Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Patch 4.3

lord_gorthaur

Öne çıkan mesajlar

Jeeztro said:

PTR notları açıklanmış, mageler susar inşallah. Gerçi şimdi biri çıkar gene spreadsheetler döker ortaya yetmez bu buff der. Diğer speclere niye dokunulmamış der.

Blizzard mage konusunu bu expansion için yanlış hesapladı. En başta fire'a yüklenip arcane'i tamamen saf dışı bırakacak şekilde dizayn etti class'ı, ama yüklendiği tree'yi de tamamen RNG üzerine kurguladı. RNG mekanikleriyle competitive dps yapmanın tercih edilebilir bir durum olmadığına yönelik haklı eleştiriler alınca bu sefer de tamamen tek düze, sıkıcı, ama bu sefer de compete edilemeyeceği için competitive olmayan bir arcane buff'ıyla sorunu çözmeye çalıştı. Oysa ki mage'lerin büyük çoğunluğu arcane'in tek düzeliğinden rahatsız, kimse mana ve cooldown management'ını yapmak için fight'ları 1 ve 2'şer dakikalık ayrı parçalara bölmek ve dikkatin büyük kısmını mana bar'da ziyan etmekten memnun değil, her ne kadar kitapsızca vuruyorsa da.

Blizzard'a vur dendi, Blizzard öldürdü. Bir yanda tahmin edilmesi oldukça güç, bazen beklentileri karşılayamayan bazense beklentileri çok aşan bir fire varken bir yanda da fight'tan önce küsüratına kadar tahmin edebileceğin bir rakam ortaya çıkaran arcane'i koydu. T12 ile RNG bağımlılığını çözecek bir adım atarak Pyro! proc'unu daha yaygın bir hale getirecek güzel bir adım attılar, gel gör ki koskoca tier'de Fire oynanacak tek boss'ta da Pyro! kullanmak yarardan çok zarar getiriyordu, ellerine yüzlerine bulaştırdılar, competitive dps kasan hiç bir mage "ooh çok güzel Pyro! procluyor" demedi bir kez olsun. Şimdi fire çok daha fazla öne çıkıyor ama bu kez de RNG'yi silecek bonus olmayacak. Aynı şeyi bir önceki tier'de yapıp haste eksikliğini güzel bir bonus'la çözdüler. O yüzden millet 4-5 heroic parça alana kadar t11 kullanmak zorunda kaldı.

RNG konusuna çözüm olarak öncelikleri yeniden kurgulama yoluna gidiyorlar. Şimdi elli tane Pyro! proc'u beklemektense bir tane düzgün gelsin, dot dmg'ın önemli ölçüde artsın, yapıştır combustion'ı kafasındalar. PTR'da iki boss test edilmiş, bir tanesinde fire çok iş yapabilecek gibi gözüküyor (Faceless Ones'ları eritmek için combustion elzem olabilir Yorsahj'da). Ancak bu sefer de şöyle bir problem ortaya çıkıyor: DoT'ların efektifliği arttırdığı için Mastery'nin önemi büyük ölçüde artacak fire için. Combustion cd'sini düşürmek için daha fazla Fireball cast etmek durumundasın ve bu yüzden haste'in de önemi artacak. Galiba crit en sonuncu öncelik haline gelecek.

Ha bu arada set bonus'ta da Arcane Blast'in haste getirisi 100% şansken Fireball'un 50%. Yani durum buyken tüm bu anlattıklarıma karşılık fire buff'ları çok havada kalıyor. Sonuç olarak mage'lerin fire ya da arcane oynaması yine kişisel tercih noktasından çok, Blizzard'ın fight mekaniklerine göre şekillenecek. Nasıl Alysrazor'da, Halfus'ta fire oynamak zorunda kalıyorsa mage'ler durum ne olursa olsun, bunda da öyle olacak gibi duruyor şu an için. Ha set bonus'ta Arcane Blast ve Fireball aynı yüzdeye sahip olursa o zaman durum değişebilir ama şu kertede "Fire'ı bufflamışlar mage'ler sussun" demenin manası yok. Sebeplerini de spreadsheet'le değil dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Özet geçeyim: Mage'lerin istediği yine olmuyor, olay yine RNG/sıkıcılık çatalından kurtulamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo ben sadece fire mage'den nefret ediyorum. Frost ya da arcane her ikisi ile oynamaktan hayli memnunum. Hatta deep freeze'i ve frost mastery'isini BG'lerdeki araçları hızlı kesiyor diye PvP bazlı bir sebeple nerflemek dışında bir çözüm düşünselerdi frost'ta baya güzel bir başlangıç yapmıştı cata'ya. Aynen kalsa muhtemelen frost oynuyordum üstelik ne komiktirki cycle olarak ne RNG sorunu vardı frostta ne de arcane tarzı mana manegement sorunu. Ama fire aşıkları yüzünden şuan düştüğümüz durum bu ve bende bundan zevk almaya çalışıyorum.

Ben mage'i oynamayı fazlası ile seviyorum, sadece şu fire da fire çığlıkları rahatsız ediyor beni. Mage'i sadece fire olarak görenler rahatsız ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sopa lazim bunlara direk

hunter vanilladan beri MM oyniyor, bi TBC nin yarisinda BM one gecti sorna nerfi bi daha kendine gelemedi lol

bunlarin 2 viable speci var, PvP de uzun zamandir OP ler, her duruma karsi coutnerlari var hala agliyorlar

a.k.a.

http://www.thedailyblink.com/comics/2010-04-02-041.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Olay memnuniyetsizlik durumu değil, sadece class'ın daha çok zevk verebilecek mekaniklerini işleme koymak varken antin kuntin, dengesiz bir dizaynı ortaya çıkarma çabaları, bunu yaparken de çekiştirip durdukları için ya o yandan ya beri yandan bir tarafın devamlı açıkta kalması.

Hunter MM oynuyor olabilir, MM'in de çok tekdüze ve sıkıcı bir rotasyonu var. Hunter'lar bundan şikayetçi değillerse, biz devamlı steady spamlemekten büyük keyif alıyoruz diyorlarsa mage'in de Arcane Blast spamlemekten keyif almıyor olması "mage sorunu" haline mi geliyor.

Frost gibi çok orijinal bir tree dizayn ettikten sonra insanların daha eğlenceli iki tree beklemesi çok doğal. İnsanların isteklerini dillendirmesine "ağlama lol" tepkisi bayağı böyle 2002 era'sı söylemi, 16 yaş retoriği. Bu durumda crybaby'lik her fırsatta "mage çok op, çok dps whore, ayrıca ağlıyolar" diyene mi yoksa "adam gibi, dengeli ve eğlenceli tree istiyoruz" diyen bir komüniteye mi ait, onu düşünmek gerek.

"İki viable spec". Alakası bile yok, tek viable olan arcane, onu kullanmak da tek düze. Bu kadar yani. Ha denilebilir ki class role'u ayrı ayrı viable şekilde kullanan ve ikisinin de haz verebileceği bir class var mı, disc ve holy tree'ye sahip priest ve demon ile affliction warlock harici yok evet. Ama oraya fury/arms koyuyorsan, assassination/combat koyuyorsan, fire/arcane koyuyorsan, spec değiştirmeyi nerfbat/buffswitch durumundan çok, kişisel tercihe ve aldığın zevke göre değerlendirmen lazım. Yoksa o tree'nin orada yer almasının hiç bir manası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...