Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ankaradaki patiler.

Madcat

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

cetintas said:

Ankara'nın olayı bir İstanbullu için altında araba varsa 1 gündür.Yoksa da 2 gün.Küçük,küçücük yere 3-4 milyon kişiyi toplamışlar işte.

ankara küçük bir yer değil aslında ama istanbul'dan gelenler sırf ulus-kızılay arasında gidip geldiği için çok küçük yer zannediyor.

istanbul'a gidip "ya abi bi istiklal caddesi var işte istanbul'da" demek gibi bişi.

Yok yok,bayağı biliyorum Ankara'yı,merak etme.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

ginaly said:

la nesi büyük ankaranın.
kızılay, park caddesi, tunalı, bahçeli. bitti işte daha ne var.

tamam işte ben de onu diyorum.
ankara'da bi kızılay, bi tunalı, bi bahçeli varsa,
istanbul'da da bi taksim, bi beyoğlu, bi beşiktaş var işte, bitti gitti istanbul.

taksim-beyoğlu-beşiktaş-moda-cadde-galata-tarihi yarımada-çengelköy-çamlıca-ortaköy-bebek-ulus-etiler-sarıyer sahilyolu-rumeli kavağı ve balık-istinye-kumkapı-beylerbeyi-emirgan ilk etapta aklıma gelen takılınabilecek yerler.
Sosyal ağlarda paylaş

ankara'nın büyük olmasına gerek yok. ankara süper manzaraları olan, romantik, tarihi bir şehir falan değil zaten. bozkırın ortasına kurulmuş bir şehir.

ankara'yı ankara yapan buradaki insanlar bir nevi. ben istanbul'a ne zaman gitsem yoldaki diğer insanlar üzerime yürüyor aha biri dolandıracak, aha bir pezevenk aha bir tinerciymiş gibi geliyor. kendimi güvenli hissedemiyorum istanbul'da. Ankara'da ise gecenin bi yarısı dahi çok absürt mekanlar dışında huzurluyum, kız arkadaşınla gezersin, arkadaşlarınla takılırsın, zaten çoğunluğu memur veya memur çocuğu ve öğrenci olan bir kentte insanlar da medeni.

o yüzden istanbul'da bir hafta kalsam trafiğinden insanından o kaosdan bunalırken ankara'ya gelince nefes almış gibi hissediyorum kendimi.

ankara candır be. ankara'da yaşayacaksın, okuyacaksın, para kazanacaksın. harcamaya istanbul'a izmir'e gideceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

Bone said:

ginaly said:

la nesi büyük ankaranın.

istanbul'da da bi taksim, bi beyoğlu, bi beşiktaş var işte, bitti gitti istanbul.

taksim-beyoğlu-beşiktaş-moda-cadde-galata-tarihi yarımada-çengelköy-çamlıca-ortaköy-bebek-ulus-etiler-sarıyer sahilyolu-rumeli kavağı ve balık-istinye-kumkapı-beylerbeyi-emirgan ilk etapta aklıma gelen takılınabilecek yerler.

Taksim başlı başına mekan.Cihangir,İstiklal Caddesi,Beyoğlu ayrı ayrı gezmeye kalksan günlerini alır, çok değişik mekanlar var her tür zevke göre.
Kadıköy zaten dasaa'nın dediği gibi tek başına şehir.Kadıköy merkezde Akmar Pasajı ve civarı, Boğa Heykeli ve civarı, İskelenin dibinden Haydarpaşa'ya kadar sahil boyunca çay bahçeleri; ters tarafta Moda, devamında Bağdat Caddesi, Erenköy Sahil,Maltepe Sahil,Küçükyalı Sahil; yeni yerlerden Ataşehir ve etrafı, zıpla oradan Tuzla'ya-ki neredeyse İstanbul'un çıkışıdır,balıkçıları 10 numaradır...
Gel bu tarafa taaa Silivri'den başla-ki Silivri kendisi zaten başlı başına yaz aylarında İstanbul'un Çeşmesi gibidir,bakmayın,sadece zindanları meşhur değildir,yoğurdu ve yoğurt festivali, yine sahildeki balık lokantaları çok nezihtir.
Sonra Selimpaşa,Kumburgaz hep yaz aylarında İstanbulluların önemli kısmının yazlıklarının olduğu yerlerdir.Gel yeni yerlerden Sinanoba-Mimaroba-Beylikdüzü,Bahçeşehir'e...Buralarda yeni yeni palazlanan barlar var, gece klüpleri var.
Bakırköy,Beşiktaş,Sarıyer,Boğaz başlıbaşına haftalar alır gezmek-tozmak için.
Sultanahmet zaten kafadan 2-3 günlük yer.
Daha söylerim de hatun çağırıyor,annemlere gidiyoruz.

