Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bosna Piramitleri

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

deney bu işte

said:
Su arıtmak jiletleri keskinleştirmek gibi basit işlerde kullanılacak olan ufak bir modeli kartondan yapmak çok kolaydır. Örneğin eşit kenarları 28,5cm ve tabanı30cm olan dört üçgen kesmek yeterli olacaktır bu dört üçgen pano tabanda dört adet dik açı oluşturacak bir şekilde şeffaf bant ya da zamk ile birleştirilir. Ortaya çıkan ve yüzleri yerle 52dereclik bir açı yapan bu piramit modelinin herhangi bir yüzü pusulanın yardımıyla tam olarak manyetik kuzeye çevrildiğinde artık sizin de bir piramidiniz var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

piramitin çürümeye olan etkisi saçmalığı zannımca mumyaları ilk gören kekoların yüzünden ortaya çıkmış

"olm herif çürümemiş, gömdükleri gibi duruyo lan! kesin piramit yüzünden " diyen bir denyo sağolsun, yüzyılı aşkın zamandır aynı terane devam ediyor.

şerrefsiz ingilizlerin uydurması işte, milleti safsatalarla uyutup piramitin içine elma armut taşıtmışlar, o arada da içerde ne varsa british museuma taşımış herifler :D
Sosyal ağlarda paylaş

abi bu piramitler modern mimarinin bir nevi beşiği degilmidir? yani nebileyim dubai gidipte "burj halife" binasını yakından görünce " vay anasını" demiştim .şimdi bundan bilmem kaç yüzyıl sonra dönüp bu insan işi olamaz "uzaylılar" yaptı denebilir! yada gene dubaideki burgulu yapılar falan var ,fizik kuralları bana işlemez dercesine ayakta duruyor . bence piramitlerin mimarisini anlamak zor degil yani yakın geçmişe bakmak lazım. piramitleri yapanda insan burj halifeyi yapanda insan.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

limestone da kesilmesi en rahat taştır, mermere granite göre sertliği az olduğu için. surface treatment olarak nası bişi uygulamışlar ama onu merak ediyorum, hala pürüssüz diyorsunuz.
antik yunanda tapınaklarda kullanılan 5-6 metrelik mermerden sütunlar daha ilginç geliyor bana, o devirde nasıl kesmişler yuvarlak olarak.

Bak verdiğim linkten sana cevap.

"The Great Pyramid of Giza is constructed with approximately 2,300,000 limestone and granite blocks. Weighing between 2.5 and 50 tons each, these stone blocks had to be quarried from the earth. Herein lays our first unsolved problem. In the Cairo museum one can see several examples of simple copper and bronze saws, which Egyptologists claim are like those utilized in the cutting and shaping of the pyramid blocks. These tools present a problem. On the Mohs scale of mineral hardness, copper and bronze have a hardness of 3.5 to 4, while limestone has a hardness of 4 to 5 and granite of 5 to 6. The known tools would only barely cut through limestone and would be useless with granite. No archaeological examples of iron tools are found in early dynastic Egypt, yet even if they were, the best steels today have a hardness of only 5.5 and thus are inefficient for cutting granite. Some years ago Sir Flinders Petrie, one of the "fathers" of Egyptology proposed that the pyramid blocks had been cut with long saw blades studded with diamonds or corundum. But this idea presents problems too. The cutting of millions of blocks would require millions of rare and expensive diamonds and corundum, which constantly wear out and require replacement. It has been suggested that the limestone blocks were somehow cut with solutions of citric acid or vinegar, yet these very slow-acting agents leave the surface of the limestone pitted and rough, unlike the beautifully smooth surface found on the casing stones, and these agents are completely useless for the cutting of granite. The truth is, we have no idea how the blocks were actually quarried."
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

mertadam said:

Binaların güzel görünmesi,çirkin olması değil abi mevzu.Nasıl yapıldığı bence konu?

ilk cümle ile yazdığım hiçbir şeyi anlamadığını kanıtlamış oldun.

bravo
interneti kazandın

Bak burada çok adam var kendinden başka herkesi aptal yerine koyan ve kendisini profesör olarak gören.Sen aklı başında olduğunu düşündüğüm bir adamsın.Üstelik de moderatörsün.Yazdığın yazılar daha sakin ve saygılı olmalı diye düşünüyorum.Benim yazdığım yazı senin yazdığına bir cevap değildi ki.
Ne okudun,mesleğin nedir bilmiyorum ama ben de okudum statik-mukavemet.Ne demek ne statik hesabı?Milyonlarca taşı üst üste dizerken statik hesaba gerek yok mu?
Amaç karşıdaki adamın hatasını nasıl bulurum,nasıl tuş ederim,nasıl yanlışını yakalarım lunca tad-tuz kalmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır,

adam diyor ki yığma yapı farklı hede daha farklı.

