Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni dönemde CHP

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Shp-Dyp gelmişti, Anap'tan sonra ve Ecevit hala küskündü diye hatırlıyorum o aralar siyasete.

Ecevit'in koalisyonla da olsa başa gelebilmesinin arkasında, onun dürüst-halkçı görülmesi ve kıbrıs fatihi gibi sıfatlarının olması yatıyor, yoksa o da gelemezdi başa.

Ha bi de sebep olarak Anap ile Dyp'nin ülkenin anasını ağlatması var, Mesut-Çiller ikilisinin yani. Bunların zulmünden illalah diyen halk Ecevit'e sarıldı o aralar.

Ama kendi seçtirdiği Sezer, anayasayı kafasına atınca patlayan kriz herşeyi bok ettiydi.
Sosyal ağlarda paylaş

CHP nin ciddi anlamda başarı elde ettiğini veya oylarını arttırdığını düşünmüyorum. Hele bilmemkaçmilyon oydaş kazandık lafı bayağı saçma.

Eminim ki %20 nin üzerindeki oylarının tamamı(hatta bu limit 17-18 e kadar düşebilir) CHP yle alakası olmayan, siyasi görüş olarak başka partileri destekleyen ancak baraja takılıp oyların dağılmasını istemeyen(veya sadece AKP nin koltuk sayısının düşmesini isteyen) seçmenlerin oyları.
Şahsen ben CHP nin eski politikasını da, yeni politikasını da sevmiyorum, desteklemiyorum. Ama anayasa değişiminde tayyipi uzlaşmaya zorlamak için akpden koltuk çalabilecek bi partiye oy vermekten başka seçeneğim yoktu mesela (mhp ye oy vermemin söz konusu olmadığını da göz önünde bulunduruyorum tabi)

cetintas kısmen haklı, şu halka açılıyoruz heyoo derken kendi seçmen tabanını soğuttu büyük ölçüde. Ya şu "açılım" politikasını doğru dürüst bir şekilde yapıp başarıya ulaştırması ya da eski politikasına geri dönüp kaybettiği seçmen tabanını geri kazanması filan lazım, yoksa chp yi desteklemeden oy vermiş kişiler oylarını çektiğinde bayağı canları yanar diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Eminim ki %20 nin üzerindeki oylarının tamamı(hatta bu limit 17-18 e kadar düşebilir) CHP yle alakası olmayan, siyasi görüş olarak başka partileri destekleyen ancak baraja takılıp oyların dağılmasını istemeyen(veya sadece AKP nin koltuk sayısının düşmesini isteyen) seçmenlerin oyları.

2007'de neredeydi o dediklerin? Ayda mı yaşıyolardı?
Oyları %5 seviyesinde değiştirmek CHP için hiç kolay değildi.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

ShadowFury said:

bir miktarı dsp'de bir miktarı mhp'deydi. bir kısmı da sandığa gitmemişti katılım düşüktü bundan.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

ShadowFury said:

Baraj altında kalan %13 lük "Diğer" başlığının altındaydı.

/edit: evet ayrıca katılmayanlar filan da vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

toggie said:

ShadowFury said:

Baraj altında kalan %13 lük "Diğer" başlığının altındaydı.

/edit: evet ayrıca katılmayanlar filan da vardı.

Aynı adamlar bugun de oradalar.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

MHP'ye oy veren adamın donup CHP'ye oy verecegine inanıyorsanız tartısmayacagım. Zaten MHP'nin oy oranında buyuk degisim yok.

CHP'nin yuzdesini arttırmasında bence 3 sebep var.

- Baykal gitti.
- Kılıçdaroğlu kısmen iyi bir şeçim kampanyası geçirdi.
- Seçime katılım fazlaydı.

hayır 2007'de chp zaten baraj üstü ve iktidar için iddasızdı. mhp 2002'de baraj dışı kaldığı için bu sefer barajı geçmesi isteniyordu ve chplilerin mhp ye oy vermesi için kampanya yapıldı o dönemde çok iyi hatırlıyorum. hıncal uluç mesela açık açık çağırdı mhp'ye oy verin yoksa memleket elden gidiyor diye.

o oylar geri döndü chp'ye. mhp de ideal oyuna döndü (cemaatlerin yardımıyla tabi)
Sosyal ağlarda paylaş

Hahaha abi nasıl sacmalık su soyledigin belli degil. Hıncal falan cok rerö. Sadece 2007'de degil hicbir zaman CHP'nin iktidar iddiası olmadı zaten. Bu secimde de olmadı.

