Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bursa kadar olamadin Turkiye

di

Öne çıkan mesajlar

BDPnin Bursa'da yürüyüş yapması tamamen art niyetli bir davranıştır bence. Ha tabi ki istedikleri yerde yürümek hakları ama Bursa ne Ankara gibi başkent, ne İstanbul gibi en büyük kent ne de Diyarbakır gibi şu sorunda kilit nokta olan bir kent. Bursa otomotiv, tekstil , Uludap, İskender Kebap, saçmalıkları falan gibi şeyleri ile öne çıkan bir yer. Burada Kürt sorunu ile ilgili bir yürüyül düzenlemenin akıla mantığa sığan hiçbir gerekçesi yok bence.

Bu yürüyüşe Bursa'nın seçilmiş olması çirkin bir köylü kurnazlığından başka birşey değil bence. Biliyorlar Bursa'nın gaz teksaslılarının kendilerine dalacaklarını, daha fazla mazlum edebiyatı yapabilmek için buraya gelip yürüyüş düzenlemişler.

Peki dalanın hiç mi suçu yok? Var tabi, öğrenemediler bir türlü umursamamayı. Hemen galeyana gelip saldırıyorlar, gerçi eminim tahrik etmek için de özel çaba sarfetmişlerdir yürüyüştekiler.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte orada kimlikler giriyor işin içine.

Bursa, Trabzon, İzmir... Bunlar milliyetçiliğin daha sıkı bağlandığı şehirler. İzmir biraz daha rahat ve eğitimli olduğu için bu kadar aşırıya kaçmıyor ama Bursa ve Trabzon direkt tahriğe açık şehirler. Ufak bir yaygara yetiyor. Calimero'nun attığı BS-Diyarbakırspor maçına bakın mesela, onun öncesi var. Diyarbakırda oyuncuların odasına gaz verilen, su açılmayan, direkt yanlarına gelinip tehdit edilen, sahaya bıçakla silahla girilen maçı nedense koymamış, ama tepki olarak bursadaki maçtaki olayları koymuş (ikiyüzlülükten bahsetmiştim ya, en güzel örneği işte). Bir kıvılcım çakıyorsun, patlıyor Bursa'da Trabzon'da.

BDP de, doğruya doğru işin psikolojik yönünü çok güzel oynuyor. Adamlar bunca sene kafalarına vurula vurula açık isyandansa sinsilğe geçiş yaptılar, bunca pratikle de sinsiliği çok güzel öğrenmişler. Taşla sopayla molotofla toplanıp ismine "barış mitingi" diyorlar, ondan sonra barış isteyenlere saldırı diye çıkıyor. Gidip bu kıvılcımla kavga çıkaracak şehirlere özellikle ağırlık veriyorlar ki olay çıksın. Doğruya doğru, adamlar ne isterlerse yapıyor, çünkü bizim halk bilinçsizce saçma sapan hareket ediyor, anında tepki gösteriyor. Özellikle son 10 senede, artık doğudaki olayların çok prim yapmadığını kanıksandığını (ki çok acı bir şey) farkettikten sonra eylemleri özellikle batıya taşıdılar ki, tahrik unsuru artsın.
Sosyal ağlarda paylaş

LCD kafası dediğim zaman biraz iltifat etmişim, bildiğin CRT kafası bu :D orada robdöşambr giyen ben değilim cümleyi düzgün okursan ya da okuduğunu anlarsan. sizler gibi zitrilyon lira kazanmazsam ayda geçinemem diyen, burada aferin dedikleri adamlar sokakta yanlarından geçse üç buçuk atacak olan kitleler. ikiyüzlülük kimde derseniz uzun uzun yazmayayım, yazılmışı var zira

