Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Macbook pro sorunum / veri kurtarmaya kadar gideri var sanki..

Korax

Öne çıkan mesajlar

2-3 hafta önce yeni bi macbook pro aldim(13.3"), icine 1 tb'lik 5200rpm bi hdd taktim. Herneyse, dun aksam aleti kapatmadan önce torrent programini uste alip 10 tane falan torrenti birden stopladim ve alet bi an kitlendi kaldi öylece, kapama tusundan kapattim. Actigimda sadece apple logosunda kaliyodu. Diger pc'den bakindim biraz sorunlara, problemin harddiskten oldugunu buldum. Yani hdd ya cok eskidiginde yada alet fiziksel hasar falan aldiginda sacmaladiginda bu hale geliyo sanirsam. Netekim fiziksel hasar almadigina eminim, acaba torrent programindan dolayi bianda verilere yuklenincemi oldu diyorum, bilemedim..

Aleti T tusuna basili tutarak external hdd olarak gösterip diger bi mac'e baglamak gibi bi olayi var, onu yaptigimda oluyodu. Netekim biraz daha bakindigimda single user mode'u(msdos gibi bisi) acip oradan diski check ettim. Tam olarak check edemedi ama degisiklikler yapildi ama tamir edilemedi gibi bi mesaj aldim. Daha sonrasinda cikis yaptim, apple logosu tekrar geldi, busefer sanki biseyleri update edecekmis gibi bi bar geldi ama 1 milim gitti 45 dk da falan ve hic ilerlemedi, bende en son darlanip kapattim.

Suanki durum ise alet aciliyo ve gri sayfada kalakaliyo. T'ye basili tutup firewire modunda acamiyorum bile. Single user moduna giremiyorum. Alt tusuna basili tutup boot ekranini cikarabilmem gerekirken oda calismiyo, ama alt tusuna basili tuttugumda enazindan mouse cursor'un oldugu bi sayfa geliyo. Orada T ye basili tuttugumda firewire moduna gecebiliyorum ama an itibariyle diger bi mac'e firewire ile baglayinca harddiski gormuyo. Snow leopard diski yok elimde evde olmadigim icin, onla deneyemedim ama geceye onuda deneyecegim.

Onun disinda hdd kutusu alip harddiski sökup ona bagladim, hem windows hem mac'e bagladim kutuyu ama harddiski görmuyo yine. Disk yöneticilerinden baktim ikisininde hardiski hic görmuyo yani..

Okudugum cozumlerin hepsini yapmayi denedim, acilista T tusuna basili tutunca aleti external harddisk olarak gösterebiliyosun, diger bi mac'e baglayinca direk icindekileri alabiliyosun. Diger mac'e firewire ile bagladim aleti external hdd gibi gösterip, ama görmedi diger mac.

Isin kötusu aletle ilgili 1 tane bile yedegim yok, butun programlar, ayarlar, logic projelerim falan hepsi gidicek bu durumda :/ Aklim almiyo baya, sinirden catladim.

Öncelikle sorum, diskin icindekileri bi sekilde kurtarabilirmiyiz? Yani fiziksel bi problem olmadigi halde, diski bisekilde onarip veya diskin uzerine bastan snow leopard repair edip, onarip falan biseyler yapip kurtarabilirmiyim?

Ikinci sorum, veri kurtarma olaylarini ciddi anlamda yapan yerler var diye biliyorum, ama fiyatlari hakkinda bi bilgim yok, bilgisi olan varmi?

Ucuncusu harddiskide yeni almistim, sanirsam bu tarz bi durumda garanti kapsaminda oluyo? Gittigimde tekrar aynisindanmi alsam yoksa 1 tb yerine 500 gblik ve 7200 rpm'lik uzerinde 4gb ssd olan momentus xt'lerdenmi alsam bilemedim.

Suanda tek denemedigim sey snow leopard cdsi ayarlayip onunla diski onarmayi denemek, ama yine buyuk bi ihtimalle diski görmeyecek. Disk calisiyo, ama hicbisekilde görmuyo aletler diski. Problem nerede cözebilmis degilim, enazindan apple logosu varken diski görebiliyodu alet, suan oda olmuyo.. Diskte fiziksel bi problem yoksa, bisekilde icindeki verilerimi kurtarma sansim varmidir?