Edit:Geldim annemlere,yazmadığım yerleri yazayım,ayıp olur sonra...Beşiktaş'ta Denizcilik Müzesi, Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi mekanların yanısıra gençliğin aktığı kahveler,çay bahçeleri,restoranlar; az aşağıda Ortaköy'de 10 numara disko-geceklübü-barlar,çay bahçeleri,lokantalar,çarşı,çık yukarı doğru sahil boyunca binbir güzellik,Rumeli Hisarı ve tam karşısında Anadolu Hisarı,şarkılara konu olan Tarabya,İstinye, Sarıyer...Herbiri birbirinden güzel doğa güzellikleri ve eğlence mekanları ile iç içe.Çık Sarıyer'den Karadeniz'e doğru;Rumelikavağı,Demirciköy,Garipçe Köyü ve en uçta Rumelifeneri. Tam Karşıda,Anadolu yakasında Riva ve az ötesinde Şile.Anadolu yakasının tatil merkezi.Arkalarda Polonezköy.Taa Polonyalı Adam Myskiewicz zamanından bu zamana Polonya(Lehistan)ve Osmanlı(Türkiye)arasında ki köprü.Gel beri,gör Poyrazköy'ü,Beykoz'u.Daha beride Çengelköy'ü,Beylerbeyi'ni.
Sultanahmet'i yukarıda kısa söyledim ama Yerebatan Sarayı,Ayasofya Müzesi,Sultanahmet Camii,Topkapı Sarayı,Arkeoloji Müzesi...az yürü,gir Kapalıçarşı,yürü biraz Galata Köprüsü altında enva-i çeşit mekan,geç karşıya köprüden,Karaköy ve isteyene YÜKSEK KALDIRIM...Devamında az önce anlattığım Beşiktaş...

Anlatsam gider daha böyle.
Kusura bakma da,Ankara başımızın tacıdır ama İstanbul'da dünyada tek be kardeşim.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

Bone said:

ginaly said:

la nesi büyük ankaranın.

where is your sultanahmet now
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

kızılay-ulus-sıhhıye-sakarya-bahçelievler-beşevler-emek-arjantin caddesi-tahran caddesi-tunalı hilmi caddesi-tunus caddesi-eskişehir yolu-konya yolu-gölbaşı-ankara kalesi-batıkent-yıldız-oran-incek-bilkent-konutkent-çayyolu...

ankara'da da var gezecek bi çok yer ama burda sorun şurda.

istanbul'lu kişi tüm ömrünü istanbul'da geçirdiğinden nerde ne var ezberlemiş, nerede yemek yenir, nerenin manzarası güzeldir felan bilir,
ancak ankara'ya geldiği zaman sadece kısıtlı zamanında kızılay-çankaya-bahçelievler üçgeni arasında yaşamıştır, sadece burayı görmüştür,
o yüzden "gezip görülecek ve yaşanabilecek yer" olarak kafasında sadece bu daracık alan kalmıştır.

çetintaş'da da var bu sorun.

nüfus 2 milyonken ulus-kızılay-çankaya-bahçelievler'den ibaretti ankara. artık iyice yayıldı ve yayılmaya devam ediyor.

mesela forumda birileri ankara'nın nüfusunun 3-4 milyon arası olduğundan bahsetmiş.
ne 3 milyonu,
istanbul'un nüfusu 9 milyon olduğu zamanlarda ankara'nın nüfusu 3 milyondu.
yaklaşık olarak istanbul'un nüfusunun 3'de biri ankara'nın nüfusu.
istanbul 12'ken ankara 4, istanbul 15'ken ankara 5 milyon civarındaydı. şimdi istanbul'un 21'e geldiğinden bahsediyorlar, ankara'nın da 6-7 milyon arası bir nüfusa sahip olduğu söyleniyor.

yani demek istiyorum ki ankara küçük bir yer değil.
istanbul'a göre çok daha yayılmış vaziyette. ankara'da işi olan adam kalkıyor polatlı'dan, beypazarı'ndan, kızılcahamam'dan, bala'dan felan geliyor.
nüfusu istanbul kadar olmadığı için genelde köy/kasaba hayatı yaşıyorlar.
bu kadar geniş alanda bu kadar az nüfus olduğu için, kızılay-çankaya-bahçelievler arasında sıkış tıkış bir yaşam yok,
bunu gören istanbullu da ankara'yı küçük bir yer ve dolaşacak yer olmayan şehir olarak düşünüyor.

ankara'nın kızılay-çankaya-ulus-bahçelievler arasında kalan küçük bir alanı geçeli epey çok uzun zaman oldu.
ayaş-sincan-temelli-incek-gölbaşı-oran-mamak-altındağ-pursaklar-keçiören-ivedik-yenimahalle gibi geniş bir kordonun içinde şehir genişledi.
benim bile son yıllarda gidip gezemediğim yerler açıldı ankara'da.

tl;dr: ahlatlıbel'e, eryaman'a, ostim'e, çubuk'a gitmemiş adam "ben ankara'yı gördüm" demesin.
tatava.
Sosyal ağlarda paylaş

ahlatlıbel'de, eryaman'da, ostim'de, çubuk'da bi bok yok. 50 yaşındaysan ve gidip çocuklarınla piknik yapmakayacaksan, kırkyılda bir turşu festivali için gitmeyeceksen falan bi önemi yok yani böyle yerlerin, 20-40 yaş arası için yok yani. Ankarada heryer aşağı yukarı aynı zaten giden insanların profili dğeişiyor, hatta onlar bile aynı. tunalıda da bahçelide de park caddesinde de olay aynı, istanbul gibi bir kültür çeşitliliği falan olmayınca tekdüze kalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

son zamanlarda çukurambar-balgat-cevizlidere bi acayip olmaya başladı fazla kalabalık, her yer restaurant ev fiyatları bundan 5 yıl öncesine göre 2 kat fazla falan.. çukurambar cidden baya baya sağlam yer oldu. hatta inanılmaz yatırım da yapılabilir, geçen şey düşündüm 1000k lirası falan olan biri olsa direk starbucks açsa gg çukurambara. çok ilginç ki starbucks yok. (ve hani ankara'nın en büyük mado'su falan açıldı)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...