Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Alevilerin yönettiği Türkiye

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Allah Allah desem, kalksam yürüsem,
Acap şu dağları aşamam m'ola?
Boz atlı Hızır'ı yoldaş eylesem,
Varıp efendime düşemem m'ola?

Buda başka bir pir sultan abdal şiirinden ilk dörtlük. Allah inancı tam olarak görülmekde yaşadığı dönem ise 16. yy yani 1500 ler .
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada no offense, yanlış anlamayasın.

Aleviliğin kökeni meselesi ayrı bir konu, sonradan ise allah inancı taşıdıkları kesin o ayrı. Fakat dinin bir kurum ve kurallar bütünü olduğunu düşünürsek, aleviler bu kuralların çoğuna uymayarak aslında sünni islamla aynı kategoride sayılmamalı.

Fakat Aleviliği nefretle anarak prim yapan adamlar bu ülkede hep vardı, son dönemlerde ise bu durum bazı yerlerde artmış görünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

yahu allah aşkına islam dinini takan mı var, islam dini devletlerin ve hükümetleerin ya da baştakilerin diyim, yüzlerine geçirdikleri bir maske. o sayede iş yapıyolar...

bankayı soymaya gelen soyguncunun yüzündeki maske gibi. bunlar da bi şekilde bizi soyuyor.

ya escape.
ben seni çok geç keşfettim he...
sen ne akıllı adamsın yaaa...
(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Onun dışında dedelik var vs denmiş,güldüm yani hayatınızda hiç alevi köyüne yolunuz düşmemiş veya hiç çevrenizde alevi olmamış anlaşılan.

Dedeler sadece kültürel olarak alevi toplumunda varlıklarını gösteriyorlar artık eskisi gibi etkileri yok.Adamın okuma yazması yok millete vaaz veriyor olayı hikayeden ibaret.Elbet istisnalar vardır ancak bir elin parmaklarını geçmez.

http://inciswf.com/1289940019.swf

şu biçim bir tablo mesela alevi topluluklarında göremezsiniz.
Şakirtler adeta kralın hizmetkarları gibi etrafındalar.Böyle bir dede örneği var mı ? Yok,Alevilik artık dinsel kimlikten ziyade zaten kültürel bir kimlik yani hem aleviyim hem ateistim mevzusu sıkça karşılaşılan bir durum,bunun sebebi de aleviliğin dinsel mevzulardan uzaklaşmış olması.

Yani adam bir ırk belirtir gibi kültürel kimliğini belirtiyor.
Akp tabii bundan rahatsız bu yüzden cemevleri vs mevzusunu gündeme getirerek hem aleviliğe eski dinsel kimliğini kavuşturarak muhalefeti pasifize etmek istiyor hemde göz boyayarak oy toplamaya çalışıyor.

Tabii alevi toplumu düşündükleri gibi "salak" olmadığı için artık mecburi kötüleme ve saldırı yöntemlerini kullanıyorlar.
Yani Yargı da Dedeler,Orduda Dedeler vs palavraları artık yeni gündem mevzuları,satın aldıkları bazı isimlerle de bunu destekliyorlar,en iyi örnek Murat Belge'dir herhalde.
Soruyorlar madem bu yapılanma var Maraş katliamı,Sivas Katliamı,Çorum katliamı neden oldu ?
Adamların verdikleri cevap da ayrı komik,dedeler tezgahlamış bu olayları.

Yani komplo teorilerini gerçekmiş gibi sunuyorlar.
Kemal Kılıçdaroğlu'na da mezhepsel yönden saldırmaları bu yüzden.Artık alevilerden oy çıkmayacağını anladıkları için önemli muhalif kesim olan alevileri kötülemeyi artırabilirler.
Halkta tekrar bir alevi nefreti uyandırma telaşı içindeler wiki de vs de Katliamlar'ı olaylar diye lanse etmeye çalışıyorlar(ellerinde olan medya kuruluşlarında da aynı şekilde haber yapıyorlar),silahlanan alevi yokken bu katliamlarda aleviler silah kullanıyorlarmış gibi lanse edilmiş.(şakirtler çalışıyor) Hatta Sivas Katliam'ını bile Madımak olayı diye lanse etmeye çalışıyorlar.
Hepsine olay diyorlar ki kamuoyuna etkisi yumuşatılsın.
Hocalı katliamına,hocalı olayı demek gibi şerefsizce bir şey gözümde bu durum.

Sonra denmiş ki aleviler iktidar da olsa aleviler de aynı şeyi yapardı.Her toplumun sosyolojik etmenleri vs farklıdır,böyle düz mantıkla yaklaşmak son derece gereksiz yorumlar meydana getiriyor.Yok "a" yerine "b" olsaydı aynı şeyi yapardı "b" yerine "c" olsaydı da aynı şeyi yapardı.Böyle bir şey olabilir mi ? Her topluluk aynı mı ? Bunu nasıl rahatlıkla iddia edebiliyorsunuz,anlam veremiyorum.

