Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de aktif kaç kişi SC2 oynuyor?

diablozadeh

Öne çıkan mesajlar

RTS türklerin oyun zevkine aykırı bir tür. İnsanlar hem oyun oynamak istiyorlar hem de kolay olsun, çabuk öğreneyim, emek harcamıyım diyorlar.

Eminim W3'e, SC2'ye büyük gazla başlayıp yaptığı 20 maçın 19'unu kaybeden sonra da yemişim oyununu diyip bırakan çok adam olmuştur Türkiye'de.

Ben de mesela beta'da diamond yokken, gold'daydım hiç RTS oynamamış olmama rağmen, sonra iş güç derken oynayamadım; tekrar vaktim olduğunda da eski performansımı yakalayamadım, 1-2 ay silverda süründüm promote olmayınca bıraktım. 6 aydır sadece turnuva izliyordum, geçen gün yine bilendim oyuna.

(Aslında terrandım baktım Protoss noob friendly hemen toss'a rolledim asdasf)
Sosyal ağlarda paylaş

Starcraft, Warcraft gibi üst düzey, Gerçek Zamanlı Strateji oyunlarının refleks, karar verme, eh biraz hesap kitap, öngörü, plan yapma ve yavaş yavaş da fare+klavye yeteneklerini geliştirdiği, İsveçli bilim adamları tarafından labaratuvar ortamında test edilerek onaylanmıştır.

Bu tür strateji sporlarına sadece oyun olarak bakanlar, azmi olmayıp yenildiğinde bırakanlar veya sadece oyun diyenler doğal olarak campaign + biraz multiden sonra ayrılıyor. Keşke hiç ayrılmasalar, gruplar kursak, eurovisyonlara gitsek, olmadı soyunup sevişebiliriz de, himmm du önce bi kahvaltı yapayım sanırım kan şekerim düştü :P
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

starcraft da gerçek zamanlı strateji oyunu olduğu için ani kararlar almanız gerekir.Oyuna başladığınızda kafanızda oluşturduğunuz planı doğru uygulama becerinizi görürsünüz.Bir saniyelik dikkatsizlik oyun başında düşündüğünüz tüm planı bozabilir(pylon unutup geçikmek).Bu yüzden size dikkat yeteneği katar.

Yaptığınız stratejinize anti bir strateji gelmişse.(Marine yapana baneling gibi) Buna hemen karşı bir strateji yaparak yaptığınızı devam ettirmeniz ( banelinge karşı thor vs basmak) sizin ani karar alma becerinizi geliştirir.

Oyun içersinde birden fazla alana bakmak ve kontrol etmek sizin görüş açınıza etki sağlar.(hmm adam buradan drop yapabilir gibi)Buda sizin herzaman birden fazla faktöre dikkat çekmenizi olaylara çeşitli açılardan bakma becerisi getirir.

Call of duty/cs taktikleri: Adamı kafadan vur mission complete.

Sc2 yi böyle detaylandırdın. Cod'a kafadan vur bitti dedin.
Senin sc2 ye yaptığın analiz Cod'a yapılamaz mı?
Bak ben bi deniyim. Ki Cod hayatımda birkaç kere oynadım ve izledim.

COD'da pro bir team klan maçının insana görev bilinci kazandırması?
Aynı anda hem bir geçidi savunurken , zamanında patlaması gereken bombayı takip etmesi aynı zamanda harita takibinden takımın ihtiyacı olan back up'a göre hareket etmesi de bi çeşit multi task degilmidir.
Aynı zamanda konsantre konusuna gelince sc2de belki kombat olmadğı anlarda sigara yakma su icme ihtimaliniz oluyor.
Cod'da ciddi bir klan maçında neredeyse 1 saniye bile gözünüzü ayırmadan maçı bitirmeniz gerekebiliyor.
Ki daha neler vardır ben bilmiyorumdur.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok detayı sonuçladıran tek hamle fps de.Adamın bir mermisi senin 1 haftalık çalışmanı bitiriyor.adam kafana sisde sıkmasada rastgele sana ateş ettğinde sana isabet ediyor.Buda oyuna aşırı şans faktörünü sokuyor.