Nasıl statik yüklemeler ile dinamik yüklemeler arasında fark varsa
nasıl ince kolon kalın kolon hesaplamaları farklıysa
nasıl demir karbon denge diyagramı sadece normal soğuma altında kullanılıyorsa

hede ile hödö de farklı diyor adam.
Sosyal ağlarda paylaş

@fistan
Özetin özeti:Japon inşaat firması Mısır'da kendilerine tahsis edilen alana piramit yapmaya kalkmış fakat o zaman tvdan izlediğim de söylenen bu inşaat firması statik hesapların içinden çıkamadığı için becerememişti bu inşaatı.Ben bunu yazdım.dasaa'da "ne statik hesabı,yığma taş ile betonarme hesapları farklı" diye mesaj atmış.Zaten bir genel ne yazsam tersini savunma tarzı var pati'de,eyvallah da bu kadar da karşıdakinin her yazdığına "sen ne bilirsin lan,otur oturduğun yere" ayıp oluyor düşüncesindeyim...
Sosyal ağlarda paylaş

mertadam said:

Mit bustersı bilmem abi.
Ben 2002'de Mısır'dayken o zamanın Japonya'daki en ünlü gökdelenlerini yapan inşaat firması boş bir alana taşları üst üste koyma prensibiyle piramit inşa etmeye çalıştı.Statik hesapların içinden çıkamadılar.Beceremediler.

gibi bi garabet var abi.. orada mı yapıyorlar hesapları? hesapsız mı başlamışlar? bi de full düşey yük çalışacak bişi yapıyorsun hani. shell değil, bişi değil..

"statik hesaplarının içinden çıkamadılar, beceremediler" dediğinde ne denilmesini bekliyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Hayır,

adam diyor ki yığma yapı farklı hede daha farklı.

Nasıl statik yüklemeler ile dinamik yüklemeler arasında fark varsa
nasıl ince kolon kalın kolon hesaplamaları farklıysa
nasıl demir karbon denge diyagramı sadece normal soğuma altında kullanılıyorsa

hede ile hödö de farklı diyor adam.

Yalakalık yapmana gerek yok seagle.
Neyin neden farklı olduğunu senin kadar ben de biliyorum.
2,5 ton ile 50 ton arasında ağırlıkları değişen taş blokların üst üste konularak yapıldığı bir yapıda statik hesap olmaz mı diyorsun/diyorsunuz...Siz onu söyleyin?Bırakın artık ukalalığı?
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

mertadam said:

Mit bustersı bilmem abi.
Ben 2002'de Mısır'dayken o zamanın Japonya'daki en ünlü gökdelenlerini yapan inşaat firması boş bir alana taşları üst üste koyma prensibiyle piramit inşa etmeye çalıştı.Statik hesapların içinden çıkamadılar.Beceremediler.

gibi bi garabet var abi.. orada mı yapıyorlar hesapları? hesapsız mı başlamışlar? bi de full düşey yük çalışacak bişi yapıyorsun hani. shell değil, bişi değil..

"statik hesaplarının içinden çıkamadılar, beceremediler" dediğinde ne denilmesini bekliyorsun?

Canım kardeşim, bu olay kaç sene önce tvda haberlerde izlediğim bir olay.O sırada Mısır'da olduğum için ve 1 gün öncesinde de piramitleri ilk kez gezdiğim için ilgimi çekmişti,bu nedenle unutmadım.Şimdi işin teknik teferruatını elbette programda anlatmadılar ve tabii ki bilmiyorum.Haberlerde söyledikleri aynen buydu,statik hesaplamaların içinden çıkamadıklarıydı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...