Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbulda yaşamak

Pluton

Öne çıkan mesajlar

hayallere kapılma ben sana gerçekçi senaryoyu çizeyim şöyle. eli yüzü düzgün küçük biryer istersen 800 900 civarı kira verirsin faturaların 350 TL civarında olur buna su elektrik dogal gaz internet dahil aidat falan varsa cıktıgın yerde o ayrı. yiyecege ve içecegede 1000-1500 tl arası gider. (sabah aksam makarna yerim diyorsan 500tl de olur. Arada bir çıkıp dışarda falan içeceğinide düşün 300 bide sigara içtiğini düsünsek ayda 150 tl falan ona he bide yol parası oda 150 tl de hepsini toplarsan 3k falan yapıyo yani ayda sen 3.5-4k kazanmıcaksan hiç rahatını bozup gelme buralara fazla açık tutamazsın dükkanı yada beslenme bozuklugundan dolayı mutasyona ugrarsın midende makarna agacı falan cıkar.
Sosyal ağlarda paylaş

3k çok uçuk bence.

ataşehir merkeze 10dk, sıfır, güvenlikli vs. bi apartmanda gayet eli yüzü düzgün bi yerde 85metrekare 2+1 850 kira veriyorum.

aidat-elektrik-su-internet-gaz = 250-300 arası

evde 2 kişi kaldığımızdan bana 600tl falan düşüyor burdan.

aşağı yukarı her akşam dışardan yemek söylüyorum, sabah ve öğlen iş yerinde yiyorum hafta içi. hafta sonları ya da hafta içi arada bi dışarı çıkıyorum, alkol gezme tozma eğlence falan.
arabam var, işe gidip gelmiyorum da gezmeye kullanıyorum dışarı çıktığımda, aylık 100-150 benzin masrafım oluyodur.

1500-1800 arasında kalıyor genelde aylık toplam harcamam.
Sosyal ağlarda paylaş

3kyla feriştah olursun istanbulda :).
dikkat edicen abi gereksiz harcamadan kaçınıcan. Pazara akşam vakti gidicen, toplu taşımayı en efektif şekilde kullanıcan falan.
Gidip gereksiz bi telefona 1.5 milyar verirsen geçinemezsin tabide,
sorucan bi kendine ihtiyacım var mı die.
8 senelik adam bu arada, 5kdan aşşa para almaz, istanbulda maaşlar çok iyi diğer şehirlere göre.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

evde 2 kişi kaldığımızdan bana 600tl falan düşüyor burdan.

can alıcı nokta burda bence tek yasadıgında o rakam 2 katına cıkıyor bahsettigin 1800 oluyor 2400 falan onuda 3k ya tamamlamak cok kolay yol parası dememisin daha sigara (varsa) hep evde yenmez arada bi restorana falanda gidersin sonucta yani o para gidiyo abi 3k kazanamıyosan kapat dukkanı diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ulaşım benzin parasının içinde. Taksiyle gidersen her yere başka tabi..

Bu arada maaş için 3k min. söylemiştim. Yazılım için piyasayı bilmiyorum hiç. Söylenilen gibi 5k falan beklenir 8 yıllık adamdan, o kadar yazmıyım en başta demiştim de kafamdan geçmedi değil :D Bi de irili ufaklı bi sürü firma var. Bazı ufak görünen firmalar büyük işler peşinde koşuyor, iyi paraları var ve çalışanını memnun ediyolar. Şans meselesi biraz ama kovalarsan bulursun iyi bir şey..
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl başka demişim?

Avrupa'da bi yere gitcem mesela, arabayı bi yere bırakıp ordan metroyla devam ediyorum vb.

kullandığım toplu ulaşım 20'yi geçmediği için belirtme gereği duymadım

edit: notere tastikletiyorum önümüzdeki ayın harcamalarını, 1 ay sonra görüşürüz..
edit2: otopark parası da benzinin içinde, sıkıntı olmasın sonra
Sosyal ağlarda paylaş

O tecrübe işi sektöre bakar beyler yani,elektro mekanik adına konuşayım.Babam proje kordinatörü şuan segatechdde daha önce gamadaydı ondan önce kendi şirketimiz var idi bende 4 yıllık tecrübe var cvde en düşük proje Hotel ve bana zayıf akım uzmanı olarak 2.2 veriyorlar,yol+100 lük ticket aylık bu.İstanbulun stresi ile şantiyeyi çekemem ondan hayır dedim bakalım son 2 3 ay göstericek.

