Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Etik-para ilişkisi

fanfan

Öne çıkan mesajlar

Ben başka beklentilerle girmiştim. Para için etik olmayan durumu yapman sana para kazandırmıcaksa yapmamalısın. He o kola adamın suratında patlayınca cebine 5 lira girse yap dicemde bir kazancın yok.

Onun dışında şeytana satarım ruhumu adam akıllı para için arkamı dönüp bir daha acaba? demem sonunda.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ben hep gittiğim yerlerde bırakıyorum sadece, özellikle garsonlarla filan samimi olmak pek sevmediğim bir şey olduğu için bahşiş bırakınca hep daha iyi oluyor davranışları. %10 bırakırım genelde, %20 filan garip.

Evlere servisde öyle bir durum yok ama. Kapına getiren kişiyle 10 saniyelik bir ilişkin oluyor sadece. Diğer garsonu belki aylarca göreceksin hep. Mesela İstiklal'in ortasındaki Gloria'ya giderdim hep 3-4 yıl boyunca en aşağı haftada bir kere. Her seferinde bahşiş bırakırdım ve her seferinde aynı iki garsondan biri gelirdi. Tavırları daha iyi oluyor, aldığım hizmetin kalitesinin arttığını yavaşça ilk 1-2 ayda gözlerimle gördüm yani. Ama eve servis böyle değil.

Daha nasıl anlatayım bilmiyorum niye %10 bahşiş almadığını.
Sosyal ağlarda paylaş

fanfan said:

aşağılık kompleksimde yok sadece paraya ihtiyacım var,

bilginize: koç üni - İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat mezunuyum bu bölüme %100 burslu girdim ama hayat malesef beklendigi gibi olmuo bazılarımızın.

tabi ki öyledir hakaret etmek gibi bir amacim yoktu zaten de olaya böyle sinirle sarkastik bi sekilde yaklasman nedense onu animsatti.
belki adamin bozugu yok, kisitli parasi var. vermek zorunda degil ki bahsis.
madem paran yok, daha cok empati yapabiliyo olman gerekir bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

dalga geçen arkadaşlar,

1 yıl oncesine kadar ne fakirdim ne umutsuz, işimle iligli hayallerimde vardı gerçi çok geç değil sadece erişmesi biraz fazla uzun sürecek, babam sağolsun bütün aile birikimizi kumarda 5 dk içinde kaybetti nefret ediyorum kendisinden
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bilader, yaptığın bariz terbiyesizlik. Bana denk gelse, fark etsem işinden olursun bariz. Bu nedir yani?

Sen zaten maaş alıyorsun şirketinden, benim ısmarladığım pizzaya ödediğim parada senin maaşının da bir kısmı var zaten. Bune ek olarak niye bahşiş bırakayım?

Eve serviste bi kere falan bahşiş verdim galiba onda da karlıydı hava ve 10 kişilik falan sipariş vermiştik. Onun dışında niye vereyim yani?

Normalde de pek bahşiş veren bi adam değilim, ama bu şerefsizliğe girer yani. Bu kafayla da iki ekmek kapar gelirsin 80 yaşına kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...