Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Andımız kaldırılsın yürüyüşü

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

İlk olarak çanak tutma konusuna değiniyim: yanlış bir kitlenin doğru bir fikri savunması o fikri yanlış yapmaz. veya işte bu kitle dinci eğitim sistemi istiyo, bu yanlış, laik eğitim sistemi bunun antitezidir, o zaman mevcut eğitim sistemi doğrudur gibi bir yaklaşım içerisinde olmak bence çok saçma. Tamam, başlıktaki yürüyüşü düzenleyenlerin amacı mevcut sistemden bile daha beter, ancak bu andımızın doğru olduğunu göstermiyor ve göstermeyecek.
Yoksa söz konusu kitlenin amacı da, çıkış yolu da tabii ki yanlış. Hatta eğitim sistemindeki dini öğelere andımızdan, milli güvenlik dersinden ve cCc 1453 cCc den ibaret tarih derslerinden bile daha çok karşıyım. Devletin okulunda bir dine dayalı derslerin zorla verilmesi, çocuklara zorla islam ve arap kültürü dayatılması filan milliyetçi dayatmalardan bile daha kötü. Her yerde de değindiğim bir konu bu. Aynı şekilde bu kitleye "o zaman dini dayatmaları da yasaklayalım?" desen rörörörörö diye baltayla üzerine yürürler, yani dertlerinin dayatmalarla olmadığı da ortada. Ama benim değindiğim konu başlıktaki yürüyüş değil, sadece andımız kavramının gerekliliği.

Bone said:

bu arada boşu boşuna "yo yoooo yooo yok öyle bir şey" diye yazacağınıza şu 15 sayfayı bi daha okuyun.
oturup her mesajı tek tek quotelamak istemiyorum.
şöyle bi hava hakim:

Ben her maddeyi tek tek quotelamak istiyorum.
şöyle bir yanlış anlaşılma hakim:

Bone said:

1) andımız 7 yaşındaki çocuklara kendi seçimleri dışında dayatma yapmaktadır

Doğru.
İnsanlara -yaşı farketmeksizin- zorla yemin ettirmek dayatmadır. Çocuğun fikirleri kişiliği oturma aşamasındayken çocuğu varlığını ülkeye adatmak üzere yemin ettirmeye kalkışmak yanlıştır. Yapılması gereken bir insanın ülkesini neden sevmesi gerektiğinin, ülke için fedakarlık yapılmasının neden gerekli olduğunun anlatılmasıdır, geri kalanı çocuğun kendi kararıdır.
Hatta daha net konuşmak gerekirse "atalarımız bu vatan için öldü, o yüzden siz de ölürseniz sorun yok tamam mı?" anlayışının üzerine kurulu bir eğitim sisteminin hastalıklı bir zihniyet olduğunu düşünüyorum.

Bone said:

2) ülkede kötü bir eğitim sistemi vardır, insanları aşırı milliyetçi yapmaktadır

Kısmen doğru.
Ülkede kötü bir eğitim sistemi vardır, insanlara düşünmeyi tartmayı aklını ve mantığını kullanmayı öğretmek yerine dayatmalar üzerinden ilerlemektedir.
Bunun sonucu olarak ta içi boş insanlar yetişmektedir ve bu boşluğu doldurma işine de tarikatler ve ülkü ocakları çökmüştür.

Bone said:

3) andımız bunun baş sorumlusudur, insanları "varlığını ülkeye armağan etmeye" zorlamaktadır

Yanlış.
Andımız bunun sorumlusu değil sadece tezahürüdür. Görünen yüzüdür, avatarıdır. Çocukları her sabah askeri düzende toplayıp zorla yemin ettirme töreni anlamsız ve içi boş bir ritüeldir.

Bone said:

4) aşırı milliyetçiliği çözmenin yolu andımızı kaldırmaktan geçer

Yanlış.
Andımızı kaldırmak birşeyi çözmez veya düzeltmez. Önemli olan eğitim sisteminin içi boş kavramlardan kurtulması ve eğitim kavramının mob çıkarmak üzere değil, insanları yetiştirmek ve geliştirmek üzerine kurulması.

