Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Macbook pro sorunum / veri kurtarmaya kadar gideri var sanki..

Korax

Öne çıkan mesajlar

Larva said:

Optibay var mesela. Tek mesele optik surucunun oldugu yerde motion sensor yok calisirken hareket ettirirsen harddisk gene ucabilir ssd yi oraya takmak lazim. Sata2 orasi ama su anki ssd ler icin hizi yetiyor gibi.

nasil yani? motion sensor orda olmayinca hdd etkileniyomu oraya takarsam?yani alet motion olayina göremi hdd ile iliskiye giriyo? o tarafta motionsensor olmayinca orada olacak oynama kiprama olayini algilamayip hdd zararmi görur?

bide optik surucunun orasi sata2 ise, normal hdd tarafi neki?sata3mu?

bi soru daha, mac'in garantisi bozuluyomu bu aleti takarsak?
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen yazdigin gibi biliyorum ben. 1-2 ay once yapicaktim arastirmistim biraz ssd fiyatlari da dussun diyodum usendim sonra.
Surda baya bisey yaziyo bi onceki nesil macbook pro icin
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=851189&highlight=optibay

@Gerge, Valla pcler icinde olabilir ama kasa modeline gore degisir. Giris cikislari ayni zaten. Bunun tek olayi optik surucunun oldugu boslugu kaplayip hd i sabit tutmasi yani.

Garanti olayi turkiyede farkli mi bilmiyorum. Ama amerika icin ram ve harddisk degistirme garantiyi bozmuyor. Zaten alt taraf vidalari normal geri kalanlar apple a ozel tip vidalar.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerge aslinda buraya baksana bi; optibay'ler var, oraya mutlak biri uyar. Bitane de degil baya var aslinda he.

Buarada larva, peki oraya takilacak harddiski kendi uzerinde motion sensor olan bisey alsam? Elemanin sordugu gibi(konuyu tam okumadim henuz). Ozaman durumu kurtarabilirim sanki? Veyahut, cokta bisey farketmez heralde ya satanin orda olmasi? Yine neticede hizli olur baya hani

Edik: Gerge; link
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de tam hatirlamiyodum meseleyi simdi biraz bakinca hatirladim. Soyleki mbp nun anakartta hd surucusunu koruyan bir sensor var. Birlikte gelen harddiskte yok. Zaten 2sinde birden olursa appleinkini kapamak gerekyomus sapitmasin diye. Sensor olan harddisk varsa sorunsuzca dvd yerine de takabilirsin o zaman. SSD icin 2 yerde de sorun yok.

Yeni modelde hd yeri sata3 dvd sata2 ymis ama ikisi de suanki ssd ler icin yeterli hizda. Ancak en son cikan vertex3 ler sata2 yi zorluyor. Pek bi kayip yok yani
Sosyal ağlarda paylaş

Sanirsam corsair force serisi alirim, vertexlere yakin gibi baya. Hatta su intellerden alirim belki, bunlar sata3 destekliyo.

Ya gerci yani sata2 olsa nolcak, yine cok iyi bi performans alinir harddiske göre. Hemde cift hdd olmus olcak, ssd+hdd depolama gibi. Mukemmel bi cözum aslinda yine.

Abi aletin bozulduguna uzulsemmi sevinsemmi bilemedim, nerden nereye geldi olay ehueh
Sosyal ağlarda paylaş

said:
I don't remember whether the SATA II limitation to the optical bay was a physical one or not. I think it might have been because of the Sandy Bridge SATA III problem, but also, from the designer's point of view, the bay is used for optical drives, so there is no need for the extra speed.

This just means that 2011 MBP's with SATA III SSD's will all have their hard drives in the optibay, at greater risk of shock and 7200rpm drives are audible outside the case.

Söyle bisi demis birisi. Bide bu eleman optibayde momentus xt kullaniyomus, yinede ssd daha bi mantikli sanki optibay de.

Bide söyle bisi demis

said:
I forgot to mention this, but if you put your boot drive (most likely your SSD) in the optibay slot it will boot fine and everything, but there is a known issue that hibernation does not work if you boot drive is in the optibay. Hibernation AFAIK only occurs when the computer runs completely out of battery. But for me, I do a full battery calibration each month which entails completely draining the battery, and with a hybrid drive in the optibay as my boot drive, I must save all work and quit all programs before the computer shuts down.

Hibernation olayi nedir? Tam anlayamadim burda ne anlattigini.

Edik: Söyle bi problem sanirsam. Buna ne cözum bulcez hadi buyur bakalim eheuhe.

Yani anladigim kadariyla, optibay'de ssd olunca ve boot disk ssd olunca, sleep mode'a aldiginda alet geri uyanmiyomu? Bi sekilde baska bi programla falan ayarlayip biseyler yapiliyo sanirsam ama tam olarak cözemedim bu hibernation olayini simdi :/
Sosyal ağlarda paylaş

Maclerde hibernate soyle calisiyo sleepe basip kaparsan yada kapagi kapatirsan ram haric kapatip sleep e giriyo bunda sorun yok. Ama kullanirken yada sleep sirasinda batarya bitecek gibi olursa rami root olan harddiske yazip hibernate e giriyo bilgilerin kaybolmasin diye.

Bu root eger optibaydeyse firmware den dolayi calismiyo ve bilgilerin kayboluyo sanki power tusuna basili tutarak kapamis gibi oluyosun. Hibernate i iptal edersen pil biterken shutdown a basmis gibi normal kapaniyo anladigim kadariyla.

