Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mithr

Öne çıkan mesajlar

paticik, wot'lerle büyüyor, gözlerim yaşardı doğrusu =)

sanırım antropoloji-tarih vb gibi konulara girmeden evvel bu alanların manipülasyona, yanlış bilgiye, önyargılara aşırı açık olduğunu sık sık hatırlamakta fayda var. türk diye bişeyin olmadığını, kürtlerin "sahte tarihi" olduğunu falan filan söyleyecek yüzlerce "kaynak" bulunabilir etrafta.

sorun şu ki ulus bilinci denen şey bu tarz meta-anlatılara her daim ihtiyaç duymuştur, uluslar kendi tarihlerini ve antropolojilerini kafalarına göre üretmiş, koskoca bilimadamları gerektiğinde ötekileştirme, ayrıştırma, hiyerarşik bir düzenlemeye oturtma gibi pespayeliklerden de kaçınmamıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir Sandnigger
İsim değiştirmek için hesabımı kapattırıp yenisini açtım, o arada bu konuya bakmayı ihmal ettim biraz.

Soris said:

Evet işte bende bu konuda kültürü referans alırsak daha sağlıklı sonuçlar elde edileceğini savunuyordum zaten. İşin PKK boyutuna gelecek olursak Türkiye ne zaman ki Doğuyu kalkındırmak istedi ortaya PKK çıktı. Fiilen kuruldu fakat PKK nın işini kolaylaştıran Kenan Evren oldu. Kenan Evren zaten göreve federasyon yolunu açmak için Amerika tarafından getirildi. Bunlar çok somut şeyler belgeleride var. Yani ben Kürt kardeşlerimize şunu anlatmak isterim: "Ülkenin yönetimini ele geçirerek kardeşi kardeşi kırdırmaya çalıştılar ve bunda da kısmen başarılı oldular. Sen şimdi bu durumda kalkıp Amerika yerine bana kızarsan işler çok farklı olacaktır" İşin özü aslında biraz böyle. Kaldı ki olayın başka bir yapısıda var. Oradaki insanların yeni kandırılış değil bu. 1800 lerde başlıyor kandırılma süreçleri. Demek ki ben bunu şu şekilde düşünüyorum bu toplumlar Türk kültürü ile bütünleşemediler. Dikkat ederseniz bunlar Ermeniler ve Kürtler. Yani yaşam standartları düşünce hemen silaha sarılıyorlar. Halbuki sen ne yaptın efendi gibi paranı kazanmak için de silaha sarılıyorsun hemen? Bu insanları ortak bir kültürden görüyorum. Yaşayış biçimleri dünyaya bakış açıları ne yazık ki bizim gibi değil. Aynısı şu an Yunanistan da yaşanıyor. Adamlar hiçbir şekilde çalışmadılar. Yatıp durdular her zaman. Emeksiz para tatlı geldi tabi o kesilince insan gibi haklarını arayacaklarına anarşi ortamı kurdular ülkelerinde. Bu toplumsal davranışın Ermeniler ve Kürtlerin davranışları ile bağlantısı var. Araştırılmaya değer bir konu.

Tamam arkadaşım haklısın hemen hemen aynı şeyleri söylüyoruz da benim dikkat çekmeye çalıştığım ince bir nokta var. O da şu:
Dediğim gibi her ülkede satın alınacak adam bulabilirsin. Bazı ülkede satın aldığın adamı silahlandırırsın bazısına rüşvet yedirip devletinin ilaç ısmarlamasını sağlarsın. Yani bu sosyal sorunlardan çok insan yapısı ile alakalı bir durum. Yani yaşam standartı çok iyi olan adamlarda pek ala satın alınabiliyor. Açıkcası ben Libyada batı tarafından silahlandırılmış adamların Kaddafinin ülkeyi baskıcı bir şekilde yönetmesi ile pek ilgilendiğini düşünmüyorum. Öyle düşünen bir çok insan vardır hepsi mi silaha sarıldı? Mesela bizim ülkede de herkesin yaşam standartı iyi değil hepimiz silaha mı sarılalım? Eğer öyle birşey olacak olsa 80% imizin silaha sarılması gerekli :)

Herkesin Türkler'e karşı kandırıldığı Türk ulus devlet ideolojisini insanlara yedirebilmek için Türkler'in kafasında yaratılmış milli bir bona fidedir, derdi tasası olmayan adamı kulağına fısıldadığın 2 güzel sözle hayatını tehlikeye attıramazsın, dinamikleri bilmeyen/incelemeyen adamın kafasında içselleştirebilmek için oturduğu yerden sarıldığı bahaneler bunlar. Bu adamlar ekmeklerini kazanmak için ne yapmış dediğin Ermeniler tarih boyunca Türkler'den daha çalışkan ve üretken bir toplum olmuştur; doktorlar, mühendisler, tüccarlar, zanaatkarlar hep Gayrimüslümler'den çıkmıştır, yüzyıllarca sadece serf ve asker işlevi görmüş Türkler'in bu tekeli kırması ancak cumhuriyetin Gayrimüslümlere getirdiği kısıtlamalarla mümkün olmuştur.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=tbmm%27nin+k%C3%BCrdistan+%C3%B6zerk+b%C3%B6lgesini+kabul+etmesi&kw=&a=&all=&v=&fd=&td=&au=&g=&p=1

adresine bakarsan Atatürk'ün Lozan öncesinde Kürtler'e verdiği yerel yönetim ve özerklik sözlerini içeren belgeleri görebilirsin, Kürt sorunu öyle 30 yıllık birşey değil cumhuriyetin başından beri olan birşey ve Kenan Evren de Kürtleri Dağ Türkü yaparak Türkiye halkına 2 yılda unutulan sözlerin hiçbir zaman verilmediğini telkinlemeye çalışan bir diktatördür.

Bu adamlar Türkler'e entegre olamadılar değil, Türkler bu ülkeyi ulus devlet haline getirdi.

Satın alma geyiği de bir yere kadar yani, senin hayat kalitesini gözeterek kendine bağlayamadığın adamı herkes her türlü satın alır. Kaddafi bir diktatördür, burada "yok insanların haklarını kısıtlıyordu yok ülkesini dünyaya kapatıyordu yok hukuksuzluktu" diye zaten diktatör tanımının içinde varolan tanımları betimleme haline getirip oksimoron yapmayacağım, bu adamın nasıl biri olduğu bin yıldır bilinen birşey zaten. İnsanların ayaklanacağı varmış, biri arka çıkınca ayaklandılar işte. Kafasını kuma gömerek düşmüş nice diktatörlerin favori inkar repliklerinden olan "İnsanların derdi yok, hepsi batının kullandığı bir takım çapulcuların işi" sözünü söylerken kimlerle ağız birliği yaptığını bir düşün istersen.

Soris said:

O bahsettiğin şeyleri yapılırken devlet senin elinde miyde sorumluluğunu devlete kesiyorsun? O işden sorumlu olan adamlar elini kolunu sallayarak geziyor. Hala içeri tıkılamadılar ne yazık ki. AKP içeri tıkacağız dedi halkı saf yerine koydu içeri tıkacaklarına maaşına zam bile yaptılar :)

Sen hayata biraz toz pembe bakıyorsun önce içinde bulunduğun şartları iyi öğrenmek gerek. Avrupaya bir git bakalım azınlık haklarını konuşabilirmisin veya azınlık olarak görülecek bir topluluk gösterirlermi orada sana veya onu da geçtim ağzını açtırırlarmı? Almanyada da birsürü Türk yaşıyor. Türkler şimdi orada federasyondan bahsetsinler bak başlarına neler gelir :)
Terörizme başvurmalarının sebeplerini de dediğim gibi anlattım. Bu işin yaşam standartı boyutu var. Herkes yapısına uygun olanı yapıyor onlara eşkiyalık yapmak daha kolay geliyor. Birşeyler üretmek yerine. Nasıl Ermenilere Türklerin sırtından geçinmek kolay geliyorsa bu arkadaşlara da çalışacaklarına üreteceklerine eşkiyalık yapmak daha kolay geliyor. Kültür ile alakalı bir durum bu.

Devlet devlettir bunun benim elimdesi senin elindesi mi var, 6 yaşında çocuk mu bu da aklı selimliğinden bahsedeceğiz, devletin katkısı ne yöndeyse faturası da ona göre kesilir haliyle. Bugüne kadar zaten hep perde arkası güçlere, Kürtler'in çapulculuğuna yıkıldı suçlar, ee analizi yaptın bravo peki çözüm nerede? Görüyoruz ki sebebinin adını koya koya 80 yıldır bir yere varılamadı, sırf modası geçmiş bahanelerle kendimizi aslında haklı olduğumuza inandırarak bir yere varamıyoruz demek ki.

Almanya'da federasyon kurabilecek bir azınlık yok zira Almanya'da Almanlar'ın azınlık olduğu biryer yok. Sen ezelden beri heterojen bir ülke olarak olsa olsa Almanya'ya referens olabilecek konumda olabilirsin, hepi topu 40 yıl önce sanayiye iş gücü gelsin diye ülkelerine almaya başladığı azınlıklarına güttükleri politikayla Almanya sana olamaz. Senin azınlıkların daha insanca yaşamak için bu ülkelere kaçıyorsa orada bir sorun vardır ama.

