Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

asistanları yök seçecek

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

fede said:

"roket adam" said:

şu çok açık ve net: bakın kardeşim biz bu üniversiteler dışındakiler adam yerine koymuyoruz dersen:
1) dışarıda kalan üniversitedeki adamların akademik bir katkı için motivasyonunu sıfırlarsın.
2) kendi üniversitendeki adamların kendini aşırı büyütmesine sebep olursun.

bunların sonuçları olarak türkiye gibi amfibik saçma sapan bir ülke çıkar ortaya.

ya şu 1 numara mesela. o dışarda kalan üniversitelerden mezun olup akademik kariyer yapmak isteyen adamların %83 ü askerliği erteleme derdinde. ülkede bütün öğrenciler eğitime aç devlet / kurumlar sanki önünü tıkıyolarmış gibi davranmayın. siz de biliyosunuz bunun böyle olduğunu.

"Sen okuyorsun, sana 1000 lira maaş vereceğiz, onda da saçma sapan kaprislerle uğraşacaksın, sonra o ünilerden mezun olmadığın için adam yerine de koymayacağız" dersen, elbette güzide ülkemizin yüksek lisans bölümleri askerlikten kaçmaya yarar anca.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın tekrar özet geçiyorum:
1) YÖK'ü veya bu saçmalığı savunmuyorum.
2) İntihal olayı yalnızca "aslında sandığınız kadar mükemmel değil" demek içindi, teker teker örnek istemek saçma.
3) Karşı olduğum konu 17 yaşından 80 yaşına kadar itülü kalan tayfa.
4) Karşı olduğum konu "sen 180 dakikada şu kadar şeyi ezberleyemediğin için artık ne yaparsan yap boş bir adamsın" ve bu dışlanmışlığın getirdiği bir şey yapmama durumu.
5) TR'de bilimin geri kalmasının büyük sebeplerinden birini de bu motivasyon kaybına bağlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

iyi de adam bogazici,sabancı vs dememiş ki

e iyi de o zaman niye Türkiye'nin bazı üniversitelerinde yapılan intihaller yüzünden Türkiyenin iyi üniversitelerinin bütün kararlarını YÖK veriyor anlamadım? Bu gerçekten bir üniversite kalitesi sorunu mu yoksa kontrolsüz sayıda açılan üniversite sorunu mu? Öğrenci sayısı ne kadar artarsa, hoca ihtiyacı o kadar artar ve dolayısıyla ne kadar çok hoca alınırsa dandik hoca sayısı da o kadar çok artar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

"nutella yerim" said:

iyi de adam bogazici,sabancı vs dememiş ki

e iyi de o zaman niye Türkiye'nin bazı üniversitelerinde yapılan intihaller yüzünden Türkiyenin iyi üniversitelerinin bütün kararlarını YÖK veriyor anlamadım? Bu gerçekten bir üniversite kalitesi sorunu mu yoksa kontrolsüz sayıda açılan üniversite sorunu mu? Öğrenci sayısı ne kadar artarsa, hoca ihtiyacı o kadar artar ve dolayısıyla ne kadar çok hoca alınırsa dandik hoca sayısı da o kadar çok artar.

tamam canım bi şey demiyorum haklısın o konuda,sadece roket çok intihal var dedi ona örnek verdim
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Bakın tekrar özet geçiyorum:
1) YÖK'ü veya bu saçmalığı savunmuyorum.
2) İntihal olayı yalnızca "aslında sandığınız kadar mükemmel değil" demek içindi, teker teker örnek istemek saçma.
3) Karşı olduğum konu 17 yaşından 80 yaşına kadar itülü kalan tayfa.
4) Karşı olduğum konu "sen 180 dakikada şu kadar şeyi ezberleyemediğin için artık ne yaparsan yap boş bir adamsın"
5) TR'de bilimin geri kalmasının büyük sebeplerinden birini de bu motivasyon kaybına bağlıyorum.

2- Valla iyi üniversitelerin çoğunda intihal olayı pek sık rastlanan bir durum değil. Üniversitelerdeki sorunların zaten oldukça farkındayım, araştırma motivasyonunun düşüklüğü vs. Ama bu motivasyon düşüklüğünün ana kaynağı zaten devlet politikaları.
3- O İTÜnün matematik bölümüne özel bir durum ve İTÜyü aşağıya çeken bir davranış. Her bölümde yok ama İTÜnün kendi içinde ona müdahale etmesi gerekir yoksa iyi üniversiteler klasmanından çıkmayı kabul eder zamanla.
4- Senin dediğin sistemle yine YÖK asistanları belirleyecek yani ALES puanı, not ortalaması vs.
5- TRde bilimin geri kalmasının asıl sebebi YÖK ve TÜBİTAK. Feza Gürsey enstitüsünün başına dünyaca ünlü bir matematikçinin getirilmesine karşı çıkan bunlar, Türkiyedeki dahi öğrencilere kopyacı muamelesi yapan bunlar ama intihali de yapan bunlar. Bunların getireceği sistemin içine tüküreyim.
Sosyal ağlarda paylaş

roket, bu üniversiteler içine kapanık, dışarıdan insanları kabul etmemeye çalışıyorlar. evet haklısın bunda.

