Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Teravih diye bir namaz yoktur

cetintas

Öne çıkan mesajlar

said:

abi teravih istersen 2 rekat da olur. iki rekat kılsan o namazı kılmış oluyorsun mesela. ama daha çok sevap istersen 20 gelenek olmuş, 20 de kılabilirsin. zorla camiye yollamıyor ki kimse kimseyi neden bu kadar sorun oldu onu anlamadım ben.

ayrıca camide kılınmasını yasaklama diye bir şey yok, peygamberin bizzat kıldırdığına dail bir sürü kaynak var.

simdi sen 2 den 20 ye gider ruhsatı verirsen yarın bir gün adam camide teravih kılmaya zorlar,nitekim vaziyet ona gidiyor.
minareden cagırıyorlar gün boyu ac kaldın teravih kılmıcak mısın diye!

gayet de camide teravihin kılınmasını yasaklamıstır peyg.cünkü gösterise dönüsmüstür/dönüsüyor.

mesela buna benzer bi örnek cuma namazı,2 rekattır ama millet ne hikmetse 12 rekata cıkarıyor ve bunu camide kılıyorlar.bu gösteris degildir de nedir!
cok samimiysen git evinde kıl sov yapma camide.
Sosyal ağlarda paylaş

camide namaz kılarak show yapmak mı? abi cami namaz kılma yeri zaten. camiye insanlar başka bir şey için gitmiyor namaz kılmak için gidiyor.

sdguhskdglbsg neler düşünüyorsunuz siz ben onu anlamıyorum cidden.

kapıdan girenden çıkandan bilet falan mı kesiliyor zannediyorsunuz nedir?

ayrıca yasaklandığına dair bir hadis bir olay gösterebilir misin?

ayrıca cuma namazının farzı 2 rekattır ve imamla sadece bu kılınır, geri kalanı istemezsen kılmazsın, istersen kendi başına kılarsın, geri kalan 10 rekatı imam kıldırmıyor. camide namaz kılan adama show yapıyor diyorsunuz ben bir şey demiyorum artık.

okulda hocaya soru soran çocuğa "hocaya soru sorarak show yapıyorsun, senin niyetin bir şey öğrenmek değil, show yapmak" demeye benziyor şu yaptığınız.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

mesela buna benzer bi örnek cuma namazı,2 rekattır ama millet ne hikmetse 12 rekata cıkarıyor ve bunu camide kılıyorlar.bu gösteris degildir de nedir!
cok samimiysen git evinde kıl sov yapma camide.

Saçma olmuş ya valla. Herkes her şeyi ucu ucuna farza yetecek kadar yapmak zorunda değil, oraya gitmişken sünnetini falan da kılar istiyorsa gayet. Kaldı ki sokağın ortasında namaz kılmıyor insanlar, bu iş için tasarlanmış yere gidiyor, kendisi gibi oraya giden adamın da nesine şov yapacak?

Bana da namazı falan savundurdun helal olsun ehe.

Pek umrunda olmadığı halde birilerine yamanmak amacıyla ya da içinden gelmediği halde öyle emredilmiş diye namaza giden elbet var da, yok 2 rekatı kılsa yetermiş neden 12'sini de orda kılıyormuş baya saçma bir örnek yani.
Sosyal ağlarda paylaş

dini o kadar yozlastırdılar ki artık insanlar kendilerince ibadet uydurmaya bunu da sadece Allah a ibadet icin kullanılan camilerde,mescitlerde yapmaya basladılar.
cok samimiyse evinde kılsın abi,nafile namazları bireysel kılınır yani kendi basına da kılınabilir.
@ahmedinecad
yasar nuri surada negzel demis 50.sn yeden baslıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

vivavale, camiler sadece cemaatle namaz kılmak için değil. insanlar istediği saatte gidip namaz kılabilir, dua edebilir, ibadet edebilirler. bunun neresi sana batıyor gerçekten anlamış değilim.
senin düşüncene göre, farzı misal, 5 rekatlık (3 farz-2sünnet) akşam namazı kılmak için camiiye giden vatandaş, 3 rekatı cemaatle kılıp "aman şimdi burda kılmayım, ayıp olur, artizlik yapıyorum sanarlar" diye evine gidip evinde mi kılacak son 2 rekat ı ?
uğraşacak başka işiniz mi yok da buna takılıyorsunuz ya isteyen istediği şekilde yapsın ibadetini, size ne ?