Soris said:

Ne var bende onların kültürlerine bakarak böyle bir saptama yaptım. Selçuklu ve Osmanlı sancağı rengini bayrak olarak kullanan Nevruzu kutlayan (nasıl kutlamaksa o) türkü söyleyen bir etnik topluluk Türklerin etkisinde hiç mi kalmamıştır :)

Selçuklu ve Osmanlı bayrağıyla ne alakası var onu anlamadım. Senin "saptamalarının" kerameti Türkler'in etkisinde kalıp kalmadıklarında değil. Kah aslında olmadıklarını kah başka kültürlerin piçi olduklarını, civilization oynuyor olsaydık kazanacak donanımlara sahip olmadıklarını ima ederek yaptığın hamasetle önce bu adamların var olup olmadığını sorguladın, bu faktörlerin etnisite tanımıyla alakasız olduğunu anlayınca da "ne var yani tespit yapıyorum" demeye başladın ben de zaten onun da tartışmamızla alakasız olduğunu söylüyorum. Bitsin artık bu.

Soris said:

Evet bu konuda haklısın dönemin şartlarına göre ırk değil mezhep bir ayraç olarak görülüyordu. Ama Kürtler nasıl ayrı bir etnik topluluksa Zazalarda öyle. İkisini birbirine kaynaştırmak istersen Türkleride kaynaştırman gerekir Persleride kaynaştırman gerekir Araplarda "AA biz neciyiz xD" derler ordan :)

Hayır, eğer Kürtler'e yakın olan Zazaları dışarıda bırakıp Türk ve Kürtleri "Azerisiyle x'iyle y'siyle bir ağacın dalları" diye farzetseydin o zaman Zazaları dışarıda bırakman saçma olurdu ama zaten birbirine yakın olan etnisiteleri genellemek için bu yakınlığa sahip olmayan grupları da gözetmen gerekmiyor. Ortada faraziyete dayalı birşey yok, bu çürütebileceğin birşey değil zira insanlar bunu yapıyor, bu böyle yani.

Soris said:

Evet haklısın o zaman şöyle sorayım şimdi bu adamların araştırmalarının hepsini satır satır okudun mu da yöntemlerinin bilimsel olmadığını söylüyorsun? Yoksa belirli konularda bu çıkarsamayı mı yaptın? Yoksa 1-2 şeye bakıp "Metodları yanlış olduğu için diğerleride bu metodla yapıldı nasılsa onlarda yanlıştır. Bunlar safsata tamamen" mi dedin?

Hepsini satır satır incelemek diye birşey olmaz, bir insanın her yazısını okuyup okumadığını bilemeyeceğin gibi bir kaynağın kalitesini, hangi prensipleri gözetip gözetmediğini tahlil etmek için böyle birşeye ihtiyacın da yoktur. Araştırdığım konulardan dolayı bu adamların tez ve teorilerine aşinayım, ve yaptığım yorumlar belli bir birikimden geliyor. Zaten farazi birşey söylemiyorum, neyi ne için, hangi eyleme yönelik söylediğim belirtili. Referans alınan olguları ve eleştiri unsurlarını bildikten sonra bunun sınamasını keza sen de yapabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

//Xunn:

Şu topikteki tek wall of text total Kürt edebiyatından fazla, u mad?

Ana egitimin kalitesi yerlerdeyken azınlığın denklik istemesi bana hep histerik gelmiştir. Adı üstünde, azınlık. İstenilenin verilmesi zaten demokrasiyle çelişiyor.

Hep beraber göçmenlerimizi toplayıp oraya buraya göçüp "Bakın sayımız fazla" mazeretiyle devletlerin ana yapısını degistirmeye yönelik talepler zaten komik. Ha zaten egitim isteyen kürde egitim mi yok? İsteyen her şekil ögrenir ki, adamların derdi ülkeden toprak parsellemek, egitim falan hep siyasi bahaneler. Biri bana egitim haklarımı vermiyor olsa zaten alacagım ilk tepki kalashnikov'u kapıp dağa çıkmak olmaz.

Hükümetin tavrı da zaten "Deal with it." olmuştur her yönetimde.
Sosyal ağlarda paylaş

Sandnigger said:

Herkesin Türkler'e karşı kandırıldığı Türk ulus devlet ideolojisini insanlara yedirebilmek için Türkler'in kafasında yaratılmış milli bir bona fidedir, derdi tasası olmayan adamı kulağına fısıldadığın 2 güzel sözle hayatını tehlikeye attıramazsın, dinamikleri bilmeyen/incelemeyen adamın kafasında içselleştirebilmek için oturduğu yerden sarıldığı bahaneler bunlar. Bu adamlar ekmeklerini kazanmak için ne yapmış dediğin Ermeniler tarih boyunca Türkler'den daha çalışkan ve üretken bir toplum olmuştur; doktorlar, mühendisler, tüccarlar, zanaatkarlar hep Gayrimüslümler'den çıkmıştır, yüzyıllarca sadece serf ve asker işlevi görmüş Türkler'in bu tekeli kırması ancak cumhuriyetin Gayrimüslümlere getirdiği kısıtlamalarla mümkün olmuştur.

[www.eksisozluk.com]

adresine bakarsan Atatürk'ün Lozan öncesinde Kürtler'e verdiği yerel yönetim ve özerklik sözlerini içeren belgeleri görebilirsin, Kürt sorunu öyle 30 yıllık birşey değil cumhuriyetin başından beri olan birşey ve Kenan Evren de Kürtleri Dağ Türkü yaparak Türkiye halkına 2 yılda unutulan sözlerin hiçbir zaman verilmediğini telkinlemeye çalışan bir diktatördür.

Bu adamlar Türkler'e entegre olamadılar değil, Türkler bu ülkeyi ulus devlet haline getirdi.

Satın alma geyiği de bir yere kadar yani, senin hayat kalitesini gözeterek kendine bağlayamadığın adamı herkes her türlü satın alır. Kaddafi bir diktatördür, burada "yok insanların haklarını kısıtlıyordu yok ülkesini dünyaya kapatıyordu yok hukuksuzluktu" diye zaten diktatör tanımının içinde varolan tanımları betimleme haline getirip oksimoron yapmayacağım, bu adamın nasıl biri olduğu bin yıldır bilinen birşey zaten. İnsanların ayaklanacağı varmış, biri arka çıkınca ayaklandılar işte. Kafasını kuma gömerek düşmüş nice diktatörlerin favori inkar repliklerinden olan "İnsanların derdi yok, hepsi batının kullandığı bir takım çapulcuların işi" sözünü söylerken kimlerle ağız birliği yaptığını bir düşün istersen.

Bahane olduğunu uydurman senin bahanen esas. Bunlar gerçekler önüne belgesinide koyarım. Başkaları tarafından fonlanan adamlardan tarih politika dinleyince böyle saçma yorumlar yapman çok normal. Önce kimsenin parasına muhtaç olmayan adamların yazdığı gerçek eserleri oku bir bilgi kirliliğin yok olsun. Tüm bu gerçekleri "bunlar bahane bunlar uydurma" şeklinde silip atamazsın.
Ermeniler ve Museviler tüccar milletlerdir. Özellikleri bu yöndedir. Türkleri Bizanslılara karşı destekleyende yine kendileridir. Bunları bilmen pek olası değil zaten.
Onu da geçtim Ermeniler Türklerden şöyle böyle diyerek ırkçılık yaptığının farkındamısın? Bakış açın bu hiçbir şekilde de değişmez. Neyin kafasındasın bilmiyorum :) Yani çalışan üreten birileri var Cumhuriyet onlar çalışmasın üretmesin bizden daha iyi onlar diyerek kısıtlama mı getiricek? Buna inanan insanın *ike sürülcek aklı yoktur kusura bakma :) Öyle birşey olacak olsa Cumhuriyet kurulduktan sonraki dışişleri bakanımız nasıl Ermeni kökenli olurdu? Seninkisi nasıl bir mantık?
Ermenilerin Müslümanlardan daha çok zanaat ile uğraştığı doğru çünkü Osmanlı kurulurken bir yapı ile birlikte kuruldu bunda Siyasi güç Türklerde ticaret Musevilerde ve Ermenilerdeydi. Bu bir yapıdır. Hilafetin İstanbula getirilmesi ile birlikte Yavuzun ölümünden sonra Osmanlı dincileşmeye baslamış Savaş yeteneğini kaybetmiştir. Osmanlının doktor mühendis yetiştirmesi ise ıslahatlarla birlikte başlar. O yetişen doktor ve mühendislerin arasından Arapda vardır Ermenide vardır Musevide vardır Türkde vardır. Bu çok olasıdır. Ermeniler fazlaydı yok yok Araplar daha çoktu veya Türkler hepsinden fazlaydı demek ahmaklıktır. Hadi diyelim o dar açıdan bende bakayım o zamanda "Madem Ermeniler bu kadar yetenekliydi niye Ermenistanın hali şu an içler acısı? Veya Ermeniler gelirlerini Diasporadan elde edeceklerine tıptan bilimden sanayiden elde etsinlerde görelim" diyebilirim.

Türkler bu ülkeyi ulus devlet haline getirirken milleti etnik kökeni için mi öldürdü? Başkalarının yaptığı tanımlar ile önünü görmeden yorum yaparsan böyle saçmalarsın işte.
Türklerin ulus devlet tanımı ırkçılığa dayanmaz. Atatürk "Ne mutlu türküm olana" değil "Ne mutlu Türküm diyene" demiştir. Bu ülkede yaşayan herkes Türk kültürü ile yaşar etnik kökeni ne olursa olsun. O şekilde yaşamayan Museviler ve Ermenilerin olduğunu iddia edebilirsin kaldı ki onlarda kendi kültürüyle yaşar kimsenin birşey dediğimi var? Onlar bile sonuçta Türk kültürünün içindedir.