fakat bundaki sebep, diğerlerinin çok kötü olması.

ben mülakatlarda matrislerin kolon ve satır numaralarının yazıldığını söyleyen insanlar duydum. ben termodinamikte entalpinin ne olduğunu açıklayamayan insanlar gördüm. ben turing machine in ne olduğunu bilmeyen insanlar gördüm.

ve yök'ün geçen sene dayattığı (50 - 35 - 15) puanlama sisteminden dolayı bu üç gördüğüm kişi asistan oldu.

sonuç ? hocalar bunlara güvenmiyor. diğer asistanlara daha çok iş düşüyor.

dipnot: bunların ilk 2'si itü mezunuydu.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki alanında çok iyi bir Harran Üniversitesi mezununu, ya da Haliç üniversitesi mezununun "önyargısız" bir biçimde değerlendirilip, gerekirse boğaziçililerin önüne geçebileceğine inanıyor musun?

Cidden soruyorum, belki de bende bir önyargı vardı da yanlış düşündüm o yüzden. Boğaziçine hiç başvurmadım sonuçta, bilmiyorum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Oooo Abiler strikes back... :D

Adamlar çok planlı götürüyorlar işi. Adım adım kanırta kanırta işliyorlar her yere kendi sistemlerini... Ve güzel ülkemin %50si az geldi biraz daha yap diyor...

Seven dikilirmiş, diken de sevilirmiş. En azından ülkenin %50sinin öyle yada böyle bir cinsel hayatı var... :D
Sosyal ağlarda paylaş

5 sayfa okudum da bunun neresini savundugunuzu hala anlayamadim. Bir ogrencinin nerde master, phd yapacagina yok karar vercek deniyor ve siz hala savunucak bir seyler ariyorsunuz.

Her okul kendi mezununu tutmak ister tabii ki ya bundan normal ne var. Kendi mezunlarindan daha iyi adam varsa da aliyorlarmis iste, aciklamis herkes sinav falan diye.

Hicbir faydali yani yok bu yeni sistemin. Universitelerin de civisi cikar artik iyice.
Sosyal ağlarda paylaş

hangi üniversiteden bahsediyorsunuz bilmiyorum benim gördüğüm çoğu iyi üniversitelerde öyle bir taraf yalayıp asistan olma durumu yok. zaten sabancı, bilkent, boğaziçi vs gibi üniversiteler aldıkları araştırmacıların kalitesine önem veriyor, hocalar alınan kişilerin potansiyel danışmanları olacaklarını biliyorlar sonuçta ve hiç bir hocanın dandirik bir proje yaptırma gibi amacı olmuyor bu üniversitelerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Roket'in dediklerinde de katıldığım noktalar var ancak bu olayın çözümü Asistan seçimini Yök'e bağlamak değil.

Üniversitelerde çokca torpil döndüğü bir gerçek,hatta bir çok üniversite'de intihal bir hayli yaygın.Eğer vaktiniz ve zamanınız varsa bundan bir 8 9 yıl önceki tezleri bir okuyun derim.Hele ki internetin olmadığı zamanlarda ki intihaller bir hayli korkunç.Bu intihalleri yapanlar şimdi profesör böyle bir gerçek var.

Atıyorum japonca bir tez var ( diyelim fizik ile alakalı olsun) Siz bu tezi direk türkçeye çevirip yayınlarsanız,sizi denetleyebilecek,burada intihal var diyebilecek bir denetim mekanizması var mı ? Yok.Olmayınca da böyle oluyor maalesef.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bırak

hoca upcoming topic için essay istedi, attı tuttu şöyle program var okutuyoz yüzde kaçı arak buluyo disiplin cezası cart curt. benim de işim vardı (yalan) teslim gününün sabahı aklıma geldi gittim google docs'tan buldum alakalı bi makale, print screen alıp ocrla bi güzel worde aktardım. sonra bağlaçları sıfatları falan değiştirdim 2 dakkada öyle verdim.

derse girdik hocanın sunumu görür görmez şu kalın kaşlı aşağılarcasına gülen adam memesine büründüm, karı almış bi de aynen koymuş makaleyi, kaynak belirtmeden. benim kadar bile uğraşmamış. hay sizin yapçanız işe dedim. zaten kadının yeri mutfak, ne diye oraya koyarsın ki. (şaka lan bazı kadın hocalarım çok kral, ama olsun)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...