Imdak
Sosyal ağlarda paylaş

yuksek kapasiteli disklerde MBR ve hfs+ saatli bomba gibi bisey, muhtemelen boot record a ulasamiyor olusunun sebebi budur.

dosyalarina ulasabiliriz uzerinde fazla calismadiysan, ama elbette kesin degil hfs+ sikintimiz oldugundan.

onun disinda hizlica okudum pek vaktim olmadigindan, senaryoyu tam anlamadigim icin kesin bisey soyleyemiyorum.

ps. momentus xt basarili bi secim , ama raporlanmis problemler var, bi goz gezdirip bakmak lzm firmware lerde bunlar dogrulanmis/duzeltilmis mi?
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Linux ile diski onarmayı deneyebilirsin. Dosyalarının yedeğini de alırsın öyle.

Aha bi bunu deneyim olmazsa, hic linux kullanmadim yalniz. Tavsiye edebilecegin dusuk boyutlu bi versiyonu varmi? Bi deneyim olmazsa.

KHaRoN said:

yuksek kapasiteli disklerde MBR ve hfs+ saatli bomba gibi bisey, muhtemelen boot record a ulasamiyor olusunun sebebi budur.

dosyalarina ulasabiliriz uzerinde fazla calismadiysan, ama elbette kesin degil hfs+ sikintimiz oldugundan.

onun disinda hizlica okudum pek vaktim olmadigindan, senaryoyu tam anlamadigim icin kesin bisey soyleyemiyorum.

ps. momentus xt basarili bi secim , ama raporlanmis problemler var, bi goz gezdirip bakmak lzm firmware lerde bunlar dogrulanmis/duzeltilmis mi?

Abi cansin kansin be, umarim cözebiliriz bu olayi. 4 saate falan snow leopard inince onla bi boot etmeyi diski onarmayi denicem, o arada bide linux ile denerim simdi olmazsa. Peki diski bisekilde görebilirsek formati bile caksak, data recovery ile getirebilirmiyizki?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Hiç kullanmadıysan düşük boyutlulara hiç bulaşma ama. Tak bir Ubuntu LiveCD. Bildiğim kadarıyla Ubuntu hfs+ okuyor ama Macos içinde birşeyler yapmadan yazamadığı için tamir mümkün değil o şekilde.

Yine de LiveCD ile diskinin çalışıp alışmadığını görüp, donanımsal sorun yoksa (yoktur bence) tüm dosyalarını yedeklersin kolayca. Disk onarma işlerine girmeden önce böyle bir yedek almayı denemen daha güvenli olabilir senin için. Ubuntu write edemeyeceği için zarar vermez kolay kolay.
Sosyal ağlarda paylaş

ansızın çöktü demek senin bilgisayar,
nerede o eski fotograflar...

nerede şimdi o güzelim şarkılar?
nerede o güzelim şarkılar...

üzülme dostum veriler toplanır yine,
bi format attın mı herşey döner eskiye..

üzülme dostum veriler toplanır yine,
bi format attın mı herşey döner eskiye..
Sosyal ağlarda paylaş

Elbet birgun herkes bunun tadina bakacak
Bu is burada sonlanmayacak

Gelip yazarsan o vakit bu foruma
Kopyala yapistir yapacagim bu yazdiklarini sana

Dusene bir tekmede sen at
Elini korkak alistirma bi formatta sen at

Elbet yardim lazim olur bi ara
Uzulme dostum diyecegim ozaman sana

ehuehe bi dörtlukte benim icimden geldi, olm snow leopard falanda ise yaramadi, cok umitsizce oturuom suan, napsam bilemedim ya :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Başka bir şey soracağım ben.

O küçük ekrandan yeterince verim alabiliyor musun? Sibelius açsam diyorum (Finale'i terk ettim sonunda; zaten asırlardır Final 2005 kullanıyordum, iyi oldu) ekran minicik. Pro Tools desem yine minicik.
Sosyal ağlarda paylaş

tupkek said:

Abi kullanamiyorsunuz su aletleri hakkiyla, uzuyorsunuz beni.

Kirk kere dedim verin bana sunlarin birini diye, dinlemediniz. Agliyorsunuz sonra boyle.

/Tim

Sie pls >:D<

GERGE said:

Başka bir şey soracağım ben.

O küçük ekrandan yeterince verim alabiliyor musun? Sibelius açsam diyorum (Finale'i terk ettim sonunda; zaten asırlardır Final 2005 kullanıyordum, iyi oldu) ekran minicik. Pro Tools desem yine minicik.

