Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

huun said:

gereksiz vehimlerle sağlıklı işlemeyen verimsiz kurumları ayakta tutmaya gerek yok.

Sağlık işlemeyen derken tam olarak neresinde sorun görüyorsun

said:
sağlık sektörünün tek sorunu finans. devletin izlediği politikalarla aşılabilecek bir sorun bu da. sigortalar neden var ayrıca?

şaka yapıyorsun herhalde. amerikada sağlık ve sigorta sisteminden haberin var mı? sigortan olan eyalet dışında başına bişey gelse sokakta bırakırlar seni.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Sağlık işlemeyen derken tam olarak neresinde sorun görüyorsun
said:

doktorun yazdığı yazıyı okuyup, raftan alıp poşete koyan birisine ev, araba, yazlık almak istemiyorum mesela.

tamam ben de biliyorum eczacılığın bunun için varolan bir meslek olmadığını; ama şu anda böyle.

Ardeth said:
şaka yapıyorsun herhalde. amerikada sağlık ve sigorta sisteminden haberin var mı? sigortan olan eyalet dışında başına bişey gelse sokakta bırakırlar seni.

çıkartırlar bir yasa bütün eyaletlerde geçerli olur. diyorum ya, devlet politikası sosyal adaletten yanaysa senin dediğin gibi olur.

ekonomik modele sen dokunma onu ben düşündüm. sen git parçacık kovala.
Sosyal ağlarda paylaş

devlet politikasına özel sektörün müdahale etmeye başladığı noktaya gelindiği zaman nanay.

ayrıca eczacıların tek görevi de o değil zaten reçete gerektirmeyen ilaçlarda vs danışmanlık yapmak da var. ayrıca ordaki örnek acayip saçma o zaman bakkal falan da olmasın biz gidip direk üreticiden kendimşiz tedarik edelim bakliyatımızı vs.

sonra eczaneler kapanıp da ne bileyim ilaçları almak zorlaşırsa falan es keza ağlamayın yani. bu bir hizmet sektörü sonuçta insanların ilaca ulaşmasını kolaylaştırmak asıl görevi. ne bekliyorsunuz ki reçete mi yazacaklar?

ayrıca küçük-orta bir eczanenin geliri sandığınız kadar değil öyle altına mersedes falan çektiğini sanıyorsanız yanılırsınız. son durum nedir bilmem ama bir kaç seneye kadar karı 3-4 milyarı geçmiyordur eczanenin tahminen. eczanelerin çoğu da öyle diye düşünüyorum yani siz eczanesinde pansuman malzemesi bile bulundurmayan rebul eczanesine bakıp yanılgıya düşmeyin. şuan var olan ve gerçekten eczacı olmayı hak eden insanlar eczanesinde ne bileyim pansuman malzemesi bulundurup böyle durumlarda insanlardan ücret talep etmeden pansuman yapan vs eczaneler.

ama sizin dediğiniz sisteme gelirse pamuğu tane tane parayla satarlar o zaman tekrar konuşuruz bunu
Sosyal ağlarda paylaş

eczacılık miadını doldurmuş bi meslek artık, ayakta tutmanın alemi yok.
eskiden craft üretim vardı, ilaçların çoğu eczanede eczacı tarafından hazırlanırdı. artık böyle bi dünya kalmadı, üreticiler büyük, ürünler standardize.
eczanelerini, ortopedi cart curt benzeri sağlık ürünleri ve kozmetik satışına adapte edemeyen eczacılar elenecek. o adaptasyondan sonra da kalanlar arasından markalaşamayanlar elenecek.
ağlamasınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

eczanelerini, ortopedi cart curt benzeri sağlık ürünleri ve kozmetik satışına adapte edemeyen eczacılar elenecek.

aha işte tam bunu diyordum boktan sistem olarak iyi örnek verdin. zamanında bir yerim baya kötü bir şekilde yaralandığında böyle bir eczaneye gitmiştim. açık pamuk var mı? yok. açık tentürdiyor var mı? yok. açık malzemesi var mı bari tek tek alayım? yok. sonuç ne bunların hepsini satın almak zorunda kaldım.

aslen eczanede olması gereken ne? böyle şeylerin hazır ve nazır olması ve ihtiyacı olan insanlara ücretsiz sunulması. bunu engelleyen ne? işte bu boktan sistem. yani tabi liberalleşin arkadaşım, kapitalleşin falan da ama sağlık sektörü gibi kritik sektörleri de idare etmesini becerin özel sektörün tentakıllarına emanet ederseniz sonunuz her şekilde amerika. o zaman işte sağlık hizmeti diye bir şey kalmaz sağlık müşterisi olursunuz, paranız varsa sağlınız da var.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

devlet politikasına özel sektörün müdahale etmeye başladığı noktaya gelindiği zaman nanay.

