Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Özgürlüklerimiz Elden mi Gidiyor?

Cin Ruhi

Öne çıkan mesajlar

istersen yüz paragraf yazı yazıyım mesela bende senin görüşünü değiştiremiycem işte buda bana göre cahillik. ben kendi gözümle devletteki değişimi gördüm akepe geldikten sonra, gitsede benim için fark etmez yeterki adam akıllı bi devlet yönetimi sergilensin. cehepeli belediyeler adamın yüzüne bakmazken akepe çok büyük kolaylıklar sağlıyo yaşlılar vb. için. ve bi kaç sefer yurtdışından getirdiğim ürünler aptal gümrük yüzünden el konuldu bende bakanlığa şikayet ettiğimde çok kibar bi biçimde ilgilendiler. aynı şekilde eskişehir de dsp de çok iyiydi bunun gibi sebeplerle insanlar seçiyo.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

abi niye sürekli bu kömür ve makarna konusunu konuşur insanlar anlamam.Bir insan bedava kömüre ve makarnaya muhtaçsa,burda aşalancak ve sorgulancak hiç birşey görmüyorum.Keşke tüm partiler dağıtsada fakir insanların evinde ısınma ve beslenme sıkıntısı aza inse.

şunu partinin verdiğini sanmak bile aslında cahilliğin göstergesi halkta. verilmenin nedeni sosyal devlet olduğumuzdan göya. ama bunu devlet değil, akp vermiş sayılıyor. sen devletin parasıyla kendi partinin reklamını yapmış oluyorsun ki bu etik değil. ayrıca millete kömür makarna vererek fakirliklerini yok edemezsin
Sosyal ağlarda paylaş

Ben son 10 yıldır özgürlüklerin arttığı kanısındayım, Viktor tabi hemen sopasını kapıcak rörörere diyecek ama.

Elden gidiyor derken "eski ile karşılaştırma" şart. Bir kürt dilini daha rahat konuşabiliyorsa, kitap sayısı arttı ise, polis işkenceleri azaldı ise, yıllarca hapisde suçlu olduğun kanıtlanmadan yatmıyorsan (bu son çıkan kanunda adam 23 yaşında sol örgüte üye olma iddiası ile hapise atılmış, dışarı çıkıyor yaş 30 küsür. tabi bu kanunda %99 suçlu insanlarda çıktı, o başka konu), asker konusunda ortalık yerde tartışabiliyorsan, biraz da ilerleme olmuşur

Bu söylediklerimden, basılmamış kitap toplatmak, internet sitelerini kısıtlamak (youtube yıllarca Atatürk videosu yüzünden kapalı kalmıştır. I want my ef**.com back), gazeteciler gazetecilik görevini yapıyor diye hapise attırmayı desteklediğim sanılmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

istersen yüz paragraf yazı yazıyım mesela bende senin görüşünü değiştiremiycem işte buda bana göre cahillik. ben kendi gözümle devletteki değişimi gördüm akepe geldikten sonra, gitsede benim için fark etmez yeterki adam akıllı bi devlet yönetimi sergilensin. cehepeli belediyeler adamın yüzüne bakmazken akepe çok büyük kolaylıklar sağlıyo yaşlılar vb. için. ve bi kaç sefer yurtdışından getirdiğim ürünler aptal gümrük yüzünden el konuldu bende bakanlığa şikayet ettiğimde çok kibar bi biçimde ilgilendiler. aynı şekilde eskişehir de dsp de çok iyiydi bunun gibi sebeplerle insanlar seçiyo.

yani akp seçmenin sebebi "yerel yönetimdeki ufak başarılar" ve gümrüğe takılan eşyanı geçirebilmek öyle mi?

sonra da bilinçsizsin diyince kızıyosun

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

TD)Pentagram said:

abi niye sürekli bu kömür ve makarna konusunu konuşur insanlar anlamam.Bir insan bedava kömüre ve makarnaya muhtaçsa,burda aşalancak ve sorgulancak hiç birşey görmüyorum.Keşke tüm partiler dağıtsada fakir insanların evinde ısınma ve beslenme sıkıntısı aza inse.

