Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TEM'de 3 çuval oy pusulası bulundu

Mighty_THoR

Öne çıkan mesajlar

Pasta said:

Bence akp yapmıştır bunu, chp komplo yapıyo gibi gösterip bok atmak için.

Ya CHP ile ne ilgisi var? Böyle bir şey zaten akla gelmesin.
O oy dolusu çuvalları YSK'na teslim ediyoruz. YSK'da neticede hükümetin denetiminde. CHP, YSK'nın elinden o çuvalları nasıl alacak?

Sandık başında ki sandık kurulu üyeleri iyi çalışırlarsa, her sandıkta ki oyları eksiksiz bir şekilde belirleyip en kısa sürede kendi partilerinin genel merkezlerine iletirlerse bilgisayarda veya başka bir yerde hile-mile yapamazlar.

Bunu bilir, bunu söylerim.
Yeter ki CHP, MHP(çünkü hem muhalefet partileri bunlar ve hem de ekonomik olarak diğer muhalefet partilerinden çok daha güçlüler)oylara sahip çıksın, bilinçli sandık görevlilerini koysunlar sandık başlarına.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Bilmediğimden soruyorum.
Oy sandıkların başında sayıldıktan ve kağıda döküldükten sonra YSK ya telefon/bilgisayar/faks ile bildiriliyor, sonra kullanılan oy pusulaları çuvalla Ankara'ya gönderiliyor, değil mi?
Böyle ise, sandık bölgesinden ayrıldıktan sonra oy pusulalarının nereye gittiğinin önemi var mı?

Not: İtiraz durumunda ankarada sayılması çok saçma olmaz mı?

Oylar sayılıypor.
Dökümleri yazılıyor, sandık mührü ile mühürleniyor. Müşahit(YSK'nin belirlediği siyasi partilere mensup sandık görevlileri)lere oy dökümünün 1'er nüshası veriliyor.1 nüsha da oylarla beraber çuvalın içine konuyor. Sonra da 2 müşahit ve sandık başkanı ile birlikte YSK'na gidiliyor ve elden teslim ediliyor. YSK'nda da hile yapılmaması için siyasi partilerin temsilcileri bulunuyor. Yani aslında gazetelerde yazılan-çizilen yaygaralar eğer siyasi partiler oylara sahip çıkarsa olmaz, olamaz. Çünkü sandık mührü seçim günü bu ülkenin en baba mührüdür. Sandık görevlileri sandıklarındaki oyların sandık mührü ile tasdiklenmiş sonucunu alıp merkezlerine ilettiklerinde, daha sonra YSK'nın duyuracağı sonuçlarda bir uyumsuzluk olması durumunda o sandık mühürlü dökümleri gözlerine sokarlar YSK yetkililerinin. Onlar da bir süre sonra bu pusulaları, oyları, seçimle ilgili kağıtları belirli yerlerde toplayıp imha ederler. Öyle Ankara'ya göndermek falan yok.

Hee, peki geçtiğimiz yıllarda çöplerden çıkan kullanılmış oy pusulaları ne ayak derseniz?

Sebebi CHP, MHP başta olmak üzere muhalif partilerin sandık görevi konusunda gereken duyarlılıkları göstermemelerinden olmuştur. Bir sandık düşünün, sandık başkanı ve diğer en az 3 üye aynı partiden. O sandıktan sağlıklı bir sonuç çıkmasını bekleyebilir misiniz? Nasıl aynı sandıkta aynı partiden 4 kişi olur demeyin, bal gibi oluyor. Şöyle ki: Saat 08:00'da seçimlerin başlaması gerekiyor Türkiye'nin batısında. Sandık kurulu üyelerinin en geç saat 07:00'da sandık başında olmaları gerekiyor. Sandık başkanı en hızlı biçimde sandık kurulunu oluşturup sandık yemini ettirip pusula ve zarfların sayımına başlayıp, bitirip saat 08:00'de başlayacak olan seçimlere hazır olmalı. Saat 8'e kadar eğer sandık kurulu oluşturulamazsa yani görev için başvurup, görevlendirildiği halde sandığa gelmeyen kişilerin yerine sandık bölgesinde bulunan gönüllülerden(ne yazık ki malum partinin militanları yığınla bekler orada, doğruya doğru, adamlar daha hırslı ve istekli)mecburen seçmek zorundadır sandık başkanı.

