Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turk Devletinin Dolarla Savasi

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

fede said:

japonlar yapıyor onu. üretimin her aşamasında herkes bir şekilde üretimde verimliliği arttırmak için çalışan herkes feedback veriyor.

hatta şöyle bir veri var. ortalama bir japon işcisi senede 1000(bin) feedback veriyor. üretimde şöyle yapak, bak burda şöyle yapsak mı acaba, şu kısımda şöyle daha iyi olur gibi.

bu rakam batı ülkelerinde 120'yi geçmiyo

üretim 2 dersinden aklımda kalan tek şey bu
feedback mi?

bana işimi öğretme ulan pis fakir diye kovarlar adamı bu ülkede. feedbackmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

arge diye götü yırtmaya gerek yok beyler. eevet argge çok güzel birşey ama elin ingilizinin 300 euroya sattığı bir check valve i ben bugün işinin ehli bir torna ustasına malzeme maliyetine bir aptırabiliyorum.

türkiye güzel bir ülke. 10 sene daha dişimizi sıksak amerikalının yörüngeye çıktığı paraya biz aya adam göndererebilriiz.

ben bu ülkeye inanıyorum. aya da gideriz, akdenizin 5k metresinde petrolde çıkarabiliriz.

yeter ki 3-5 fitiğimiz olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

yiğit efendi geçen s&p not artırımını içerden duymuştu ve haber yapmıştı. MB da aynı sabah sert dolar satmaya başlamıştı.

muhtemelen bu 2 olayı haberini alınca dolar shortlamış zavallı, terste kalınca MB'na, hükümete böyle boş gazlar veriyor belki el atarlar da zarardan kurtulurum diye lol

yoksa yiğit bulut piyasadan gelme adam o da biliyor piyasa almaya başladı mı japonların bile kurlarını tutamadığını. işte bi taşla 2 kuş vurayım, hem yalakalığımı yapayım, hem de MB müdahelesi için kamuoyu yapayım derdinde.
Sosyal ağlarda paylaş

ya sorun bizim milletin güvensizliğinde aslında,

dünyanın en iyi arabasını yapabilecek düzeyde olsak, gidip "bir alman etmez ama ya" deriz ve VW binmeye devam ederiz falan, arabayla da uğraşmayız.

garip bir milletiz, bu yüzden gelişemiyoruz aslında potansiyel olmamasından değil
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

huun bize para kazanma taktikleri ver

öyle bir taktik yok. 30 sene önce babama kamyon üstünde demir satan adam, bugün türkiye'^nin en büyük 500 sanayi şirketi arasında sıralamaya giriyor.

ben kim bu adama akıl vermek kim. benim bile sahip olduğum numaralar bu tipte adamların yaptıklarının yanında hikaye kalıyor :P

ha ben her türlü yolumu bulurum o ayrı. bana takılırsan aç kalmazsın bak o garanti hehe
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

ya sorun bizim milletin güvensizliğinde aslında,

dünyanın en iyi arabasını yapabilecek düzeyde olsak, gidip "bir alman etmez ama ya" deriz ve VW binmeye devam ederiz falan, arabayla da uğraşmayız.

garip bir milletiz, bu yüzden gelişemiyoruz aslında potansiyel olmamasından değil

Sen yerli araba diye marka degeri olmayan biseyi getirir, yabanci fiyatina kakalamaya kasip sorf milliyetcilik ustunden "halk destek versin, bi kerelik idare edin boktan araba ile" dersen keriz olmayan hicbi tuketici para vermez buna

Adamlar daha arabayi yapmadan fiyat acikladi, milli araba bahane yani birileri para kazansin amac ehueheu, turk milletinden iyide keklenecek kimse yok zaten ucuz milliyetcilikle
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"Keşke ABD'den de Erdoğan gibi bir lider çıksa!"
Olay kitapların yazarı, Yiğit Bulut'a konuştu

diye baslik var, ama konusmaya geliyoruz

said:
"Bir Ekonomik Tetikçi'nin İtirafları", "Kafes" gibi ses getiren kitapların yazarı John Perkins, Sansürsüz programında Yiğit Bulut'un sorularını yanıtladı.

Kitaplarını yazmaya başladığında çok sayıda tehdit aldığını belirten John Perkins, "Kitap benim garantörüm. Artık beni öldürsüler de insanlar bu kitapları okudu" dedi.

Programı izlemek için tıklayınız...

Eski bir "ekonomik tetikçi" olmasına rağmen mevcut ekonomik sistemin kötü olduğunu vurgulayan Perkins, "Başarısız bir ekonomik sistemimiz var. Bunu değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM
Perkins, Wall Street'teki protestoların sorulması üzerine de "Ben sistemi değiştirmek istiyorum. Orada arkadaşlarım da var. Ben burada olmasaydım onların yanında olurdum. Dünyadaki kaynakların çoğunu biz tüketiyoruz. Yeterli kaynak yok. Kaynakların yüzde 30'unu ABD tüketiyor dedik. Ve bu kaynakları çok zengin olanlar kullanıyor. Orta sınıfın ABD'de kötü durumda olduğunu görüyoruz. Anayasadaki haklar uygulanmıyor. İyi bir sigorta sistemi yok." yanıtını verdi.