Adam mesela kafandan vurmuşsa senin o anda tüm becerin vs bitiriyor.

(tabi takım çalışması katıyor bunu sölemedik ama bireysel bir oyunla takım oyununu karşılaştırmak abes olur.)
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

mesela geçen biz adekste hayatımızda multi cod hiç oynamadığımız halde cod4 cu tkaımı yendik sc2 ciler olarak.

niye çünkü düz bir oyun. adam vur kazan üzerine. o adamlar gelsin ilk kez sc2 oynasın hadi bakalım bir el almayı bırak 2 dk yi bile geçmez oyunlar.

(sonra hardcore takım 13-0 yendi ayrı)

Pro bir COD maçı görsen fikirlerin değişir
Sen adeks deathmatchlarından bahseder gibi konusuyosun.
Ödüllü bir turnuvanın final maçını düşün. Bide oyun çok gelişti sadece silahlardan ibaret değil artık biliyosundur.
Sosyal ağlarda paylaş

ya o detayına girmedim.Onlarca olayı var şurdan atak yap işte şuraya doğru gelsinler orada bu tuzağı kur gibi.Ama hep ezber bir sistem.Sen eğer başlama noktasında atıyorum B ye 10 saniyede gidebiliyorsan max onu naparsan yap 10 saniye.Altına inemiyorsun.

zerg de normalde 12 de pool atılıyorsa atıyorum büyük riski göze alarak 6 pool yapıp oyunu bitirebilrisin.ama cs de 10 saniyeylik yolu soyunarak 8 saniyede koşamazsın.süreyi düşürme gibi şansın yok

diablozadeh said:

Peki bu oyun 4 5 yıl daha aktif olarak kalıcak piyasada.
Hep 200 kişi kalıcak.
Swarm veya Toss paketi işe yarıcakmı?

Bide eskiden sanane ve medic serverlarında bile rakam 500'ü aşıyordu.
Şimdi niye böyle acaba?

Blizzard şu campaingleri ayrı ayrı satsın sonra bıracak işi zaten merak etmeyin.Broodwarı progamer yapan korsan piyasa.PGTour iccup bunalr sayesinde progamer serverler oluştu.Buna imrenen kore kendi serverini açtı sadece kore iplere.Hatta pgt de iccupta progamer (slayeri yellow) vs girip oyun attı.Iccup pgt wgtour sayesinde takımlaşma kültürü oldu ve takımalr bu sayede arttı.

Yani blizzard şuanda sc2 de kaymayı yiyor ha sonra bw den ders alıp lan bu profesyonelliği ben götürürüm dermi bilmem(GSL yi kespa ile yapmak gibi)
Sosyal ağlarda paylaş

Tyrannus said:

abartmayın la oyun işte normal
yu ar nat speşıl

adam haklı.

TD)Pentagram said:

...Bu yüzden size dikkat yeteneği katar.

...sizin ani karar alma becerinizi geliştirir.

...sizin herzaman birden fazla faktöre dikkat çekmenizi olaylara çeşitli açılardan bakma becerisi getirir.

Call of duty/cs taktikleri: Adamı kafadan vur mission complete.

Sc oynarak bu yetenekleri yaşama uygun şekilde geliştirmek, uygulamaya çalışmak çok saçma. Böyle birşey mümkün değil. Diğer oyunlar için geçerli olur sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Pro bir COD maçı görsen fikirlerin değişir
Sen adeks deathmatchlarından bahseder gibi konusuyosun.
Ödüllü bir turnuvanın final maçını düşün. Bide oyun çok gelişti sadece silahlardan ibaret değil artık biliyosundur.
Aynı şey SC2 finali için de söylenebilir. SC, bırakın FPS'leri, diğer RTS'lerden bile kat kat daha derin, çok yönlü ve ustalaşması zor bir oyun, tartışılcak bir yanı yok bunun. COD ile SC'yi bu alanlarda kıyaslamak bile SC'ye hakaret.

diablozadeh said:

Peki bu oyun 4 5 yıl daha aktif olarak kalıcak piyasada.
Hep 200 kişi kalıcak.
Swarm veya Toss paketi işe yarıcakmı?

