Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Iraqi civilians 'killed' in Turkey air strike

yav

Öne çıkan mesajlar

aktiftablet said:

hedehodohop said:

Milliyetçiliğin her türlüsünü lanetliyorum ama baskı altında oluşan etki-tepkiyle doğan bir milliyetçilik var. Sen bir kürdü asimile etmeye çalışırsan ne mutlu türküm diyene demeden eğitim sistemi tornasından geçip hayatta bir yerlere gelmesine olanak tanımazsan oda bu türk milliyetçiliği karşısında kürt milliyetçiliği yapar. Tek dil tek millet tek ulus şu bu , kürtlerde sakızdan çıktı zaten

diğer ırklar niye böyle bi tepki doğurmuyo da bunlar doğuruyo? geç bunları...
Cevabı çok basit değil mi ? Çünkü örgütlü güçleri yok.Bir ermeniler vardı kürtler kadar köklü onlarda tee abdülhamitten başlıyan soykırımlarla kalmadılar.
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

Milliyetçiliğin her türlüsünü lanetliyorum ama baskı altında oluşan etki-tepkiyle doğan bir milliyetçilik var. Sen bir kürdü asimile etmeye çalışırsan ne mutlu türküm diyene demeden eğitim sistemi tornasından geçip hayatta bir yerlere gelmesine olanak tanımazsan oda bu türk milliyetçiliği karşısında kürt milliyetçiliği yapar. Tek dil tek millet tek ulus şu bu , kürtlerde sakızdan çıktı zaten

Eğer bunlar senin kendi fikirlerinse, ki çok basmakalıp duruyolar, kusura bakma ama tekrarlana tekrarlana sıktılar. Ki zaten ilk söylendiğinde de saçmaydı bu laflar. 72 millet lafını duydun mu hiç? Mozaik falan hani? Beraber yaşamakla övünen afaki 72 milletin neden 71i rahat duruyor da 1i sıkıntı çıkarıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

aktiftablet said:

hedehodohop said:

diğer ırklar niye böyle bi tepki doğurmuyo da bunlar doğuruyo? geç bunları...
Cevabı çok basit değil mi ? Çünkü örgütlü güçleri yok.Bir ermeniler vardı kürtler kadar köklü onlarda tee abdülhamitten başlıyan soykırımlarla kalmadılar.

hahaayt hiç güleceğim yoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop gerçekten kürtlerin türkiyede asimile edildiğini düşünüyorsun
bunu merak ettiim için soruyorum,
anadolu yüzlerce yıldır beraber yaşyan bir halkız, nasıl oluyor da piyasaya ABD ve onun güdümlü hükümetleri (AKA Demokrasinin Yıldızları) çıkınca nasıl oluyor da birden kürt halkı kendilerine haksızlık yapıldığını farkediyor ve senin deyişinle "örgütleniyor"?
Sosyal ağlarda paylaş

güçleri mi yok?
yoo biz azerilen guclerı var,
çekezlerinde var tatarlarında?
ırkla olay olmaz bi kere. Salakça bişi ırk, ırk die bişi yok. Kandırıolar seni.
Önceden din vardı kimlik aracı, sonra kahrolsun din din yok dendi " ee ne bok yicez " e sardı olay. Ondan sonra çıktı ırk mırk.
Irk ne lan, sanki farklı türüz. İnsanız be insan.
Senin kürt dediğin, öle safkan kürt falan değil, ermeniden kırma kürt ki, kürt dediğin insan esmer olmaz bi kere.
Ben azeriyim, gözlerim çekik falan değil, ha bembeyazım ama alakam yok heriflerle.

ırk ne abi? sadece "onlar" demenin en kolay yolu oldugu ıcın tercıh edıosun bu kadar. Büyütülecek uzerıne örgütlenecek bi olay deil.
Kaldı ki türkiye cumhuriyeti, türklerin silahlanıp diğer "ırk"lara dayılık ettiği bi memleket değil.

Olay aslında çok basit.
Zamanın, çok yüksek ihtimalle bunlara o taraflar sizin olacak diye söz verilmiş ve sonra bastırılmış.
Sonra işte geçmişte kalan butthurtten amerikasıdır osudur busudur nemalanıyor işte.
Ben sana sölim,
ırk siyaseti yapan her insan, ister doçent olsun ister astronot = SALAK.
kullanılan insan başka bişi deil.
Ve ben sana bişi sölim,
Gebzeyi diyarbakıra taşısan bu adamlar gene ağlarlar. Çünkü sorun ne ekonomik ne sosyal. Sorun başta 3-5 zibidinin ceplerine para doldurmak amaçlı milleti bi bok yoluna sürümesi.