özel sektör değil. geleceğin ekonomi bakanı olarak ben el attım.

Ardeth said:
ayrıca eczacıların tek görevi de o değil zaten reçete gerektirmeyen ilaçlarda vs danışmanlık yapmak da var. ayrıca ordaki örnek acayip saçma o zaman bakkal falan da olmasın biz gidip direk üreticiden kendimşiz tedarik edelim bakliyatımızı vs.

parası olan bakkal açabiliyor, eczacı açamıyor.

Ardeth said:
ayrıca küçük-orta bir eczanenin geliri sandığınız kadar değil öyle altına mersedes falan çektiğini sanıyorsanız yanılırsınız.

kimsenin kazancında gözüm yok, allah daha çok versin.
Sosyal ağlarda paylaş

inşallah dediğin gibi olurda şuan "bence insanlar 18 yaşında 3 tane shotgun alabilse süper olur" deme potansiyeline sahip bir hükümet başımızda bizzat örnekleriyle gördük yani. beni devletin çok güç kazanmış özek sektöre karşı dirençli olabileceğine inancım yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Eczacılar gayet şyş kazanıyor, küçüğü de büyüğü de.
Zaten hepsinin potansiyel müşterisi oluyor, eş dost akraba ile yardırsa bile yeterli çoğuna. Batan 1-2 örnek de uygun lokasyona ya da yeterli büyüklükte tanıdık sayısına sahip olmayan işletmeler zaten.

Ha isterlerse hepsinin özel jeti olsun, ne bileyim helikopterle gidip gelsinler işlerine falan, beni parası enterese etmez. Kıskansam eczacılık okurdum öss kasıp, derdim o değil. Ama gayet iyi kazanılan bi meslekte "BATIYORUZ QQ" yapmanın alemi yok.

700 lira ile çalışan mühendis var bu ülkede, öncelik eczacılarda olamaz ne yazık ki.
Sosyal ağlarda paylaş

yok gayet iyi kazanmıyor. iyi kazananlar vardır eminim hastane yakınında falan olan ama öyle eş dostla iyi kazanılacak bir meslek sanıyorsanız baya komiksiniz. küçük ve orta büyüklükte eczanelerin önemli bir kısmı dayanamıyor bizzat eczacı olan annemden dinliyorum. ayrıca onun da gelirini az çok biliyorum, standart (büyüklük ve lokasyon olarak) bir eczane o kadar kazanmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Ya bide ilaçlar %10 ucuzladı diye eczacılar batıcak muhabbeti yapmak biraz saçma değil mi?

yok batar mı batmaz mı onu hesaplayacak kadar bilgim yok açıkçası. öte yandan tabi bu tek ucuzlama değil sanırım bundan önce de böyle pek çok ucuzlama oldu. ben en nihayetinde eczacılık ya da genel olarak sağlık özel sektörün insafına kalırsa kötü olur mu olmaz mı onu tartışıyorum ve de tabi devletin böyle amaçları olduğunu. ucuzlamayı neden yaptılar bilemem bu istekleri ile ilgisi bile olmayabilir belki sadece iyi bir imaj çizmek istemişlerdir vs.

ama bu işler böyle yürümez, padişah vari emirler salarak olmaz. hedef kitlen kim? eczacılar toplanırsın onlarla bi anlaşmaya varırsın 2011 senesindeyiz adamlar dedim olacak kafasında.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer o kadar kazanamıyorsanız siz işi bilmiyosunuz pardon...
Ha bide ilaç fiyatlarını ucuzlatıyorlar,böylece eczacıları batırıp daha pahalıya ilaç satıcaklar neyin kafası onu da anlamadım...

Ayrıca eczacıların şu kafasını gördükten sonra öyle masaya oturulup pazarlık yapılmayacak kafada oldukları çok belli ^^

Bak daha önce söylenmiş,ilacı kendi hazırlasa,bi katkıda bulunsa eczacı kazansın o parayı hiçbişey demiyorum, ama ilaç deposundan satın aldığın ilacın fiyatı üzerinden demogoji yapılması inanılmaz...