Özet:sandığa sahip çıkılırsa kimse hile yapamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

akinci said:

Bilinçli sandık görevlileri8-) O sandigin basina bu dedigin varliklari kim koyacak ki..

Tabii ki bu içten gelecek.
Ben 1995 yılından beri "PAZAR günü, ne gerek var, yatarım öğlene kadar, bana ne ya" demeyip her seçimde sandık görevi aldım. Genelde de hep sandık başkanı oldum. Sandığımda hiçbir hile yaptırmadım. Yasaya aykırı bir davranışa izin vermedim. Oyları ciddiyetle saydım, her türlü yasal prosedürü ciddiyetle yerine getirdim, elden götürüp oyları teslim ettim, son yıllarda YSK internet sitesinden seçim sonuçları ilan ediliyor, edildiğinde elimdeki sayım dökümüne baktım, hiçbir hile-hurda olmadığını gördüm.

Ben süper adamım demiyorum ama hani sen sormuşsun ya bilinçli sandık görevlilerini kim koyacak o sandığın başına diye, sen-ben-biz eğer bu işe önem veriyorsak, ya doğrudan YSK'ya(ki bu şekilde genelde görev alamazsınız ya da sandık kurulu üyeliği çıkar), ya da bir siyasi partiye başvurarak sandık görevi istersiniz. Sandık başkanlığı gelirse hangi siyasi partiden olduğunuzu söylemezsiniz, tarafsızlık şarttır çünkü başkanken. Sandık kurulu üyeleri hangi partiden olduklarını söylerler zaten sandık başkanının elindeki kağıtta da yazar kimin hangi partiden olduğu.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Pasta said:

Bence akp yapmıştır bunu, chp komplo yapıyo gibi gösterip bok atmak için.

Ya CHP ile ne ilgisi var? Böyle bir şey zaten akla gelmesin.
O oy dolusu çuvalları YSK'na teslim ediyoruz. YSK'da neticede hükümetin denetiminde. CHP, YSK'nın elinden o çuvalları nasıl alacak?

Sandık başında ki sandık kurulu üyeleri iyi çalışırlarsa, her sandıkta ki oyları eksiksiz bir şekilde belirleyip en kısa sürede kendi partilerinin genel merkezlerine iletirlerse bilgisayarda veya başka bir yerde hile-mile yapamazlar.

Bunu bilir, bunu söylerim.
Yeter ki CHP, MHP(çünkü hem muhalefet partileri bunlar ve hem de ekonomik olarak diğer muhalefet partilerinden çok daha güçlüler)oylara sahip çıksın, bilinçli sandık görevlilerini koysunlar sandık başlarına.

chp yaptı demedim çetin abim zaten ben de.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

akinci said:

Bilinçli sandık görevlileri8-) O sandigin basina bu dedigin varliklari kim koyacak ki..

Tabii ki bu içten gelecek.
Ben 1995 yılından beri "PAZAR günü, ne gerek var, yatarım öğlene kadar, bana ne ya" demeyip her seçimde sandık görevi aldım. Genelde de hep sandık başkanı oldum. Sandığımda hiçbir hile yaptırmadım. Yasaya aykırı bir davranışa izin vermedim. Oyları ciddiyetle saydım, her türlü yasal prosedürü ciddiyetle yerine getirdim, elden götürüp oyları teslim ettim, son yıllarda YSK internet sitesinden seçim sonuçları ilan ediliyor, edildiğinde elimdeki sayım dökümüne baktım, hiçbir hile-hurda olmadığını gördüm.

Ben süper adamım demiyorum ama hani sen sormuşsun ya bilinçli sandık görevlilerini kim koyacak o sandığın başına diye, sen-ben-biz eğer bu işe önem veriyorsak, ya doğrudan YSK'ya(ki bu şekilde genelde görev alamazsınız ya da sandık kurulu üyeliği çıkar), ya da bir siyasi partiye başvurarak sandık görevi istersiniz. Sandık başkanlığı gelirse hangi siyasi partiden olduğunuzu söylemezsiniz, tarafsızlık şarttır çünkü başkanken. Sandık kurulu üyeleri hangi partiden olduklarını söylerler zaten sandık başkanının elindeki kağıtta da yazar kimin hangi partiden olduğu.

helal olsun çetin abi. bu yazını sonuna kadar okudum .
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...