Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni dönemde CHP

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

abi anladım kürtçenin az kullanılan bir dil olduğunu o konuda sorunum yok benim derdim sadece o bölümü açma girişiminde bulunabilme serbestliği. o bölümü açıcam diyen adamın karşısına çıkıp "krütçe dilinin şu şu özelliği yüzünden üniversite içersinde gerekli bir araştırma ortamı yaratabileceğini düşünmüyoruz" der ve izin vermezsen (tabi bunun samimiyetinden emin olmak gibi çetrefilli konulara girmiyorum) sorun yok zaten, sorun kürtçe "yasak dil" diye bunun açılmasına izin vermemekte.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Babacum gel öpecem canım kardeşim, çoh büyük bi yaraya parmak bastın.
Evet en kısa zamanda Tatar Dili ve Edebiyatı bölümü istiyoz, ayrıca bi de TRT taş diye bi kanal kurulmalı, yoksam olacaklardan Tatarlar sorumlu deildir, bu böyle biline!!

Ulan bu Tatar lakabı gerçek mi yoksa?
Ben Tatar'ım, sakın bana harbi Tatar olduğunu söyleme?
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar

kürtçe diye bir dil var,türkler bu topraklara yerleşmeden çok önce türevleri konuşuluyordu bu cografyada.

kürt diye bir ırk var,kaka emperyalistlerin uydurdugu bir topluluk değiller.

kürt edebiyatı diye bir şey var.yine türkler bu topraklara gelmeden çok önce kürtçe edebi eserler vardı yazılı hale getirilen.

ayrıca,acarsın kürsüsünü,gerekli araştırma yapılır,herşeyin bölümü var,bu ülkede en az 15 milyonun konuştuğu bir dilin bölümü niye olmasın,tamam amerikan fransız o şu bu kadar zengin bir edebiyatları yok ama türkiyede ingilizce konusandan cok kürtçe konusan var.

aaah ah

pırıl pırıl türk gençleri,okdugunuz okula,harcadıgınz emeğe yazık.wow'dan kısın,cıkın kendiniz için yararlı birşeyler yapın.
Sosyal ağlarda paylaş

anadilde eğitim önemli bir sorun

görmezden gelmeye devam edebilirsiniz.yıllardır yapıldıgı gibi,ama emin olun bundan 10-20 yıl sonra "vay be ne dinazor kafalıymışım" diye bi kenarda kalırsınız.

devletin işi gücü "aman kürtler kürtçe örenmesin,aman aritmetiği cografyayı kendi dillerinde almasın" olamaz.

illa bir misyonu olacaksa türkiyenin bu konuda;bu ülkede ana dilin olarak neyi görüyorsan gör,türkçeyide takır takır öğrenmen ve benimsemen,öğrenemeden,türkçe desrini hakkıyla veremeden okuldan mezun olamaman olmalı.

tabi türkçeyi benimsettirmek,sevdirmek,ve kabul ettirmek bir bilinç meselesi,vatandaşlık bilincinide 70-80'lerden kalma bir milli güvenlik kafasıyla aşılamaya calısırsan becermen zor olur pek tabi.

türkiyede yaşayan tatar,tatarca eğitim veren bir okula,alman almanca eğitim veren bir okula,kürt kürtçe eğitim veren bir olula gitse bu ülke yarın ortadan 2'ye ayrılmayacak.

parçalarının güçlü bir bütünü isteyerek ,severek,çıkarları dogrultusunda yaşatmaya calısacagı bir ülke haline gelemk yerine statükocu yaklaşımın ne yararı olduk hepimiz birfiiil görmüş bir nesiliz.

ha bu gördüklerimizden rasyonel bir sonuç çıklarıp çıkaramamak tabi bizim elimizde.

aman türkiye türklerindir,dili türkçedir,kürt dağ türküdür fln,bu kafalara devam etmeyi tercih edenlerde olabilir,sorun değil,bu kavga ortamı böyle sürsün zaten,sizin kanınız olmsa oglunuzun,onunki olmasa torunuzun,akacak şehit kanı bolca var nası olsa,yeterki şapkamızı onumuze koyup düşünmeyelim bu kavga ortamından nasıl kurtuluruz diye.

kürtler,araplar ve ermeniler gibi ayaklanmak yerine hamidiye taburlarına akın etmeseydi,h,ç tartışmıyor olacak bu konuları.

