Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İran için geri sayım başladı

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Sene 2011 hala İsrail'i bi halt zannedenler var. İsrail Amerika'nın yaramaz çocuğu, babası elini çekerse arkasından o coğrafyada 10 sene bile dayanamaz İsrail devleti...

İşin üzücü yanı konuyla ilgili zerre kadar bilgisi olmayan adamların başka insanlara cahil muamelesi yapıp wiki linki falan atması.

İsrail hava kuvvetleri şuan F-15 ve F-16'lardan oluşuyor.
Türkiye'ninki de F-16 ve F-5'lerden.

İsrail amerika'dan aldığı gibi kullanıyor uçakları herhangi bi geliştirme yapmadan bizdeki nerdeyse her uçakta Tai modernizasyonu yapıldı.

İki ülkenin de amacı Lockheed Martin üretimi F-35'lerden alıp hava hakimiyetini arttırmaktı, iki ülkede siparişleri verdi İsrail teslimat bekliyor, ha alıcakları da 30 tane.

Bizimkiler 100 tanelik siparişi iptal etti Amerika'nın teknolojiyi vermek istememesi sebebiyle,yani üzerinde geliştirme yapamayacaktı Tai...

Şuanki son durumu bilmiyorum bu F-35'lerle ilgili zaten bilen birisinin de bilgisi gizli bilgidir muhtemelen...

Kısaca öyle müthiş bi hava gücü falan yok İsrail'in elinde, zaten savunma sanayii bütçemiz de yaklaşık 1.5 katı İsrail'in.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ha resim yarıştırmak yettiyse google'a "dead people voting in venezuela" yazıp çıkanları biraz okursun.

yaa muhteşem kafalarınız var yaaa :)
venezüella'ya gitmeye gerek var mı? sen hala top çeviriyorsun,hala daha anlamazlıktan geliyorsun.
yeni yapılan apartmanda kayıtlı 400 küsür seçmeni,oturduğukları dairelerde başkaları kayıtlı olduğu için seçimlerde oy kullanamayan ama o kayıtlı olan seçmenlerin oy kullandığı ülkeyi, mezarlıkta yatan seçmenleri olan ülkeyi acaba biz venezüella'dan mı hatırlıyoruz yoksa patagonya'dan mı?ya da ne bileyim adı t ile başlayıp e ile biten bir ülke var,oradan mı?tanzanye miydi ya da neydi ya?
B)-

aşağıdaki linki bir tıkla bakalım,civciv mi çıkacak,kuş mu çıkacak?
B)-

http://www.halksesi.com/video/5857-olu-secmenler-gulenin-mesaji-buymus-meger.html

unutuyoruz tabi.
ama unutmayanlarımızı da senn gibi adamlar kafaya alıyor ya,bu sanırım unutmaktan daha acı.
Sosyal ağlarda paylaş

Konu iran vs israil değilmiydi ya :) bi gaziantep dedik die türkiye vs israile dönmüş.

ha türkiye vs israil de şahsi fikrim fena ezeriz ama türkiyenin başindaki koltuk sevdalıları amerikanın sözünden çıkamazlar o yüzden böyle bir savaşta hiç bir zaman olmıycak hatta israil yüzünden bok yolunada gidebiliriz

amma velakin. israil bi halt değil. şuanda biz donanma ve hava kuvvetleri olarak israilin epey bir önündeyiz. kara olarakta zergleriz. onlardan tek eksiğimiz şu başlıklı füzeler. bizde onlardan pek yok ne yazık ki. gerçi olmasınıda istemem yani. benim ülkemin bir başka ülkeye öyle kitle imha silahı kullanmasını istemem.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

mezarlıkta yatan seçmenleri olan ülkeyi acaba biz venezüella'dan mı hatırlıyoruz.

evet. dünyaca meşhur çünkü ama sen türkiye haricindeki dünyayı pek takip etmediğin için haberdar değilsin herhalde.
cetintas said:

ama unutmayanlarımızı da senn gibi adamlar kafaya alıyor ya,bu sanırım unutmaktan daha acı.

kafaya almaya gerek yok, iran başlığında hemen iki lafın arasına kendi ajandanı sokuşturan sen kendi kendine yetiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

olm uğraşma,çabaladıkça batıyorsun.
kendi ülkende bu yazdıklarının alası 3 seçimdir yapılırken sana ne venezüella'dan,bana ne ya da bu forumda şu konu başlığı altında bu yazıları okuyan herhangi bir patidaş'a ne?