Sinan Meydanın Kürtlere özerklik verildimi konusu ile ilgili yazısı buyur oku: http://www.ilk-kursun.com/2011/03/o-yalani-artik-soyleyemeyecekler-ataturk-kurtlere-ozerklik-vaad-etmisti-diyenlere-belgelerle-meydan-okuyorum/

Tüm bunları bir kenera bırakarak senin çok iyi bir üniversitede okuduğunu tahmin ediyorum çünkü sıradan üniversitelerdeki çocukları bu kadar zehirlemeye layık görmüyorlar :)

Satın alma geyiği ne demek ya? Geyik mi yapılıyor burada. Bu olay heryerde olur anladın mı. Burada adamı terörist yaparsın bakanına rüşvet verip ilaç ithal ettirirsin. Partilerdeki tüm adamları satın alır kendi yörüngene sokarsın bu heryerde olur. Yaşam standartı ile alakalıdır bu. Bu tamamen insan ile alakalı bir durum. Geyik filanda değil. Ortada bir sorun var o sorunsa bu tarz insanlar bölgede hangi güç değişimi olursa direk o gücün yörüngesine girmesi Osmanlı bu gücü 1800 lerde kaybetti bölgedeki o insanlar direk İngilizlerin himayesine girdiler. Hala da o himayede olan topluluklar mevcut.

Sandnigger said:

Devlet devlettir bunun benim elimdesi senin elindesi mi var, 6 yaşında çocuk mu bu da aklı selimliğinden bahsedeceğiz, devletin katkısı ne yöndeyse faturası da ona göre kesilir haliyle. Bugüne kadar zaten hep perde arkası güçlere, Kürtler'in çapulculuğuna yıkıldı suçlar, ee analizi yaptın bravo peki çözüm nerede? Görüyoruz ki sebebinin adını koya koya 80 yıldır bir yere varılamadı, sırf modası geçmiş bahanelerle kendimizi aslında haklı olduğumuza inandırarak bir yere varamıyoruz demek ki.

Almanya'da federasyon kurabilecek bir azınlık yok zira Almanya'da Almanlar'ın azınlık olduğu biryer yok. Sen ezelden beri heterojen bir ülke olarak olsa olsa Almanya'ya referens olabilecek konumda olabilirsin, hepi topu 40 yıl önce sanayiye iş gücü gelsin diye ülkelerine almaya başladığı azınlıklarına güttükleri politikayla Almanya sana olamaz. Senin azınlıkların daha insanca yaşamak için bu ülkelere kaçıyorsa orada bir sorun vardır ama.

Perde arkası güçler var sen ne kadar görmeyi istemesende deve kuşu gibi kuma gömsende kafanı sorunlar orada çözülmeyi bekliyor. Çözümünü çok merak ediyorsan PKK yı nasıl biter konusunu en güzel analiz eden Erdal Sarızeybektir onu incelersin. Onun dışında bu sorunun çözümü ekonomidir. Orada kaçakçılığa dayalı bir ekonomik yapı var. Adam gibi bir ekonomik yapı getirilirse oraya sorun olmaz. Bu olcak olsa bile emin ol isyan edecek insanlar olacaktır. Çünkü adam gibi ekmeğini kazanmak yerine silaha sarılıp eşkiyalık yapmak daha kolay onlara göre.
Almanya konusunda Türkler Almanyada çok fazladır. Lakin hiçbiri biz burada ayrı bir etnik unsuruz burada devlet kuracağız diyemez. Böyle saçmalık olmaz veya Ermeniler bir ara Amerikada biz burada çok fazlayız ayrı bir bölge verin bize demeye kalktılarda öyle kaldılar kimse tınlamadı bile :)

Sandnigger said:

Selçuklu ve Osmanlı bayrağıyla ne alakası var onu anlamadım. Senin "saptamalarının" kerameti Türkler'in etkisinde kalıp kalmadıklarında değil. Kah aslında olmadıklarını kah başka kültürlerin piçi olduklarını, civilization oynuyor olsaydık kazanacak donanımlara sahip olmadıklarını ima ederek yaptığın hamasetle önce bu adamların var olup olmadığını sorguladın, bu faktörlerin etnisite tanımıyla alakasız olduğunu anlayınca da "ne var yani tespit yapıyorum" demeye başladın ben de zaten onun da tartışmamızla alakasız olduğunu söylüyorum. Bitsin artık bu. ,

Öncelikle "başka kültürlerin piçi" tanımlaman çok terbiyesizce ve ahlak sınırlarını zorlar nitelikte. Benim bu örneği vermemdeki sebep bu insanlar buraya Kuzey Avrupadan monte edilmedi diyebilmektir. Bu insanlar farklı dili konuşcak olsalar bile tamamen benzeriz bu insanlarla. Bu insanlarda bizden çünkü. Sen şimdi kalk İrana git İranın çoğunluğu Farsça konuşur ama Türkiye ile 70% benzerlik görürsün orada. Dilleri farklı olsada bu insanlar aynı kültürün evlatları. Senin terbiyesizce söylediğin gibi kimse kimsenin piçi değil. Olaya bu açıdan bakmanda ahlak seviyeni gösteriyor zaten.

Sandnigger said:

Hayır, eğer Kürtler'e yakın olan Zazaları dışarıda bırakıp Türk ve Kürtleri "Azerisiyle x'iyle y'siyle bir ağacın dalları" diye farzetseydin o zaman Zazaları dışarıda bırakman saçma olurdu ama zaten birbirine yakın olan etnisiteleri genellemek için bu yakınlığa sahip olmayan grupları da gözetmen gerekmiyor. Ortada faraziyete dayalı birşey yok, bu çürütebileceğin birşey değil zira insanlar bunu yapıyor, bu böyle yani.

Tamamda madem etnik açıdan bakıyorsun Kürtleri Türklerden dilleri farklı diye ayırıyorsun. O zaman Zazalarıda Kürtlerden ayırabilmen gerekir çünkü Zazalarında dili farklı. Ha eğer ama çok fazla ortak kültürleri var diyorsan bende diyorum ki (savunduğum şeyde budur) buradan İzmirden başla Şiraza kadar git ortak bir kültür göreceksin diyorum.

Sandnigger said:

Hepsini satır satır incelemek diye birşey olmaz, bir insanın her yazısını okuyup okumadığını bilemeyeceğin gibi bir kaynağın kalitesini, hangi prensipleri gözetip gözetmediğini tahlil etmek için böyle birşeye ihtiyacın da yoktur. Araştırdığım konulardan dolayı bu adamların tez ve teorilerine aşinayım, ve yaptığım yorumlar belli bir birikimden geliyor. Zaten farazi birşey söylemiyorum, neyi ne için, hangi eyleme yönelik söylediğim belirtili. Referans alınan olguları ve eleştiri unsurlarını bildikten sonra bunun sınamasını keza sen de yapabilirsin.

Tamamda bu çıkarsamayı sen kendin mi yaptın adamların eserlerini inceleyerek. Yoksa birisinin hap haline getirdiği bilgileri mi yuttun bu adamlar hakkında? Eğer başkalarının çıkarsamalarını okuyorsan o zaman bu senin kendi görüşün olmuyor ne yazıkki. Veri elde ederkenki kullandığı metodlar bilimsel değildir bunu o zaman sen araştır gözünle gör.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir Sandnigger
Soris said:

Bahane olduğunu uydurman senin bahanen esas. Bunlar gerçekler önüne belgesinide koyarım. Başkaları tarafından fonlanan adamlardan tarih politika dinleyince böyle saçma yorumlar yapman çok normal. Önce kimsenin parasına muhtaç olmayan adamların yazdığı gerçek eserleri oku bir bilgi kirliliğin yok olsun. Tüm bu gerçekleri "bunlar bahane bunlar uydurma" şeklinde silip atamazsın.

Arkadaşım konu hakkında hiçbir insightı olmadan 30 yıldır hiçbir işe yaramamış aforizmalarla gelen sensin, bugün senin tezlerin tartışılmıyor bile ben de seni ayrıca eğitecek değilim.
Soris said:

Ermeniler ve Museviler tüccar milletlerdir. Özellikleri bu yöndedir. Türkleri Bizanslılara karşı destekleyende yine kendileridir. Bunları bilmen pek olası değil zaten.

Biliyorum. Ve konumuzla bir alakası yok.
Soris said:

Onu da geçtim Ermeniler Türklerden şöyle böyle diyerek ırkçılık yaptığının farkındamısın?

Hayır.

Soris said:

Bakış açın bu hiçbir şekilde de değişmez. Neyin kafasındasın bilmiyorum :) Yani çalışan üreten birileri var Cumhuriyet onlar çalışmasın üretmesin bizden daha iyi onlar diyerek kısıtlama mı getiricek? Buna inanan insanın *ike sürülcek aklı yoktur kusura bakma :) Öyle birşey olacak olsa Cumhuriyet kurulduktan sonraki dışişleri bakanımız nasıl Ermeni kökenli olurdu? Seninkisi nasıl bir mantık?

Kim o Ermeni bakan, ben bilmiyorum şahsen.
Gayrimüslümler'e yapılan etnik ayrımcılığı, devlet baskısını, varlık vergilerini zaten yılbaşı esnasında yaptığımız tartışmada kanıtlamıştım, tekrar ediyorum konu hakkında bir insighti olmadan philosoraptorlukla yetmeye çalışan bir adamı eğitecek değilim.

Soris said:

Ermenilerin Müslümanlardan daha çok zanaat ile uğraştığı doğru çünkü Osmanlı kurulurken bir yapı ile birlikte kuruldu bunda Siyasi güç Türklerde ticaret Musevilerde ve Ermenilerdeydi. Bu bir yapıdır. Hilafetin İstanbula getirilmesi ile birlikte Yavuzun ölümünden sonra Osmanlı dincileşmeye baslamış Savaş yeteneğini kaybetmiştir. Osmanlının doktor mühendis yetiştirmesi ise ıslahatlarla birlikte başlar. O yetişen doktor ve mühendislerin arasından Arapda vardır Ermenide vardır Musevide vardır Türkde vardır. Bu çok olasıdır. Ermeniler fazlaydı yok yok Araplar daha çoktu veya Türkler hepsinden fazlaydı demek ahmaklıktır. Hadi diyelim o dar açıdan bende bakayım o zamanda "Madem Ermeniler bu kadar yetenekliydi niye Ermenistanın hali şu an içler acısı? Veya Ermeniler gelirlerini Diasporadan elde edeceklerine tıptan bilimden sanayiden elde etsinlerde görelim" diyebilirim.

