Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

fede said:

yetkisi de var sorumluluğu da

o ilacı neden verdin diye de eczacıya sorulmaz doktora sorulur. o ilacın yan etkilerini eczacı da biliyor doktor da ama senin fizyolojik durumunu sadece doktor biliyor.

ilk cümle ve ikinci paragraf o kadar çelişiyor ki mantığım durdu bir an.
ayrıca yetkisi varsa gitsene bakalım eczaneye benim şuramda bi ağrı var bak bakalım de sonrada tedavi et de bakalım.ya da reçetende yazan ilacı al sakat kal.sonra git dava aç.eczacı madem aktif maddeler zart zurt biliyo.sana hizmet veriyo seni koruyo falan.davadan eczacıdan tazminat alır mısın almaz mısın?
Sosyal ağlarda paylaş

thecure said:

fede said:

yetkisi de var sorumluluğu da

o ilacı neden verdin diye de eczacıya sorulmaz doktora sorulur. o ilacın yan etkilerini eczacı da biliyor doktor da ama senin fizyolojik durumunu sadece doktor biliyor.

ilk cümle ve ikinci paragraf o kadar çelişiyor ki mantığım durdu bir an.
ayrıca yetkisi varsa gitsene bakalım eczaneye benim şuramda bi ağrı var bak bakalım de sonrada tedavi et de bakalım.ya da reçetende yazan ilacı al sakat kal.sonra git dava aç.eczacı madem aktif maddeler zart zurt biliyo.sana hizmet veriyo seni koruyo falan.davadan eczacıdan tazminat alır mısın almaz mısın?

alırsın

ilk cümleyle ikinci cümle çelişmiyo. eczacı sana reçetedeki ilacı verir, yukarda dendiği gibi sorar alerjin varmı diye. sormasa da olur, doktor yazıyo lan o ilacı tabii ki onun bilmesi lazım alerjin olup olmadığını
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Eczacı en fazla şuna şuna alerjiniz var mı diye sorar doktor reçetesi ile alıyorsan ilacı. Onun dışında gidersin gözüm şişti ne süreyim dersin o da sana al bunu günde 3 kez sür geçmezse doktora gidersin veya direk doktora git der.

birinci cümledeki soruları doktorun sorması gerekir zaten.eczacı o soruları sormasa ve yan etki olsa reçetende öyle yazıodu ben napiyim der o da ayrı.(sorumluluğu yok denecek kadar az)

ikinci cümledeki durum için öyle birşey diyemez.dememesi gerekli zaten.sorumluluk alamaz.3 gün sonra çok geç olabilir doktora gitmemek için.şişliği göstermeniz gerekir der.(tanı yetkisi yok denecek kadar az)
Sosyal ağlarda paylaş

Annem eczacı lütfen atıp tutmayın yok öyle diyemez böyle diyemez falan diye. Eczaneye gelen rahatsızlıkların %60ı orda hallediliyor ancak geri kalanını doktora yönlendiriyor eczacılar. elebette şikayetler kalp yetmezliği veya beyin ameliyatı değil ufak tefek şeyler. Ama genede ailemizin bakkalına güvenemem o konuda :P
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyla alakalı bir şey diyecem 2-3 kere sorulmuş "eczaneci eczane açmayacak da napacak, başka yapabileceği hiçbir şey yok" diye, saçma bir soru. Gayet ilaç şirketinde de çalışabilir zor geliyorsa. Başka işlerde de çalışabilir. Bu ülkede insan kaynaklarında çalışan makine mühendisi, software development yapan fizikçi, ürün konsept dizaynı yapan kimya mühendisi, fabrikada beyaz yaka çalışan psikolog ve daha pek çok alakasız iş yapan insan var. O yüzden vizyon muhabbeti doğru.

Ha, ama eczane açabiliyorken açmak tabii ki daha avantajlı, karlı vb. E o zaman da şöyle zor böyle riskli diye şikayet etmenin manası yok, tüm bunlara rağmen diğerlerinden daha iyi ki tercih edilmiş demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

thecure said:

fede said:

e niye o zaman 4 sene okuyolar?
hem nasıl tazminat alırsın sorumluluğu yokken doktorun sorması gereken bir konudan?

senin verdiğin örnekte adam doktora gitmemiş ki direk eczaneye gidip şuram ağrıyo demiş onun verdiği tedaviyi uygulamış.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

abi siz türkiyedeki eczane muhesesinin amerikada ilac marketleriyle aynı işi yaptığını savunmuyosunuz dimi?

ufak caplı sağlık ocağı eczaneler.

