Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Sankt Georg mezunuyum. Okul müdürü rahipti mesela. Senden benden fazla önem verirdi Atatürkçülüğe, milli marşa, hani sevmezdim adamı çok ancak bu konularda çok dikkatliydi. Misyonerlikle alakası yoktu okulun. 1-2 rahibe vardı ama kimdir nedir nerede kalır haberi bile olmazdı kimsenin. Evet dillerini öğreniyorsun kitaparı okuyorsun ama hocaların çoğu Türkiye dostuydu zaten çok uzun yıllar burada kalmış olanları var. Hani sürekli değişen bir grup vardı ama çekirdek kadro hepimizin ömründen fazladır buradalar ve çok mutlular, onun dışında elbette Avusturya'da okuma imkanlarını kolaylıştırıyor okul ancak zaten Avusturya kıl bir ülke olduğundan oraya gitmek bile kolay değil okul öğrencisi için. Hatta defalarca vize problemlerinden dolayı müdürün konsolosluğa vs çok kızdığını üst dönemlerdeki arkadaşlaımdan biliyorum. Normal okuldu işte yani, ne olacaktı ki...
Feto okulları hakkında pek fikrim yok...
Sosyal ağlarda paylaş

Neo Osmanlıcılığın Amerikalılar tarafından oluşturulup yerli işbirlikçilere uygulatıldığının önemli bir kanıtıdır. Zira Osmanlı ele geçirdiği yerdeki halkların dilini asimile etmeye çalışmamış sadece vergi almıştır.

Onun dışında kendi görüşüm bir Afrikalı çocuğun Türkçe konuşmasını veya İngilizce konuşmasını istemem. Kendi dilini konuşsun kendi ülkesini sömürtmesin insan gibi yaşayabilsin. Bizde o onurlu çocukları kendi ülkelerinde ziyaret edelim onlarda bizi. Böyle yavşaklıklara gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de cemaat bilmem ne olaylarını pek sevmem çok da bir fikrim yok. ama bildiğim kadarıyla feto okulları avrupada da çok fazla afrika ülkelerinin dışında. litvanyadan tut, brezilyaya kadar. ki brezilyalı bi kızın videosu paylaşılıyordu.

sonuçta sapsarı kızlar hatunlar türkçe öğrenip konuşuyorlar, şarkı söylemelerini geçiyorum.
bu hoş bir durum, bu açıdan bakıyorum ben. he işine yarar yaramaz bilinmez ama fakir ülkelerdeki okullarda gayet iyi eğitim alıp iyi yerlere geliyorlar, kendilerini kurtarıyorlar bir nevi.
Sosyal ağlarda paylaş

BEN GİTTİM OKUYUN YAZIYI

abi bi arkadaşım davet etti, sponsor olmuşlar (isim vermicem) vardı bileti gittik beraber. sağıma soluma bakıyorum paso kapalı şakirt tipler. olabilir dedim yani olmucak iş değil (arkadaşın annesi de kapalı). neyse benim de şu an sakal hacı modeli saç 3 numara, benzettiler biraz kendilerine abi diyolardı sdf.

bu arada ben de arkadaşa paso takılıyorum, olm bunlar cemaatci ne iş, falan filan diye. neyse program başladı. sunucu ilk başta gurbette olup yanımızda olamayanlara burdan selam olsun falan coşkuyla böyle bişeyler söyledi, dedim arkadaşa olm ne ayak bu kime diyo falan gülüyo böyle, zaten bi gurbet şiiriyle başlandı

neyse program devam ederken, fethullah gülenin Hz. Muhammed'e yazdığı bi şiir okundu. ezan ve camii temalı bi şiir okundu, FALAN NEYSE DERKENNNNNN ilginç bir olay oldu