Rewendor said:

calimero rewendor (koy buraya ya da istediğini) gibi üyelerin bu konuda ikiyüzlü mesajlarını daha önceki topiclerden hatırlıyoruz zaten. "Oturduğu yerden viskisini doldurup robdöşambırını düzeltip" yaşasın halk kardeşliği, özgürlük naraları atıp karşı tarafı aynı şekilde suçlayan bir kitle bu. Referandumda oy vermeye giden insanlara ya da şehirde gezmeye çıkmış, evine giden insanları molotof kokteyli 90'larda keyfine göre taramayı, oy sandıklarını yakmayı "haklı dava" olarak görüp aynı şekilde kandil bombalandığında istanbulda 2 tane bankanın camı inince "insan hakları, böhüh" diyecek kadar ikiyüzlü bir kitle. Kendi siyasetçileri men edilince sokaklarda olay çıkarmayı saldırmayı doğal karşılayıp haksız yere hapse atılan sosyalist gazeteci asker görünce oh oh iyi diyen bir kitle. Kafası, beyni arkadaki kuklacılarla öyle güzel yoğurulup sertleşmiş ki, artık bilinçsiz dogmalarla hareket ediyor. O yüzden fazla tartışmaya girmemek lazım, manası yok çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Robdöşambr giyenin sen olmadığını anladım orada merak etme, eğer sen benim yazdığımı düzgün okursan "aynı şekilde sen de robdöşambrı giymiş tersini iddia ediyosun" anlamında senin ağzından cevap yazdım. Birebir olayların içinde olan insan zaten oturup buraya methiye düzmez.

Benim mesajda da değiştirdiğin kısımlar fazla zayıf kalmış. Günümüzde olanlara cevap vermeye yüz bulamayıp 90lara gitmişsin anca. Ki oraya girersek orada da çok "ilginç" şeyler var iki tarafın da kullanabileceği, o yüzden özellikle günümüzde kalmaya çalışmıştım ben. Maalesef olaya çift taraflı bakamıyorsun, banka camında kalmışsın hala. Baştan programlamışlar, looplarının dışına çıkamıyorsun. Ama o banka camından beri yüzlerce olay oldu, bir ara git de update etsinler senin kafayı da :) Bak updateten spoilerlar vereyim, referandum molotofları, istanbul taksim ve topkapı molotofları, zeytinburnu olayları, trabzon çıkarması. Ama işine gelmeyebilir bu yeni sürüm.
Sosyal ağlarda paylaş

facebookta şöyle birşey dolaşıyor mesela

facebook spami

Burada halk aşırı şımartılmış. İnsanların işini halletmeyince ya kaymakama gidiyor, ya da “Ben PKK'lıyım, seni vururum” diye tehdit ediliyoruz. Can ve mal güvenliğimiz sıfır. Kimse vergi vermiyor, elektrik-su vb. faturalar ödenmiyor.

Herkese ayda 150 TL çocuk parası (ki çocuk başına), çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren de mama ve bez parası ödeniyor. Okula giden her çocuğa devlet harçlık veriyor, harçlık gecikince anneler okulu basıp çocukları okuldan almakla tehdit ediyor.O çocuklar ne yapıyor peki? Üzerlerinde üniformaları, ellerinde PKK bayrakları ile BDP mitingine gidiyor. Herkese, eksin ya da ekmesin, toprak yardımı yapılıyor (ki zaten kimse ekmiyor ya). Bu yardımda sadece beyana bakıyorlar. Adam 5'i 50 yazdırabiliyor. Van'da dağıtılan paraya bakınca, göl bile tarım arazisine sayılsa az gelir. Her cuma kaymakamlık elden nakdi para dağıtıyor.
Buralarda tek vergi verenler devlet memurları...

İnsan içinden ve de dışından lanetler okuyor.

(Bu yazıyı herkese dağıtın, bilinsin. Neden terör de bitmiyor daha iyi anlaşılır sanırım. Terör biterse bu insanlar çalışmak zorunda kalabilir, devlet denetimini daha iyi yapabilir... İsterler mi bu rantın bitmesini!) Sevgiyle kalın!