şu da çok doğru. ya da böyle olması lazım. ama mesela taksimde rebul eczanesine giderseniz değil çünkü o amerikadaki ilaç marketlerine benziyor. ama anamın eczanesine giderseniz orda size aşı da yapılır gerekirse pansuman da. Bunu rebulda yaptırmaya çalışsan önce sana komple pansuman malzemelerini iğneyi falan satın aldırttırırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

yup zaten gidip "benim hastalığım" şu dediğinde doktora kalmadan bişi verebiliolar.
Bu kadar ayrılması o dalların rant meselesi, rocket science deil zaten olay.

doktorlar kadar kendilerini şişiren insanlar yok ztn.

DE
bu yasanın olayı şu, ssk vs daha az para ödeyecek ilaçlara, hatta yüksek ihtimalle bizim ödediğimiz fark minimal olarak azalacak :).
Sosyal ağlarda paylaş

Durum şöyle

said:
Örneğin daha önce 100 TL'lik bir ilacın yüzde 20'sini 20 TL olarak ödeyen sigortalı, indirimle 90 TL olan ilacın yüzde 20'sini ödeyecek. İlaç firmalarının iskontoyu sadece SGK'ya yaptığı için kendi parasıyla ilaç alan vatandaş indirimden yararlanamayacak. İndirimde ayrıca bu zamana kadar Avrupa'daki referans ülke fiyatlarına tabi olmayan 20 yıl üzeri ilaçlar da katılacak. Bu kapsamdaki yaklaşık 800 ilacın fiyatı Avrupa'daki en düşük referans ülkenin ilaç fiyatının önce yüzde 80'ine sonra da.

Sigortalı olduğunuz var sayalım. İlacin fiyatı a olsun. O yüzde on inince 0.9a olacak. Onun sizden çıkan bedeli (0.9/5)a = 0.18a.

Kısacası sigortalı vatandaşın cebinden giden para %2 azalacak, devletin cebinden giden %8 azalacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında konuyu açarken amacım yapılan haksızlığı duyurmak ve tartışmaktı. Memur maaşlarına yarın %10 indirim uygulayacağız demekle aynı şey yapılıyor bize. Sağolun siz çok kazanıyorsunuz birşey olmazla zaten ne işe yarıyorsunuz arasına sıkıştırdınız işi. Saçma sapan mesaj yazıp sonra niye atarlandınız demek komik.

Şimdi cidden merak edenler için eczaneler 1. basamak sağlık kuruluşudur. Sağlık ocaklarıyla statüsü aynıdır. Eczane eczacısının en önemli işi hastaya danışmanlık yapmaktır. İlk defa insülin kullanan bir hastaya yarım saat nasıl kullanması gerektiğini, nasıl saklanması gerektiğini eczacı anlatır vb.

Ayrıca gayette sorumludur. Yoğunluktan yanlış hesaplanan karmaşık/ünite hesabı gerektiren ilaçların dozunu değiştirip doktora bilgi verdiğimiz olur. Ayrıca doktor bir ilacın verilmesi gereken dozu geçerse önce eczacı sorumludur kontrol etmemekten dolayı. Yada birbiriyle etkileşimli 2 ilacı aynı reçeteye doktor yazsa bile eczacı vermez, verirse direk sorumludur. Boşuna yazmazlar beklenmeyen bir etki göründüğünde doktora yada eczacıya danışın diye.

Basit bile olsa karnım hafif ağrıyor şimdi 2 saat doktora gitmek istemiyorum diyen hastaya mutlaka doktora gitmesi gerektiğini, karın ağrılarının 50 sebepten olabileceği anlatan adamdır eczacı. Utanıp doktora gitmeyen hastasına doğum kontrol yöntemlerini anlatan adamdır gibi.