4 kıtada 30 küsür ülkeyi gezdim,gezmeye de devam ediyorum. maklube yemeye de gitmiyorum oralara, memlekette üretilen malzemeleri satıp ülkeye para kazandırıyorum.

aaa,bu arada...
venezüella,kuzey kore, iran...
3ünün bir ortak özelliği daha var...

şu anlı şanlı ışıklı, samanyolulu, burçlu okulların açılamadığı yerler buralar.
B)->:D<
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle 'oln' değilim, bu kadar senli benli olduğumuzu da hatırlamıyorum.

iran'la ilgili bir başlıkta bize ne senin iç politik ajandandan onu söyle sen, ben de sana söylerim venezuela'dan bize ne.

aferin iyi gezmişsin ama o kadar gezmeye yaşananlardan bu kadar bihaber olman da düşündürücü.

ne mutlu onlara, baskı rejimleriyle yönetiliyorlar ama önemli olan fettullah okulu yok ülkelerinde. gerisi mühim değil nasıl olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede kirli oynuyor İran konusunda bazen pasif bazen yancı tutum sergiliyoruz bana sorarsanız komşu kalmayacak...iyi yada köyü haritada bizden olanlar belli.Son kale olarak BGyi sınırlı üye yaptılar EU ya şaka gibi ... TR de hala EU diye koştursun neyse ayrı konu bu.

Yapılan resmi açıklamalar şaka gibi ama bende katılıyorum iran öyle kolay kolay gitmez bu adam zaten birşeyler bildiğinden askeri ve silah yatırımı yapıyor yıllardır.

Böyle giderse ileride ne olur Allah bilir ama içler acısı olacağı kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

EricCantona said:

Dimi bütün f-16lar bir zaten.

Ayrıntıya ihtiyacı olan biraz araştırabilir rahatlıkla da hadi sen istedin ben veriyim.

Bizdekiler ağırlıklı olarak C ve D sınıfı (yaklaşık olarak 170 C, 50 D olmak üzere)

İsrail'inkiler I>A>C>D şeklinde gitmiş Wiki'den verilen linke baktığımda.

Yalnız burda bizim F-16'ları küçümsemiş gibisin bu baya büyük bi hata, İsrail Amerika'dan aldığı gibi kullanıyor F-16'ları bizse ciddi bi bütçe ayırdık satın alınan F-16'ların modernizasyonuna. Amerika (özellikle lockheed martin) pek arge yapmıyor artık F-16'lar üzerine doğal olarak üst sınıf yeni uçaklar geliştirilmesi ve yine üst sınıf uçakların modernizasyonuna çalışılıyor.
Kısa kesmek gerekirse bizim F-16'lar aslında İsrail'inkilerden daha modern...
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

öncelikle 'oln' değilim, bu kadar senli benli olduğumuzu da hatırlamıyorum.

iran'la ilgili bir başlıkta bize ne senin iç politik ajandandan onu söyle sen, ben de sana söylerim venezuela'dan bize ne.

aferin iyi gezmişsin ama o kadar gezmeye yaşananlardan bu kadar bihaber olman da düşündürücü.

ne mutlu onlara, baskı rejimleriyle yönetiliyorlar ama önemli olan fettullah okulu yok ülkelerinde. gerisi mühim değil nasıl olsa.

heh,biriniz de şöyle açıkça fetullahçı olduğunuzu itiraf edin de canımı yiyin.
B)-

edit: mesajım aşağıda, bu mesaja kendi politik ajandanı(vay vay,terminolojiye bak?!?!)ekleyen sensin,İran'ın konu olduğu bir başlık altında senin chavez-ahmedinejat kanki fotolarından daha gerçekçi,daha fikir verici olur bir İranlı'nın samimi düşünceleri diye düşünüyorum.

cetintas said:

10 gün önce eşim ve benim üniversiteden sınıf arkadaşımız olan İranlı dostumuz eşi ile birlikte İstanbul'a geldi.Birkaç gün ağırladık,gezdirdik,yedik-içtik,güzelleştik.