Geçen gün arkadaşlarla konuşurken şunu farkettim. Yıllardır medya tarafında pompalanan bir "birey olun!" lafı var. Ha tabi birey olmak, kendi fikirlerine sahip olmak güzel birşey ama öyle bir hal aldı ki artık insanlar birlik beraberlik içinde birşey yapmayı eziklik, barzoluk gibi görmeye başladı.

Bence şu ülkedeki bir kaç lisedeen birinden çıkmayan insanların çoğu ota denk bir halde kalıyor. Hiç bana üniversite şöyle böyle demeyin; a)düzgün üniversite neresi var? b)lise insanın ufkunu daha çok açan bir yer bence. Ufak bir kesim tabi ki kendisin üniversite çağlarında da biraz yetiştirebiliyor ama çoğunluk üniversite zamanını "genciz heyyoo duyarlıyız yuppiii efes pilsen oleeey" modunda geçiriyor. Bir yerden sonra gerek kültürel boşlukları, gerekse medya tarafında pompalan öğeler ile aslında bir numaraları olmadığını anlamaya başlıyorlar. Bu noktada işte Nicolas Gomez Davila'nın "The modernist thirst for originality makes the mediocre artist believe that the secret of originality consists simply in being different." lafını ispatlar nitelikte işlere girişip liberal tipler oluyorlar başımıza.

Erasmus'a gidenler de çok görüyorum bunu, Avrupadaki liberal yaşamlardan çok etkilenip burada da o tepeden inme biçiminde elde ettikleri düşüncelerini dile getiriyorlar. Bu tepeden inme işi onlara bir anda aydınlanmak gibi gelirken aklı başında insanlara "erasmusa gitti tempra oldu herif" tadı veriyor. Oysa Avrupadaki toplumun liberalizme bakışı ile buradaki toplumun bakışı çok farklı, bunu göremiyorlar ya da görmek-kabullenmek istemiyorlar çünkü utanıyorlar. Utanmaları bir derece doğru da olabilir ama kendileri çözümün değil sorunun bir parçası olmaya devam ettikçe herkesi de utandıracaklar.

Peki bu liberalizme bakış neden farklı? Bence burada daha paylaşım bitmedi, bu paylaşımdan kastım bölücülük değil tabi. İnsanlar kendilerini marjinal gösterecek etnik grupların hakları için kıçlarına kazık sokmaya razıyken diğer çok daha zor durumdaki insanlar için kıllarını kıpırdatmaya razı olmuyorlar. Hala biz bile mal gibi bizimle beraber yaşamak istemeyen, ayrılmak isteyen insanları parçalamamız gerekirken onlarla beraber yaşamanın yollarını arıyoruz. Toplum hala kendisi gibi olmayana karşı uçlarda tepkiler veriyor. Ya aşırı çirkin bir şekilde dışlıyor ya da oldukça yapmacık bir biçimde gereksiz bir ilgi alaka yağmuruna tutuyor. Ortası yok, doğal olan bir tepki de yok. Bu sorunlar hallolmadan liberalizm rüzgarına kapılırsanız anca bindiğiniz gemiyi batırırsınız.

Bu yer yer kopuk wot'u okuyan olduysa çok teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

@Rewendor

ahahha, çok eğleniyorum cidden ya. hayır, iç anadolunun oldukça faşo olan bir yerinde geçen çocukluğumda mı programlanmışım acaba? ya da trt kapanışında çalan istiklal marşında ayağa kalkıp çocuk aklımla selam dururken mi? ya da her sabah andımız, her pazartesi cuma okutulduğum istiklal marşından mı? Sanırım liseye kadar olmayan kürt arkadaşlarım tarafından programlanmış olabilirim. sonra lisede milli güvenlik dersi vardı, pkk propagandası yapılıyordu derste, orada da programlanmış olabilirim.