ayrıca, yaşar nuri öztürk tür dini asıl yozlaştırmaya çalışan.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle anlatayım en iyisi.

bir oyun var, oyunda klanın birisinin temizlemesi gereken bir dungeon var. oyundaki diğer oyuncuların oraya girme mecburiyeti yok, girmiyorlar hatta en fazla kapısının önünden geçiyorlar.

klanda iki ayrı grup var, bir tanesi dungeon içinde kendilerini lazım olanı kesip gidiyor, diğerleri de bonus loot extra xp için tüm mobları öldürüyor falan. ama bütün bunlar dungeon içinde oluyor.

klana dahil olmayan diğer oyuncular ise, bu tüm dungeon'u temizleyen adamlara "show yapmayın la her şeyi kestik diye" derse, bunun mantığı nedir?

bu klandaki adamlar, diğer oyuncuları içeriye zorla sokarsa, summonlarsa falan o zaman gm devreye girer zaten. hop diğer adamlara elleyemezsin kendi işine bak diye.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

vivavale, camiler sadece cemaatle namaz kılmak için değil. insanlar istediği saatte gidip namaz kılabilir, dua edebilir, ibadet edebilirler. bunun neresi sana batıyor gerçekten anlamış değilim.
senin düşüncene göre, farzı misal, 5 rekatlık (3 farz-2sünnet) akşam namazı kılmak için camiiye giden vatandaş, 3 rekatı cemaatle kılıp "aman şimdi burda kılmayım, ayıp olur, artizlik yapıyorum sanarlar" diye evine gidip evinde mi kılacak son 2 rekat ı ?
uğraşacak başka işiniz mi yok da buna takılıyorsunuz ya isteyen istediği şekilde yapsın ibadetini, size ne ?

ayrıca, yaşar nuri öztürk tür dini asıl yozlaştırmaya çalışan.

yozlastırıyorlar dini kücük kücük ilavelerle 2 rekat 16 rekata 4 rekat 20 rekata cıkıyor.
bana batan kısmı bu.

ilavelerle,hurafelerle dinin su an nerede oldugunu islam aleminin ne halde oldugunu görüyoruz.

derdim iyisine de olsa peygamberin ve kur an ın dediginden cıkılmamasıdır.aksi takdirde kılıf uyduruluyor her haltı yiyor adam ama benim niyetim iyiydi diye mesrulastırmaya calısıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale,

hani bu 2'yi 16'ya; 4'ü 20'ye çıkarıyorlar ya. sen 2'yi 2 veya 4'ü 4 yaptığında sana kimse bişey demiyor. dendiğini görmedim, duymadım.

camide tervihin 20'ye sabitlenmesi dışında görebildiğim bi yanlış yok. niğer noktalar direk abesle iştigal. ama zevk sizin tabi. abesle uğraşmak isterseniz abesle uğraşırsınız. ona da kimse bişey diyemez.
Sosyal ağlarda paylaş

@sufi
ben 2 yi 2 ya da 4 dü 4 yapmıyorum,peygamber nasıl yapmıssa onu diyorum.
kur an da da emredilen peygambere uyun,ona itaat edin.

ayetler

Hasr-7
''Bir de peygamber size her ne emir verirse onu tutun, yasakladığından da sakının ve Allah'tan korkun; çünkü Allah, cezalandırması çetin olandır. ''
A'raf 158
''158-De ki: "Ey insanlar, biliniz ki, ben sizin hepinize Allah'ın gönderdiği peygamberiyim. O Allah ki bütün göklerin ve yerin mülkü O'nundur. O'ndan başka tanrı yoktur. Hem diriltir, hem de öldürür. Onun için gelin Allah'a ve peygamberine iman edin. Allah'a ve Allah'ın bütün kelamlarına inanan o okuyup yazması olmayan peygambere de. Uyun ona ki, kurtuluşa erebilesiniz.''

peygambere itaat etme konusundaki ayetleri arttırabiliriz.

