Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Samsung mu? Yoksa Apple mı?

mascio

Öne çıkan mesajlar

hakkı olduğunu düşünmekten çok alabileceğini düşünmelerinden kaynaklı

android'te slide yerine bir sürü alternatif var ve neredeyse hepsi slide'dan daha kullanışlı

ayrıca face recog. başarılı çalışsa da kullanmam heralde, benden başkası da alıp açabilmeli gerektiğinde o kilidi..

bi de patent slide'dan daha fazlasını kapsıyor. orası tam hıyarlık olmuş
"moving the unlock image to a predefined location" tanımının slide ile alakası yok. taşımakla sürüklemek bambaşka şeyler.

bi de orda lafı geçen 'predefined'tan kasıt tam olarak ne acaba? kullanıcının tanımladığı bi path de giriyor mu içine, yoksa sadece fabrika çıkışı bir path tanımı mı buna dahil?
Sosyal ağlarda paylaş

tabi kişiden kişiye değişir kullanım alışkanlığı.

ayrıca karanlık ortamlarda vs tanımazsa diye şifre girebiliyorsun ekstra olarak

http://developer.android.com/sdk/images/4.0/lock-camera.png

şu lock da çok iyi ister direk giriş sayfasına yada belli bir applicationı açabiliyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

İşte aşağıdaki post iPhone'un neden başarılı olduğunu aradan geçen 5 seneye rağmen anlayamamış insanların ruh halini yansıttığı için bence çok başarılı.

Postta yazılımdan bahsedilen tek kısım "süslenip" kelimesinin geçtiği yer. Yazara göre yazılım süs.

Bir başarıyı analiz etmek bu kadar zor olmamalı.

SenariouS said:

Şu yüzden abi.
Apple'ın donanım bakımından yaptığı bir yenilik yok. Yani elindeki her ürün aslında hardware olarak başkalarından alınan şeyler.
Adamlar yeni bir şey yapmıyorlar, bunları toplayıp süsleyip,satış sonrası hizmeti sağlam yapıp satıyorlar. Donanımın karlı olmadığı bir gerçek. Yoksa neden IBM ve HP tası tarağı toplayıp çekilsinler hardware tarafından. Ama asıl teknolojiyi ilerleten onu bir adım öteye götüren bu.

Yoksa kaliteli parçaları alayim 188$lık aleti 700$ satayim deli gibi para kazanayim düşüncesi ters geliyor bana. Tamam karlı ama ters.

Bunun dışında samsung'un yelpazesi teknoloji konusunda her anlamda çok daha geniş.

Birde appleda anasını sattığımın thunderbolt -> VGA dönüştürücüsüne 50tl vermek koyuyor bana. KVM switch alacaksan illa 150$lıktan alamak zorunluluğunda olman(USB DDM olacak illa yoksa kullanamıyorsun). Hafif hafif yan ürünlerdeki o kazıklanma hissinden nefret ediyorum birde bu var.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

İşte aşağıdaki post iPhone'un neden başarılı olduğunu aradan geçen 5 seneye rağmen anlayamamış insanların ruh halini yansıttığı için bence çok başarılı.

Postta yazılımdan bahsedilen tek kısım "süslenip" kelimesinin geçtiği yer. Yazara göre yazılım süs.

Bir başarıyı analiz etmek bu kadar zor olmamalı.

öööö mobil yazılımcıyım... Harbi bak, yazılımın ne olduğu iyi biliyorum.
iphone başarılı olma sebebi sadık müşteri kitlesi bu sırada, başka şeyle karıştırmayın.

Bu sırada o çok vizyoner dediğiniz steve jobs iphone'a application yazmaya sıcak bakmamış başta dsfasdf.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

mimarlar ile insaat muhendisleri karsilastirilmis.
samsung basarili bi muhendistir, fakat biri yonlendirmedikce dusunemez.
apple basarili bi mimardir, insaat muhendisi olmadan fantazilerini gerceklestiremez.

ve her zaman mimari satar, mimari takdir edilir.

