Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ejderha Mızrağı Kayıp Efsaneler Serisi, 2.Kitap: Fistandantilus, Yeniden Doğuş

Kaspar

Öne çıkan mesajlar

dragonutopia--> plane'ler hakkında herşeyi masaüstü bölümünde rahatça konuşabiliriz zaten, ayrı bölüme gerek yok.

sly-one--> shannara edebi açıdan kötü bir eser değil, kitabın yazılışı da 1970'li bir tarihti yanılmıyorsam. henüz frp olguları bugünkü kadar zenginleşmemişti. bu açıdan bakarsan biraz yavanlık bulabilirsin ama berbat olarak nitelendirilecek bir durumu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ya yaptığım hoş olmayan bir önyargı ama
dragonlance bence margaret weis ve tracy hickman'dir
sonrası tamamen nasıl para kazanırız mantığıyla kırıntılardan yararlanmak bence
ama o ikisinin kitapları hem güzeldir, hem de insana bir şeyler katar
onlara lafım yok
onun dışında bir iki kitap belki vardır, açıkçası okumaya vaktim ve isteğim olmadı[hline]"soyut gerçek olmaz, gerçek daima somuttur."
V. İ. Lenin
Sosyal ağlarda paylaş

weis ve hickman belki de çok yazmalarının sonucu olarak kendilerini çok fazla tekrar ediyolar ve bi yerden sonra serinin diğer kilit kitaplarıyla arada uçurumlar oluşabiliyor. jean rabe in yazdığı kitapların neredeyse hiç yaşanmamış kabul edilip heroes of the heart ın adının duyulmadığı bi war of souls okuduk örnek olarak ..[hline]Fist in the air, in the land of hypocrisy
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonlance i yazdilar ustune death gate serisini yazdilar ustune Darksword serisini yazdilar ve hepside farkli konular ve boyutlarda geciyor her kitaptaki plane cok farkli hatta AYRI diyebiliriz o yuzden kendini tekrarlamak kelimesi uymuyor bu konuya....

Take care....[hline]A little less conversation a little more action please
Sosyal ağlarda paylaş

Burada hala benim yaptığım eleştiriyi anlamayanlar olduğu için bazı eklemeler yapmayı uygun buluyorum.
Benim dragonlance serisinin ilk 3 kitabına(Chronicles) diyecek hiç bir sözüm yok. Ondan sonraki 3 kitabın(Legends) da eksiklerini ve hatalarını görmezden gewlebilirim ama sonrakiler için affedilmez bir berbatlık söz konusu. Ben bunu zaten söylemişken kalkıp da hala ilk 3 kitabı bana koryanlar için çok anlamsız bir şey yaptıklarının farkındalar mı bilmiyorum.
Sonuç olarak Dragonlance serisini bir edebiyat klasiği gibi düşünmek ya da farzetmek gibi bir şey olamaz. Dragonalnce bir masaldır ve ancak masal klasiği olabilir. Ben bu kitaplardan nefret ediyor felan değilim. Evet ilk 3 kitapda benim de duygulandığım yerler oldu ve bende elimden bırakamayıp yarım günde bir tanesini okuyarak çok beğendim. Ama bu onun dilindeki inanılmaz basitliği, sırf acemi yazarlar gibi tasvirleri yapmadan karakterler üzerine karizma yaratma çabası da yazarların aslında çok da becerikli olmadıklarının daha bir çok göstergesinden sadece bir kaçı. Tolkien' i Tolkien yapan ilk fantastik romanı yazması değildir. Ne de olsa aslında ilk de sayılmaz. Tolkienden önce de binlerce masal üretilmişti ne de olsa. Tolkieni tolkien yapan yarattığı dünyayı anlatırken yaptığı tasvirlerdir. Yoksa elfçe yaratmış, harita yapmış kimsenin umru değildir bunu unutmayın.
Dragonlance romanları Ne kadar ünlü olmuş olsalar da bir kere ilk 3 kitaptaki karakter eşitliği sonraki kitaplarda kayboluyor ve direk olarak ticari kaygılar öne çıkıp Raistlin üstüne yüklenmeye başlıyor. Gerçek sanat ticari kaygıları içinde taşımaz bu bir gerçektir ve maalesef ticari kaygıları çok net anlaşılabilen bir kitap serisidir Dragonlance.
Sosyal ağlarda paylaş

tamamen katılıyorum.