Bide eskiden sanane ve medic serverlarında bile rakam 500'ü aşıyordu.
Şimdi niye böyle acaba?
Oyunu multiplayer oynamak için orijinalden başka seçenek olmaması da etken o konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

mesela şu 200 ü 1000 yapmanın yolu belli.Böyle sc2 ve faydaları gibi alanlarda az bilgili bi ekip çıkacak NTV SPor gibi ulusal bir kanalda anlatacak,faydası nedir işte neye yarar FPS oyunlarından farkı nedir gibi.Gör bak merak edenden tutda iyiymiş lan başlayayım diyen kitlelerin sayısına.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

TD)Pentagram said:

mesela şu 200 ü 1000 yapmanın yolu belli.Böyle sc2 ve faydaları gibi alanlarda az bilgili bi ekip çıkacak NTV SPor gibi ulusal bir kanalda anlatacak,faydası nedir işte neye yarar FPS oyunlarından farkı nedir gibi.Gör bak merak edenden tutda iyiymiş lan başlayayım diyen kitlelerin sayısına.

Çok uçuk o.
Sosyal ağlarda paylaş

diablozadeh said:

Starcraft aktif oyuncu kitlesini 500 gibi bi rakama çıkarmak için öneriniz varmı peki?

mesai saatlerini düşür, günlük rahatça 3-4 saat oynayabilecek konuma gelsin çalışanlar, rahat 1k+ olur.

Onun dışında parası olmayıp alamayanlara oyun hediye edebilirsin.
140 tl lik fiyatı görünce çoğu insan kaçtırmıştır oyundan. Torrentden indirip single oynayıp bırakanlarda var bayağ sırf bu yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

yo çok mantıklı.ntv sporun her hafta sonu spor aşkı programı var ve daha çok futbol dışı spor oyunlarına ayrılmış program.murat kosova burcu kaan kural pc oyunları ile arası olan insanlar.

bu adamlara elektronik sporlar adı altında gidilip iza edildimi olay.gayette programlarında en kötü 15 20 dk konuk edebilirler.atıyorum gidelim team v4 biz tr nin en pro takımıyız vsvs adı altında yada milli takım işte türkiyeyi temsil ediyor vs diye.insanlar karşısına alıp dinler.

birde uçmak kuşlara mahsus değildir, yeterki uçmayı bilesin.

kaç kişi ayak tenisi diye bir spor duydu?adamlar oraya bunun milli takımını çıkarttıydı. onlar çıkabiliyorsa biz de çıkarız.

yada sallayın ben bunu planlayım 1 hafta sonrası yayın tarihi veririm size
Sosyal ağlarda paylaş

scye başlayan adam thorlu colossuslu ultralı oyunları hayal ederek başlıyor. 10 tane oyun oynuyor 9unu voidray massleyen, muta ile gelen, 6pool yapan, dark templar indiren veya rampayı 21287321786 tane siege tank ile dolduran adama kaybediyor. ne istek ne arzu kalıyor geliştirmek oynamak için.

zevk alabileceğiniz seviyeye çıkmanın zorluğu ve alacağı zamanda oynayacak kişinin işine gelmiyor. kaldı ki sc çok yorucu ve konsantrasyon isteyen bir oyun. ne aoe2 deathmatchı gibi nede cod gibi bi elinizle kıçınızı kaşırken oyanyamıyorsunuz. oynasanız dahi, bir elinizle kaşınırken scde hiçbirşey yapamazsınız, diğer oyunlarda en azından hanenizde bir rakam vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

Vendy said:

ahmedinejad said:

140 tl ne abi? 70 liraydı en son d&r'da yanlış mı hatırlıyorum

çıktığında 140 lira idi çok net hatırlıyorum. Ingiltereden aldım
39 pound civarı birşeydi.
Şuan fiyatı hakkında bilgim yok açıkcası ama 70 tl değildir.

http://www.dr.com.tr/0000000318974,0000000339367/Eser/Yazilim/Oyun/Strateji/Starcraft-II-Wings-Of-Liberty-PC

90 tl imiş. çıktığında daha pahalıydı sanırım evet.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...