Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyarbakır`da 12 şehit

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

e tamam, katliam yapmışlar ayıp etmişler. Bu bunların bugün uyguladığı terörü de, toprak çalma sevdasını da meşrulaştırmaz ki.

Kaldı ki yine o katliamın olduğunun kesin kanıtı var mı "tanık"ların "ifade"lerinden başka?

şiddeti kimse meşrulaştırmıyor. nasıl ki vergi vermemenin cezası çoluk çocuk katledilmek değilse, zamanında kürtlere uygulanan şiddetin cezası da moladaki askerleri öldürmek değil.

sadece sebepleri ortaya koymak istiyor insanlar. sebepleri bilip ortadan kaldırmaya çalışırsak, 30 senedir yapılandan başka bir şey yaparsak bu terör bitebilir diyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

dna testi yapılabiliyor, resmi belgeler de cabası.

kaldı ki oradaki köylüler de isyana eminim ki destek veriyorlardır, bu yüzden girmiştir asker, sonra o kargaşada askerler iyice sinirlenince, gözleri dönmüş yapmışlardır işte bir halt. Ortada isyan yokken durup dururken köy basılmamış ki. Savaşta olan bir ayıp, şu anki şeylere mazeret olması mümkün değil
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

@nileppezdel

Lol dersim isyanı kürt isyanı değil diyorum, adam halen bunların yaptığı terörü meşrulaştırmaz ki diyor. Kürt isyanı değil diyorum adam halen okumadan birşeyler yazıyor.

Nerenizle okuyorsunuz.

yahu sebep olarak dersimi ve baskıyı falan örnek gösteriyor tüm kürtçüler, ben senin dediğine bişey demedim ki, değildir yani
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

kaldı ki oradaki köylüler de isyana eminim ki destek veriyorlardır, bu yüzden girmiştir asker, sonra o kargaşada askerler iyice sinirlenince, gözleri dönmüş yapmışlardır işte bir halt. Ortada isyan yokken durup dururken köy basılmamış ki. Savaşta olan bir ayıp, şu anki şeylere mazeret olması mümkün değil

Öeh be kardeşim. Bari bilmiyorum de sıyrıl içinden. O kargaşada askerlerin gözleri dönmüş he mi? 10.000 feet yükseklikten Sabiha Gökçen'in baya bir gözü dönmüş demek ki, bırakmış bombaları oracığa. " Veriyorlardırla, yapmıştırlarla" olacak iş değil bu.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Eh dna testi yaptığın için mi okişiye annem diyorsun yani?
Dna testi senin o kişiye olan benzerlik seviyeni tespit eder, testi yapan başkası, belgeyi yazan başkası. Belki yok öyle birşey, belki kekliyorlar yani seni?

Zaten resmiyeti allahın kelamı bellediğin için kaybediyorsun (eminim buna "ben allaha inanmıyorum" şeklinde bir cevap vereceksin)

Soykırımlara, katliamlara müthiş bir skeptisizm ile yaklaşırken kendi niyetini Occam'ın Usturası olarak kullanıyorsun, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Türk insanına Türkler'in übermensch stereotiplerini sorgulatan bir argüman sunulmaya görsün, alakaları olmayan felsefeyi yeniden keşfediveriyorlar bir anda.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya belgelerin varlığı açısından bir Katalan katliamındna, Serebrenitsa soykırımından ya da Yahudi soykırımından çooooook farklı olduğu gerçeğini görmek zor değil. Hayır Türk milliyetçisi falan da deilim, her türlü milliyetçiliğe karşıyım.

Bu yüzdendir ki eskiden ne bok olduysa oldu, şu anda baskı yok, yaşıyorlar işte, köylerini de basmıyoruz. Otursunlar oturdukları yerde. Katalanlar'dan da aynı ölçüde nefret ederim. Ayrılıkçı olanlarından yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Meh adam nasıl kılıfına uydursam derdinde.

Bu ülekde işkencede olmuştur, bok yedirmede olmuştur, devletinm bekası adı altında gayri resmi olarak insnalarda öldürülmüştür. 12 eylülde köylere giden askerlerin toplu dayaklarına maruz kalan insanlarda olmuştur. Hepsi oluyor merak etmeyin daha da fazlası ve korkuncu oluyor.

Yani gözünüzün içine baka baka devletin ileri gelenleri seni beni soyarken yukardaki şeylere inanmak neden bu kadar güç.

Kanıt istiyor adam neyin kanıtı, köye giden yüzbaşı emir almıştır icabına bakın diye orada çatışma çıkar tararsın köyleri insanları öldürürsün sene 1938 neyin kanıtı, kanıtlar işte tanıklar belgeseller var.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Dersim isyanının bir kürt isyanı olmadığını, bölgenin yapısı itibari ile osmanlıda bile tam olarak bir otorite kurulmadığını ve o zamanda yarı özerk bir biçimde yaşadıklarını biliyorum.