ayrıca üstün kürt dili bilginize dayanarak verdiğiniz "kürtçenin ders anlatılacak olgunlukta bir dil olmadıgı" yargınızıda ayakta alkışlıyorum.

komiğiz cidden
Sosyal ağlarda paylaş

ama attarca okul açılması çok lüzumsuz olur hani ttarca eğitim veren bir okuldan öğrendiğin matematiği biyolojiyi nerede kullancaksın?

dünyada tatarın borusu mu ötüyor? ötmüyor op yüzden tatarca eğitim lüzumsuz, almanca ingilizce olarak ders işlemek gerekiyor keza bilim dünyası olsun dünya ticareti olsun öbu diller önemli

sen içine kapalı bir ülke değilsin o yüzden ülkenin genel refahı bağlamında diğer ülkelerle ilişkiler olsun onların sistemine eklemlenmek olsun ne dilde eğitim verilmes gerekiyorsa onu vereceksin

kimsin sen? türkiyesin, onların sana eklemlenmesini bekleyebilir misin? hayır e o zaman..

almanca ingilizce hatta fransızca (ki yakın zamanda çince eğitim bile bir zorunluluk olacak) eğitim verebilirsin ama tatarca vermemelisin, kaynak israfı olur onu da geçtim tatarca eğitim veren bir okulda okuyacak çocuğun da geleceğini karartırsın
Sosyal ağlarda paylaş

Türkler gelmeden çooook önce kürtlerin buralarda olduguna inanan insanlar o zaman Türk adından Kürt degilde Kürt adından Türk üredi zannediyorlar sanırım.

Kürtlerin sonradan gelme degil arap ırkıyla has türk olan asyalı (hunlar falan hani asyadan geldik bilmiyorsanız) karışımından oluşan melez bir ırktan dogmaları sonucu oluşmuştur.

Kısaca asyadan gelen türkler birbiriyle çiftleştikçe asya kökenli türk soyu devam etmiştir. Asyalılar araplarla kanka oldukça kürtler çogalmıştır. Zaten bi müddet sonra direk türk-kürt cogalmasına geçiliyor şuan heryerde habire türk-kürt melez çocuklar da var tonlarca.

Kısaca kürtler çooook daha önceden buralarda degillerdi de yinede elbette 'resmi dil' olmadıgı surece özel kurslarda falan ögretilebilir sorun degil he ama batarlar çünkü kürtler asla kendi dillerini ögrenmek için bile egitime para verecek insanlar degiller elektrik bile kaçak kursa kendi kullandıgı dili ögrenmeye mi gidicek zaten biliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Türkler gelmeden çooook önce kürtlerin buralarda olduguna inanan insanlar o zaman Türk adından Kürt degilde Kürt adından Türk üredi zannediyorlar sanırım.

Kürtlerin sonradan gelme degil arap ırkıyla has türk olan asyalı (hunlar falan hani asyadan geldik bilmiyorsanız) karışımından oluşan melez bir ırktan dogmaları sonucu oluşmuştur.

Kısaca asyadan gelen türkler birbiriyle çiftleştikçe asya kökenli türk soyu devam etmiştir. Asyalılar araplarla kanka oldukça kürtler çogalmıştır. Zaten bi müddet sonra direk türk-kürt cogalmasına geçiliyor şuan heryerde habire türk-kürt melez çocuklar da var tonlarca.

Kısaca kürtler çooook daha önceden buralarda degillerdi de yinede elbette 'resmi dil' olmadıgı surece özel kurslarda falan ögretilebilir sorun degil he ama batarlar çünkü kürtler asla kendi dillerini ögrenmek için bile egitime para verecek insanlar degiller elektrik bile kaçak kursa kendi kullandıgı dili ögrenmeye mi gidicek zaten biliyor.

isterse uzaydan gelmiş olsunlar. bu şu andaki sorunu çözüyor mu? adamlar haaa biz melezmişiz lan sittir et hakkımız falan yok biizm mi diyecek?
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

isterse uzaydan gelmiş olsunlar. bu şu andaki sorunu çözüyor mu? adamlar haaa biz melezmişiz lan sittir et hakkımız falan yok biizm mi diyecek?