Ermenistan ile Osmanlı Ermenileri aynı şey değil, Anadolu'dan kaçıp batıya giden Ermeniler zaten orada da zengin oldular, Ermenistan dört duvar arasında kalmış bir Sovyet cumhuriyeti olarak öyle sırf iyi niyet ve çalışkanlıkla kurtarılacak biryer değil. Kimse Osmanlı'yı kurarken Türkler'in ve Ermeniler'in uğraşacağı işler manifestosu yayınlamadı, bunun hilafetle falan ilgisi yok Araplar altın çağlarını hilafette yaşadılar. Osmanlı "gözleri açılmasın, başıma bela olurlar" diyerek zaten göçebelikten yerleşik hayata entegrasyon sürecini tamamlamamış Türkler'in çanına ot tıkayarak bu entegrasyonu kendine hizmet edecek şekilde supervise etmiştir. Viktor'un bu konularda zaten HEPAR başlığında da belirttiği oldukça güzel tespitleri var, ayrıyeten açıklamayacağım.
Soris said:

Türkler bu ülkeyi ulus devlet haline getirirken milleti etnik kökeni için mi öldürdü? Başkalarının yaptığı tanımlar ile önünü görmeden yorum yaparsan böyle saçmalarsın işte.
Türklerin ulus devlet tanımı ırkçılığa dayanmaz. Atatürk "Ne mutlu türküm olana" değil "Ne mutlu Türküm diyene" demiştir. Bu ülkede yaşayan herkes Türk kültürü ile yaşar etnik kökeni ne olursa olsun. O şekilde yaşamayan Museviler ve Ermenilerin olduğunu iddia edebilirsin kaldı ki onlarda kendi kültürüyle yaşar kimsenin birşey dediğimi var? Onlar bile sonuçta Türk kültürünün içindedir.

Evet sayın Muhammed es Sahaf bir sen bilgesin, hepimiz kese kese altınlara satın alınmış burada memurluk yapan ajanlarız. Aynı şeyleri tekrar tekrar koydurtma bana zira anlayamadığını değil anlamak istemediğini biliyorum artık. Git "Türklük kan hakkıyla gelir Türk olmayanların ise ancak köle olma hakkı vardır" diyen CHPlileri, Brakisefal kafataslılığı, "Vatandaş Türkçe Konuş!" kampanyalarını öğren öyle gel.
Soris said:

Sinan Meydanın Kürtlere özerklik verildimi konusu ile ilgili yazısı buyur oku: http://www.ilk-kursun.com/2011/03/o-yalani-artik-soyleyemeyecekler-ataturk-kurtlere-ozerklik-vaad-etmisti-diyenlere-belgelerle-meydan-okuyorum/

Çok merak ediyorum acaba ne hakkında link verdiğimi görüp koştur koştur kendi kaynağını kafama atmadan önce linkte paylaşılan belgelere baktın mı?

Alıntılıyorum:

...ve son olarak sozlukten gecenin bu saatinde emek sarf edip bana suat parlar'in bir kitabinda bu mevzuya istinaden bilgiyi bulup gonderen arkadasım der steppenwolf cok tesekkur ederim.

kaynak: (suat parlar, “türkler ve kürtler, ortadoğu’da iktidar ve isyan gelenekleri”, bağdat yayınları, 1. baskı, istanbul 2005, s.634-637)

"mustafa kemal, 14 ocak 1923 tarihinde batı anadolu’da bir geziye çıkıyor ve eskişehir, bursa, izmir, balıkesir’de basınla, halkla konuşuyordu. bu konuşmalarda lozan konferansı, hilafet, kürt sorunu ve musul hakkındaki görüşlerini açıklıyordu. türkiye cumhuriyeti kurucusu atatürk’ün eskişehir’de 15 ocak 1923’te yaptığı konuşma ile 16-17 ocak 1923 izmit basın toplantısı ve 19 ocak 1923 tarihli konuşmaları yıllarca sansürlendi. sansür bununla kalmıyor, “kürdistan muhtariyetine dair ve türkiye büyük millet meclisi’nde 10 şubat 1922 tarihinde müzakere edilmiş olan kanun tasarısı”nı da kayıtlardan çıkarıyordu. kanun tasarısının maddeleri şöyleydi:

1) türkiye büyük millet meclisi, medeniyetin icapları gereğince türk milletinin ilerlemesini sağlama hedefi doğrultusunda, kürt milleti için kendi milli ananeleriyle ahenk içinde bir muhtar idare kurma mesuliyetini üzerine almaktadır.
2) ekseriyetini kürtlerin oluşturduğu havali için, büyük millet meclisi’nin karar vereceği şekilde türk ve kürt olabilecek bir genel vali ve bir müfettişle birlikte kürt milletinin ileri gelenleri tarafından seçilecektir.
3) büyük millet meclisi de genel vali seçecektir. bu kişi, tecrübeli bir idareci olmalı, şerefli bir isim ve kürt milletinin hürmetini kazanmış bir şahıs olmalı.
4) genel vali üç senelik bir müddet için tayin edilecek; vazife müddetinin bitiminde (kürt) millet meclisi tarafından kürt milletinin ekseriyeti, eski genel vali’nin vazifede kalması arzusunda olmadıkça yeni genel vali tayin edilmeyecektir.
5) genel vali’nin kürt veya türk olması, büyük millet meclisi tarafından karara bağlanabilirse de seçim doğrudan doğruya kürt millet meclisi tarafından yapılacaktır. fakat genel vali, genel vali vekili ve müfettiş tayini hususu ankara hükümeti’nin tasdikine sunulmaktadır.
6) kürt millet meclisi, doğu vilayetlerinde genel seçim yoluyla kurulacak, meclisin görev süresi üç sene olacaktır. meclis, her sene 1 martta toplanacak ve faaliyet süresi dört ay olacaktır. ancak, meclis, bu müddet zarfında gündemindeki işleri tamamlayamayacak olursa, üye sayısının salt çoğunluğunun istediği üzerine ve genel vali’nin tasdikiyle bu süre uzatılabilir.
7) genel meclis, doğu vilayetleri idaresinin gelir-gider bütçesini tetkik etmek ile sivil ve idari memurların karışmış olduğu haksızlıkları soruşturma hakkına sahip olacaktır. meclis, ülkenin ilerlemesini ve refahını ilgilendiren kesin kararları alabilecek ve bu kararların tamamı, büyük millet meclisi’nin bilgisi için ankara hükümeti’ne iletilecektir.
8) büyük millet meclisi, genel vali ve kürt meclisi arasındaki tüm anlaşmazlıklarda karar mercii olacak ve her iki taraf da kararlarına uymakla mesul olacaktır.
9) karma bir komisyon tarafından hudutların tespitine bağlı olmak üzere, kürdistan idari bölgesi, van, bitlis, diyarbakır vilayetleri ile dersim sancağı ve mahdut kaza ve nahiyelerden mürekkep olacaktır.
10) kürdistan’ın idaresine ilişkin olarak, adli teşkilat, özel bölgeler için mahalli kullanımlara ahenkli bir şekilde kurulacaktır. bu teşkilat şimdilik, ehliyetli memurlardan oluşacak ve yarısı türk ve yarısı kürt olacaktır. türk memurlarının emekliliği halinde, yerlerine kürt memurlar geçebilir.
11) bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, savaşa katkı şeklinde veya başka hiçbir şekilde vergi istenmeyecektir. şimdiye kadar olan bütün mali katkılar, mahalli idarenin yetkisi dahilinde kaldırılacak, vergiler yılda bir kez ödenecektir. vergiye tabi olacak net gelirlerin nispeti, ankara büyük millet meclisi ve kürt millet meclisi mebuslarından mürekkep karma bir komisyon tarafından tespit edilecektir.
12) doğu vilayetlerinde nizamı tesis etmek için bir jandarma kumandanlığı tesis edilecektir. kürt meclisi, bu teşkilatı idare edecek kanun hazırlamakla yükümlüdür. fakat jandarma kuvvetlerinin genel kumandanlığı, barış tesis edilip isteyen herkes kendi ülkesine dönünceye kadar kıdemli türk subaylarının idaresi altında olacaktır.
13) türk ordusunda bulunan kürt subayları ve askeri, barış tesis edilip herkes kendi ülkesine dönünceye kadar hali hazırdaki vazifelerini terk etmeyeceklerdir.
14) barışın tesis edilmesinden itibaren, harb-i umumi’nin evvel ve sonra el konulmuş bulunan hayvan ve malzemelerinin kıymetinin takdiri ilk iş olacak ve en geç on iki ay içinde bedelleri ödenecektir.
15) türk lisanı, yalnızca kürt millet meclisi, valilik hizmetleri, ve hükümet idaresinde kullanılacaktır. ancak, okullarda kürt lisanı ile öğrenim yapılabilir ve vali de kullanımını teşvik edebilir. fakat bu gelecekte kürt lisanının hükümetin resmi lisanı olması yönünde bir talebe temel teşkil etmemelidir.
16) kürt millet meclisi’nin birinci vazifesi, hukuk ve tıbbiye fakülteleri olan bir üniversite kurulması olmalıdır.
17) genel vali’nin tasdiki olmaksızın ve büyük millet meclisi ve ankara hükümeti’nin bilgisi haricinde kürt millet meclisi tarafından hiçbir vergi yükümlülüğü getirilemez.
18) ankara’da bulunan büyük millet meclisi ile istişarede bulunmaksızın ve rızasını almaksızın hiçbir şekilde imtiyaz verilemez.