Bölgede isyan çıkaran bir kaç aşiret zaten dersim genelinde bir isyan olmayıp sadece belirli bölgelerde olmuştur.

Şimdi ordaki isyan devlet kuralımdan ziyade değil nitekim bir kürt isyanı değil, olay devlete asker vermeme vergi vermeme şeklinde hadise buluyor. Sonra bir karakol basılıyor galiba, akabinde 2 sefer oluyor bölgeye ve ikincisinde katliam oluyor. Tanıklar halen hayatta kendi beyanları.

Şimdi isyan bastırılır silahlı adama silah ile karşılık verilir ve isya neden karakol basan adam yakalnır ve idam edilir orası ayrı. Ona kimse birşey demiyor.

Katliam oldu diyoruz, kadınlar çocuklar katledildi diyoruz. Bunun savunulacak bir yanı yok, bebeklerde mi isyana katıldı.

Dediklerimi anlamadan, okumadan garip garip argümanlarla gelmeyin.

Dersim isyanı ile kürt isyanları farklı.

Özür dilenmesi geeken hadise isyanın bastırılış şekli ve öldürülen sivller.

sabiha gökçenin bombayı tuttuğu bi resmi var hatta.

bide zehirli gaz bombası atıldığını söyleyen tanıklar var vs.

dersim ne alaka zaten? zazaca konuşan bi kesim vardı sadece orda. liberal lan bunlar diyip isyanı bastırma kararı aldılar.

edit: bütün hepsinin çıkış noktası 20. yy'dan gelen pragmatizm. Cumhuriyet döneminde bile John Dewey'i işleyerek raporlar hazırlanarak araştırmalarla devrime başladılar.

felsefe kısmında yanlış yerler olduğunu düşünüyorum en başından beri. Ah bana verilicekti o araştırmalar, sıfırdan ülke kurmadan önce ne felsefe yapardım lan. sdfkj
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Ya belgelerin varlığı açısından bir Katalan katliamındna, Serebrenitsa soykırımından ya da Yahudi soykırımından çooooook farklı olduğu gerçeğini görmek zor değil. Hayır Türk milliyetçisi falan da deilim, her türlü milliyetçiliğe karşıyım.

Bu yüzdendir ki eskiden ne bok olduysa oldu, şu anda baskı yok, yaşıyorlar işte, köylerini de basmıyoruz. Otursunlar oturdukları yerde. Katalanlar'dan da aynı ölçüde nefret ederim. Ayrılıkçı olanlarından yani.

Ya güzel kardeşim nası bi mantık bu? "Köylerini basmıyoruz. Otursunlar oturdukları yerde." Bir de milliyetçilikten en uzak adamım diyosun. Milliyetçi olsan, Nihal Atsız Jr. gelecekmiş demek ki. Adamların belli talepleri var. Ne olduklarını ben de tam olarak bilmiyorum. Ama bağımsız bir Kürt devleti istemediklerini Selahattin Demirtaş açıklamıştı geçenlerde. O yörelerde halkın iradesi o şekilde. Köylerde doğru düzgün Türkçe bile konuşulmazken, yöre insanı asker üniforması gördüğünde korkup, tiksinirken hangi iradeden bahsedebiliriz ki? "OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE" yerine "anlatın hele bir derdiniz ne?" daha mantıklı bir diyalog başlatıcısı değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

@thedude: TC vatandaşları Türkçe'yi öğrenecekler. Öğretmeye gelen öğretmenleri, kurulan okulları kurşunlamayacaklar. Kendi dillerini konuşabiliyorlar, üniversitelerde Kürt edebiyatı bölümleri var, PKK tamamen bıraksa bu işler, Almanlar Amerikanlar gibi kendi dillerinde de eğitim vereckeleri okullar açabilmeleri konusunda da devletin sorun çıakrmaya devam edeceğini sanmıyorum. Daha ne istiyorlar birader? Devletin resmi dili Türkçe'dir, sadece Türkçe'dir. Bu milliyetçilik değil. Her devletin tek resmi dili olmalı bence. Bu benim devlet ve merkeziyetçilik anlayışım sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

@nileppezdel bunlar bir anda olacak iş değil. Orda doğan bir çocuk, 6 yaşına kadar ailesiyle Kürtçe konuşup, okula başlar başlamaz Türkçe eğitim almaya çalışıyor. Dolayısıyla sudan çıkmış balığa dönüyor. Bu bir sorun mesela. Nasıl çözülür bilemem. Belki bir hazırlık sınıfı, belki seçmeli Kürtçe dersi vs.

Ne istiyorlar sorusuna gelince, düzgün yaşamak istiyorlar kardeş. Kendi dillerini yasaksızca konuşabildikleri, sigortalı en azından bir asgari ücretle çalışacakları, çocuklarının düzgün eğitim görecekleri bir yer düşün. Eğer manyak değilse, bir insan daha ne isteyebilir ki? Onların istekleri de aşağı yukarı bu yönde.