Sizin kafaları yaşamayı çok isterdim cidden. kendimi bir teraziye koyup tartma yeteneğinden yoksun olmayı.

Ben kürt hareketini en sert eleştirenlerden biri olmuşumdur her zaman da çevremde, fakat kürt hareketinden insanlara yapmışımdır bu eleştirileri. Burada faşolar arasında goygoyculuk yapacak değilim sorry...
Sosyal ağlarda paylaş

BDPnin eski ve yeni üst düzey üyelerinin önemli bir kısmı PKKyı ya destekliyor ve/ya terör örgütü olarak görmüyor bu da malesef doğru. Ama hatalı veya değil herkesin BDPyi sizin gibi görmediğini (yani tamamen terör örgütünü destekleyen bir parti olarak) ve BDP içinde terörü desteklemeyen milletvekilleri olduğunu da görmeniz lazım artık. BDP'yi destekleyen = Terörist sempatizanı diye kategoriler yaratırsanız kafanızda ayrımcılığın kuzucukları olursunuz siz de.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

tek fark olucak bir taraf ırkçı olarak tüm dünya tarafından lanetlenirken bir taraf göklere çıkarılacak

Bir taraf kavga çıkarmak isteyince onlar tarafından kışkırtılıp gaza gelenleri yüceltmeyi marifet sanan insanlar var aramızda malesef.

Bu olayların böyle yürümesinden büyük zevk alan asıl PKKlı liderler/yöneticiler vs ise sizin gibi hava gazı dolu insanlara teşekkür ediyordur eminim.

Böyle kafaların olmadığını sanmayın. Hamas bile okul bombalansın da uluslararası destek alalım diye okullara saklanan bir örgüt iken, büyük bir şehirde bir kavga çıksa da bir kaç kürt ölse biz de destek alsak diye düşünen PKKlı liderin olmadığını sanmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Loxias said:

tek fark olucak bir taraf ırkçı olarak tüm dünya tarafından lanetlenirken bir taraf göklere çıkarılacak

Bir taraf kavga çıkarmak isteyince onlar tarafından kışkırtılıp gaza gelenleri yüceltmeyi marifet sanan insanlar var aramızda malesef.

Bu olayların böyle yürümesinden büyük zevk alan asıl PKKlı liderler/yöneticiler vs ise sizin gibi hava gazı dolu insanlara teşekkür ediyordur eminim.

Böyle kafaların olmadığını sanmayın. Hamas bile okul bombalansın da uluslararası destek alalım diye okullara saklanan bir örgüt iken, büyük bir şehirde bir kavga çıksa da bir kaç kürt ölse biz de destek alsak diye düşünen PKKlı liderin olmadığını sanmayın.

benim hava gazıyla dolu olduğumu nerden çıkardın onu anlamadım?

//cevap diyince pm gitmiş olabilir
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Ardeth said:

Su kisim bana degildi umarim.

Ben onu genel olarak yaptığım bütün tartışmalar sonucu söyledim. Fakat yanlış anlamadıysam sen de Bursalıların yaptıklarına "aferin" şeklinde bir tepki veriyorsun. Eğer söylediğin şeyi yanlış anlamadıysam sen de o insanlar arasındasın. Sebebini de yüz kere tartıştık.

Her PKKlı gösteri yaptığında siz kurtuluş savaşı ortamı var sanıyor ve insanların onlara (kendilerini savunma amacı dışında) saldırmasını tebrik ediyorsanız hata ediyorsunuz. Çünkü o yürüyüşlerin amacı zaten "karşı taraftan halk saldırsa da arbede çıksa birileri yaralansa, biz de kurban şeklinde gözüksek" oluyor. Hükümet oluşunun ilk senelerinde AKP de mesela mazlum politikasıyla iyi destek topladı deniyor. Hep aynı hata.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

sağcı solcuyu al, kürt ve ulusalcı ile yer değiştir. bi 10 sene sonra 60lardaki aynı tabloyu verecekler bence böyle giderse

bu sefer oyle olmaz bence. cunku o zaman darbe bugini kullaniyorlardi. simdi ordunun durum belli, yargi pasifize. surekli pompalan bir istikrar propagandasi ve yetmez ama evet fikirlerin sonucu ileride olasi yonetimsel ve siyasi degisiklikler olur. artik ozerliklik mi olur ya da eyalet mi olur veya daha farkli bi formda mi olur bu bolunme isi tam olarak bilemem.