Daha yüzlerce örnek verebilirim. Piyasada 8000 ruhsatlı ilaç var ve hepsi günde 2 defa al ile bitmiyor. Fabrika yada hastane eczacılığı daha ayrı konular.
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Aslında konuyu açarken amacım yapılan haksızlığı duyurmak ve tartışmaktı. Memur maaşlarına yarın %10 indirim uygulayacağız demekle aynı şey yapılıyor bize. Sağolun siz çok kazanıyorsunuz birşey olmazla zaten ne işe yarıyorsunuz arasına sıkıştırdınız işi. Saçma sapan mesaj yazıp sonra niye atarlandınız demek komik.

Şimdi cidden merak edenler için eczaneler 1. basamak sağlık kuruluşudur. Sağlık ocaklarıyla statüsü aynıdır. Eczane eczacısının en önemli işi hastaya danışmanlık yapmaktır. İlk defa insülin kullanan bir hastaya yarım saat nasıl kullanması gerektiğini, nasıl saklanması gerektiğini eczacı anlatır vb.

Ayrıca gayette sorumludur. Yoğunluktan yanlış hesaplanan karmaşık/ünite hesabı gerektiren ilaçların dozunu değiştirip doktora bilgi verdiğimiz olur. Ayrıca doktor bir ilacın verilmesi gereken dozu geçerse önce eczacı sorumludur kontrol etmemekten dolayı. Yada birbiriyle etkileşimli 2 ilacı aynı reçeteye doktor yazsa bile eczacı vermez, verirse direk sorumludur. Boşuna yazmazlar beklenmeyen bir etki göründüğünde doktora yada eczacıya danışın diye.

Basit bile olsa karnım hafif ağrıyor şimdi 2 saat doktora gitmek istemiyorum diyen hastaya mutlaka doktora gitmesi gerektiğini, karın ağrılarının 50 sebepten olabileceği anlatan adamdır eczacı. Utanıp doktora gitmeyen hastasına doğum kontrol yöntemlerini anlatan adamdır gibi.

Daha yüzlerce örnek verebilirim. Piyasada 8000 ruhsatlı ilaç var ve hepsi günde 2 defa al ile bitmiyor. Fabrika yada hastane eczacılığı daha ayrı konular.

Hala memur maaşı diyor utanmadan ya... Eczane nere sağlık ocağı nere 500 yıl öncesinin kafası bu, yaşlılar gelir tabi sadece gidip eczacıya ben hastayım diyen adam bitmiş zaten...
Sağlık ocağı var aile hekimleri var danışmanlık hizmetini de çok güzel yapıyor aile hekimleri, öyle bi yoğunlukları da yok gayet güzel ilgileniyorlar.
Dedim ya daha önce basit bi açıklaması var bu işin içinde yanyana 10 tane eczacı açılıyorsa eczacılar gereğinden fazla para kazanıyor demektir. Sen hayatında yanyana 10 tane bakkal gördün mü hiç?
Azalsın karınız,3-5 taneniz para kazanamayıp kapatsın dükkanı, kalanlar yine para kazanmaya devam eder nası olsa sürümden...
Ne güzel ya fiyat rekabeti olmayan sabit fiyattan bol karlı ürün satılan meslek eczacılık benim gözümde üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi abi yolda bir daha umarım bir yeriniz yaralanır kanar da rebul eczanesine denk düşersiniz ya da aile hekiminizi ararsınız ondan istersiniz. valla 5 saniyeliğine müslüman olup dua ettim bunun için. benim başıma geldi ve küfrettim resmen.

öyle saçma bir şey diyorsunuz ki önce de söyledim. evet eczacı ve eczaneler çok fazla azalsa bir şey kaybetmeyiz. ama siz diyorsunuz ki hepsi gitsin. iyi o zaman mühendisler de çok fazla hepsi gitsin. nasıl bir mantık bu anlamadım. sürekli aynı argüman ya eczacılar çok fazla eczacılar çok fazla. mühendisler de çok fazla abi onların da maaşını azaltsınlar o zaman. mantıklı bişey söyleyin allasen.
Sosyal ağlarda paylaş

benim yukarda söylediklerime benzer şeyler söylenmiş sonra da eczaneler bitsin denmiş (benim söylediğimden de o anlam çıkıyo gerçi). ben bakkal eczaneler bitsin demiştim mesela. cücenin dediği gibi küçük çaplı sağlık ocakları olsun, olması lazım. o yönde bi değişim olması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...