Ha tabi yukarıda bahsedilen rant olayı çok farklı. Bir sihirli değnek olayı olsa, terör yarın bitse bundan zarar görecek çok kişi olur. Bu işin bu kadar uzamasının başka bir sebebi de bu zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

thedude said:

@nileppezdel bunlar bir anda olacak iş değil. Orda doğan bir çocuk, 6 yaşına kadar ailesiyle Kürtçe konuşup, okula başlar başlamaz Türkçe eğitim almaya çalışıyor. Dolayısıyla sudan çıkmış balığa dönüyor. Bu bir sorun mesela. Nasıl çözülür bilemem. Belki bir hazırlık sınıfı, belki seçmeli Kürtçe dersi vs.

Ne istiyorlar sorusuna gelince, düzgün yaşamak istiyorlar kardeş. Kendi dillerini yasaksızca konuşabildikleri, sigortalı en azından bir asgari ücretle çalışacakları, çocuklarının düzgün eğitim görecekleri bir yer düşün. Eğer manyak değilse, bir insan daha ne isteyebilir ki? Onların istekleri de aşağı yukarı bu yönde.

Ha tabi yukarıda bahsedilen rant olayı çok farklı. Bir sihirli değnek olayı olsa, terör yarın bitse bundan zarar görecek çok kişi olur. Bu işin bu kadar uzamasının başka bir sebebi de bu zaten.

şu saydıkların şu an mümkün olmayan şeyler dimi?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi eğitim diyorlar okul yapınca tarıyorlar, pkk desen destekledikleri, adamların iş yerlerini kapattırıyor.

Ha devlet her biri 8 çocuk doğuran aileye istihdam sağlamak zorunda değil. Bakabilecekleri kadar doğursunlar, asgari ücretle sigortalı çalışacak iş bulurlar.

Ve şu da var ki, PKK tamamen işten çekilirse Kürt halkı orada krallar gibi yaşar gayet rahat bir şekilde. Dillerine yasak zaten yok. Ama PKK olduğu ve bu pislikleri yaptığı sürece oraya daha devlet yatırım falan yapmaz, oturup da kimseyle de pazarlık yapmamalı. Önce kürt halkı PKK'nın esas amaçlarını anlayıp onları dışlamalı, ondan sonra çözüm gelir
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

şu saydıkların şu an mümkün olmayan şeyler dimi?

Mümkünse sen söyle kardeş? Hem sigortalı hem asgari ücreti İstanbul'da çalışan çoğu kişi bile alamıyor. Bunu geçtim, bir otobüste (Metroydu firma sanırım) Kürtçe konuşan iki kişi sırf bu nedenle otobüsten atıldı. Eğitim konusuna ise hiç girmeyelim. Daha önce yazdım, Van'ın merkeze yakın köylerinden birinde bile işler bu kadar fenayken bir Şırnak'ı düşünemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

thedude said:

bunları sadece kürtler degil bir ton 77 farklı ırktan insan istiyor bu ülkede. Bu ülkede arnavut olan var yukarda gördük arap olan var rum olan var sırp olan var boşnak olan var çogu kendi dilinde konuşmak için insan öldürmüyor.

Bu ülkede asgari ücretle bile iş bulamayan milyonlar var aç dolaşan hatta açlıktan ölene kadar yemek yicek bir 'allahın kuruşu' yok cebinde de gidip kimseyi vurmuyor he dramatize ettim fakat sizin romantik kafanızla asgari ücret ornegıne bu cevap yakışır.

Eğitimi DOĞU da az gören insanlar oldugu kadar kuzeyde de egitim azdır aslında hatta karadenizde trabzon gibi rize gibi yerleri sadece düşünürsek ilerlemek zor fakat bir tokat mesela trabzon kadar gelişmediginden ve özellikle karadenizin iklim ve yerleşim şekilinden 2011 yılında hala ilkokula gitmeyenler var, bundan dolayı kimseyi öldürmüyorlar.

Bir ton devletimizin dogu ile ilgili yapması gereken ama yapmadıgı üzerine düşmedigi yükümlülügünü yerine getirmedigi olay var hepsinden devlet suçludur bu şuan olan akp hükümeti oldugu kadar eskiden başta olan chp de suçludur.

Fakat bu suçun karşılıgı olarak devletin bu yaptıklarından dolayı insanları öldürmek terör örgütü kurmak çocukları bebekleri katledip katliam yapmak ne demektir? Bugün türkiye o kadar sayıda doguda insan öldürsa sadece terör örgütüne bir mesaj amaçlı dünya yerinden oynar bu kadar saçma şey olur mu diye eh pkknın yaptıgı da o kadar saçma çünkü devletin yaptıgı hatayı halktan ve masum insanlardan alıyor ölenler devletin adamı degil ki onlara aş iş dil din ırk vermeyen degil ki ölenler masum insanlar. Sen politikada ki yeri olan sana hak vericek insanları rahat rahat koltuklarında bırak ondan sonra masum halkı öldürünce dilimizi istiyoruz dersin anca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...