Sosyal ağlarda paylaş

iyi de ben müslümanların peygamberlerine uymayı reddetmesi yönünde bişey demedim ki... isteyen istediği kadar uysun, isteyen uymasın. isteyen peygambere uyucam diye bokunu çıkarıp yemeğe eliyle avcuyla dalsın.

bi de "sen" derken şahsına söylemedim. lafın gelişi sen. yani cuma günü camiye gidip, kenardaki kahvede milletin ilk sünneti kılmasını bekleyip, sonra cemaate karışıp 2 farzı kılıp camiyi terkeden adamın arkasından bağırıldığını duymadım. böyle bir haber falan da okumadım. olsaydı irtica haberi avcıları atlamazdı böyle bir olayı.

bir de bu konu "teravih yoktur" diye başlamış, "teravih vardır ama böyle değildir"'e gelmiş. bi yetkili konu başlığını "nerde o muhammed peygamber zamanındaki teravihler" diye değiştirsin bari.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale ile aynı görüşteyim.Bu namazların rekatları konusu peygamberden sonra üzerinde en çok oynanan konulardan birisidir. Şu mantıkta ilginç, olmayan bir şeyi doğruymuş gibi göstererek zaman içerisinde bunu kabullendirenler dini yozlaştırmış olmuyor, işin aslını söyleyen Y.N.Öztürk gibi adamlar dini yozlaştırıyor...Hadi canım sizde?

Edit: Konunun nereye geldiği değil önemli olan, başlıktır Sufi kardeş. Başlıkta laf olsun diye atılmamıştır, birilerinin hoşuna gitmese de her biri ilahiyat profesörü olan kişilerin yaptıkları açıklamaları aynen alıp koydum oraya başlık diye. Ulema diye başbakanımız kimleri kasteder bilemem ama din işlerinin ulemaları sanırım bu ilahiyatçı profesörler olsa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

ben y.n.ö. hakkında herhangi bir olumlu veya olumsuz bişey demedim. dinlerken bazen kendi mantığımla onayladığım bazen de onaylamadığım şeyler söyler. böyle olması gerekiyor zaten kendimin tartabilmesi için. başka profesörler de var mesela. hani tü-kaka olan, "ben onun profluğunun yedi ceddine" diye söze başladığımız profesörler. onlar da aynen y.n.ö. gibi söylemlerini ellerindeki yüzlerce yıllık yazılı eserlere dayandırıyorlar. ben y.n.ö.'yü bheğenirken başkası diğer "berbat" profu beğeniyor. hangisinin elindeki kaynağın daha sağlam olduğununsa hiçbir şekilde ölçülebilitesi yok. ha yapıyorlar bişeyler ama yine herkesin gönlündeki aslan hangisiyse onu kriterlere uyduruyor.

rekatların en çok oynanan konu olması meselesine gelince. sunni (muhammed peygamberi takip eden) mezheplerin tamamında farz namazlarının sayısı aynı. ve tümünde de farz kısmını kılınca o vakti kılmış sayılıyorsun. "bunları da yaparsanız bonus alırsınız" kısımları farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

iyi de ben müslümanların peygamberlerine uymayı reddetmesi yönünde bişey demedim ki... isteyen istediği kadar uysun, isteyen uymasın. isteyen peygambere uyucam diye bokunu çıkarıp yemeğe eliyle avcuyla dalsın.

kanka suraya dikkat bu din belli,emirleri yasakları belli.
peygamberi belli.

eger bi insan ben müslümanım diosa peygambere ve kur an a uymak zorundadır.acık ve net!

aksi takdirde bu müslümanlık olmaz o insanın inanıs tarzı olur ki ona da asla karısma yetkimiz yoktur.
bırakın bizi Allah serbest bırakıyor herkes istedigine inanmakta serbesttir zorlama yoktur.

fakat kendisini müslüman olarak tanımlıyosa o dinin kitabına peygamberine uymak zorunlulugu vardır.

said:
yani cuma günü camiye gidip, kenardaki kahvede milletin ilk sünneti kılmasını bekleyip, sonra cemaate karışıp 2 farzı kılıp camiyi terkeden adamın arkasından bağırıldığını duymadım.

dostum eger yozlasma olmasaydı sen su tespiti yapmazdın.
Sosyal ağlarda paylaş

viva, gecenin 4ünde olduğu içindir herhalde, birsürü şeyi demediğim halde söylemişim gibi anlatıyorsun. "dinde yozlaşma yoktur" hiç demedim asla da demem:D

bir kişi müslümanım deyip peygambere uymuyorsa olmaz, müslümanım diyorsa uymak zorunda diyorsun... öyledir herhalde. hiç değinmedim bu konuya. ister uyar "iyi müslüğman" olur, ister uymaz "lakayıt müslüman" olur...

