Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk E-spor Camiası Toplanıyor!

esltr

Öne çıkan mesajlar

Türk E-spor Camiası Toplanıyor!

Sevgili e-spor tutkunları,

Bildiğiniz gibi Türkiye’de Dijital Oyunlar Federasyonu kuruldu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de e-spor’la alakalı öncü takım ve gruplarla bir araya gelerek bir ön görüşme yapmıştık. Şimdi artık hep birlikte toplanma ve süreci konuşma vakti geldi.

Dijital Oyunlar Federasyonu yönetiminde “Türkiye’de e- sporlar”ın temsilini konuşmak üzere 22 Temmuz Cuma günü saat 14:00'da Point Otel Barbaros’ta Bosphorus 2 salonunda bir araya geliyoruz. Türkiye’de Dijital Oyunlar Federasyonu yönetiminde e-sporların temsilini konuşacağımız ve süreci belirleyerek bu konudaki kararların temellerini atacağımız toplantıya e-spor’la alakalı tüm oyuncuların, takım menajerlerinin, oyun haber portallarının, e-spor blogger’larının, organizatörlerin ve e-spor’la alakalı tüm oyun tutkunlarının katılımını bekliyoruz.

Point Otel Barbaros girişinde toplantı salonuna yönlendirme olacaktır.

Point Otel Barbaros açık adres: Esentepe Yıldız Posta Cad. No:29 Şişli / İstanbul
Telefon Numarası: 212 337 3000
Google Maps linki (http://www.pointhotel.com/barbaros/english/location.asp)

Sorularınız için [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

neden starcrafta açıyorsunuz bunu. keşke bilgisayar oyunları bölümüne açsanız. sadece starcraftçılar gitsin o zaman.

Federasyon tartışmaları en hararetli şekilde SC bölümünde döndüğü için buraya başlık açtık. Yoksa tüm mecralardan duyurusunu yapıyoruz zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de aktif oyuncu sayısı en az olan oyun starcraft, bunu da unutmayalım :) Point Blank, Quake Live, Carom 3D, Bloodline Champions'da bile inanın daha fazla *aktif* Türk oyuncu var. Bunu SC'cilere laf sokmak için değil, sadece etrafınızda olup bitenlerden haberdar olmanız için söyledim.
Sosyal ağlarda paylaş

sQu said:

Türkiye'de aktif oyuncu sayısı en az olan oyun starcraft, bunu da unutmayalım :) Point Blank, Quake Live, Carom 3D, Bloodline Champions'da bile inanın daha fazla *aktif* Türk oyuncu var. Bunu SC'cilere laf sokmak için değil, sadece etrafınızda olup bitenlerden haberdar olmanız için söyledim.

İşin ilginç tarafı az sayıda sc oynayanlarının çoğunun işinde gücünde hayatta belirli bir noktaya gelmiş adamlar olması. Bu nedenle buradaki tartışmaların daha oturaklı olmasından da kaynaklanıyor olabilir buraya açılması. Quality over quantitiy yani blizzardın mottosu gibi.

Bunun yanında şu hala sigortalı iş bulun sc nedir oyundan mı sayıyorsunuz gibi taş devrinden kalma absürd laflar niye söylenir anlamıyorum. Sanki birisi çıkıp hemen yarın 1500 lira maaş verip oyuncu alıcam demiş gibi yaklaşmak felan. Dünya değişiyor, türkiye de değişiyor, ticari ilişkiler ve olasılıkları da sürekli değişen şeylerdir zaten...