2007'de erken secime gidildi. Cumhuriyet mitingleri ardı ardına patladı. Cumhurbaskanı bilmem kac seferde secildi. CHP'nin oylarını 2001'e gore gercekten artmasını bekledi o secimde herkes. Ama AKP rekor oyla caktı tokadı. Baykal efendi istifa etmeyi dusunmuyorum dedi. Cok istikrarlıydı CHP, muhalefet konusunda. Simdi isler degisti, ve sadece 6 ayda.

Kurtulus yolu koalisyon zaten. Ben CHP'nin tek basına iktidar olabilecegini hiic dusunmedim, olsun da istemem su an icin.
Sosyal ağlarda paylaş

valla 2007 tarihli gazeteleri, o zamanki yazarları vs çok çok iyi hatırlıyorum o zamanki geyikleri de çok iyi hatırlıyorum. bir kısım mhp seçmeninin akp'ye oy vermesi chp'ye oy vermesinden çok daha zor tabi o çevreyi bilmediğiniz için bilmiyorsunuz. kılıçdaroğlundan nefret etmeyip tayyipten tiksinen çok ülkücü tanıyorum.

hem chp, mhp'ye verdiği oyları geri aldı, hem oy kullanmayanlardan bir kısım geri döndü. gökten yeni seçmen gelmedi işte bir yerlerden gelecek bu oy. eğer "oran" konuşuyorsak oranın artması sayının atmasıyla pek alakalı değil çünkü toplam sayı da artıyor zaten. bir yerlerden azalması lazım "oy oranının" artması için. "oy miktarı" artsa bile diğerleri daha çok artırsa "oy oranı" artmayabilirdi mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

2011
Saadet Partisi: %1.24
Has Parti: %0.76
BBP: %0.73
DP: %0.65
HEPAR: %0.28
DSP: %0.25
DYP: %0.15
TKP: %0.14
MP: %0.14
MMP: %0.09
EMEP: %0.07
LDP: %0.04

Baraj altı partilerin hepsini toplasan %4 filan ediyo ancak.
-ki bi de baraj altı partilerin ilk 3 ü Saadet, Has Parti, BBP. Geri kalanların da oranları cidden düşük, yani geriye kalanlarda ciddi bir şekilde baraj üstü partilere yönelme eğilimi görülüyo. Bu oyların büyük kısmının(ve seçimdeki katılım oranındaki artışın) CHP ve MHP ye yansıdığını düşünüyorum(özellikle CHP ye).

Bu kesimin de CHP yi ciddi anlamda desteklediğini veya AKPye karşı durabilecek başka bir parti çıktığında CHP ye oy vermeye devam edeceğini sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abicim guzel soyluyosunuz da hicbir dayanagınız yok. Ben de cıkıp bunlar AKP'ye oy verdiler o yuzden AKP'nin oyları arttı diyebilirim yani. Bugun de barajı gecemeyen partiler yine oy almadılar mı?

Zaten tartıstıgımız sey baya anlamsız. Birilerinin oyu azalacak ki digerlerinin artsın di mi? Barajı gecemeyecegi icin gecebilecek olana yoneldi insanlar demek resmen atıp tutmaktır. Her secimde barajı gecemeyecek olan partilere de oy atılmıstır, bugun de oldugu gibi.

O yuzden CHP oylarını arttırmıs ise bunda partinin onceki doneme gore basarısı vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

lan burada saçma saçma geyik yapacağınıza 2002-2007-2011 seçim datalarını ilçe bazında alıp, seçmen sayısındaki değişimi de dikkate alarak bi korelasyon çıkartıp kim ne kadar arttırmış, kimin oyu nereye gitmiş hesaplasanız en azından bi şeye yarar..

hatta bunu eğitim ve gelir durumuna da ilişkilendirip o zaman "hakikaten akp'ye oy verenler su katılmamış cahillermiş yaaa" bile diyebilirsiniz.

açın matlab'ı.. başlayın işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...