ben bambaşka bişey söylüyorum. şu 20 rekatın camilerde sabitlenmesi dışında namazın uygulanması konusunda bi yanlışlık görmediğimi söyledim o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

tabi ki isteyen istedigini yapar o konuda aynı fikirdeyiz.
fakat bi insan bi dine ya da inanısa mensupsa o dine ya da ögretilere uymalıdır ki kendini o kimlik icerisinde tanımlayabilsin.

ayrıca namazı gösteris icin kılanlarla ilgili ne güzel ayetler var ben unutmusum aklıma geldi yazayım hemen.

ayetler

Maun suresi
Bismillahirrahmanirrahim
1-Gördün mü o dine yalan diyeni?
2-İşte yetimi itip kakan odur!
3-Yoksulu doyurmaya teşvik etmez.
4-Fakat veyl o namaz kılanlara ki,
5-namazlarında yanılmaktadırlar.
6-Onlar ki, gösteriş yaparlar.
7-Ve yardımlığı sakınır (zekatı yemezler).

bunlar direk ayet,falanca hocanın düsüncesi digil..

tmm da dostum ben yozlasmıs ama sen inkar ediyorsun demedim nerden cıkardın =) aman yanlıs anlasılma olmasın.kimseyi incitmek istemem.
Sosyal ağlarda paylaş

20 rekat teravih kılanlar mı Kur'an a yada peygambere uymuyor? :)
Peygamber efendimiz bazen sabaha kadar namaz kılarmış, şimdi ben bazen sabaha kadar namaz kılmadım diye peygambere uymamış mı oluyorum ?
vakit namazlarının dışında da kılabildiğiniz ölçüde namaz kılın demiş Hz. Muhammed, yani teravihi camiye gittiğinde 2 rekat kıl, çık. ya da 20 rekat kıl, çık. sana kalmış bişey. 20 yi y.ş.ö. den önceki ulemalar bi sabiti olsun diye kararlaştırmışlardır heralde onun tam tarihçesini bilmiyorum ben de. ama kimsenin beni teravih kılacaksın diye zorladığını ya da kılmadığım için kafir ilan ettiğini hatırlamıyorum (ki dindar bir ailede büyüdüm yetiştim).
bence y.ş.ö. dışında hocaları da dinleyin arada :)
Sosyal ağlarda paylaş

Teravih hep evde kılınıyordu olayı yanlış.

20 rekat mıdır değil midir islam alimi değilim bilmem, ama "vakit namazları toplasan 20 etmiyor" lafına dayanıp 20 olmadığını iddia etmek de çok mantıklı değil. Bahçeli hesabı gibi birşey oluyor o zaman.

En nihayetinde 1000 rekat da kılsan ona göre değerlendirmesi var. Gösteriş haline gelmiş/gelmemiş onu tartışmıyorum ama ben 50 rekat kılıcam diyen adam da kılar. Bunun bi ölçüsü yok, kesin hüküm yok. Nafile ibadet en nihayetinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Birde peygambere uymak konusu da yanlış anlaşılmış biraz.

Farz namazın rekatını eksik ya da fazla kılamazsın, net. Ama gece ibadetleri var mesela, bu konuda bi rekat hükmü yok. İster tek rekatta kesersin ister sabaha kadar devam edersin. Peygamber sabit 10 rekat kılmış olabilir ama ayet hükmü yok ki 10 kılasın? Orda sünnet olan ve uyulması gereken "gece namazı" dır mesela, "gece namazı 10 rekat kılınır" değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ibadetin ici bos oldugu surece ne olsa hikaye. Millet bu kafayla gitmeye devam ederse ibadet etmis olmuyor bunun adi olsa olsa spordur. Ayrica dinlerde kesin ibareler olmasi bana cok sacma geliyor. Yaraticiyi oturup dusunmek, anlamaya calismak gidip 50 rekat teravih kilmaktan daha buyuk ibadettir bana gore. Arapca dualar okunuyor kutsak kitaplar okunuyor fakat tek kelime anlayan yok, papagan gibi tekrar ediyorlar sadece. Bence farkli konular tartisilacagina olaya buradan bakmak gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...