10 şubat 1922 günlü oturumda oylanan bu “özerklik” önergesi 373 milletvekilinin oyu ile
kabul edilirken 64 ret oyu çıkıyordu. [1] ingiliz büyükelçisi horace rumbold’un dışişleri bakanı lord curzon’a gösterdiği raporda tasarı metni de yer alıyor ve büyükelçi; tbmm’nin 10 şubat 1922 günü gizli oturumda kürdistan yönetimine dair anayasa önerisini kabul ettiğini yazıyordu. (fo 371/7781 doğu [türkiye], e 3553.96.55, no:308; sir rumbold’dan kedleston’da marquess curzon’a [3 nisan’da alınmış])

kürtlerle ilişkilerin gizli tarihini oluşturan bu belgeler, bilgiler ve olgular demeti değerlendirilmeden, cumhuriyetin kuruluşunu takip eden dönemde, patlak veren kürt isyanlarını ve günümüzde akan çizgide siyasal, sosyal, ekonomik sorunların temel dinamiklerini çözümlemek mümkün değildir. bu çerçevede devam ettiğimizde bir başka belge ile daha karşılaşıyoruz.

mustafa kemal, izmit basın toplantısında altı ay önce büyük millet meclisi hükümeti tarafından “kürdistan hakkında” düzenlenen bir talimatı, büyük millet meclisi reisi sıfatıyla el cezire cephesi kumandanlığı’na yolluyordu. bu talimatta, “kürtlerin oturduğu bölgelerde ise hem iç siyasetimiz hem dış siyasetimiz açısından adım adım mahalli bir idare kurulmasını gerekli bulmaktayız” deniyordu. talimat tbmm’nin 22 temmuz 1922 günlü gizli oturumunda okunuyor ve tutanaklara geçiriliyordu. [2] mustafa kemal, 16-17 ocak 1923’te izmit’te yaptığı basın toplantısında, ahmet emin (yalman) bey’in sorusu üzerine “kürt meselesi” hakkındaki görüşlerini açıklıyor ve şunları söylüyordu: “kürt meselesi; bizim yani türklerin menfaatine olarak da katiyen mevzu bahis olamaz. çünkü malumu âliniz bizim hudut-u milliyemiz dâhilinde mevcut kürt anasır o surette tavattun etmiştir ki (yerleşmişlerdir ki) pek mahdut yerlerde haiz-i kefasettir (pek az yerlerde yoğundur). fakat kefasetlerini kaybede ede ve türk anasırının içine gire gire öyle bir hudut hasıl olmuştur ki kürtlük namına bir hudut çizmek istersek türkiye’yi mahvetmek lazımdır (…) binaenaleyh başlı başına kürtlük tasavvur etmekten ise bizim teşkilat-ı esasiye kanunu mucibince bir nevi mahalli muhtariyetler (yerel özerklikler) teşekkül edecektir. o halde hangi livanın ahalisi kürt ise onlar kendilerini muhtar olarak idare edeceklerdir. bundan başka türkiye’nin halkı mevzuubahis olurken onları beraber ifade lazımdır. ifade olunmadıkları zaman bundan kendilerine ait mesele ihdas etmeleri daima variddir. şimdi türkiye büyük millet meclisi, hem kürtlerin ve hem de türklerin sahib-i selâhiyet vekillerinden mürekkeptir ve bu iki unsur bütün menfaatlerini ve mukadderatlarını tevhit etmiştir. yani onlar bilirler ki müşterek bir şeydir. ayrı bir hudut çizmeye kalkışmak doğru olmaz.” [3] tanzimat kürdistan’ı benzeri üzerinde merkezi denetimin yoğun olacağı bir “özerklik” gündeme getiriliyordu. 23 ocak 1923 tarihinde lozan’da musul sorusunu tartışılıyor. mustafa kemal’in kürt “özerkliği” üzerine izmit’te yaptığı açıklamalar ile lozan’ın gündemi arasında bağlantı olduğu açıktır."

dip notlar:

[1] mustafa kemal, eskişehir-izmit konuşmaları (1923), 3. baskı, ist. 1999, kaynak yay., sf.11
[2] tbmm gizli celse zabıtları, c.3, ankara 1985, iş bankası yay.
[3] mustafa kemal, age, sf. 104

(suat parlar, “türkler ve kürtler, ortadoğu’da iktidar ve isyan gelenekleri”, bağdat yayınları, 1. baskı, istanbul 2005, s.634-637)
(arzach, 30.08.2008 04:19 ~ 14:13)

Buna muhalefet Atatürk'ün aksi yöndeki sözleriyle olmaz zira Atatürk bu sözleri de vermiş, elinde kanıt varsa bu belgelerin gerçek olmadığını iddia edebilirsin ancak.

Soris said:

Tüm bunları bir kenera bırakarak senin çok iyi bir üniversitede okuduğunu tahmin ediyorum çünkü sıradan üniversitelerdeki çocukları bu kadar zehirlemeye layık görmüyorlar :)

Satın alma geyiği ne demek ya? Geyik mi yapılıyor burada. Bu olay heryerde olur anladın mı. Burada adamı terörist yaparsın bakanına rüşvet verip ilaç ithal ettirirsin. Partilerdeki tüm adamları satın alır kendi yörüngene sokarsın bu heryerde olur. Yaşam standartı ile alakalıdır bu. Bu tamamen insan ile alakalı bir durum. Geyik filanda değil. Ortada bir sorun var o sorunsa bu tarz insanlar bölgede hangi güç değişimi olursa direk o gücün yörüngesine girmesi Osmanlı bu gücü 1800 lerde kaybetti bölgedeki o insanlar direk İngilizlerin himayesine girdiler. Hala da o himayede olan topluluklar mevcut.

"Edebilirsin, yapabilirsin, olabilir"

Somut olaylarla gelene kadar argümanların geçersiz sayın eski Irak dezenformasyon bakanı.

Soris said:

Perde arkası güçler var sen ne kadar görmeyi istemesende deve kuşu gibi kuma gömsende kafanı sorunlar orada çözülmeyi bekliyor. Çözümünü çok merak ediyorsan PKK yı nasıl biter konusunu en güzel analiz eden Erdal Sarızeybektir onu incelersin. Onun dışında bu sorunun çözümü ekonomidir. Orada kaçakçılığa dayalı bir ekonomik yapı var. Adam gibi bir ekonomik yapı getirilirse oraya sorun olmaz. Bu olcak olsa bile emin ol isyan edecek insanlar olacaktır. Çünkü adam gibi ekmeğini kazanmak yerine silaha sarılıp eşkiyalık yapmak daha kolay onlara göre.

Ekonominin hiçbir mikro dengeye bağlı olmadan gökten indiğini, bu perde arkası güçlerle ilişik kesilince insanların sıkıntılarının da kesileceğini zanneden, kafasını hiçbir zaman durumun içine sokmadan uzaktan doğru ezbere konuşan biri olarak bana sakın ha insight vermeye kalkma olur mu, zira sen bir adım ötesini analiz etmeyi açıkça reddedip bin yıllık başarısız doktrinlerin papağanlığını yaparken senden fersah fersah ileride olduğumu görebiliyorum. Ben Sarızeybeği'de inceledim merak etme, sen sahip olduğun donanımın anahtar olduğu şartlanmasından sıyrılıp karşındakinin senin kesişiminde olmayan yaklaşımlarını "satılmış" diye budayıp tartışmayı kendi kerameti kendinden menkul argümanlarına mahkum etmeyi, aka takoz olmayı bırak ondan sonra tartış.

Soris said:

Almanya konusunda Türkler Almanyada çok fazladır. Lakin hiçbiri biz burada ayrı bir etnik unsuruz burada devlet kuracağız diyemez. Böyle saçmalık olmaz veya Ermeniler bir ara Amerikada biz burada çok fazlayız ayrı bir bölge verin bize demeye kalktılarda öyle kaldılar kimse tınlamadı bile :)

Evet şimdi nasıl beni anlamadığını/anlayamadığını, sürekli takılı kaldığını ispatlayacağım sana:

said:
said:

Bak sanki alıntıladığın kısım senin cevabına verilmiş bir cevapmış gibi ne de güzel uydu eğil mi? Bundan sonra laf anlatmaya kasmayıp bunu yapacağım.

Soris said:

Öncelikle "başka kültürlerin piçi" tanımlaman çok terbiyesizce ve ahlak sınırlarını zorlar nitelikte. Benim bu örneği vermemdeki sebep bu insanlar buraya Kuzey Avrupadan monte edilmedi diyebilmektir. Bu insanlar farklı dili konuşcak olsalar bile tamamen benzeriz bu insanlarla. Bu insanlarda bizden çünkü. Sen şimdi kalk İrana git İranın çoğunluğu Farsça konuşur ama Türkiye ile 70% benzerlik görürsün orada. Dilleri farklı olsada bu insanlar aynı kültürün evlatları. Senin terbiyesizce söylediğin gibi kimse kimsenin piçi değil. Olaya bu açıdan bakmanda ahlak seviyeni gösteriyor zaten.

"Kürtler olsa olsa Türkleşmiş Perslerdir" yaklaşımının sözlük anlamı kültür piçliğidir, bunu yapan sensin. Sayfalarca "Kürtler bugüne kadar ne yapmış, tarihleri mi var, literatürleri mi var, Kürtçe ne kadar özgün bir dil ki?" edebiyatı yapmış bir insan olarak: Yeme beni.

