Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Offshore Şirketleşme , Bankacılık

kithnos_1

Öne çıkan mesajlar

Selam,
Bu off-shore işinin olayı , özeti nedir ? Kişisel merakımdan soruyorum .

100 % tax free diye anılan bazı ülkeler var , bunlar ne kadar gelir yaparsan yap , vergi almıyorlar mı ? İlginç birşey .

Tam olarak nasıl bir katakuli yapıyor şirketler anlamadım ? Örneğin , TR de para kazanan bir şirketsiniz , gider gösterip parayı , bilmem neredeki off shore bir şirkete mi aktarıyorlar ? E sonra o parayı nasıl kullanıyorlar ,sonuçta bu ülkeler dandik , yatırım yapılmayan ülkeler ?
Sosyal ağlarda paylaş

kesin olmamakla birlikte;
o ülkede(misal barbados) bir şirket kurup o şirket üzerinden burada iş yapıyormuşsun gibi gözüküyor.o ülke şirketi olduğun için kazandığın para oraya transfer ediliyor veya zaten kazandığın parayı orada tutuyorsun,gelir vergisine şuna buna kesilmesin diye.
şeklinde biliyorum
Sosyal ağlarda paylaş

o para zaten geçmişte bir şekilde türkiye'de sistemden çıkartmayı başardığın ve yurt dışına gönderdiğin para.

senle ben iki ortağız, deli işler yapıyoruz, bok gibi para kazanıyoruz. günün birinde niyeti bozuyoruz. her şeyimizi satıp nakite ya da kıymetli evrağa çeviriyoruz. bu satışların vergisini henüz ödemeden gidip yurt dışında başka işlere dalıyoruz ve parayı yıllarca türkiye'ye sokmuyoruz.

ödemediğimiz vergi kadar artık elimizde gri para var. kazanç yolu meşru ama vergisi ödenmediği için yasal olmayan para. bunu her istediğimiz ülkeye gidip götüremiyoruz. türkiye'nin karşılıklı ya da uluslar arası anlaşmalarla bu parayı bizden her şekilde almaya hakkı olduğu ülkeler var.

bu durumda biz de dandirik ülkelerin skindirik bankalarına gidip paramızı koyuyoruz. bu bankadan bize bir çanta dolusu kredi kartı veriyorlar. türkiye'de normal hayatımızı devam ettiriyoruz. tabii üzerimize dikkat çekecek şeyler alamıyoruz.

ortada şöyle ciddi bir sorun var yalnız. bu bankaların çoğu zaten sistem dışı olduğundan çoğu zaman paramızı istediğimiz zaman ve miktarda alamıyoruz. biz öldükten sonra varislerimiz genelde üçün birini alıyor falan filan.

firmalar ve fonlar boyutu da var tabii. o paraları türkiye'ye sokup para kazanmanın yollarına kısaca sıcak para girişi deniyor halk arasında.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
Selamlar bu konuyu tekrar bir tartışalım ;

Şimdi öncelikle bir araştırdım , bu alanda öne çıkan ülkeler

Hong Kong
Belize
Seyşeller
British Virgin Islands

Bu ülkeler finans merkezi falan diye adlandırılıyor ve çok kullanılıyormuş

Parayı alamama , politik olaylar falan olur mu sizce?

Para aktarma işi şöyle oluyor o zmn anladığım kadarıyla

Elemanlar :
ABD : Diyelim ki ABD 'deki tedarikçimiz bu
OFF : Vergi kolaylığı sunan offshore ülkedeki şirket
TR : TR deki biz
CUST : Müşterimiz

ABD sattığı X bedelini OFF a kesiyor , OFF da TR'ye Y miktarda fatura kesiyor , drop shipment yaptırıyormuş gibi , TR'ye yollatıyor direk ürünü.

TR ise Y miktarda fatura kesip malı CUST a yolluyor.

Müşteriden Y miktarda para TR'hesabına geliyor .

TR hesabından , OFF hesabına para yollanıyor Y kadar yani kendisine kesilen fatura kadar.

OFF ise X i ABD ye yolluyor ve Y-X i vergilendirmeden kasasında tutuyor.

Olay bu şekilde tamamen yasal ve mantığı bu heralde ?

Bundan sonra ise , vergi affı beklemekte ya da kredi kartlarıyla hayatı sürdürmekte kalıyor heralde ? Doğru mudur?
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
http://en.wikipedia.org/wiki/Guernsey

ulasim rahat (Fransa kuzey batisinda bir ada, Ingilizce ve Fransizca konusuluyor)
internet alan kodu cool (.gg)

From 1 January 2008 it has operated a Zero-Ten corporate tax system where most companies pay 0% corporate tax and a limited number of banking activities are taxed at 10%. As a result it is confronting what it terms a financial "black hole" of forty-five million pounds or more according to some estimates which it aims to fill through economic growth and indirect taxation.

Specsavers firmasinin merkezi burada mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

hahaha kara parayı aklamak o kadar kolay değil be abiler.
çok kara paran varsa git isviçrede orda investment banking yapan abiler var. tabii hepsi sadece i-banking yapmıyorlar. bulurlar bir yolunu =)
sanırım burada anlatılmak istenen yapılan satıştan vergi vermemek. bu da az buçuk açıklanmış yukarıda. benim sadece internet ticareti üzerinden biraz bilgim var. örneğin türkiyede internetten vergisiz ticaret yapmak istiyorsunuz. gidip hong kongda bir şirket kuruyorsunuz. yapılan alışverişten gelen para da hong kong da ki banka hesabına aktarılıyor diye biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

http://demokrathabertr.files.wordpress.com/2011/08/kaynagi-belirsiz-bu-para-nereden-geliyor-1208111200_m.jpg

http://i5.photobucket.com/albums/y182/pinkemon/TrollFace.png

ahah farketmemişim kendi mesajımı alıntı yapıyordum budur diye..

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=b%C4%B1y%C4%B1kl%C4%B1+yabanc%C4%B1
Sosyal ağlarda paylaş

Yeto said:

hahaha kara parayı aklamak o kadar kolay değil be abiler.
çok kara paran varsa git isviçrede orda investment banking yapan abiler var. tabii hepsi sadece i-banking yapmıyorlar. bulurlar bir yolunu =)
sanırım burada anlatılmak istenen yapılan satıştan vergi vermemek. bu da az buçuk açıklanmış yukarıda. benim sadece internet ticareti üzerinden biraz bilgim var. örneğin türkiyede internetten vergisiz ticaret yapmak istiyorsunuz. gidip hong kongda bir şirket kuruyorsunuz. yapılan alışverişten gelen para da hong kong da ki banka hesabına aktarılıyor diye biliyorum.

Sistem aynı sistem ztn , internet veya normal fark etmiyor pek.

Kara para aklamak tamamen ayrı , kara para illegal birşey.
O yüzden gri diye tabir ettim , para tamamen yasal yollardan ama , icraat yaptığın ülkede tutmuyorsun.

Apple'nı örneğindeki gibi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...