedikleri için ama bu kadar ekstrem bilgiyi bilmesi gerekenler de bana göre ilgili akademisyenler oluyor

Bizde eğitim sisteminin kötü olmasıyla, bu dersin ya da herhangi bir başka dilin verilmemesi sizleri niye bu kadar geriyor onu anlamış değiliz zaten. Bu dersin zorunlu ya da seçmeli bir şekilde verilmesi sizlere ne zarar getiriyor onu anlıyabilmek güç.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Efendim belge kullanmayı bilmeden, dil bilimine hakim olmadan,paleografi bilmeden tarih öğrenemezsiniz. Deneysiz kimya olmaz gibi bi şey bu. Öğrendiğiniz şeyler, yorumlar ve dolgu şeylerden ibarettir. Yani Fuat Köprülü'nün ve bunun gibi son derece modern edebiyatçıların makalelerini Türkçe bulamazsınız, hepsi eski harfler iledir. Yani illa biri çevirsin diye beklemeniz mi gerekiyor, öğrenmeniz de ne zarar var onu algılayamadım yani.

Önce basit düzeyde öğrenmekten bahsediyorsun sonra da karışık eserleri okumak diyorsun arada gerçekten bir tutarsızlık var. Soruna gelince evet, ülkenin bunları iyi bir şekilde çevirecek edebiyatçıları, tarihçileri olmalı ki isteyen insan Türkçe olarak bunları okusun. Nasıl Rusça eserleri ,italyanca eserleri vs çeviren edebiyatçılar varsa aynısı burası için de geçerli. Genel kültür düzeyinde bir osmanlı tarihi edinmek için çevirilmiş kitapları yeterli. Bunun üzerinde bir ilgi düzeyiyse tamamen kişisel bir yönlenmeye giriyor toplumsal sorumluluktan ziyade. Ayrıca basit düzeyde osmanlıca öğrenmekle, makale okumak birbiri ile örtüşmüyor, adı üstünde makale. Yok bunlar kolay yazılarsa zaten bugüne kadar bunu çevirecek kadar osmanlıcası olan bir akademisyen çıkmadıysa bu ülkeden, osmanlıca öğretmekten çok daha acil sorunlarımız var demektir.

said:
Böyle tartışmaları Avrupa'daki insanların önüne koysalar buna gülerler. Tımarhanelik derler yani. Osmanlıca gayet basittir, ha bazı yazıları gerçekten herkes okuyamıyor filolojiyi tam bilmedikleri için ama bu kadar ekstrem bilgiyi bilmesi gerekenler de bana göre ilgili akademisyenler oluyor

Avrupadaki insanları (akademisyenler dışında) latince ya da antik yunanca çalışırken görmüyorum. Etrafımda hiç latince bilen bir italyan ile karşılaşmadım henüz. Ki Roma imparatorluğunu ve Antik Yunanın dünya birikimine katkısı osmanlıdan tahminen daha fazla (ama totalde bütün antik orta doğu ülkelerinden fazla olmayabilir haklarını yememek lazım).
Yine de bence kafadan istatistik sallamamak lazım.

said:

Bizde eğitim sisteminin kötü olmasıyla, bu dersin ya da herhangi bir başka dilin verilmemesi sizleri niye bu kadar geriyor onu anlamış değiliz zaten. Bu dersin zorunlu ya da seçmeli bir şekilde verilmesi sizlere ne zarar getiriyor onu anlıyabilmek güç.

Osmanlıca verilmemesinden geriliyorsun da kötü eğitim sisteminden gerilmiyorsan bu oldukça kötü ve gülünç olan da bu. İnsanların tarih ve edebiyat yoksunluğu çünkü bence daha çok başarısız eğitim sistemi yüzünden.

Ayrıca ne demek ne zarar getiriyor yahu? Ortada bir fikir var ve bunu tartışıyoruz. "Ülkemin gençleri tarihini öğrensin, edebiyatını öğrensin, politik olsun" diyen sen gelmiş şimdi bu fikri eleştirmemizi bir zarar/çıkar bağıntısına indirgiyorsun. Bu konu hakkında bir fikrimiz var demek ki ortaya sunuyoruz işte.
Sosyal ağlarda paylaş

efendim bir anatomi bilmeden, bir latince bilmeden, günlük hayatta kendi sağlığınıza dikkat edemezsiniz.
dikkat ederim diyen de tatava, gidip bir köşe başında hasta olmamıştır.

arapça ne yahu, osmanlıca ne?

eğer üniversitelerde tarih bölümlerinde mezun olup osmanlı konusunda akademik kariyer yapanlar osmanlıca bilmiyorlarsa, o üniversitelerin ayıbıdır.
bunu ilkokul, ortaokul veya lise niye umursasın ki? o üniversiteleri değiştirmek gerekiyor demek ki, ilköğretimi değil.

sırf "osmanlı dönemi çok şahaneymiş lan, sultanlar felan vardı, herkes adamın önünde diz çökermiş, çok saygın bir devletmişiz" takıntısı yüzünden hoyratça bir saçmalığın peşinden gitmemeli ülke.

arapça işinde bir deli ortaya bir laf atıyor, "çocuklar arapça öğrensin",
bir sürü deli de bu lafı haklı kılmaya çalışıyor "ticaret hede hödö" felan.
ilköğretim ticaret meslek okulu değildir ki, insanlara ticarette nasıl başarılı olunur bunu öğretmekle yükümlü değildir. nasıl ilerde doktor olacak birisine fizyoloji öğretmediği gibi, ilerde tüccar olur diye de arapça öğretmez.

hani ispanyolca, japonca, ibranice, çince felan gibi dilleri öğreten bir sistem konulur, aralarındaki seçeneklerden biri de arapça olur.
ama sırf "arapça" sürüp bir de "ama insanlar öğrenmesin mi, cahil kalsınlar mı istiyorsunuz" demek abes kaçıyor.
kaldı ki çok zayıf bir ingilizce eğitim sistemimiz varken "çoklu dil öğrenim sistemi" yaratmaya çalışıyor olmamız anlaşılır bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Ardeth said:

Kendi tarihini öğrenmek için ise osmanlıca bilme zorunluluğu beni benden aldı. Akademisyen olursun arşivleri araştırmak istersin kendin yorumlamak için o zaman osmanlıca öğrenirsin tabi.

ilkokulda osmanlıca saçma olur ama şu yukarıdaki tam olarak doğru değil. türkiye'de bugün osmanlı arşivlerini inceleyecek sayıda osmanlıca bilen kimse yok. ilber ortaylı'nın dediği gibi; "osmanlı arşivlerini elin, ingilizi, amerikalısından takip ediyoruz."

Bazı liselerde zorunlu olarak osmanlıca dersi veriliyor. Bu insanlar üniversitede seçecekleri bölümlere göre de zorunlu olarak osmanlıca alabilirler. Araştırmanın önündeki engel zorunlu osmanlıcadan başka bir şey demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgisayar dersi var aslında ilkokullarda. Orada şöyle başlangıç olarak bir java verilse çocukların ufku baya açılabilir. Ben mesela javaya lisede kendi merakımla başlamıştım, ilkokulda başlamış olmayı çok isterdim. Programlama dilleri, algoritma yazmak falan insanın kafayı kullanış biçimini çeşitlendiriyor ve işlem kapasitesini çok arttırıyor ya hemde çok eğlenceli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...