Abi ben oturup proje kasmiyorum, anca ucakta falan bazi projelerin mixini falan yapiyorum cok daralirsam. Sahnede kullaniyorum, midi controller/midi klavye falan baglayip. Ekranlik pek bi isim olmuyo yani, onun disinda evet bagla ekrana evde otur basina rahat rahat

Abi o degilde anil, kurtarabilmek icin hic sansimiz varmi? Yollasammi bi tamirciye veri kurtarmaciya falan biseyler cikarmi dersin? Yoksa oturup senle bi kassak enazindan logic projelerimi falan kurtarsam yeter yav, cikarmi biseyler dersin?
Sosyal ağlarda paylaş

Canli icin ben cok rahat kullaniyorum midi controller ve midi klavye ile falan. Isin asli evde falan oturdugumda ekran baglamadan da baya rahat kullaniyorum yani, pratik diyebilirim. Trackpad ve multi touch olayi baya ise yariyo. 13 olmasida mobiliteyi acaip artiriyo. Baya rahatim isin asli ben aletle, ekran cok fazla problem olmuyo benim icin. Sibelius kullanmiyorum abi ben buarada, nota falan yazmakla ugrasmiyorum pek.

Linuxu denedim simdi, boot ekranina getirip linuxu gösteriyorum EFI boot mu ne öyle bisey cikiyo. Onu secince, install linux, try before install, bide check discs falan gibi bisey cikiyo. Install disinda ikisinide denedim ama siyah ekran geliyo ve kaliyo öylece.. Aga anlayamadim nedir olay, cildirmak uzereyim, hani linuxu cd uzerinden bile acmiyo alet, hadi harddisk calismiyo, niye cd uzerinden linuxu bile deneyemedimki?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi garantisi var, diskinde var, macinde var, o dert degil. Ama evde hani desktopta yok suanda mp3ler, kayitlar, özellikle logic projelerim, indirdigim au'lar vst'ler, hersey gitti yani. Mac icin yaptigim butun birikim sicmis ucmus durumda suan.. Canimi sikan seyde o, hdd patlasin isterse verilerimi kurtardiktan sonra abi, yoksa bi hdd daha alirim abi hdd dert degil. Ama benim cidden anlamadigim cd var, boot etmeye calisiyorum cd uzerinden, cdyi göruyo, install veya check disks dedigimde siyah ekran. Hdd ile alakasi bile yok yani, direk boot olmasi lazim degilmi bu sekilde? Niye siyah ekran oluyo bilemedim :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Evet, HDD ile hiç bir ilgisi yok onun, HDD takmasan da boot olması lazım. Bundan böyle görmeden ne dersem sallama olur ama, özellikle de Apple tecrübem sıfır olunca...

HDD'yi çıkarıp başka bir bilgisayda denemen mantıklı olabilir dosya kurtarmak için, senin sorun HDD'den daha başka gibi geldi bana bir an yani HDD sağlam olabilir ama desteğim yok tabii bunu söylerken LiveCD'nin açılmamasından başka. Şöyle bir şey al dene işte: http://www.cimri.com/akasa-ak-ic019-noir-sata-25-inch-hdd-kutusu
Sosyal ağlarda paylaş

Ondan alip denedim, ama ne baska bi macte nede windowsta görmedi harddiski kutu ile. Onun disinda evde 320lik orjinal harddiski vardi, gidince o harddiski takip calistirmayi denicem, calisirsa olay muhtemelen tamamen hdd kaynakli, calismazsa ustune 320gblik orjinal harddiski takip direk servise yollicam.

Bozulan harddiskide evdeki windows desktop'a baglayip bi deneyim diyorum sata olarak direk. Belki disk yönetiminde görur harddiski onarmayi falan denerim.

Veya kharon ben sana yada sen bana gelsende bu hafta, pazar falan beraber bi ugrassak bu isle? Durumu gectim, cözersek bu isi sene sonuna kadar durumler benden sdgfs
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Abi o degilde anil, kurtarabilmek icin hic sansimiz varmi? Yollasammi bi tamirciye veri kurtarmaciya falan biseyler cikarmi dersin? Yoksa oturup senle bi kassak enazindan logic projelerimi falan kurtarsam yeter yav, cikarmi biseyler dersin?

carsamba gununden sonra benim atolyeye bi yatirabiliriz onu, konuyu da takip edemedim gerci telefondan. hayirlisi.
Sosyal ağlarda paylaş

untz untz untz, evdeyim, 320lik orjinal harddiskiyle denedim gelir gelmez daha yatmadan, ve evet sonuc: calisiyo alet kusursuz. Olay tamamen diger harddiskte. Herseyin icine siciyo diger harddisk, nasil yapsam nasil etsem hangi bilgisayara nasil göstersem bilemedim :/
Sosyal ağlarda paylaş

Olm yil sonuna kadar butun durumler benden diom, dile benden ne dilersen kurtarabilirsen, 600gb veri gitti lan dile kolay sdgs, windows desktop'a bagladim bozulan hdd'yi, görmedi, windowsuda zor acti falan, harddiski nerde calistirsam bi kaos yaratiyo baglandigi yerde :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...