chronicles ve legends için hep, çizgileri olmayan bir çizgiroman benzetmesi yapmışımdır ve hala da bu görüşümün arkasındayım.

bu söylediklerimden, sevmediğim ya da kötülediğim anlamını çıkarmasın kimse, chroicles 3. kitabı 1 günde bitirecek kadar zevkle okumuştum. yaptığım yorum sadece serinin edebi yeri hakkındadır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Hele bu fistandantilus reborn da kesinlikle büyülü bir aura var. Okuyan kisi 10 sayfa sonra uyuyup kalıyor.

snnde birisinin yazdigi yaziyi biraz keserek yaziyorum

örneklerle açıklamak en iyisi. size önce weis&hickmam tarafından yapılmış bir tasviri sonra da tolkien tarafından yapılanı yazayım. sonra da tolkien tarafından yazılan bir tasvir...

Kadın başındaki kukuletayı indirip, peçesini açınca Sturm'ün nefesi kesildi. İlk Kez insan gözleri Alhana Yıldızmeltemi'nin üzerine düşmüştü.
Muralasa derdi elfler ona -Gecenin Prensesi. Gece meltemi gibi kara ve yumuşak saçları, örümcek ağı gibi bir ağ ile toplanmıştı, içineki minik taşlar yıldızlar gibi parlıyordu. Teni gümüş ayın soluk rengi gibiydi; gözleri gece göğü gibi derin, koyu bir mordu ve dudakları da al ayın gölgeleri rengindeydi.

-o-

Luthien, Iluvatar'ın Çocukları'nın en güzeliydi. Elbisesi bulutsuz bir gök mavi, gözleri yıldızla aydınlanmış akşam gibi griydi; pelerinine altın çiçekler işlenmişti, saçları alacakaranlığın gölgeleri gibi koyuydu. İhtişamı ve sevimliliği, yaprakların ışığı gibiydi, berrak suların sesi, dünyanın puslarının üzerindeki yıldızlar gibiydi; ve yüzünde parıldayan bir ışık vardı.

weis&hickman'ın ya da herhangi bir başka fantezi yazarının(okuduklarım en azından ve inanın çok okudum...)yazısı ASLA VE ASLA tolkien'in anlatımına erişemez. bu güne kadar okuduğum hiçbir yazar bir kızın güzelliğini yaprakların üzerindeki ışığa, berrak suların sesine ya da bahardaki şafağa benzetmemiştir. yukarda dünyalarında EN GÜZEL olarak tanımlanan iki kız tasvir ediliyor. sizce hangisi daha güzel?
bu dl vs. me tartışmasını anlatabilmiş de diilim. birisi devrin tüm örümcek kafalılığına rağmen hayal kurmaktan vazgeçmemiş bir dehanın yaşamının meyvesidir. diğeriyse başarısı "bestseller" listelerindeki yeriyle ölçülen bir "campaign setting"dir.[hline]No Pain No Gain! Now Suffer!
Querquobad Quane[SnowLords]
Sosyal ağlarda paylaş

ezdiniz DL yazarlarini yaw Tolkien 40 yillik edebiyatciydi tabi bole guzel tasvirler yapicaktir zaten kiyaslama yapmadik yazarlar arasi,Tolkienin ogluda bi kitap toplayip basim olayina girmis neden para icin cogu daha cok para kazanmak icin bole seyler yapiyor bizim olayimiz aralarindan iyilerini secmek...