Budur :)
Sosyal ağlarda paylaş

Apple olayi buralara tasimasa hala nokia vari telefonlar ve symbian ile ugrasiyoduk bence. Yeniliklerin gelmesini bi cok seyi yazilimsal acidan ve bakis acisi olaraktan apple sayesinde görduk. Aynen kanunininde dedigi gibi olay zaten burda fark ediyo. Sahsen ben telefonu donanimi icin almiyorum artik, nekadar islevsel kullanabiliyorum o önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

Akilli telleri dusunerek samsungu secmis arkadasimiz ama iste bastan salak sacma bir anket oldugu icin yaniliyoruz. Akilli telefon uretmiyor ki samsung onu google yapiyor isletim sistemi ile.. Apple ise bunlarin hepsini tek basina yapiyor.

Adam kirilacagini bile bile cift tarafi cam alet uretiyor , ios 5 e gecerek bir anda eskimis telefonlarinda performans artisi sagliyor , dunyanin her kosesinde desteklenen bir sistem uretiyor, bmw reklaminda dahi ipodunuzu bilmemne serimiz komple destekler diyor. Bundan otesi yokki, araba satacaksin full apple iphone uyumludur diyorsun.

Iphone a ozel yuva vs koyuyorsun ve bunu ekstradan gosterip musteri cekiyorsun. Kilif bulmaktan, elmasla kaplanmis iphonelara kadar her sektorden destek goren tek alet iphone veya apple urunleri. Herhangi bir telefona 3 tane kilif bok pusur bulurken apple urunlerine yuzlerce farkli destek goruyorsunuz.

App markete girdiginizde tum appler bellinbir kalitenin ustunde, herhangi bir apple aletini elinize aldiginizda farki ve kaliteyi hissedebiliyorsunuz ..

Araba sattiran bir telefondan bahsediyoruz hala samsungmu applemi konusuyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

Mum_Chamber said:

bu niye?
sonucta bir teknolojiye hakim olmak demek uretmek anlamina gelmez. misal apple mobil islemcilerini kendisi tasarlar, samsung'a urettirir. teknolojiyle uretimi karistirmayin.

Şu yüzden abi.
Apple'ın donanım bakımından yaptığı bir yenilik yok. Yani elindeki her ürün aslında hardware olarak başkalarından alınan şeyler.
Adamlar yeni bir şey yapmıyorlar, bunları toplayıp süsleyip,satış sonrası hizmeti sağlam yapıp satıyorlar. Donanımın karlı olmadığı bir gerçek. Yoksa neden IBM ve HP tası tarağı toplayıp çekilsinler hardware tarafından. Ama asıl teknolojiyi ilerleten onu bir adım öteye götüren bu.

Yoksa kaliteli parçaları alayim 188$lık aleti 700$ satayim deli gibi para kazanayim düşüncesi ters geliyor bana. Tamam karlı ama ters.

cevap yazmistim, camasir makinesi icin geldiler, yarim kaldi. bu haliyle yollayayim.

ne yani her firma tum bilgisayar parcalarini mi uretiyor? ram, ssd, islemci, gsm chipi vs bunlarin hepsini IBM ya da HP uretiyor da mi onlarla karsilastiriyorsun? herkes bir konuda uzmanlasiyor, kalanlarini baskasindan aliyor. bu kriterle firma elemek mantikli degil.

ama daha onemlisi, samsung da teknolojiyi ileri goturen bir firma olsaydi apple'in islemci ve donanim dizaynlarini calmazdi. bkz

ote yandan, eger apple'in olayi sandigin gibi 188$lik baskasindan alinan donanimi 700$a satmak olsaydi coktan iphone/ipad ayarinda onlarca cihaz olurdu. demek ki olayin ardinda allayip pullamaktan baska birsey var ki hala en cok satilan cihazlar bunlar.

materyal hesabi hakkinda

birincisi o yapilan 188$ maliyet hesaplari hatali. daha once cok konusuldu, adamlar ozellikle dusuk bir "bill of materials" cikariyorlar ki baskalari da onlara gelip "ya biz bu x parcasini 20$a aliyoruz, siz 12$ demissiniz, biz de sizin ureticinizle calismak istiyoruz" desin. yani sana 188$ denen seyin gercek maliyeti muhtemelen 250-300$.

ikinicisi son urunde donanimdan baska bir maliyet yok diyemezsin. ios gelistirmenin masrafindan tut apple store'larin masraflarina kadar zibilyon maliyet var ortada. hatta oyle ki apple'in gross profiti %35-40 civarinda. oyle bir hesap yaparsan da maliyet 188$ degil, en az 350-400$ civarinda.

once arastirip ogrenmek lazim tabi

Sosyal ağlarda paylaş

apple da arge maliyeti var samsungda copycat maliyeti.