Ayrıca e-sporu spor ile karıştırmayın. Spor fiziksel aktivite gerektiren oyunlara denir. E-spor adı üstünde elektronik tabanda çoğunlukla refleks, mantık, karar verme gibi yetenekleri test eder. Yani benim görüşümce topa ayağınla vurup doksana gol atıp birileri eğlendirilebiliyorsa, e-sporda da insanları eğlendirmek farklı açıdan mümkündür. Yanlızca yeni birşeyi hali hazırda "olmuş" şeylerle karşılaştırırken olaya biraz daha objektif ve sürece dayalı bakın.
Sosyal ağlarda paylaş

quake live güzel bir örnek olmuş da , competetive olmayan oyunları esporla ilgili yerde örnek vermek olmamış :) zaten herkes biliyor bu ülkede en çok nayt onlayn , metin2 , silkroad , sims , wow falan çoğu oyundan daha çok oynuyor da (wow hadi turnuvası yapılıyor bazen) ama diğerlerini gördünüz mü hiç ? yani bugün turnuva olucaksa kesinlikle evet counter olmalı , evet fifa olmalı, evet starcraft olmalı çünkü dünya kabul etmiş... ondan sonra oyuncu sayısına bakarak da dersiniz araba yarışlarından ne koysak hangisi daha çok oynanıyor bizim ülkede ? tmnf mi nfs mi?

bu şey örneğine benziyor futbol turnuvaları başlığına bizim mahallede aylık daha çok oynanıyor unutmayın beyler gibi bişi...
Sosyal ağlarda paylaş

Sleep, örnek verdiğim oyunlardan bazıları WCG'nin offical oyunları. Ayrıca bir çok farklı turnuvada da yer veriliyor. Hatta point blank için yurt dışında bir turnuvaya takım bile gönderdi Türkiye (DP takımıydı sanırım)

Söylemek istediğim de bu zaten, espor espor diyosunuz ama starcraft harici malesef pek bi bilginiz yok gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

sQu said:

Velet 1 - "Biz her gün 3 saat top oynuyoz"
Velet 2 - "Oda bişey mi!.. Biz sokaktan eve gelmiyoruz"
Sosyal ağlarda paylaş

yav metin2 turnuvası da oluyordur elbet dünyanın bir yerinde tamam WCG dünyanın en büyük sayılı organizasyonlarından da ...

şurda en büyük 20 turnuva listesi çıkarsak (bir sürü oyun olan içinde)
20 belki 18inde sc2 olur
en az 15inde counter strike olur
en az 10 tanesinde fifa olur
Carom 3D 1 tane belki olur
metin 2 bence olmaz...

+ point blank evet dp yolladık da o şöyle bir turnuvaydı ... ben bugün I LOVE FLOWERS oyunu çıkarsam dünyada hiç bir organizasyon ciddiye alıp onu turnuva oyunu yapmaz bugün çünkü kaç tane profesyonel I LOVE FLOWERS takımı var ki? dünyada onlarca sponsoru olan takımlardan?(belki ilerde yapar) ama ben gidip oyun çıkartan şirket olarak önayak oluyorum kendi oyunumun turnuvasını yaptırtıyorum maddi destekle..
sQu said:

(DP takımıydı sanırım)

Söylemek istediğim de bu zaten, espor espor diyosunuz ama starcraft harici malesef pek bi bilginiz yok gibi.

evet counter turnuvası nasıl yapılır pek bilmiyorum , ama counterın marketingteki önemini biliyorum.yani türkiyeden dp gitmişti sanırım öyle bir turnuva duydum demek başka o turnuvanın aslı astarı nedir bilmek başka ;)

edit:imla
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten ben onlar süper oyun her turnuvada olsun demiyorum. Sen "competetive olmayan oyunları esporla ilgili yerde örnek vermek" demişsin, ben de sana o oyunların competitive olduğunu belirttim. Verdiğim oyun örneklerini de dikkat edersen olabilecek en alt seviyedeki oyunları seçerek belirttim ki durumu farkedebilesiniz diye. Yoksa League of Legends derim, IEM, Dreamhack ve WCG olmak üzere bir çok turnuvada oynanan competitive ötesi bir oyun. Verilen para ödüllerinin yanında SK'dan tutun fnatic'e aAa ya kadar bütün iyi takımlar bulunmakta. Dünya kadar Türk oyuncu var. Carom 3D için de koskoca ESL (Electronic Sports League) bile turnuva düzenleyip bu oyunu bünyesinde barındırıyorsa, kusura bakma ama kalkıpda bu oyunun competitivligi hakkinda yorum yapamaman lazim bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...