/edit:Ben mesajı yazarken yollanmış, görmemişim ama şu mesaja büyük ölçüde katılıyorum, ama ilk başta yazdığım gibi; bence savunan kitlenin yanlış olması veya mevcut durumun kötü olması, andımızı tartışmanın yanlış olduğunu göstermez.

Bone said:

Ardeth said:

Eğer ki siz bir Türk vatandaşının "varlığını Türk varlığına armağan etmeme" fikrinden rahatsız oluyorsanız zaten sonuçlar ortada çok tartışmaya gerek yok.

yazdığım postlarda bunun cevabını verdim sanıyordum ama uzun diye anlaşılmadı mı, okunmadı mı, bilmiyorum.

şöyle özetliyim:

1- ant denilen olgu 30larda, 50lerde normal ve olağan bir mevzudur, ama günümüz şartlarında gereksiz kalmaktadır
2- ant ile en çok problemi olan grup karaçarşaflı, şeriat gelmesini isteyen kesimle kendi devletini kurmak isteyen pkk yandaşlarıdır
3- andı sadece günümüz ölçüsünde değerlendirip "rahatsızlık duyduğunu" söylersen, günümüzde olan olaylar yüzünden halktan tepki görürsün

önce andı kullanıp kendi emellerini gerçekleştirmeye çalışmak isteyen kesimleri iteleyeceksin ki,
ondan sonra ant konusunda rahat bir tartışma ortamı olabilsin.

"varlığını türk varlığına armağan etme" fikrinde yanlış olan bir şey yok, eğer 30lara ve 50lere göre değerlendirirsen.
günümüz için gereği olan bir cümle değildir, çünkü günümüz şartlarında devletlerde milletlerin antı olmasına da gerek kalmamıştır.
soğuk savaş da bitti.

insanların vatanı için ölmesine değil, vatanı için çalışmasına gerek var.

Sosyal ağlarda paylaş

aslında nincaları kendi yerlerine geri gönderseydik iyi olacaktı. nincanın ne işi var buralarda yahu?

o ninca akademilerinden ninca değil toktor ninca çıkacak, meendis ninca çıkacak saçmalığı yaşanmamış olsaydı büyük sorun olmazdı.

ya nincanın at gözlüğüne bile ihtiyacı yok, kafasındaki örtüden zaten tek bakış adam. hepsi agresif zaten. adam yakan mı istersin, kesen mi... ben bu nincalar agresif ve aşırı tehlikeli demiştim de o zaman "ninca da olsan yine de oy ver" demişlerdi işte.

nincaların oy hakkı var tabii ki.

sadece ninca hariçlerinin nincalar kadar pozitif ayrımcılık hakları yok işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi 35-40 derece sıcakta nasıl böyle ninca kıyafeti giyebiliyor bu insanlar?İçine don dahil hiçbirşey giymesen bile çekilmez.Aynı şekilde türban(ve yanında default olarak gelen uzun trenckot yada manto tarzı şeyler) nasıl giyiliyor?Çok merak ediyorum.Kışın neyse de yazın nası giyiyonuz ya
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

Abi 35-40 derece sıcakta nasıl böyle ninca kıyafeti giyebiliyor bu insanlar?İçine don dahil hiçbirşey giymesen bile çekilmez.Aynı şekilde türban(ve yanında default olarak gelen uzun trenckot yada manto tarzı şeyler) nasıl giyiliyor?Çok merak ediyorum.Kışın neyse de yazın nası giyiyonuz ya

bu arada burada saldıran çok olur ve imkansız burasının kafasına, havasına alışamaz gider ama türbanlı üyeler olsa epik olur ya?

böle soruları sorar, öğrenirdik falan.
Sosyal ağlarda paylaş

cidden işsiz, 5 parasız çapulcuların önde gidesiniz. sizin gibileri hergün kapımda el açıyor. mod gelince ricam topici kilitleyebilir. şu bölümü göz ucuyla takip ediyordum, forumun genelinden ayrı bir kalitesi ve havası var, sorayım fikir alayım dedim ama daha ucuz nerde cips bira bulurum diyen, milletin lüksünü görünce çılgına dönen yetersizler buraya da bulaştı.

hadi şimdi trolleyin, zaten birazdan moskovaya uçmak üzere ayrılıyorum 1 haftalığına.

cya losers.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...