Peki niye alevilerin üstüne bu kadar gidiliyor,katliamlar bu kadar destekleniyor derseniz cevap açık ve net,ateist sayısı alevi toplumunda bir hayli fazla ve ciddi anlamda muhalif kesimin önemli bir yüzdesi de aleviler (ki bu durumu kurtlar vadisinde bile işliyorlar adam ben ateistim diyor orada bir alevi bunu biz dindarız defol git buradan diyerek kovuyor diğer alevilerde destekliyor,tam bir akp propagandası)
hali ile ateist nüfusu arttıkça hacı,hoca,şıh'ı kim takar,maymun gözünü açtı mı kim tutar ? Tutamazlar zaten alevilere yönelik propaganda da bu yüzden.

Peki ben niye alevileri savunuyorum çünkü arkadaşlarımın çektikleri acılara şahit oldum o yüzden.Çocukken bile arkadaşlarımın anneleri alevi olduklarını söylemeye korkuyorlardı,çocuklarına bile aman evladım alevi olduğunu söyleme diye tembih ediyorlardı.Bir arkadaşın alevi kimliği ortaya çıktımı okulda din hocası,aileler vs çocuklara uzak durmaları yönünde tembihliyorlardı(ben evlerine gidiyorum diye din hocası babamı vs çağırmıştı o da başka bir anımdır).Ramazan'da sunni ailenin çocuğu oruç tutmadı mı mesela sorun olmazdı ama alevi çocuk tutmadı mı bütün çocuklar gider alevi çocuğa yüklenirdi.
Adamlar türkiye'nin çoğu yerinde adeta nazi almanyasında ki yahudiler gibi yaşıyorlar.

Ki hala büyük metropoller harici çoğu bölgede durum hala aynı.
Zamanında yaşadığımız apartmanda bir alevi teyze pasta,börek yapmış komşulara dağıtıyordu mesela apartmanda alevinin yaptığı yemek yenmez geyiği dolaşmaya başladı,karşı komşu beni yerken görüp niye çöpe dökmüyorsun vs demişliği var,ki hani çevrem o kadar geniş değil karşılaştıklarım korkunç şeyler,hani ben bunları yaşasaydım kesin bir toplu katliam yapardım,benim hanım yemek yapıp komşulara dağıtacak,komşular da o yemekleri çöpe atacak,apartmanı yakarım lan.Aleviler yine iyi sabrediyor açıkcası,tabii birazda azınlık olmanın verdiği çaresizlik olsa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz kardeş, yazdıkların doğru.
da hiç kendini bu kadar yormana gerek yoktu.
bir tarafta ilkokul mezunu Ağlakzade Hocaefendi hazretleri varken (ve nasıl tüm meslek gruplarından, mevkilerden, makamlardan insanları esas duruşa geçirdiği ortadayken) nasıl "dedeler okuma yazma bilmiyorlar ama" mantığı yapılabiliyor? Hayret.
Ama yok,hayret değil. Bizim Napo yaparsa o muhabbeti hayret değil.
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

escape said:

yahu allah aşkına islam dinini takan mı var, islam dini devletlerin ve hükümetleerin ya da baştakilerin diyim, yüzlerine geçirdikleri bir maske. o sayede iş yapıyolar...

bankayı soymaya gelen soyguncunun yüzündeki maske gibi. bunlar da bi şekilde bizi soyuyor.

ya escape.
ben seni çok geç keşfettim he...
sen ne akıllı adamsın yaaa...
(tu)

dfsdf estf abi değerimizi bilmeyenler utansın sdsf :P
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

4ever, söylediklerinin çoğunda yanlışlık yok ama bugünün durumuyla uyuşmuyor. türkiye'deki alevilik bir inanç ya da yaşam biçiminin dışına çıkmış durumda. isterseniz internet elinizin altında, araştırın bakın nasıl alevi olunur diye? böyle birşey mümkün değil. alevi ana-babadan doğmadığınız sürece alevi olamazsınız. muhibimiz olursunuz, dostumuz olursunuz, bektaşi olursunuz diyen var ama inanç/yaşam biçimini benimseyip uygfulayarak sonradan alevi olunur diyen yok. şu an ne yazık ki alevilik halife ali, muhammed peygamber, islam ve hatta türk şamanizminin bile dışına çıkarılarak tamamen ırksal bir temel kritere dayandırılmış durumda. alevi inançlarının herhangi biriyle hiçbir bağı olmadığı halde ırksal sebeplerle kendini alevi diye adlandıran insanlarla dolu etraf. zaten o yüzden "ateist aleviler" gibi kavramlardan bahsedebiliyoruz.

Ben zaten şuanki yaşananların alevilik olduğunu ve sonrada alevi olurnu gibi birşey demedim. Bende farkındayım bunların hepsinin, soyumun nereden geldiğinide çok iyi biliyorum : )

ama malesef bugünün ortamı dediğin gibi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...