Şunu baz alarak konuşayım 4 yıldır kiralar çok uçmuş faturalar nereden baksan 100 ila 150 artmış eğer şimdi başladığımızı düşünürsek ilerki yıllar nasıl şartlar çıkarır karşımıza belirsiz.Gençliğe baktığında herkes anne baba evined kalıyor hala öyle alınan maaş güzel tabi, yek başına istanbul şartları ağır herkes ekonomik yük altında yaşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sana önerim:
-Evi Beylikdüzü'nden tut.Çok güzel evler 400-500 Lira'ya kiraya veriliyor bu deprem b.ku yüzünden.150-160 metrekare evler.
-Tek kişisin.Sana tv,yatak,plastik bir yemek masası,sandalye,Buzdolabı yeter.Teferruatlı bir ev istersen tabi ki sınır yok ama yatmadan yatmaya geleceğin bir bekar evi için bence bu yazdıklarım ideal.
-Beylikdüzü'ne metrobüs zaten 3-4 aya kadar geliyor.Bindiğin zaman Mecidiyeköy'e ulaşman 25 dakika olacak.Eğer acil yerleşmen gerekiyorsa yine B.düzü'nden Avcılar'a minibüs-otobüsle 10 dakikada ulaşırsın,oradan da metrobüsle M.köy'e yine 17-18 dakikada ulaşırsın.M.Köy şehrin önemli merkezlerinden birisi onun için M.Köy'ü örnek veriyorum.Oradan Taksim,Sirkeci,Kadıköy'e ulaşmakta kolay.
-Kaç para maaş verirler,bilmiyorum sizin sektörü.Arkadaşlardan mutlaka bu konuda seni bilgilendirecek olanlar çıkacaktır.

İstanbul Türkiye'nin en pahalı şehridir.Bunu tartışanla tartışmam bile.Yani yemek-içmek-ulaşım bu şehri Türkiye'nin en pahalı şehri yapar.Ama artıları da dünyanın en güzel birkaç şehrinden birisidir.Her keseye göre 24 saat insanın eğlenmesi,vakit geçirmesi mümkündür.
Sosyal ağlarda paylaş

ben b.evler'den rahat rahat 15-16 dakikada gidiyorum m.köy'e.ama ben hep öğle saatlerinde biniyorum.
neticede tek vasıta ile m.köy'e nispeten eskiye göre gayet hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün.sabah saatleri ile öğlen saatleri arasında farklı gidiyor tabi bu metrobüsler,yolcu yoğunlukları farklı çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

yeterince küçük bir ev ve evde az zaman geçirirsen evden ötürü masrafların (eğer daş başında oturmuyorsan) minimum 900 eder. bunun üstüne yemek ve yol eklemen lazım tabi. işte ve evde falan yersen tahminen 1200-1300e kotarırsın. maaşının ne olabileceği konusunda bir fikrim yok ama ciddi bir sevviyeden girmezsen 1500-1800den fazla olacağından şüpheliyim.

bu koşullarda ben 1800 maaşla 2 sene yaşadım ama pek para birikmiyor. para biriktirmek istersen ortak eve çıkman daha mantıklı. O zaman nerden baksan 500-600 tl karın oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

beyler adam istanbul'da yaşamak demiş siz beylikdüzü demişsiniz :S

adam azıcık sağa kaysa tekirdağ'a girer abi adamı canından mı edeceksiniz. beylikdüzü'nde oturup kadiköy'e arkadaşları ile buluşmaya gidebilmiş bir insan var mı, orda oturan insanlar gidip de dönmemek var diye çıkıyor evinden, yapmayın.

burdaki mekan olarak tek doğru öneri, "işin neredeyse ona yakın yerde ev tut" doğru şık budur, mümkün mertebe tek araçla gidilebilecek bir yerde oturursan ömrün daha stressiz geçer, indi bindi yapmak tüketiyor insanı.
Sosyal ağlarda paylaş

adam bekar.
istanbul'u bilmiyor.
başka semtlerde 1500 liraya tutamayacağı evlerde B.düzü'nde 400-500 liraya yayıla yayıla oturur. metrobüsle her yerine ulaşabilir istanbulun. üstelik sen çalışmıyorsun galiba,istanbul'un hengamesinde hem çalışıp hem de kadıköy'de arkadaşlarınla ayda kaç kez buluşabiliyorsun?

gerçekçi bir cevap verdim ama fantastik bir cevap vermem icap etseydi hepinizden fazla olasılık yazardım şuraya.arkadaşın kesesinin durumunu bilmiyorum,git taksimde ev tut cihangirde 1000-1500 liraya diyebilirdim ama demedim.

kadıköy'de buluşmaymış.peh.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...