yok tartışma orda kürt dili ve edebiyatıbölümü açılabilecek kadar zengin bir dil mi o. ama bence bu tartışma da mantıksız onu kürsüler düşüsün. burda itiraz edilen şey öyle bir bölüm açmanın YASAK olması (varsa öyle bir yasak, ben önergeden öyle olduğunu çıkardım). Öyle bir yasak bariz bir şekilde asimilasyon politikasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

farsça ile kürtçe bir birine çoook yakın iki dil ve iranlılar mı eski bu coğrafya'da türkler mi sence?

bu dilin türevleri elbette eskiden beri konuşuluyordu.

genel olarak dil bilimci geçinen tipler var, kürtçe dil değil yav eğitim dili olmaz diyen. mithat şahsında onlara söyledim ben bunu aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

kürtler götüyle gülüyo şu yazdıklarına biliyosun di mi. hani madem sıkıyosun, git kardeşine kız arkadaşına falan sık.
Sosyal ağlarda paylaş

wot

wot. said:

bir kürtlerin edebi eserlerinin ve kültürlerinin çok fazla olmadığı mevzusu var.

bu adamlar zaten tarihten beri göçebe olarak yaşamış insanlar, sürekli kendilerinin kurmadığı devletlerde yaşamış ve de çoğrafi şartlar dolayısıyla göçebe yaşayan, hayvancılıkla geçimini sağlayan insanlar. mezopotamya verimli evet de aşağı'sı verimli. yukarı mezopotamya su kaynaklarından yeterince yararlanamıyordu gap'a kadar iklim dolayısıyla.

biliyorsunuz türkler de göçebe düzendeyken sadece sözlü destanları ve bilge kağan anıtları var bulunan edebi eser olarak. sonra uygurlar yerleşik düzene geçince biraz daha gelişti bu.

kürtler adam gibi yerleşik düzene bile (türkiye kürtlerinden bahsediyorum) cumhuriyet döneminde geçtiler bence. büyük şehirlere göç başladı, terör başlayınca binlerce köy boşaldı bunlar büyük şehirlere gelmeye başladı.

bir de cumhuriyetin ilk yıllarından beri baskı altına alınmış bir dildi kürtçe. ki sadece kürtçe de değil, türkiye'de konuşulan diğer tüm diller az çok böyleydi. lazca ve rumca tabelalar değiştirildi karadenizde mesela. Bizim köyümüze jandarma geleceği zaman köşe bucak saklanırmış insanlar ve tek bir kişi bile tek kelime gürcüce konuşamazmış. ki gürcüler, lazlar vs isyan etmemiş insanlar, ona rağmen bu baskı vardı. kürtler ise defaatle isyan ettiği için bu baskı onlara daha şiddetli oldu.

bir sürü kürt aydınının yurt dışında yaşama sebebi keyiflerinden değil bence. sebahattin ali'ye, nazım hikmet'e yaşama hakkı vermeyen devlet onlara hiç vermedi.

geçen gün ulusalcı olduğunu bildiğim bir hocamla konuşuyorduk, kadın "kürt aydınları bizim aydınlardan daha birikimli ve daha dolu" tespitinde bulundu, ki bu da bence doğal olmayan seleksiyondan kaynaklanıyor. yıllarca kendi dillerini kullanmamaları, kendi kültürlerini anlatmamaları konusunda öyle baskılar yapıldı ki, aralarında en zekiler, bu duruma ayak uydurabilip kendilerini geliştirebilenler kaldı.

annem babam gürcüce konusuyorlar mesela, ben hiç konuşamıyorum büyük şehirde büyüdüğüm için. ki ben de konuşabilmek isterdim, çünkü tüm bu milletler bu ülkeye türk olmak için gelmedi, türkiye devletinin çatısı altında mutlu yaşamak, bu devlet için çalışıp çocuklarını istedikleri gibi büyütmek için geldi.

tüm bu pkk şakşakçılarını, tüm bu kana kana intikam diye bağıran iki tarafta da bolca var olan faşist tipleri susturmak için devlet devletliğini yapsın sadece. vatandaşına vermesi gerekeni versin, bunu da pkk'ya taviz olarak vermesin ama. ben türkiye cumhuriyeti vatandaşına hakkı olanı veriyorum desin. o zaman bu radikal sesler daha da azalacak, insanların bu ülkeye bağlılıkları artacak, azalmayacak. insanlar bölünmek istemeyecekler. şu durum, bu onları yok sayma hareketi hep daha kötüye götürdü ülkeyi.

çok fena wot oldu. saygılar sevgiler

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...