AMERİKAN HÜKÜMETİ ÖLDÜRMEYE ODAKLI
Gösterilerin, "Amerikan baharı"na yol açıp açmayacağına yönelik bir soru üzerine de Perkins şunları söyledi: "Bunu bilemem ama umarım dünya değişecektir. Amerikan hükümeti insanları öldürmeye odaklı. Bütçenin yüzde 60'ından fazlası orduya gidiyor. Kalan bütçe Wall Street'e, ekstra harcamalara gidiyor. Dünya ekonomisi açlık sınırındaki kişilerin ihtiyaçlarını sağlayamıyor"

ABD BAŞKANI'NIN GÜCÜ YOK
Obama'nın başkan olmasıyla ABD'de fazla bir değişikliğin olmadığını savunan Perkins, "ABD'yi şirketler kontrol ediyor. Demokrat bir başkan seçtik ama hiçbir şey değişmedi. Afganistan'da, Irak'ta durum kötüye gidiyor. Askeri harcamalar artıyor. ABD Başkanı gerçekten zayıftır. Büyük şirketler ABD'yi yönetir, Amerikan başkanı güçlü değildir" şeklinde konuştu.

Artık başkanların "suikast" dışında yöntemlerle yok edilebileceğini kaydeden Perkins, IMF Başkanı'nın maruz kaldığı tecavüz suçlamalarını örnek gösterdi.

ERDOĞAN ÖRNEĞİ...
Perkins, Yiğit Bulut'un güçlü bir liderliğin bu sistemi değiştirip değiştiremeyeceğine yönelik sorusu üzerine de, "Bir başkan keşke Türkiye'de olduğu gibi orduya, kurumlara karşı durabilse. Ama bu mümkün değil. Başkanlar, seçildikten sonra ABD'deki sistemle tanışıyorlar" dedi.

Perkins, şirketlerin kâr yapmayı düşünmelerinin doğal olduğunu ancak sosyal olarak da sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜ
Perkins, Türkiye ile ilgili soruya da, "Türkiye liderlik için iyi durumda. İkinci en hızlı büyüyen ülke. Bence Türkiye dünyaya liderlik kapasitesi gösteriyor. İran'la da müzakere ediyor. Filistin'in haklarını da savunuyor. Türk halkı harika bir konumda" yanıtını verdi.

vay joleli vayyy
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

arge diye götü yırtmaya gerek yok beyler. eevet argge çok güzel birşey ama elin ingilizinin 300 euroya sattığı bir check valve i ben bugün işinin ehli bir torna ustasına malzeme maliyetine bir aptırabiliyorum.

türkiye güzel bir ülke. 10 sene daha dişimizi sıksak amerikalının yörüngeye çıktığı paraya biz aya adam göndererebilriiz.

ben bu ülkeye inanıyorum. aya da gideriz, akdenizin 5k metresinde petrolde çıkarabiliriz.

yeter ki 3-5 fitiğimiz olsun.

iki vana aynımıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bugünkü yazısında perkins ağzından keşke öyle lider gelseydi falan kısmını göremedim. Nereden buldun onu Viktor ?

yb said:
"Türkiye'ye 'dolar baskısı' ile 'faiz arttır' dayatması!
SORUYORLAR; dolar niye artıyor? Cevabı çok açık: Küresel sistem "Türkiye'ye diretme, gel adam gibi faizi arttır, bu iş tatlıya bağlansın, her şey eskiye dönsün" diyor !
Sevgili dostlar, dün de yazmıştım, yazmaya da devam edeceğim; bu "çıkışın" hiçbir temel gerekçesi ve anlamı olamaz! Bu bir dayatma, diretme veya "ne derseniz, deyin"! Bu noktada soracaksınız: Ne olacak? Olacağı açık; ya Türk devleti "pes" diyecek ve faizi düşürerek, isteneni yapmış olacak, kur düşecek veya Türkiye yolunda devam edecek ve "bu çarkı" kırarak, direnme-dayanma sonucu sistemi yeniden kurmuş olacak... Kim mi kazanacak? Bekleyip, göreceğiz... Sizce?

Kaptan obvious olsa da doğru burası. Son bir kaç senedir beklentilerin aksine faizi sınırladı MB. E borçla dönen ekonomi nin faizleri yüksek tutması pek mantıklı bir hareket değil, günü kurtarıp borcunu arttırıyorsun. Küresel sermayenin de işine gelen bu.

Ama bu durumda kim kazanacak diye soru sormak hakkaten bambaşkaymış.

yb said:
'Ekonomik Güvenlik Kurulu' kurulmalı!
DOLARDA "gözümüzün önünde yaşananları" normal olarak tanımlamak mümkün değil! Olan çok açık; Türk devletine rağmen "yapılıyor" ne yapılıyorsa! "Burası serbest piyasa" işin yalan ve sisteme uysun diye algılatılan kısmı... Bu noktada özellikle bu tablodan yola çıkarak bir kavramı hatırlatmak ve "Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Güvenliğine acilen çok önem vermelidir" vurgusunu yapmak istiyorum...
Peki ne olacak? Ne yapılacak? Hep yazıyorum; Tam Bağımsız Türkiye... Nasıl? Çok net; Ekonomik bağımsızlık olmadan, tam bağımsızlık asla mümkün olamaz!
Ekonomik güvenlik kavramına gelince... Çok kısa olarak şunu yazabilirim: Bir ülkenin sınırlarına fiziki saldırı gerçekleştirmek ile "ekonomisine ve finansal dinamiklerine" spekülatif ataklar yaparak saldırmak arasında hiçbir fark yok hatta "finansal olan" daha etkili! Bu gerçeği bilmek ve sistemi ona göre kurmak esas! Sorgulamaya devam edeceğiz!

Ne şiş yansın ne kebap iyiymiş valla. Hem küresel sermayenin parasını kullanarak ekonomiyi döndürelim, hem de adamlar bizi bafilemesin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...