9 yıldır kim hükümet? AKP. Yani halkı kömüre, makarnaya muhtaç eden kim? AKP. Kendi kömürünü alması için istihdam sağlamak yerine tek seferde bağışlayarak halkı kandıran kim? AKP. Oyları toplayan kim? AKP

bunu okuyup neden bu kömür muhabbetinin yapıldığını anlayamıyorsan seçmen kütüğünden sildir abi kendini

fakirlik bu iktidarla gelmediki.türkiye herzaman fakirdi,herzaman alım gücü düşüktü.söylesene bir zaman dilimi her çocuğun çikita muz yiyebildiği,yada uzaktan kumandalı bir araba sahibi olduğu.bu yüzden anormel değil,dağıtılsın abi zengine peşkel çekilceğine fakir insanlara harcansın devlet bütçesi.ben humanist gözle bakıyourm olaya.
Sosyal ağlarda paylaş

ya çok açık açık yazalım, çok basit yazalım istiyorum.

misal bi grup var sansür olayında destek vermeleri, ygs olayında ilk başlarda destek vermeleri, çılgın projeleri sorgulamadan yutuvermeleri, benzin zamlarına "ne güzel" yaklaşımları, toki'nin okullara konucaz açıklamasına "çok iyi" demeleri, kömür markarna yardımı ile yeminli "bize oy vereceksin" baskılarına "he iyi abi" demeleri gibi örnekler var. sadece şu son 1hafta içinde bunlar hani. karıştırsam çuval çuval örnek bulurum.

kusura bakmayın halkın farkındalığı yüksek olsa bile kimileri bu durumu farkedecek kadar açık bi zihine sahip değillermiş gibi duruyor.

sanki her verileni emirmişçesine sorgulamayan ve kabul eden, ezberleyen bir grupmuş gibi duruyor.

dışarıdan bakınca bazıları tüm partileri kıyasıya eleştirebilirken bu kişiler sadece partizanmış gibi duruyor.

ben yine de kimsenin beynini kiraya verdiğine, düşünmeden "abi sen al benim beynimi, al kararları. ben sen ne diyorsan kafamı sallar evet derim" diyeceğine inanmadığım için, inanmak istemediğim için bu adamların sadece Troll olduğunu düşünüyorum. yoksa kimse objektif düşünceden bu kadar uzaklaşmayı isteyerek kabul etmeyecektir, bence.
Sosyal ağlarda paylaş

son 10 yıldır özgürlükler arttı tabii. bi kere askerin kontrolsüz davranışları kısıtlanmaya başladı her 10 yılda kafasıan göre darbe yapan, kendince düşman seçip adam vuran, doğuda insnaları kışkırtan birisi yerine olması gerektiği gibi bizi gerçek düşmanlardan koruması gereken bi kuruma dönüşmeye başladı. insanlar fikirlerini daha özgür söylüyo, mecliste kadın sayısı arttı, farklı dini inanışlar devlet tarafından desteklenmeye başladı gayet iyi bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

nileppezdel said:

TD)Pentagram said:

9 yıldır kim hükümet? AKP. Yani halkı kömüre, makarnaya muhtaç eden kim? AKP. Kendi kömürünü alması için istihdam sağlamak yerine tek seferde bağışlayarak halkı kandıran kim? AKP. Oyları toplayan kim? AKP

bunu okuyup neden bu kömür muhabbetinin yapıldığını anlayamıyorsan seçmen kütüğünden sildir abi kendini

fakirlik bu iktidarla gelmediki.türkiye herzaman fakirdi,herzaman alım gücü düşüktü.söylesene bir zaman dilimi her çocuğun çikita muz yiyebildiği,yada uzaktan kumandalı bir araba sahibi olduğu.bu yüzden anormel değil,dağıtılsın abi zengine peşkel çekilceğine fakir insanlara harcansın devlet bütçesi.ben humanist gözle bakıyourm olaya.