Soris said:

Tamamda madem etnik açıdan bakıyorsun Kürtleri Türklerden dilleri farklı diye ayırıyorsun. O zaman Zazalarıda Kürtlerden ayırabilmen gerekir çünkü Zazalarında dili farklı. Ha eğer ama çok fazla ortak kültürleri var diyorsan bende diyorum ki (savunduğum şeyde budur) buradan İzmirden başla Şiraza kadar git ortak bir kültür göreceksin diyorum.

Arkadaşım Zazalar ile Kürtler'in farklı etnik gruplar olduğu biliniyor zaten, ama Zazalar ve Kürtler kendilerinin Türkler ve Azeriler gibi yakın olduğunu içselleştirmiş, nasıl ki Türkiye'deki Azeriler "ben Türk değilim Azeriyim" demiyor Kürtler ve Zazalar da böyle bir kopma seviyesine gelmemiş. Çürütebileceğin birşey değil bu, insanların keyfine kalmış anla artık.

Soris said:

Tamamda bu çıkarsamayı sen kendin mi yaptın adamların eserlerini inceleyerek. Yoksa birisinin hap haline getirdiği bilgileri mi yuttun bu adamlar hakkında? Eğer başkalarının çıkarsamalarını okuyorsan o zaman bu senin kendi görüşün olmuyor ne yazıkki. Veri elde ederkenki kullandığı metodlar bilimsel değildir bunu o zaman sen araştır gözünle gör.

Başkalarının çıkarımları olduğu nereden çıktı ya? Hala anlamayıp bu sonuçlara varabiliyorsan tekrar tekrar oku, yapabileceğim/yapacağım birşey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşım öncelikle seni tekrar uyarıyorum hakaret içeren kelimeler kullanmaman konusunda "kültür piçi" dedin birde bana takoz dedin bunlar hoş şeyler değil.

Sandnigger said:

Arkadaşım konu hakkında hiçbir insightı olmadan 30 yıldır hiçbir işe yaramamış aforizmalarla gelen sensin, bugün senin tezlerin tartışılmıyor bile ben de seni ayrıca eğitecek değilim.

Tamamda bu senin görüşün. 30 yıldır hiçbir işe yaramamış aforizma ne demektir? Bir şey doğruysa doğrudur yanlışsa yanlış bilim karar verir buna ücreti Soros ve türevleri tarafından ödenen yazarları gerçekleri tartışamaz ki zaten dolayısıyla "şunlar tartışmıyor" o zaman önemsiz diye birşey söyleyemezsin. O hiçbirşeyin kanıtı değildir. Zira dünyanın yuvarlak olduğu da tartışılmıyordu zamanında :) Peki onlar ne tartışır? Türkiyenin yapısına dinamit koyacak herşeyi tartışırlar. Cumhuriyeti tartışırlar bölücülük yapanları tartışırlar. Bu milletin devletin çıkarına olmayan ne varsa tartışırlar. Onlar öyle yapıyor diye doğru olanda o değil.

Sandnigger said:

Biliyorum. Ve konumuzla bir alakası yok.

Konuyla alakası var her milletin özelliğini gösteriyor işte bu. Türkler ticaretden çok siyasi otorite üretmeye ağırlık veren bir millet. Bu yapı kendi kendine oluşmuş birşeydi. Bizansın Ermenilere ve Musevilere yaptığı zülmlerin de çok etkisi oldu.

Sandnigger said:

Hayır.

İyi o zaman bilmiyorsan öğren. Zararın neresinden dönersen kardır.

Sandnigger said:

Kim o Ermeni bakan, ben bilmiyorum şahsen.
Gayrimüslümler'e yapılan etnik ayrımcılığı, devlet baskısını, varlık vergilerini zaten yılbaşı esnasında yaptığımız tartışmada kanıtlamıştım, tekrar ediyorum konu hakkında bir insighti olmadan philosoraptorlukla yetmeye çalışan bir adamı eğitecek değilim.

Cumhuriyetdeki Ermeni kökenli bakan Tevfik Rüştü Arasdır. Osmanlı zamanında da : http://www.tarihimiz.net/v3/Haberler/Tarih/OSMALININ-ERMENI-DISISLERI-BAKANI.html

Gayrimüslimlere yapılan etnik ayrımcılığı kanıtlamış olduğuna inanıyorsan hayal dünyasında yaşıyorsun demektir. Öyle birşeyi kanıtlamayı bırak yanından bile geçemedin.

Sandnigger said:

Ermenistan ile Osmanlı Ermenileri aynı şey değil, Anadolu'dan kaçıp batıya giden Ermeniler zaten orada da zengin oldular, Ermenistan dört duvar arasında kalmış bir Sovyet cumhuriyeti olarak öyle sırf iyi niyet ve çalışkanlıkla kurtarılacak biryer değil. Kimse Osmanlı'yı kurarken Türkler'in ve Ermeniler'in uğraşacağı işler manifestosu yayınlamadı, bunun hilafetle falan ilgisi yok Araplar altın çağlarını hilafette yaşadılar. Osmanlı "gözleri açılmasın, başıma bela olurlar" diyerek zaten göçebelikten yerleşik hayata entegrasyon sürecini tamamlamamış Türkler'in çanına ot tıkayarak bu entegrasyonu kendine hizmet edecek şekilde supervise etmiştir. Viktor'un bu konularda zaten HEPAR başlığında da belirttiği oldukça güzel tespitleri var, ayrıyeten açıklamayacağım.

Neden aynı şey değil. Ermenistanı kuran Ermeniler uzaydan mı geldi? Osmanlı kurulurken ortak işler manifestosu elbette yayınlanmadı çünkü herkes ne yapacağını biliyordu. Ortak bir yapı oluştu. Türkleri siyasi gücü Türklerin dışındaki milletlerde ticareti yürüttüler. Türkler iddia ettiğin gibi olsalardı ticaretini başka bir millete teslim etmezlerdi zaten. Hilafet ile de çok alakası vardır. Bilmeden konuşma. Araplar altın çağını yaşatan hilafet değil, o toplulukta yeşeren bilimdir. Şu an ki dünya insanı olarak bizim hayal bile edemeyeceğimiz şekilde felsefik eleştrileri içeren kitaplar gizli gizli de olsa medreselerde okutuldu. İslamın Rönesansı ne yazık ki kısa sürmüştür. Hilafet ile ilgili uzaktan yakından alakası yoktur. Onu da geçtim Türkler Hilafetin İstanbula getirilmesine kadar büyük oranda laiklerdi. Selçukluda bunu iyi şekilde görebiliriz.
Osmanlı saray yönetiminde hilafetin gelmesi ile birlikte hocaların sözü daha çok geçince hocalarda herşeyi İslam çerçevesinde yorumlamaya başladı olay zaten buradan kaynaklandı. Halkın gözlerinin açılması açılmaması ile bir alakası yok. İşin bu boyutu din adamı vs devlet adamı sorunudur. Devlet adamı rasyonel çözüm üreten adamdır. Din adamının böyle bir sorunu yoktur.

Sandnigger said:

Evet sayın Muhammed es Sahaf bir sen bilgesin, hepimiz kese kese altınlara satın alınmış burada memurluk yapan ajanlarız. Aynı şeyleri tekrar tekrar koydurtma bana zira anlayamadığını değil anlamak istemediğini biliyorum artık. Git "Türklük kan hakkıyla gelir Türk olmayanların ise ancak köle olma hakkı vardır" diyen CHPlileri, Brakisefal kafataslılığı, "Vatandaş Türkçe Konuş!" kampanyalarını öğren öyle gel.

Yine konuş konuş ortada kelime yok sözcük yok. Anca başarısız iğnelemeler var. Ne yapalım hakaret olmadığı sürece katlanacağız artık.

Sandnigger said:

Çok merak ediyorum acaba ne hakkında link verdiğimi görüp koştur koştur kendi kaynağını kafama atmadan önce linkte paylaşılan belgelere baktın mı?

Yoo ben bakmadım sen benim koyduğum belgeye baktın mı :)

Sandnigger said:

"Edebilirsin, yapabilirsin, olabilir"

Somut olaylarla gelene kadar argümanların geçersiz sayın eski Irak dezenformasyon bakanı.

Ne oldu direk Irak mı oldu bizim oralar. İstersen Kürdistanda diyebilirsin. Sana serbest forumdakiler kızmaz merak etme :)

Sandnigger said:

Ekonominin hiçbir mikro dengeye bağlı olmadan gökten indiğini, bu perde arkası güçlerle ilişik kesilince insanların sıkıntılarının da kesileceğini zanneden, kafasını hiçbir zaman durumun içine sokmadan uzaktan doğru ezbere konuşan biri olarak bana sakın ha insight vermeye kalkma olur mu, zira sen bir adım ötesini analiz etmeyi açıkça reddedip bin yıllık başarısız doktrinlerin papağanlığını yaparken senden fersah fersah ileride olduğumu görebiliyorum. Ben Sarızeybeği'de inceledim merak etme, sen sahip olduğun donanımın anahtar olduğu şartlanmasından sıyrılıp karşındakinin senin kesişiminde olmayan yaklaşımlarını "satılmış" diye budayıp tartışmayı kendi kerameti kendinden menkul argümanlarına mahkum etmeyi, aka takoz olmayı bırak ondan sonra tartış.