Dostumuz ve eşi o kadar şaşkın ki Türkiye'nin durumuna...
Aynen şunları söylüyorlar:
-Ya olm mal mı bu sizin toplum,hiç mi bize bakıp ibret almıyorlar?
-Her sene iş nedeniyle geliyorum Türkiye'ye ve her geldiğimde biraz daha bize benzediğinizi görüyorum?
-Ya İran'da artık mollalar gitsin de isterse ülke 3e,5e bölünsün(benim "olm bu büyük orta doğu projesi'ne göre size gelmiş sıra" şeklindeki sözlerime istinaden)modundayız kardeşim.
-Seçim yapıyorlar,seçimlerde ölülere oy kullandırıyorlar(aaa,bir yerlerden tanıdık ama nereden?),mükerrer oy kullandırıyorlar yandaşlarına(ahahahahah).
-Son seçimlerde kesinlikle seçimlerde hile yapıldı.Kaç tane genç insan sokaklarda sırf "ben oy kullanamadım,benim oy hakkımı kim elimden aldı?" diye sordukları için açılan ateşle öldürüldüler.
-Bizde de bunlar gelirken "demokrasi,demokrasi" diye geldiler,bizim geri zekalı komünistler bunların ağababasını(Humeyni'yi kastediyor)sürgünde bulunduğu Paris'ten getirtti ve sonra önce Şah'ı devirdiler ve sonra ilk iş yüzbinlerce Komünist İranlı'yı öldürdüler,yok ettiler.
-Şeriattan adam olmuş tek bir devlet,tek bir millet varmı ki İran adam olsun?Ya da Türkiye adam olsun?

şeklinde devam eden çok samimi düşüncelerini meslekdaşım ve dostum bizimle paylaştı.
Ben de aktardım.
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Sene 2011 hala İsrail'i bi halt zannedenler var. İsrail Amerika'nın yaramaz çocuğu, babası elini çekerse arkasından o coğrafyada 10 sene bile dayanamaz İsrail devleti...

İşin üzücü yanı konuyla ilgili zerre kadar bilgisi olmayan adamların başka insanlara cahil muamelesi yapıp wiki linki falan atması.

İsrail amerika'dan aldığı gibi kullanıyor uçakları herhangi bi geliştirme yapmadan bizdeki nerdeyse her uçakta Tai modernizasyonu yapıldı.

İki ülkenin de amacı Lockheed Martin üretimi F-35'lerden alıp hava hakimiyetini arttırmaktı, iki ülkede siparişleri verdi İsrail teslimat bekliyor, ha alıcakları da 30 tane.

Bizimkiler 100 tanelik siparişi iptal etti Amerika'nın teknolojiyi vermek istememesi sebebiyle,yani üzerinde geliştirme yapamayacaktı Tai...

Şuanki son durumu bilmiyorum bu F-35'lerle ilgili zaten bilen birisinin de bilgisi gizli bilgidir muhtemelen...

Kısaca öyle müthiş bi hava gücü falan yok İsrail'in elinde, zaten savunma sanayii bütçemiz de yaklaşık 1.5 katı İsrail'in.

Şu tam tersi olucak Amerika Israil'in elinde piyon obur turlusu degil. Orayi yonetenler belli.

Nerden başlasam bilemedim ki hergün sehit haberleri geliyor devletin umrunda bile olmuyor bak gor "Ülke" olan milletler nasıl 1 askerini bile savunuyor.

Israil f-15 f-16 kullaniyor lolo yapiyorsun hem kuvvet olarak hem teknoloji olarak en alt katmandan en ust katmana kadar Turkiye cok gerisinde Israil'in ha kabul etmek istemiosan o senin sorunun.