Haddinden fazla eczane var şuan, çoğu da yanyana dükkanlar, sayıları azalsın zaten saçma sapan bişey şu...

Adamlar ilaç fiyatlarını ucuzlattı hala suçlular cidden inanılmaz...
Sosyal ağlarda paylaş

işi bilmemek derken? mesela annemin bedavaya pansuman yapması ya da ilaç yaparken sadece kattığı ilaçların maddelerin parasını alması veya aşı yaparken sadece ilacın parasını alması gibi mi?
nereye gittiğimiz açık saçık belli oluyor. hem çok kazanan eczacılardan yakınıyorsunuz e ama hükümetin eczaneleri özelleştirme çabasını neden eleştirmiyorsunuz o zaman? neden dediğim gibi insanlara hizmet etmek amacı güden eczanelerin kapanıp yerine pansuman malzemelerini bile tek tek satmayan bütün paket halinde satan eczanelerin açılmasına yol verecek tasarılara kızmıyorsunuz?

ayrıca dediğim gibi durum sadece bizde geçerli değil bir çok standart eczanede geçerli. ben duyduklarımı söylüyorum tabi elimde bir kanıt yok ama sonuçta bir eczacıdan duyduklarım ve ben hiç de eczanelerin işler baya iyi diyen standart bir eczane sahibi eczacı görmedim annemin çevresinde genelde benzer şeylerden yakınıyorlar.

ilaç fiyatlarını ucuzlatmakta suçlular mı değiller mi bilmiyorum son durum nedir eczacılara ne kadar danıştılar bunları takip etmedim çünkü. ama sağlık bakanlığını söz konusu eczacılar oldu mu "dedim olacak" tavrı bir süredir var olan bir tavır ben onu eleştiriyorum. yoksa ucu ne bana ne anneme ne de aileme dokunan bir durum yok zaten artık ailedeki 4 birey de iş sahibi ve para kazanan insanlar bir eczaneya bakmıyor hal vaktimiz. ben ucu bana dokunduğu için değil samimi görüşlerimi dile getiriyorum. böyle başına buyruk hareketlerle olmaz bu iş.

ayrıca bu ülkede zaten haddinden fazla herşey var daha önce dediğim üzere çünkü hükümetin "herkesi üniversiteye soktum bana oy ver" gibi çarpık bir anlatışı var. yarın öbür gün "her sokakta eczanemiz var" diye reklam yaparlarsa şaşmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu adamlar ne iş yapar ki zihniyetine cevabım yok zaten. Benim tanıdığım bir sürü mühendis teknikerlerin çizdiği projelere imza atarak para kazanıyor. Gebersin hepsi mi diyeyim? Mühendislerin okulu zor diyenlere gülüyorum. Elimi sallasam mühendise denk geliyor çok zor ki hepsi bitirmiş peh peh mi diyeyim?

Bu hükükmetin elini attığı ve sakat bırakmadığı sektör kalmamışken ilaç-sağlık sektöründe süper şeyler başardığını düşünenlerin ikiyüzlü çekemez insanlar değil saf olduğunu düşünmek istiyorum. Sadece eczacı değil bir tane sağlık çalışanı varsa durumdan memnun özür dileyeceğim.

Saçmalamayı bırakında olayın özüne inin. Her sene tek bu sefer değil HER SENE ilaca indirim geliyor. Gelsin başta da yazdım ama bir zahmet sermayemi öpmesinler. Malım bedelsiz kamulaştırılıyor. Buna haksızlık değil diyorsanız adaletinizi öpeyim.

SGK'nın hükümet emriyle sürekli yasadışı para kesmesi, çöpümü bile denetlemesi, devleti dava edemememiz, edenin ödemelerininin durdurularak iflasa zorlanması gibi şeyler başka topic konusu olsun sonra tartışırız.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi batın ya banane ben ilacı daha ucuza alayım da, boşuna kapitalist sistemi sevmiyorum onu görüyorum şuan, rekabet et güzel kardeşim verme bana bedava sağlık hizmeti falan gerek yok...
Ben zaten eşşek gibi çalışıp hakederim sağlık sigortamı, yada parası neyse verir alırım np...
İnşaat mühendisleri de ağlasın toki ev yapıyor diye, rekabeti bozuyorlar ya...
Halk için yapılan hizmete ağlamak kadar saçma bişey olamaz şu dünyada...

Bir de yanyana 10 tane eczane açılıyorsa biyerde o eczaneler iyi kazanıyodur,aksi açıklanamaz...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...