188 dolar olaylari bi sacmalik ona inanmak bir baskasi.

su resim supermis balta aletleri cok cabuk unuttu millet, bir anda iphone ile kendilerinin beklentisi bile hic umulmadik kadar artti ama farkinda degiller ya da unuttular.

bir anda alet tepetaklak etti piyasayi , dunya devi nokia (ki apple oncesi herkesin favorisi idi akilli cep telleri piyasasinda - n95 vs) herkesin gozunde itin gotune girdi cikti. herkes atti cope, google bakti koptu gidiyor piyasa android yapti bizim millet de zaten bastan ezilenin yaninda, android boyle soyle vs.

ustune ustluk millet, komple tum android piyasasini (ottan boktan ozellikle, bok gibi binlerce telefon ve cok ucuz telefonlarla) tek basina iphone u kiyaslar hale geldi ve ustune bak android %50 piyasanin iphone %20 de kaldi der oldu.

seversin sevmessin ama biraz sapkayi onumuze alip tartismamiz lazim, fan boy hater olmadan gecmisi unutmadan.

http://www.redmondpie.com/wp-content/uploads/2011/08/376167502.jpg

google android prototype

http://random.andrewwarner.com/wp-content/uploads/2010/06/androidlive.jpg

iphone sonrasi android

http://random.andrewwarner.com/wp-content/uploads/2010/06/incredible60015.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

android calintidir demek en buyuk fanboyluktur bence

yani cekirdek linux, arayuz e bakan herkes bariz farklari gorebilir, bazi noktalar ayni olabilir, ki apple bildirim cubuguyla kendi de "caldi"

samsungun arayuzu benziyor olabilir ama bunu android e mal etmek dedigim gibi fanboyluktan baska bisi degildir
Sosyal ağlarda paylaş

isin guzeli su ki, cep telefonum samsung galaxy s2, tablet ipad 2, pc laptop hepsi birbirinden farkli ama birbirleri icinde o kadar benzerler ki rahatim.

su konustugumuz firmalar olmasa simdi hala sacma sapan seyler kullaniyor ve o bize sunulanlari bir halt saniyor olurduk. simdi 5 sene oncenin guclu laptoplarini elimizde tutup hala begenmiyoruz :)

yuru be.
Sosyal ağlarda paylaş

Android çalıntıdır demek saçma, ama Samsung telefonların büyük kısmı aparma açık ve bariz. HTC'ye laf etmiyoruz bak hiç, Sony'e de, onlar da Android ama zahmet edip, ar-ge kasıp yeni bir şeyler geliştiriyorlar, telefonların iPhone ile alakası yok. Samsung'lar birebir çakma duruyor.

Fanboyluk hiç bir şey kazandırmıyor. Ben müşteri olarak ne kullanırsam kullanayım rakiplerin akıllıca tasarlanmış bir şeyler sunmasını beklerim karşıdan. iOS kullanıcısıyım, mesela HP/Palm'in WebOS'u çıktığında, ya da Nokia N9 ile en çok ben heyecanlanmışımdır yine. Ama karşıma arayüzü birebir iostan apartılmış, tek farkı pentiyumu yükseltilip hdmi çıkışı konulmuş plastik samsungları getirirseniz doğal olarak aşağılarım yani o teknolojiyi.

Tüm dokunmatikler çalıntı da bir argüman değil. Bir iPhone, HTC Sensation ve Samsung Galaxy serisi bir cihazın alın koyun yanyana, HTC'nin fark yaratmak için cidden çalışmış olduğunu fark edeceksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...