Tamam da sen halkı ve ülkeyi iyiye götürdüğün bir partiysen, ya da sittiret sen direk bu ülkeyi yöneten partiysen, 9 senede o halkın fakirliğine çözüm bulmak zorundasın. Çözüm bulmak yerine o fakirliği halktan aldığın vergileri kullanarak sömürürsen yaptığın şey etik de değildir halk için verimli de değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

kömür ve makarnaya muhtaç bırakılıyorlar işte. çünkü, bu hale gelen insanların, ''özgürlük, çağdaşlık, eğitim'' gibi kavramları düşünme yetisi, ''karnını doyurma, geçinebilme, borçlarını kapatabilme'' ihtiyaçlarının çok gerisinde kaldığı için, sesleri çıkmıyor. Farkına bile varsalar, ''ne yapabiliriz ki, bunlarla uğraşmak boş işler, biz kendimize bakalım'' diyor millet. Yalan değil, aynen böyle.

E, aydın kesim diye geçinenlerin de, ceplerini doldurduğun zaman, vergi borçlarını vs. sildiğin zaman orası da tamam.

Ne kalıyor geriye, üniversite gençliği. Onlar da, bir iki eylem yaparsa ''terorist'' laftasını yapıştırırız, ''gençlik ateşlerine veriyoruz'' hesabı, güya ciddiye almıyoruz mantığıyla geçiştirilmeye çalışılır. ama ciddiye aldıkları, rektörleri toplamalarından, değiştirmelerinden, istedikleri öğrencilere dava açabilmelerinden belli.

benim düşünceme göre, halk cahil. evet, ama böyle isteniyor. düşünen kesimden çok, cahil halk her şekilde çok daha cazip geliyor. çünkü daha doldurulacak cepler var, alınacak ...cik ler var.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

son 10 yıldır özgürlükler arttı tabii. bi kere askerin kontrolsüz davranışları kısıtlanmaya başladı her 10 yılda kafasıan göre darbe yapan, kendince düşman seçip adam vuran, doğuda insnaları kışkırtan birisi yerine olması gerektiği gibi bizi gerçek düşmanlardan koruması gereken bi kuruma dönüşmeye başladı. insanlar fikirlerini daha özgür söylüyo, mecliste kadın sayısı arttı, farklı dini inanışlar devlet tarafından desteklenmeye başladı gayet iyi bunlar.

Gerçek düşmanlar devleti yönetirken ordunun ses çıkarmaması ordunun acziyetini gösterir, gerçek düşmanlardan devleti koruduğunu değil. neyse sana niye cevap veriyorum ki, sana cevap vermek bana cevap vermek kadar anlamsız bir şey :D
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

şu adama laf anlatmaya çalışanda kabahat
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

TD)Pentagram said:

şunu partinin verdiğini sanmak bile aslında cahilliğin göstergesi halkta. verilmenin nedeni sosyal devlet olduğumuzdan göya. ama bunu devlet değil, akp vermiş sayılıyor. sen devletin parasıyla kendi partinin reklamını yapmış oluyorsun ki bu etik değil. ayrıca millete kömür makarna vererek fakirliklerini yok edemezsin

abi açıklıktan ölen çocuk haberi görünce insanlığımdan utanıyorum.biz burda pc başında bi ribrine laf sölerken gerçekten açlıktan ölen çocuklar var.Sosyal devlet olduğunu unutan hükümetlere alışkınız belki bu yüzden bu iktidarın yapması irilti geldi.Normal bu takdir edilcek bile bişi değil.Bu sadece olması gereken birşey.Alışkın olunmadığı için oy sebebi oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi AKP bunu sosyal devlet anlayışıyla yapmıyor ki. Sosyal devlet halka yemek dağıtan devlet demek değildir. Halkın kalkınması için çalışan devlettir.

