Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

asistanları yök seçecek

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Dennis said:

fizban said:

kimya mühendisliği bölümüne asistan seçerken 3, 4, 7, 9, 11 sayılarının ortalaması kaçtır diye sınav yapan zihniyete bakarak seçilmesinde bi yanlış yok cidden. çok doğru.

ALES sınavının geliştirilmesi gerekiyor o zaman. İyi bir not ortalaması ve sınav puanı almış bir adamı, sırf ona yalaklanan adamı alabilmek için mülakatta bırakmak da çok doğru zaten.

not ortalaması diyerek türkiyedeki üniversitelerin eğitim seviyesi arasındaki uçurumdan bi haber olduğunu gözler önüne sermiş oldun. şu söylediğinden sonra hiç bir dediğini dikkate almasak yeridir. Millet bizim okulda, itüde vs geçemediği dersleri yazın gidip özel okullardan ya da dandik devlet üniversitelerinden alıyor yatarak geçmek için
Sosyal ağlarda paylaş

Dennis said:

sırf ona yalaklanan adamı alabilmek için mülakatta bırakmak da çok doğru zaten.

Bu nasıl bir dünya anlamadım, kötü devlet üniversitlerinin dünyası herhalde. Çünkü boğaziçin fiziktefalan hocalar bölüme asistan alırken bunların öğrencileri yetiştirmekte önemli bir rol oynayacağının farkında.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Dennis said:

fizban said:

kimya mühendisliği bölümüne asistan seçerken 3, 4, 7, 9, 11 sayılarının ortalaması kaçtır diye sınav yapan zihniyete bakarak seçilmesinde bi yanlış yok cidden. çok doğru.

ALES sınavının geliştirilmesi gerekiyor o zaman. İyi bir not ortalaması ve sınav puanı almış bir adamı, sırf ona yalaklanan adamı alabilmek için mülakatta bırakmak da çok doğru zaten.

not ortalaması diyerek türkiyedeki üniversitelerin eğitim seviyesi arasındaki uçurumdan bi haber olduğunu gözler önüne sermiş oldun. şu söylediğinden sonra hiç bir dediğini dikkate almasak yeridir. Millet bizim okulda, itüde vs geçemediği dersleri yazın gidip özel okullardan ya da dandik devlet üniversitelerinden alıyor yatarak geçmek için

O eğitim seviyesi farkını yaşayanlardan biri de benim, üniversite anadoluda bir üniversite ama gel gör ki bir dönemdeki dört dersin sınıf ortalaması elliyi bulmuyor, herkes başka üniversitelerin yaz okullarına koşuyor.

Bunun da önüne geçmek için dediğim gibi ya kendi bitirdiğin üniversitene asistan olmak için başvururken ek puan alacaksın ya da üniversitelerin belli bir puanı olacak. Bu puan da mezunların alanlarında bir sınava sokulup, başarı ortalamalarından çıkartılabilir. Bu yeni sınav sistemi de ALES'in yerini alır.

Edit: Hatta daha alanlara yönelik sınavlar yapılırsa ALES yerine, okul puanı gibi birşeye de gerek kalmaz. Alanında daha başarılı olan öne geçer.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Dennis said:

fizban said:

ahaha hala ozel okullarda yatarak ders geciliyor muhabbeti mi ya
Sosyal ağlarda paylaş

Len olm niye zengin gayrı meşru çocuğu muamelesi yapılsın(özel not:dasaa,bak müdürüm,küfürlü laf kullanmamak için gösterdiğim çabaya-özene bak B)- ) özel üniversitede okuyan çocuklara eğer zengin gayrı meşru çocuğu gibi davranmazlarsa?

Örnek 1:Kantinin ortasında oturduğu halde telefonla kantinci abiyi arayıp 2 çay,2 kaşarlı tost,1 kola sipariş etmesi ve ikaz edenlere de "bok gibi param var olm,babam trilyonları benim bu hareketlerim için bankaya yığıyor kardeşşiiimmm" diyerek ünleyen genç olayı...ki yerinden kalkıp kantinci abiye yürüyeceği mesafe 15 metre ya var,ya yok.

Örnek 2:Okula haftanın tek günleri lüks spor araba ve çift günleri land rover jip ile gelirken özellikle fakültenin önünde müzik sistemini sonuna kadar açan öğrenci olayı...

Örnek 3: Sosyal hiç bir faaliyete katılmadığı gibi fakülte-kampüs içerisinde sosyal konular,öğrenci hakları,memleket meseleleri ile ilgili konularda sol-sağ görüşten öğrencilerin yaptıkları faaliyetler sırasında yanındaki arkadaşlarına "lan bak bunların kesin bir kısmı mezun olunca gelip bizim fabrikada çalışacak" diye bağıra çağıra konuşan öğrenci olayı...ki sözlerini duyan eylemci grup bu fabrikatör çocuğunu temiz bir şekilde benzeterek gelecekte çalışma ihtimalleri olan fabrika sayısını 1 eksilttiler.