Ekonomi ile ilgili görüşlerim senin uydurduğun gibi değil ki zira ben birşey söylemeden nasıl bilebilirsin. Farklı bir dünyada yaşıyorsun sanırım. Ekonomi herşeydir. Eğer öyle olmasaydı Amerika tüm dünya milletlerini bir arada tutamazdı. Önce bunun etüdünü yap. Ben sahip olduğum donanımın anahtar olduğunu düşünsem seninle tartışma içine girip birşeyler öğrenmeye çalışmam değil mi? Önce bunu bir akıl et :)
Ben seni satılmış şeklinde tanımlamıyorum ki sadece zehirlenmiş bir gencimiz dedim. Türkiyenin acı bir gerçeği bu. İyi okullardaki parlak gençlerin hepsine bunu uyguluyorlar. Sonuçlarıda böyle oluyor işte. Görüntüye aldanıp NTV CNN filan izleyen insanlar olup çıkıyorsunuz. Bakıyorsunuz bakıyorsunuz görüntü tamamda ses yok. İçerik yok. Ülke yararına birşey yok. Amerikanın Avrupanın istediği haberleri izleyin onların istediği terminolojide konuşun. Kendi toprağına batılı gibi bakan adamlar olup çıkın. İleride bu gerçekleri bilmenize rağmen kalem işçiliği yaparsanız satılık olursunuz. O ayrı bir aşama şu an sadece zehirlenmişsiniz.

Sandnigger said:

"Kürtler olsa olsa Türkleşmiş Perslerdir" yaklaşımının sözlük anlamı kültür piçliğidir, bunu yapan sensin. Sayfalarca "Kürtler bugüne kadar ne yapmış, tarihleri mi var, literatürleri mi var, Kürtçe ne kadar özgün bir dil ki?" edebiyatı yapmış bir insan olarak: Yeme beni.

Tekrar terbiyeye davet ediyorum seni. Öyle birşey mümkün olamaz zira bu koskoca coğrafyada herkese sen *iç mi demek istiyorsun onu anlamadım. Evet Kürtlerin tarihi edebiyatı yoktur. Bu demek değildir ki onlar insan değil onlarla evlenmeyelim kız alıp vermeyelim komşumuz olmasınlar. Böyle düşünmüyor ki kimse. Kürtlerin edebiyatı dili olmaması beni değil bilim insanlarını ilgilendirir. Böyle bir tartışma oldumu da gerçekleri söyleriz. Onun dışında mesela ben veya başkası bir Kürt kızını sevse yuva kurmak istese buna kim karışır böyle mantıksızlık olurmu? Türk milletinde öyle mükemmel bir bilinç var ki yıllardan beridir orada doğuda askerlerimiz şehit edenlerle aynı ırktan geliyor diye büyük şehirlerde çok şükür ki hiç bir kürt yurttaşımız öldürülmedi. Halk terör örgütü sempatizanlarına bile demokrat olarak yaklaşıyor. Arada sabrı taşanlar olur o ayrı. Ona da emin ol ciddi anlamda hakları var.

Sandnigger said:

Arkadaşım Zazalar ile Kürtler'in farklı etnik gruplar olduğu biliniyor zaten, ama Zazalar ve Kürtler kendilerinin Türkler ve Azeriler gibi yakın olduğunu içselleştirmiş, nasıl ki Türkiye'deki Azeriler "ben Türk değilim Azeriyim" demiyor Kürtler ve Zazalar da böyle bir kopma seviyesine gelmemiş. Çürütebileceğin birşey değil bu, insanların keyfine kalmış anla artık.

İyi o zaman benimde keyfime kalsın. Bende diyorum ki İzmirden Şiraza kadar olan insanlar coğrafi etmenler hariç aynı kültürde yaşıyor diyorum. Hadi bakalım.

Sandnigger said:

Başkalarının çıkarımları olduğu nereden çıktı ya? Hala anlamayıp bu sonuçlara varabiliyorsan tekrar tekrar oku, yapabileceğim/yapacağım birşey yok.

E kendin oturup incelememişsin dolayısıyla kendi çıkarımın yok. Ama bir yargın var e bu o zaman kimin yargısı senin olamadığına göre :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir Sandnigger
Soris said:

Tamamda bu senin görüşün. 30 yıldır hiçbir işe yaramamış aforizma ne demektir? Bir şey doğruysa doğrudur yanlışsa yanlış bilim karar verir buna ücreti Soros ve türevleri tarafından ödenen yazarları gerçekleri tartışamaz ki zaten dolayısıyla "şunlar tartışmıyor" o zaman önemsiz diye birşey söyleyemezsin. O hiçbirşeyin kanıtı değildir. Zira dünyanın yuvarlak olduğu da tartışılmıyordu zamanında :) Peki onlar ne tartışır? Türkiyenin yapısına dinamit koyacak herşeyi tartışırlar. Cumhuriyeti tartışırlar bölücülük yapanları tartışırlar. Bu milletin devletin çıkarına olmayan ne varsa tartışırlar. Onlar öyle yapıyor diye doğru olanda o değil.

Lol aynen bugün dünyanın düz olup olmadığının tartışılmadığı gibi senin milli esasçılığa dayanan dogmaların da sırtını statükoya dayamış zenofobik Türkseviciler dışında kimse tarafından tartışılmıyor artık. Türkiye'nin azınlık hakları sorunu bugün kabullenildi dolayısıyla burada dünyanın yuvarlak olduğuna karşı çıkan sensin, kudur.

Soris said:

Konuyla alakası var her milletin özelliğini gösteriyor işte bu. Türkler ticaretden çok siyasi otorite üretmeye ağırlık veren bir millet. Bu yapı kendi kendine oluşmuş birşeydi. Bizansın Ermenilere ve Musevilere yaptığı zülmlerin de çok etkisi oldu.

İnsanlar doğduklarında milletlerine göre bonus ve penaltılarla başlamıyor sayın Age of Empires terk arkadaşım, 1000 yıl önceki olayları referans vererek lafı yuvarlama keza herhangi bir etkisi olmuyor.

Soris said:

İyi o zaman bilmiyorsan öğren. Zararın neresinden dönersen kardır.

Lütfen ya, 2 sayfa öncesine kadar ırk olgusunun ne olduğunu bilmiyordun bana ırkçılığın ne olduğunu öğretecek biri varsa o sen değilsin.

Soris said:

Cumhuriyetdeki Ermeni kökenli bakan Tevfik Rüştü Arasdır. Osmanlı zamanında da : http://www.tarihimiz.net/v3/Haberler/Tarih/OSMALININ-ERMENI-DISISLERI-BAKANI.html

Gayrimüslimlere yapılan etnik ayrımcılığı kanıtlamış olduğuna inanıyorsan hayal dünyasında yaşıyorsun demektir. Öyle birşeyi kanıtlamayı bırak yanından bile geçemedin.

Allahallah adı Tevfik Rüştü Aras olan, İttihat ve Terakki'de görev yapmış bir adam nasıl Ermeni olabiliyormuş? Yok kökünde Ermenilik varsa sen nereden biliyorsun, ve ne önemi var? Sanki TC için Ermeniler'i kazanlarda kaynatan orklar denmiş gibi sırf gece yorganına sarılıp ağlamamak için suyu kirleten pislikleri görmeyip berrak kısımları pisliğe karşı antitez olarak kullanarak vicdanını rahatlatıyorsun; demokratik bir devletin antidemokrat davranmaya hakkı var mıdır? Faşist bir devlet demokratik bir eylemde bulununca faşistliği kayıp mı oluyor?Yalancı bir adam doğru söyleyince dürüst mü oluyor ya da gördüğü her insanı öldürmüyor diye bir katilin katil olmadığını iddia edebilir misin? Al ondan bir sonraki dışişleri bakanı olan Şükrü Saracoğlu'nun TC'nin nüfus kütüğüne ECNEBİ diye kaydedilen Gayrimüslümler ile ilgili sözleri:

"Bu kanun aynı zamanda bir devrim kanunudur. Bize ekonomik bağımsızlığımızı kazandıracak bir fırsat karşısındayız. Piyasamıza egemen olan yabancıları böylece ortadan kaldırarak, Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz."

"Bu memleket tarafından gösterilen misafirperverlikten faydalanarak zengin oldukları halde, ona karşı bu nazik anda vazifelerini yapmaktan kaçınacak kimseler hakkında bu kanun, bütün şiddetiyle uygulanacaktır."

"Biz Türküz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve laakal o kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. (...) Biz ne sarayın, ne sermayenin, ne de sınıfların saltanatını istiyoruz. İstediğimiz sadece Türk milletinin hakimiyetidir."

İnsanların etnik kökenlerini tanımak onları hayvan gibi saymak oluyordu ya hani, Müslümanları M, Gayrimüslümleri G, dönmeleri D diye işaretleyen Maliye Bakanlığı'nın yaptığı ne oluyor peki?

Soris said:

Neden aynı şey değil. Ermenistanı kuran Ermeniler uzaydan mı geldi? Osmanlı kurulurken ortak işler manifestosu elbette yayınlanmadı çünkü herkes ne yapacağını biliyordu. Ortak bir yapı oluştu. Türkleri siyasi gücü Türklerin dışındaki milletlerde ticareti yürüttüler. Türkler iddia ettiğin gibi olsalardı ticaretini başka bir millete teslim etmezlerdi zaten.

bkz. dünyanın en yüzeysel adamı

Ermenistan'daki Ermeniler Türkiye'den gidip mi kurdu ülkeyi sayın philosoraptor? Dahası Ermenistan'ın bir Sovyet Cumhuriyeti olarak sahip olduğu dinamiklerden de bahsettik, hala neyin derdindesin?

"Ermenistan'da Ermeni var, Anadolu'da da Ermeni var, o zaman bu adamlar aynı. Anadolu'da Türkler var, Osmanlı'yı da Türkler kurmuş, o zaman Türkler Osmanlı Osmanlı gezen tipler"

Tarih bilgisi salt Türk olmaktan gelen bir adamın her yolu Paris'e çıkarmak için başvurduğu özcü sürrealizm ile gerçekten bilen biri karşısında aldığın bu kadar yenilgiden sonra Japon olsa intihar etmişti. Sadrazamların yarısı Gayrimüslüm, Türkmenler'i kuyulara dolduran Kuyucu Murat Paşa Hırvat, Yavuz Sultan Selim Şah İsmail'e küfür olsun diye mektubunda "Ben Sultan Beyazıd'ın oğlu Selim sen ki eşek Türk" diyor, 3. Murat'a kadar Türkler Yeniçeri ocağına giremiyor, sırf Türkmen kimliklerine bağlı oldukları için Karaman Türkmenleri imparatorluğun 4 yanına sürülüyor. Lütfen gidip bir 10 fırın kadar ekmek ye ondan sonra tarih tartış hadi naş.