Son 3 senede sırasıyla 9bin, 12bin ve 13bin şirket kapanmış ülkemizde, dün gazetede okumuştum. Kendi yandaşlarını zengin ederken geri kalan halkı sefalete sürüyorlar sonra bir de ülke zenginleşiyor oluyor, ekonomi iyiye gidiyor oluyor vs.

Neyse gözünü seveyim AKP'nin halka kömür, makarna dağıtmasını sosyal devlet anlayışına bağlama :)
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

ahahahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

said:
abi açıklıktan ölen çocuk haberi görünce insanlığımdan utanıyorum.biz burda pc başında bi ribrine laf sölerken gerçekten açlıktan ölen çocuklar var.

neredeyse aynısını geçen hafta kılıçdaroğlu söyledi lan! aynısını olm! kübra bebek konusunda söyledi hatta bak lan.
Sosyal ağlarda paylaş

Size biraz değişik gelecek ama olayın temelini oluşturan bir takım şeylerden bahsedeyim:

Ben bizim halkın salak olduğunu düşünmüyorum. İlla cahil bir kesim çıkartacaksak bunun için bağnaz insanları alabiliriz. Bu her kesimden olabilir. Yani her kesimin uç noktaları 15% i bile geçmez.

Onun dışında insanlar herşeyin farkında. Bu iş tamamen ekonomik. Ekonomik durumu düzgün ve kültür seviyesi biraz ülkenin durumunu daha iyi görmesine yardımcı olan insanlar var. Bu insanlar Türkiyeyi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartacak her türlü projeye onay verecekler. Yani bu insanlar kültür seviyeleri sayesinde birşeyleri çok daha net görebiliyor bu da onları bir amaca yönlendirebiliyor. Ekonomik durumlarıda iyi olduğu için böyle bir mücadeleye girebilecek durumdalar. Kaynaklarıda var yani. Bu kesim okumuş kesim.

Onun dışında başka bir kesim var ki. Bu kesim okuyamamış kesim köyden kente göçmüş kesim. Sağ partilerin oy deposunu oluşturan insan profili bu. Kültür seviyeleri ilk gruptaki insanlar gibi olamadığı için onların duyduğu kaygıları duyamıyorlar o kaygıları duyabilseler bile ekonomik durumlarının kötülüğü onları 1. grup gibi hareket etmesine olanak tanımıyor. Dolayısıyla bu insan tipi okumuş kesim gibi bir dönüşüm yaşamadı. Bu dönüşümü sağlayacak olan dinamikler seneler boyunca yok edildi törpülendi. Dolayısıyla ortaya böyle bir yapı çıktı. Bu insanlara birilerinin kullandığı tabir ile yoksulluğu başkaları tarafından yönetilen insanlar diyebiliriz.

Sonuçta iki kesimde her şeyin farkında yani salak değil. Aralarındaki fark ise birilerin elinde silah ve erzağı var. Birilerinin elinde ise ne silah ne erzak. Dolayısıyla normal şartlar altında bu insanları bir savaşa sokamazsınız. Fakat tarihin bize öğrettiği bir gerçek var ki oda bizim insanımızın erzaksız ve silahsızda savaşa girebildiği fakat bunu gerçekleştirecek olan ise 2 tane şey var. Şartların yeterince kötüleşmesi ikincisi ise bir yol gösterici. Bu şartlar oluşunca 2.grup insan profilide 1. gruptaki insan profiline katılabilir ve böylece herkesin istediği gibi bir Türkiye kurulabilir. Bunun için uzun vadede 2.grup taki insanları mükemmel bir şehir kültürün ile dönüştüreceksin. Şu şartlar altında bunu yapmana olanak olmadığı için çıkabilirse yine bir lider çıkacak ve şartları düzenleyecek ve bu süreci başlatacak. Bu sürecin meyvelerini almamız bile 60 yıl sürecektir. Eğer bunu yapamazsan 2. grup seni dönüştürmeye başlar bu gün olduğu gibi. Böyle olunca da neler yaşadığımız ortadadır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...