Yukarıdakilerin hepsi gerçek ve özel üniversitelerde yaşanan olaylardır.Hee,benzerleri bizim İTÜ kimya Mühendisliği Fakültesi'nde de yaşanıyordu.Ama biz zaten direk sıfatı yapıştırıyorduk:"Bak lan zengin gayrı meşru çocuğuna."diyerek.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamamda bunu niye anlattın ki

öyle şeyler yok diyen mi var

binlerce kişinin oldugu üniversitelerde 3-5 kişinin yaptıgından bize ne

ayrıca kantinde ve arkadaş arasında yapılan şovun görgüsüzlüğün okulla derslerle vs ile ne alakası var

hyr bilmiyorsan yorum yapmak zorunda değilsin.10 sene özel okulda okuduk yani sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

özel okullarda (evet çoğul kullandım) mimarlık fakültelerinde okuyup da süper kalitesiz öğrencilerin nasıl geçtiğini gördüm ve aynı şekilde projelerini kopmle dışarıdan yaptıranları da gördüm hatta o dıraşıya yaptırılan projelerin sergilenmesi yüzünden notları daha yüksek ve kat be kat daha çalışkan daha yaratıcı öğrencilerin nasıl üzüldüğünü de gördüm "biz de mi para verip dışarı ya yaptıralım eşek başımıyız burada" diyenleri de gördüm

özel okullarda soyadı "ekşi" olduğu için dersden geçirilen geçirilmediği dersin hocasının da atıldığı okullar gördüm (ki adam gerçekten müthiş bir adamdı "sikerler" deyip gitti başka bir üniversitede bölüm başkanı oldu lol)

ha şu da var tabii devlket okulunda tasarımın "T" sinden anlamayıp sırf öss de yüksek puan aldığı için o okullara girebilmiş mütahit kafalı öğrenciler de var
Sosyal ağlarda paylaş

dışardan proje yaptıran çok var.içmimarlık vs yetenek sınavıyla girebiliosun sonuçta

oraya girenlerin büyük cogunlugu girmiş olmak için giriyor.sokakta 10 kişiye sorsan 5 tanesi içmimardır :)

dediğim gibi 3-5 kişinin olayı genellenemez.şimdi öyle zenginler varki.adamlar universite açar yine cocugunu mezun eder.yani onlara yapılamn torpili pek umursamıyorum açıkcası

sonuçta okullarda böyle adamlardan 10 tane yoktur.

okul bana adil davranıyorsa.iyi eğitim veriyorsa 3-5 tane zenginin kolaylıkla geçmesi problem değil yani.

sonuçta bu zenginliğin,zenginlik derken böyle harbi zengin ailelerden bahsediyorum nilep değil sdfs.her alanda bir forsu oluyor istesende istemesende
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:
Yukarıdakilerin hepsi gerçek ve özel üniversitelerde yaşanan olaylardır.Hee,benzerleri bizim İTÜ kimya Mühendisliği Fakültesi'nde de yaşanıyordu.Ama biz zaten direk sıfatı yapıştırıyorduk:"Bak lan zengin gayrı meşru çocuğuna."diyerek.

It has always been the prerogative of children and half-wits to point out that the emperor has no clothes. But the half-wit remains a half-wit, and the emperor remains an emperor.

Neil Gaiman
Sosyal ağlarda paylaş

Senko ve Red.
Ben kimseyi ve tabii sizi suçlamadım ya da böylesiniz demedim.
Sadece bu türden öğrencilerin o redin kullandığı sıfatı bizzat hak ettiğini anlatmak istedim.
Babacum'un yazdıkları da gerçek.
Bence siz alınmayın ama özel üniversite denilince insanların algısı Babacum'un anlattığı şekilde oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca o parayla geçenler okuldan mezun olur olmaz baba parasıyla açtıkları ofisleri çalıştırırken sen onların altında 1500 tl ye talim edip bir de senin tasarladığın işleri "ben yaptım ben tasarladım" diye anlattıklarında nasıl hissedeceksin?

geçmesinler abi okumasınalr nasıl olsa onlar o işi değil senin onun bunun yaptığı işleri "ben yaptım" diye üstlenecekler.. okusalar da okumasalarda yapacaklar bari isimlerinin önünde "mimar" ünvanı olmasın "işletmeci" olsun "proje sorumlusu" olsun hatta "patreon" olsun ama "mimar" ünvanı olmasın çünkü haketmiyorlar

zenginlik doğuştan elde edilebilir, patronluk aileden geleiblir ama mimarlık hak edilir kazanılır çaba sarfettirir
Sosyal ağlarda paylaş

Senko ve Red.
Ben kimseyi ve tabii suçlamadım ya da böylesiniz demedim.
Sadece bu türden öğrencilerin o redin kullandığı sıfatı bizzat hak ettiğini anlatmak istedim.
Babacum'un yazdıkları da gerçek.
Bence siz alınmayın ama özel üniversite denilince insanların algısı Babacum'un anlattığı şekilde oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

cetintas said:

It has always been the prerogative of children and half-wits to point out that the emperor has no clothes. But the half-wit remains a half-wit, and the emperor remains an emperor.

Neil Gaiman

Güzel alıntı da Türkçesi'ni yazsaydın,anlayan var,anlamayan var ;)
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ahaha hala ozel okullarda yatarak ders geciliyor muhabbeti mi ya

Her özel okul öyle değil ama hala öyle olan özel okullar var. Babam misafir öğretim görevlisi olarak seçmeli ders verdi bir kaçında ordan biliyorum en azından. Tabi bir sabancıya, koça, bilkente falan laf yok. Ama yerden mantar biter gibi özel üniversite bitiyor. Bu dandik özel üniversitelerin de öğrencilerine garanti edebileceği ilk şey diploma tabi. Biraz uzaksın bence akademi dünyasından
Sosyal ağlarda paylaş

Dennis said:

Oralarda olmayabilir, ama daha küçük üniversitelerde?

E sorun da o zaten. küçük üniversiteler yüzünden ülkenin en iyi üniversitelerinin özerkliğini elinden almak ne saçma bi şey. o zaman bunu küçük üniversitelere uygulasınlar o üniversiteler düzelene kadar.

dip not: gerçi her şekilde yök gibi bir kurumun üniversitelerin kaderini belirlemesine karşıyım ama bazı üniversiteler de bırak üniversiteyi, lise bile olamaz. onları yökle beraber kapatmak daha mantıklı ya da meslek yüksek okulu yapmak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...