ps: di om kutunda yer acarmisin
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

Ardeth said:

sağcı solcuyu al, kürt ve ulusalcı ile yer değiştir. bi 10 sene sonra 60lardaki aynı tabloyu verecekler bence böyle giderse

bu sefer oyle olmaz bence. cunku o zaman darbe bugini kullaniyorlardi. simdi ordunun durum belli, yargi pasifize. surekli pompalan bir istikrar propagandasi ve yetmez ama evet fikirlerin sonucu ileride olasi yonetimsel ve siyasi degisiklikler olur. artik ozerliklik mi olur ya da eyalet mi olur veya daha farkli bi formda mi olur bu bolunme isi tam olarak bilemem.

ps: di om kutunda yer acarmisin

e tabi o zamanki solcuların amacı 1960 darbesi gibi bir darbe yaptırmaktı. Ama bu zamanki pkklıların amacı da işte "bakın bize de soykırım yaptılar, ırkçılık ile kürtleri öldürdüler" dedirterek uluslararası baskı oluşturmak Türkiye üzerinde. E PKKyı destekleyen dış güçler varsa muhtemelen onlar da aynı ayrımcılığı destekliyor. Dolayısıyla benzeri olmaz demek mümkün değil açıkçası. Çünkü dediğimiz gibi bir olay çıkarda bir 10 sene sonra kimmiş nemiş sormadan insanlar kürtlere saldırmaya başlarsa Türkiye üzerindeki baskı artar ve o zaman işte o değişiklikleri yapmak zorunda kalır. Yani bu sefer amaç darbe yerine o siyasal değişiklikleri getirmek.
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

adamlar trollüyor ve trole verilebilecek tek bir cevap var tabii ki

trolle verilebilecek en yanlış cevap sinirlenmektir işte. amaç o abi çok zor değil görmesi yani.

Abi gerçekten yani, barış mitingini düşünün. Bu kadar zor değil görmesi. Adamlar barış mitinginde olay çıkarıyor, onların tarafında olan kişiler "polis barış mitingine gidenlere saldırdı" diyor. Adamların amacı bariz "barış mitinginde bile dövdüler" dedirtmek yani. Yapmayın gözünüzü seveyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

di said:

Ardeth said:

Su kisim bana degildi umarim.

Ben onu genel olarak yaptığım bütün tartışmalar sonucu söyledim. Fakat yanlış anlamadıysam sen de Bursalıların yaptıklarına "aferin" şeklinde bir tepki veriyorsun. Eğer söylediğin şeyi yanlış anlamadıysam sen de o insanlar arasındasın. Sebebini de yüz kere tartıştık.

Her PKKlı gösteri yaptığında siz kurtuluş savaşı ortamı var sanıyor ve insanların onlara (kendilerini savunma amacı dışında) saldırmasını tebrik ediyorsanız hata ediyorsunuz. Çünkü o yürüyüşlerin amacı zaten "karşı taraftan halk saldırsa da arbede çıksa birileri yaralansa, biz de kurban şeklinde gözüksek" oluyor. Hükümet oluşunun ilk senelerinde AKP de mesela mazlum politikasıyla iyi destek topladı deniyor. Hep aynı hata.

Konuyu cevaplarla doldurmadan once tamamini ya da en azindan cikistigin adamlarin -mesela benim- tum mesajlarini okusaydin keske.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...