Gittim gördüm. öle çok irdelenecek bi mesele falan da değil.
Ha çözüm mü? çözüm insanların azıcık kafalarını çalıştırmaları ama o da zor. İnsanlar tarafından yaratılmış yargılardan kendimizi arındırmadığımız sürece başka birisinin kölesi/maşası olmaya mahkumuz.
Buguün ırk kavgası olur
dün din vardı
yarın kıllı kılsız kavgası olur
sora bişi çıkar işte osuranlar osurmayanlar, osurmayanlara haksızlık yapıldı falan.
Sen bunları şaka sanıosun tabi ama deil, çünkü insanlar salak. bildiğin salak.
Ben çıksam, sadece tr den 10 milyon mürid toplarım bi din türetsem.
Olmadı çıksam, "biz kulağı gepçelere ayrım yapıldı ööee" desem, binlerce takipçi toplarım.
Çünkü insanlar salak. Ve köle olmaya bok yoluna gitmeye mahkumlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

Ülkede bu sorunun çözülmesini nasıl bekliyelim, yazık bu kadar ölen insana

şu cümlene kesinlikle katılıyorum

kürtlerin başka ülkelerdeki azınlıklar gibi asimile edildiğini de düşünmüyorum. çünkü devlet gerçekten eğitm, sağlık, iş bulma vb hiç bir ihtiyaçtan geride bırakılmıyorlar. bunun dışındaki maddi imkansızlıklar hepimizi etkiliyor
Sosyal ağlarda paylaş

biri dinciler biri isyankar kürtler tamam işte bitti olay.Ajitasyon falan yaptığımdan değil ama dersimde annesini babasını dedesini ninesini kaybetmiş kürt arkadaşlarım var ve devletten nasıl nefret ettiklerini anlatamam.Belkide problem birileri bir yerde ayaklandı mı bunun sebeplerine bakmaksızın kendi hegemonyamıza saldırı görüp direk bastırmamızda
Sosyal ağlarda paylaş

Dersim konusunda tamamen amatör olan bilgilerim aslında olayın orada tamamen coğrafi olduğu yönünde.

Coğrafi konumdan dolayı zamanında dağları geçip oraya da devlet otoritesi götürmeye kasmamış Osmanlı, hatta götürememiş büyük ihtimal. Dersimliler de buna alışmış yıllarca hatta yüzyıllarca. Cumhuriyet kurulunca da haydi çocuklar oyun bitti, eve gelin denmesine alınan Dersimliler şımarınca ebeveyni tokadı basıp eve götürmüş çocuğu.
Sosyal ağlarda paylaş

sivas katliamı derken kasteddiğim sivastaki alevilerdi zaten,Dersimde ise bütün bir şehrin bombalandığını ve ölen sivillerin haddi hesabının olmadığını söylememe gerek yok.Şu iki konuyu neden açtım çünkü bunları biz unutsakta bazı kürtler açısında bugün bile nefret ve isyan beslemek için bir sebep. ben açık fikrimi söyliyim bu ülkenin bölünmesini istemiyorum ama bunun yalnızca gönüllü birliktelikle olabiliceğine inanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

komşum tarih üzerine iki üni bitirmiş kürt bi vatandaş
Dersim olaylarını gayet iyi bilir
ve şuan kürtlerin yaptıklarından nefret ediyor
kendi memleketine dönüp orada calısmayı,yasamayı istemiyor
aklı başında bir tane kürt vatandaşın çıkıp da su orgutlenme- mucadele? denilen şeyi savunduğunu gormedim

Cahile laf anlatırlırda ters adama anlatılmıyor
sen hangisisin hedehodo
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:
Coğrafi konumdan dolayı zamanında dağları geçip oraya da devlet otoritesi götürmeye kasmamış Osmanlı, hatta götürememiş büyük ihtimal. Dersimliler de buna alışmış yıllarca hatta yüzyıllarca. Cumhuriyet kurulunca da haydi çocuklar oyun bitti, eve gelin denmesine alınan Dersimliler şımarınca ebeveyni tokadı basıp eve götürmüş çocuğu.

Sosyal ağlarda paylaş

Ya bende mi bir yanlış anlama var bilemiyorum ama benim bildiğim bir yerde bir isyan varsa devletin elindeki tüm kuvvetle onu bastırması kadar doğal birşey yok.

Hele Dersim isyanının olduğu zamanı ele alırsak, ki tarihi bir olayı değerlendirirken yapılması gereken ilk şey o zamanın şartlarına göre değerlendirmektir sen de bilirsin, yeni kurulmuş bir Cumhuriyet var. Daha 15 yıl bile olmamış. Dengeler ne durumda belli değil ve bir yerde isyan çıkıyor. Devletin bu isyanı olabildiğince sert bir şekilde bastırması kadar doğal bir olay göremiyorum. Antiparantez (ilk defa kullandım bu lafı)şu basit mantığı bile çözemeyen insanların bu olay üzerinden Atatürk'e çamur atma çalışmaları da beni çok sinirlendiriyor.

demian said:

Aket-Atum said:

Dersim dediğin devlet otoritesine karşı yapılan bir isyan ve devlet gerekeni yapmış. Sivas ise tamamen yobazlıktan çıkan bir katliam. Bu ikisini bir tutman, aynı anda ele alman bile ayıptır.

çoluk çocugu süngüleyen bir devlet gerekeni yapmış mı sayılıyor? lol!

Ya devlet çocuk süngülemiş bilmem ne geç bunları. Şehir efsaneleri ile ajtiasyon yapma
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...