Konuyla ne kadar alakali oldugun belli futbol'dada burdada bizim ucaklarin cogunun modernizasyonu bile Israil'de yapilmisken optugun eli kotulemekte supermis neyse. Ac defter kitap oku ogren sonra tartismaya girersin.

Bütün f-15 f-16larda ayni düsüncesi priceless olmuş git bak kaca ayriliyor ne ozellikleri var hangi missile hangi bomba kullaniyorlar.

bizim harcamalarimiz 1.5 kati olmasi birsey ifade etmiyor teknoloji olarak geride kaldiktan sonra.

Bi bak bakalim Turkiye yurtdisina ne ihrac etmis silah helikopter ucak vs olarak

Bide Israil kime ne satmis.

Lockheed Martin F-35'ede guzel deginmissin 20 tane almislar + 55 tanede yoldaymis.

Neyse uzar'da uzar bos tartismaya girmeye gerek yok herkezin fikri kendine.
Sosyal ağlarda paylaş

Amerika İsrail'in piyonu dediğin noktada bitti zaten muhabbet aslında da neyse.

Ayrıca İsrail'e modernize ettirdiğimiz uçaklar F-4'ler.
Oynadığın bilgisayar oyunundan bakabilirsin F-4'ler ne amaçla kullanılan uçaklar.
Biraz daha araştırma yap var internette de bunların ihaleleri falan çıkıyor zaten haberlere... Biz F-4'lerin nesini geliştirmek istemişiz de İsrail firmasıyla çalışmışız görürsün zaten.

Neyse konuyu çok uzatmaya gerek yok, İsrail patlayıcı,bomba,füze teknolojisinde ön planda, yine tank konusunda da oldukça iyiler. Ama uçak teknolojisi öyle İsrail'in iyi olduğu bi konu falan değil.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

heh,biriniz de şöyle açıkça fetullahçı olduğunuzu itiraf edin de canımı yiyin.
B)-

algıda seçiciliğin dibine vurmuşsun gene, helal.
said:
edit: mesajım aşağıda, bu mesaja kendi politik ajandanı(vay vay,terminolojiye bak?!?!)ekleyen sensin,İran'ın konu olduğu bir başlık altında senin chavez-ahmedinejat kanki fotolarından daha gerçekçi,daha fikir verici olur bir İranlı'nın samimi düşünceleri diye düşünüyorum.

-Seçim yapıyorlar,seçimlerde ölülere oy kullandırıyorlar(aaa,bir yerlerden tanıdık ama nereden?),mükerrer oy kullandırıyorlar yandaşlarına(ahahahahah).

iran bahane, kendi safsatanı satır arasında sunman şahane. çizdim altını. anlamıyormuş gibi yapmana alışkınız da kendi yaptığını söylenince hemen başkasına yapıştırman cidden komik. hedef şaşırtırken biraz daha özgün olmaya çalış da sırıtmasın bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Bizdekiler ağırlıklı olarak C ve D sınıfı (yaklaşık olarak 170 C, 50 D olmak üzere)

C ve D block 40-50, I'dan daha modern?
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

EricCantona said:

C ve D block 40-50, I'dan daha modern?

Of C ve D'lerimizi biz kendimiz modernize ediyoruz ayrıca isim koymuyoruz, I dediğin zaten C blok uçağının İsrail tarafından kendi işlemlerine daha uygun hale getirdiği model, ciddi maliyet farkı var arada 70-80M dolar civarı bi maliyeti olması lazım, yanlış hatırlamıyorsam en büyük değişiklik benzin deposunda daha uzun mesafe uçabilmesi için, bir de HuD zımbırtısı vardı pilotlar için kendi gördüklerine göre ateş edebilmelerini sağlayan.
Ha birde bu uçakların karadan yönetilmesi olayı var o biraz geliştirilmiş eğitim uçuşları için.

Öyle I daha sonra çıktı havada karşı karşıya gelseler I>C tarzı bi muhabbet yok yani kısaca.

Bu muhabbetler de hep bu savaş oyunları yüzünden oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...