Soris said:

Hilafet ile de çok alakası vardır. Bilmeden konuşma. Araplar altın çağını yaşatan hilafet değil, o toplulukta yeşeren bilimdir. Şu an ki dünya insanı olarak bizim hayal bile edemeyeceğimiz şekilde felsefik eleştrileri içeren kitaplar gizli gizli de olsa medreselerde okutuldu. İslamın Rönesansı ne yazık ki kısa sürmüştür. Hilafet ile ilgili uzaktan yakından alakası yoktur. Onu da geçtim Türkler Hilafetin İstanbula getirilmesine kadar büyük oranda laiklerdi. Selçukluda bunu iyi şekilde görebiliriz.

Osmanlı saray yönetiminde hilafetin gelmesi ile birlikte hocaların sözü daha çok geçince hocalarda herşeyi İslam çerçevesinde yorumlamaya başladı olay zaten buradan kaynaklandı. Halkın gözlerinin açılması açılmaması ile bir alakası yok. İşin bu boyutu din adamı vs devlet adamı sorunudur. Devlet adamı rasyonel çözüm üreten adamdır. Din adamının böyle bir sorunu yoktur.

Ha Osmanlı'daki gerilemeyi zaman çizelgesi tutuyor diye hilafete bağlayabiliyoruz ama bizzat hilafet ile gelen Arap rönesansını hilafet ile beraber yükselmiş bir olgu olarak ele alınca hezeyan oluyor. Osmanlı hiçbir zaman teokrasi olmamıştır, her Ortaçağ devleti gibi referans aldıkları bir din vardı ama kamu hukukunu her zaman padişah belirlerdi, medeni hukuk ise şeriata göre belirlenirdi, Osmanlı tebası olan her milletin ise kendi dini liderlerinin belirlediği medeni hukuğu vardı. Türkler Osmanlının insan gücü olarak dilediği gibi sömürebilmek için kasıtlı olarak yüzyıllar boyunca gerek devlet otoritesiyle gerek din ümmetiyle uyuttuğu bir toplumdur, Türkler'in bu otoriteyle mücadelesi de 16-17yylar boyunca sürmüştür.

Soris said:

Yoo ben bakmadım sen benim koyduğum belgeye baktın mı :)

Soris said:

Ekonomi ile ilgili görüşlerim senin uydurduğun gibi değil ki zira ben birşey söylemeden nasıl bilebilirsin. Farklı bir dünyada yaşıyorsun sanırım. Ekonomi herşeydir. Eğer öyle olmasaydı Amerika tüm dünya milletlerini bir arada tutamazdı. Önce bunun etüdünü yap. Ben sahip olduğum donanımın anahtar olduğunu düşünsem seninle tartışma içine girip birşeyler öğrenmeye çalışmam değil mi? Önce bunu bir akıl et :)

"Onun dışında bu sorunun çözümü ekonomidir. Orada kaçakçılığa dayalı bir ekonomik yapı var. Adam gibi bir ekonomik yapı getirilirse oraya sorun olmaz."

Vatandaş yapamadığın adamlara ekonomik doktrinlerini nasıl oturtacaksın peki sayın Einstein? Çok mu işe yaradı Türkiye'nin kalkındırma hamleleri? Sen biryere gökten ekonomi indiremezsin, önce insanların seninle işbirliği yapmaları gerekiyor.

Soris said:

Ben seni satılmış şeklinde tanımlamıyorum ki sadece zehirlenmiş bir gencimiz dedim. Türkiyenin acı bir gerçeği bu. İyi okullardaki parlak gençlerin hepsine bunu uyguluyorlar. Sonuçlarıda böyle oluyor işte. Görüntüye aldanıp NTV CNN filan izleyen insanlar olup çıkıyorsunuz. Bakıyorsunuz bakıyorsunuz görüntü tamamda ses yok. İçerik yok. Ülke yararına birşey yok. Amerikanın Avrupanın istediği haberleri izleyin onların istediği terminolojide konuşun. Kendi toprağına batılı gibi bakan adamlar olup çıkın. İleride bu gerçekleri bilmenize rağmen kalem işçiliği yaparsanız satılık olursunuz. O ayrı bir aşama şu an sadece zehirlenmişsiniz.

Sırf söylendiği için prestij kazandıran ama yönelttiğin objeyle zerre bağdaştıramadığın özlü sözlerle kendin çalıp kendin oynamışsın yine. Nasıl ki köpekler nereni uzatırsan oranı ısırır, seni bir bütün olarak algılayamaz, sen de mesajlarımı şöyle bir okuyorsun, sonra suratın şu hali alıyor, ve cevap verme gayreti içinde biryerden yakalayıp muğlak, esasçı, şöyle bir süpürücü argümanlarla satır dolduruyorsun. İcad edilmiş bir kavramı insanlara yutturmak için Türkiye'nin oyun bitirmek için bir capture objective olduğu, herkesin bu uğurda Türkiye'ye karşı iç ve dış mihraklar olarak birleştiği esasına dayalı dünya algınla sana başarılar, tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa sahipsin. QQ moar.

Soris said:

Tekrar terbiyeye davet ediyorum seni. Öyle birşey mümkün olamaz zira bu koskoca coğrafyada herkese sen *iç mi demek istiyorsun onu anlamadım. Evet Kürtlerin tarihi edebiyatı yoktur. Bu demek değildir ki onlar insan değil onlarla evlenmeyelim kız alıp vermeyelim komşumuz olmasınlar. Böyle düşünmüyor ki kimse. Kürtlerin edebiyatı dili olmaması beni değil bilim insanlarını ilgilendirir. Böyle bir tartışma oldumu da gerçekleri söyleriz. Onun dışında mesela ben veya başkası bir Kürt kızını sevse yuva kurmak istese buna kim karışır böyle mantıksızlık olurmu? Türk milletinde öyle mükemmel bir bilinç var ki yıllardan beridir orada doğuda askerlerimiz şehit edenlerle aynı ırktan geliyor diye büyük şehirlerde çok şükür ki hiç bir kürt yurttaşımız öldürülmedi. Halk terör örgütü sempatizanlarına bile demokrat olarak yaklaşıyor. Arada sabrı taşanlar olur o ayrı. Ona da emin ol ciddi anlamda hakları var.

Yahu bilim insanlarını niye ilgilendirsin Kürt literatürü? Sanane, kime ne? Aklın sıra ele alınan konsepti yıpratmak için kendi özcü şuuruna göre itibar kaybettirici gerçekliklerle itham ettin, adamları piç ettin, hamaset yaptın, mukavemetle karşılaşınca bir öyle dedin bir böyle dedin ama bu zırvalarını işlevsel bir mantığa oturtamadın, şimdi ayıbını örtmek için niyet dolduruyorsun yine.

Soris said:

İyi o zaman benimde keyfime kalsın. Bende diyorum ki İzmirden Şiraza kadar olan insanlar coğrafi etmenler hariç aynı kültürde yaşıyor diyorum. Hadi bakalım.

Senin bilincin tek başına bir folklor teşkil etmediği için kendi kendine gelin güvey olursun anca. Öyle bir gerçeklik olsaydı insanlar zaten bunu benimsemiş olurlardı. Elektrik gibi birşey bu, koşullar yerine geliyorsa zaten oluşuyor.

Soris said:

E kendin oturup incelememişsin dolayısıyla kendi çıkarımın yok. Ama bir yargın var e bu o zaman kimin yargısı senin olamadığına göre :)

Paralel evrenden bağlanıyorsun sanırım. Şuradan:

"Hepsini satır satır incelemek diye birşey olmaz, bir insanın her yazısını okuyup okumadığını bilemeyeceğin gibi bir kaynağın kalitesini, hangi prensipleri gözetip gözetmediğini tahlil etmek için böyle birşeye ihtiyacın da yoktur. Araştırdığım konulardan dolayı bu adamların tez ve teorilerine aşinayım, ve yaptığım yorumlar belli bir birikimden geliyor. Zaten farazi birşey söylemiyorum, neyi ne için, hangi eyleme yönelik söylediğim belirtili. Referans alınan olguları ve eleştiri unsurlarını bildikten sonra bunun sınamasını keza sen de yapabilirsin."

Bizzat kendim tecrübelediğimi söylediğim halde nasıl yukarıdaki sonuca varabildin anlamadım yani. Şu son cümle var ya son cümle, onu okuduktan sonra olayı hala nasıl başkasının sözcülüğünün yapılabilirliğine çekiyorsun anlamıyorum. Kullanmak istediğin belli argümanlar var, onları kullanmadan gitmek istemiyorsun sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sandnigger, açık uyarı yapayım, görmezsin diye özelden de uyarıyı yaparım.

bi hakaret daha et... oyun dışısın baba. biz burada hakaretlere tolerans tanımıyoruz. bu dediğim tartışmaya açık bir konu da değildir onu da peşin peşin söyleyim.

mesajlarını da gösterimden kaldırdım.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Sandnigger, açık uyarı yapayım, görmezsin diye özelden de uyarıyı yaparım.

bi hakaret daha et... oyun dışısın baba. biz burada hakaretlere tolerans tanımıyoruz. bu dediğim tartışmaya açık bir konu da değildir onu da peşin peşin söyleyim.

mesajlarını da gösterimden kaldırdım.

adamin nicki hakaret, cok da yazmis ama kusura bakmasin ben aliyorum arkadasi disari.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...