önde oturan bitane kadın yazar mı ne hatırlamıyorum, tek kadındı zaten juri üyesi, konuşuyodu mikrofonla, dedi işte bugün herkese teşekkür edildi ama biri unutuldu, Mustafa Kemal Atatürk'e türkçemizi güzelleştirdiği getirdiği için falan teşekkürü borç biliriz falan dedi, salonda cılız bi alkış böyle samimiyetsiz. ondan sonra sunucu bi ara bu okulları yaptıran fethullah gülen hocamıza sonsuz saygılar bilmem ne dedi, salon bir coştuu bir coştu, yanımdaki adamın kolu çıkıcaktı alkışlarken. ben tabi arkadaşa hala takılıyorum bu ne lan falan diye.

neyse wall of text'in en önemli olayı şimdi geliyo, o kadının yanında oturan yaşlı başka bi yazar vardı. başladı konuşmaya, efenim işte fethullah hocamıza teşekkürler bilmem ne, bu okullara laf atılıyomuş türkiyeden onlar gelmiş kulağına, hafif hafif celallendi burda sonra bi hikaye anlattı, zamanında bi ülkede azerbeycan mı ne hanlar yaşarmış, 2 tane han kardeş birbirini öldürmüş, sonra o zamanın en baba hanı cem han mı ne bunları huzuruna çağırmış, demiş ki, ben bunlardan önce bu şahısların anne babalarıyla görüşmek istiyorum, nasıl böyle evlatlar yetiştirdiler diye, sonra amcam CELALLENDİ (bahçelinin püskevit vidyosunun ses tonunun düşün) BEN DE BU LAF ATANLARIN ANNE BABALARINI KARŞIMDA GÖRMEK İSTİYORUM SOYSUZLAR dedi salon coştu yine böyle adam bıraktı mikrofonu. ben orda böyle bi gerildim, ilk defa bu kadar yakından şait oldum yani ciddi laf atılmasına. tv'de ora yayınlandı mı bilemicem. böyle bir anı işte.

wall of text oldu da BEN GİTTİM kısmının altını çizdim okuyun diye sfd
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

logtrig said:

sonuçta sapsarı kızlar hatunlar türkçe öğrenip konuşuyorlar, şarkı söylemelerini geçiyorum.
bu hoş bir durum, bu açıdan bakıyorum ben.

nie hoş ki? öğrenseler nolcak öğrenmeseler nolcak.

hacı zorla gitmiyor bunlar okula sonuçta. kendileri istiyor ki gidiyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

almanca rusça arapça yavaş çarpsın bölsün. Dünyanın kökeni en eskiye dayanan dillerinden birinden bahsediyoruz. Yabancıların öğrenmek için ter attığı bir dilden.

Türkçe öyle kolay küçümsenecek bir dil değil. Kaldı ki bir cümlenin 15 anlama geldiği batı dilleriyle karşılaştırılamaz bile aga.

Almancanın veya fransızcanın konuşurken var olan estetiğini bizim Türkçe için algılayabilmemiz imkansız. Ama yabancılar için Türkçe kulağa baya estetik gelen bir dil. Bunu da belirteyim aga.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe gayet fakir bir dil de zengin olmasına gerek yok. Aramızda anlaşmamıza yetiyor sonuçta sdfsdf

O tiplerin Türkçe öğrenmesine hiçgerek yok, kendi dilini konuşsun Türkçe konuşacağına. Boş milliyetçilikle bize uygulanmaya çalışan asimilasyona laf ederken biz yaptığımızda alkışlamak samimiyetsizliktir.

Bir de bir arkadaş sadece afrikada değil, avrupada da var demiş. Sonra litvanyadan brezilyaya kadar demiş. Avrupa'da brezilya mı var yoksa LCD kafas mı? :P

Ve hayatları kurtuluyor falan denmiş. Cidden acıdım lan. Biz burada şu ülkeden kendimizi nasıl kurtarsak da hayatımız kurtulsa derken adamlar "kapağı nasıl Türkiye'ye atarım da hayatım kurtulur" diyor. Ne ülkeler var cizıs kırayst
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...