Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bahçeli Kasedi?

Laorx

Öne çıkan mesajlar

bu arada "liseli ateist" triplerinden çok anlamsız geliyor. internet forumlarında çok sık rastlanan bir insan türü ama bir şeyin çoğunlukta olması onun illa daha iyi olmasını gerektirmiyor.

"ramazanda yanımda yemek yersen seni öldürürüm" diyen yobaz müslümanlar ne kadar rahatsızlık veriyorsa, "haha halen masal kahramanlarına mı inanıyorsun sen" diyen yobaz ateistler de o kadar rahatsızlık veriyor.

insanların istediği dine inanıp inanmama özgürlüğü olmalı.
sırf sizin inancınızda değil diye karşıdakini küçümsemek veya o kişiye saldırmak zorunda değilsiniz. bu intihar bombacısı müslümanlar için de geçerli, newbie ateistler için de geçerli.

birisine saygı duymak için illa o kişinin yaptığı şeylerin aynısını yapmak zorunda değilsiniz.
bir dine inanan kişiye saygı duymak için o kişinin dinine tapmak zorunda değilsiniz.
sadece bırakın kendi hayatını yaşasın.

"bak ben ateistim çünkü çok zekiyim" tripleri de vasat oluyor.
sonuçta dinlerin hiç biri bilimsel olarak kanıtlanmadı. cthulhu da olabilir, reenkarnasyon da olabilir, uzaydan gelen dünya dışı varlıklar da olabilir.

"sen benden değilsin, öyleyse seni dışlarım" tavırları aynen ırkçılık gibi bir durum.
kişiye ten renginden dolayı veya doğduğu bölgeden dolayı aşağılamak ne kadar yanlışsa, kişinin kendi inancından ötürü aşağılamak da o kadar yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

muslumancilik en iyisi. tabi o da her muslumana degil, alevileri filan salla.

abi alevilerle ne ilgisi var. bu ülkede hristiyanda var, alevide var, yahuddi de var çok çeşitli bi ülkeyiz sen gidipte türk-islam diye dayatırsan orada kısa devreler oluo ben ondan bahsediyorum senin cektigin nokta ile ilgisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bone haklı.

şimdiye kadar en çok katıldığım bone postu

Bone said:

bu arada "liseli ateist" triplerinden çok anlamsız geliyor. internet forumlarında çok sık rastlanan bir insan türü ama bir şeyin çoğunlukta olması onun illa daha iyi olmasını gerektirmiyor.

"ramazanda yanımda yemek yersen seni öldürürüm" diyen yobaz müslümanlar ne kadar rahatsızlık veriyorsa, "haha halen masal kahramanlarına mı inanıyorsun sen" diyen yobaz ateistler de o kadar rahatsızlık veriyor.

insanların istediği dine inanıp inanmama özgürlüğü olmalı.
sırf sizin inancınızda değil diye karşıdakini küçümsemek veya o kişiye saldırmak zorunda değilsiniz. bu intihar bombacısı müslümanlar için de geçerli, newbie ateistler için de geçerli.

birisine saygı duymak için illa o kişinin yaptığı şeylerin aynısını yapmak zorunda değilsiniz.
bir dine inanan kişiye saygı duymak için o kişinin dinine tapmak zorunda değilsiniz.
sadece bırakın kendi hayatını yaşasın.

"bak ben ateistim çünkü çok zekiyim" tripleri de vasat oluyor.
sonuçta dinlerin hiç biri bilimsel olarak kanıtlanmadı. cthulhu da olabilir, reenkarnasyon da olabilir, uzaydan gelen dünya dışı varlıklar da olabilir.

"sen benden değilsin, öyleyse seni dışlarım" tavırları aynen ırkçılık gibi bir durum.
kişiye ten renginden dolayı veya doğduğu bölgeden dolayı aşağılamak ne kadar yanlışsa, kişinin kendi inancından ötürü aşağılamak da o kadar yanlış.

Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

ben de ondan bahsediyorum, hukumet ve yandaslari ulkenin 99%i musluman demiyo mu? hepimiz turkuz denince niye gucunuze gidiyo.

kiliseleri onaran, yahudilerin ibadethanelerini actıran hangi parti bence su anda en cok dini ozgurluklerin yasandıgı donemde yasıoruz.

sivas olayları, kahramanmaras olayları bu donemde yasanmadı.

alevi calıstayıda hic bi donem simdiki kadar guclu olmadı buda isin baska bir yönü.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Marty said:
milyarlarca insan inaniyo, inanmasan da saygi duycaksin. hosumuza gitmeyen birsey soylersen de dayak yersin.

inanmasan da saygı duyacaksın = hoşumuza gitmeyen şey dersen dayak yersin

buna katılmıyorum ben.

karşıdaki insanın inancına sahip olmasan da onun kendi inancına saygı duyacaksın.
duymak zorundasın, çünkü bir sosyal düzen var ve toplum içinde yaşıyorsun.
hani sen müslümansın, gidip hristiyan öldüremezsin, yahudiyi dışlayamazsın, budistle dalga geçemezsin.
onun dini ona, senin dinin sana.

oncelikle adamin inancina saygi duymakla adamin inanci yuzunden kendisine gosterilen saygi, dislama vs cok farkli.
bi insani dini yuzunden dislamak vs cok cocukca hareketler.

ancak varolmadigini dusundugun birseye saygi duyamazsin. mumkun degil. benim icin varligi sirinler koyu kadar gercek olan seye nasil saygi gosterebilirim ki?

senin de dedigin gibi onun dini ona, senin dinin sana. benim dinime saygi duyucaksiniz, agzinizdan cikana dikkat ediceksiniz diye dolasarak saygiyi hak edemezsiniz.
anca millet guler size, ya da elinizde mesalelerle, ak-47 lerle geliyosaniz tamam pardon derler.
Sosyal ağlarda paylaş

varolmayan bir şeye saygı duymayacaksın, adamın inancına, fikrine saygı duyacaksın. adama saygı duyacaksın yani. karşında muhatap duyduğun kişiye.
yoksa kimse sana "sen de bu tanrıya tapacaksın" demiyor.

mühendisin mimarı, doktorun matematikçiyi aşağılaması gibi bişi bu. karşıdakinin hayatına saygı duymayıp aşağılamak.
Sosyal ağlarda paylaş

insanların fikrine, düşüncelerine saygı duyacaksın diye birşey yok. Saçmalamayın yahu. Seçimlere saygı duymak gibi bi zorunluluk olamaz.

İnsanların belli bir dine inanması, belli bir ideolojiye, belli bir düşünceye sahip olması seçimdir. Dolayısıyla insanlar seçimlerinden dolayı eleştirilebilir her yönüyle. Ancak ve ancak insanlar düşünen sosyal bir varlık olduğundan her insanın özgürce düşünmesine, düşündüğünü söylemesine ve istediği dini istediği şekilde uygulamasına saygı duyulur.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...