Valla bana da yaptirican galiba sonunda su tatil baslasin ssd alicam bi tane :). Alicagin ssd ye dikkat et ama her turlu calisir ama performans acisindan uyum sorunlari cikabiliyor almadan modeli arat bi o forumda.
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi yav, kötuymus sanki, gerci batarya biticekken ha hibernate etmis kapanmis, ha normal shut down yapmis. Onun disinda bide power tusuna basili tutup kapatmak riskli sanki? Benim bu topici acmama sebep olan olayda oydu hem :D (Gerci ben transmission kapanmaya calisirken ve 10 dosya falan seed ederken kapattim cört diye ama)

Peki su program cözumler gibimi sanki olayi? http://www.jinx.de/SmartSleep.html

Buarada usenmedim gittim yazdim oraya konu actim, cevapta alamadim, öyff aman beeehhh. Valla gel beraber yapalim, otururuz takar söker falan yapariz, kobay olarak beni önden surme :P
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bootcamp ile win kullanmiyorum hic alette, cok gerekirse parallels ile yada vmware ile kullaniyorum. Hopppaa bunu hallettik ozaman bu program cözuyosa olayi.

Sirada tek kalan hangisini alicam ben ordan? Ikiside 9.5mm aslinda standart bisey gibi duruyo, 5 dolar olani alip denesemmi acaba? Istiyosan 2 tane aliim, birini sana yollarim :P

Edik; konu actim demisim linkini atmamisim.
Ahada
O degilde momentus xt'nin surekli bi dönme problemi varmis sanirsam, gerci yeni firmware ile halledilmis diye saniyorum, ama emin deiglim, onun icinde biriki fix var forumda.
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe ben de yapabilirim de su 1-2 hafta bilgisayari ucurmayi goze alamam valla altin kural bisey calisiyosa ellemicen yalniz ebaydeki turkiyeye yollamiyo sanirim. Ama cok da bir farklari yok aslinda teknolojik bisey degil zaten metal bir iki plaka bir de hdd yi sabitliyecek vida yada baski malzemesi. Hd i sabit tutsun bide isi iletsin yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

bu konuyu okudum, disk utility'den harddiski kontrol ettim, "beyond repair" dedi. oeh diyorum.

bu foruma bu laneti sen getirdin korax

oof of, cok aptalim ya.. harddiskimde sorun yokmus

sorunun sebebi ramlerden biriymis, aptal gibi hardware test yapmadan faturayi harddiske kesmisim. ramlerde sorun olunca da disk utility testleri tamamlayamadigi icin "repair edemem bunu" diyormus. harddiski yedekleyip formatladim, format sorunsuz gidince suphelendim. hardware test yaptim, ramlerde sorun cikti.

bu bahaneyle ram upgrade yapmis oldum. yasasin 8gb =)))
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Abi garantisi var, diskinde var, macinde var, o dert degil. Ama evde hani desktopta yok suanda mp3ler, kayitlar, özellikle logic projelerim, indirdigim au'lar vst'ler, hersey gitti yani. Mac icin yaptigim butun birikim sicmis ucmus durumda suan.. Canimi sikan seyde o, hdd patlasin isterse verilerimi kurtardiktan sonra abi, yoksa bi hdd daha alirim abi hdd dert degil. Ama benim cidden anlamadigim cd var, boot etmeye calisiyorum cd uzerinden, cdyi göruyo, install veya check disks dedigimde siyah ekran. Hdd ile alakasi bile yok yani, direk boot olmasi lazim degilmi bu sekilde? Niye siyah ekran oluyo bilemedim :(

Abi bu MAC den değil de eskiden bende de olan bir sorundu. Eski PC me bir türlü ubuntu yükleyemiyordum , aynı CD ile başka yerlerde yüklüyordum. Install with options diye birşey olması lazım f12 ye mi ne basarak yapıyorsun o menü gelince , oraya yazdığım 2-3 komutla halletmiştim ama inan hatırlamıyoum nelerdi ? Günlerce uğraşıp doğru şeyleri bulmuştum ve olmuştu.
Açılışta kullanabileceğin optionsları bir oku , görsellikle ilgili birşeylerdi o yüzden mal gibi siyah ekranı çakıyordu.

Bi şekilde live cd ye geçersen dataları kurtarırsın bence
Sosyal ağlarda paylaş

Abi o cd'denmis sanirsam ya. Diski hic bi isletim sistemi görmuyo. Basi nere sonu nere bilemiii disk. Kendince dönup duruyo ehuehe.

Donanım yazılım bölumunun gururu aldi bilgisayari azönce benden, iste geldim burdayim ben bu iste ustayim diyerekten. Bakalim nolcek :P
Sosyal ağlarda paylaş

diski herturlu force mount, ivir zivir la bi kac bilgisayarda denedim, mbr repair denedim, kendim yazdim ama nafileydi. bi sonraki mantikli adim board degistirip diski baska bi diskmis gibi forcemount lamak olurdu.
Fakat soyle ki , scorpion blue disklerin firmware i disk in board u uzerinde degil, ve board spin motora soguk lehimli. firmware de en ust plagin maintenance sektorlerinde bulunuyor, ki kafa atmasi sesi geldigi icin kafa hic oraya gelip okuyamadigi icin de diski tanitmak hayal. maalesef pahali ekipman gereken ve diski acmayi icap ettiren bi senaryoydu. dolayisiyla diskin garantisi gitmesin diye devam etmedim.

mac e pram , nvram ve smc reset attim sonraki disk ile sikinti cikarmasin diye baska da bisey yok. makine geldi ve gitti kisaca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...