Take care.......[hline]A little less conversation a little more action please
Sosyal ağlarda paylaş

tasvirlerle karşılaştırmak ne kadar komik
weis ya da hickman tolkien kadar güzel tasvirler yapamazlar, sayfalarca bir yerin güzelliklerini anlatamazlar belki, ama yazılan fantastik kitaplar arasında bence en güzelleri weis&hickman ın yazdıklarıdır.
hem güldürücü hem düşündürücü hem sürükleyici olmaları açısından. tolkien ise çook derin şekilde düşündürücü yazmıştır.
hı en ii fantastik kurgu yazarı kim değil de
kim daha iyi edebiyatçı ve yazar die bi soru gelse tolkien tabiki. ama frp sewen bir genç olarak ben dl i tutuyorum, ne tolkien ne de terry ye saygısızlık ederim, onların yazdıklarının da başımızın üstünde yeri wardır, ama nası ilk bilgisayarın yaptıklarıyla şimdikilerin yapabilecekleri kıyaslanamassa bu da öyle birşey işte.[hline][i]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar

[Bu mesaj Sly-One tarafından 18 April 2003 20:41 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
olay fistandantilus reborndan nereye gitmis :)
neyse ben bari fistandantilusla ilgili bi yorum yapiim
kitabı cok onceden okumusudum
hatırladıgım kadarıyla okudugumda acaip kafam karısmısdı
k
KITABI OKUYACAK VEYA OKUMAMIS VARSA ALTDAKI YAZIYI OKUMASIN :)
itabın sonuna kadar geldigimde
fistandantilusun gücü 2 ye bölünürken icimden bu raistlin cıkıcak gibi gelmisdi O gazla oku oku oku cikan büyücünün eski hali oldugunu okuyunca cok sasırmısdım
orda anlamadıgım kantasından güc alması fakat diger parcasının kemerle ilgisini anlayamamısdım.
---------------------------------------------------------------------

Ha birde ayrıca dl de benim tek begenmedigim Bir ejderhayı öldürmeye calısmaları
(bknz fistandantilus reborn ) ejderhaların büyülerinin gücünü kitpların birkısmını okuyan bile bilir kitapdaki ejderha fistandantilusla savasırken caresiz kalıyor?

tabi fistandantilusun gecmisin ve simdinin efendisi olması ayrı bir olayda bi ejderha bu kadar ezilmemeli :)

hele olay FR ye gelince Elminster (elmara) Choosen of Mystra olmadan once gidipde En kudretli büyücüleri lichleri hatta Ejderhaları pataklaması cok sacma geliyor
Ha isin en komik kısmıda Drizzt dir sanırım
allah dark elfi iyi oluyor drizzt vurdu 50 kisi öldü
drizztin kolu cartı adam patladı
gibi anlatımlar wardı

Ravenloft inanilmaz sürükleyici olmasada FR den daha zevkli bence
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 18 April 2003 20:40 tarihinde demiş ki:
ama yazılan fantastik kitaplar arasında bence en güzelleri weis&hickman ın yazdıklarıdır.

inanilmaz bir sekilde kicimla gulesim war... aa guluorum...

yok zewk renk tartismak falan ama nereye kadar[hline]Day after day we will gratefully suffer for more
Predestined's our part
So we bleed in the name of god

Blind Guardian - Age of False Innocence
-Kings of Chaos-
So please, a little respect. For I am Costanza. Lord of the Idiots! - George "Gammy" Costanza (Cantstandya)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 18 April 2003 20:40 tarihinde demiş ki:
ama nası ilk bilgisayarın yaptıklarıyla şimdikilerin yapabilecekleri kıyaslanamassa bu da öyle birşey işte.

teknolojiyle edebiyati bu sekilde karsilastiramayacagini biri ogretseydi keske...

[sarcasm]"Baba Dostoyevski'de iyi yazmis zamaninda, ama bizim Hasan harbi daha iyi. Hem zaten 1xx yil once yazilan kitapla bugun yazilan arasindaki kalite farkini tartismaya bile gerek yok. Bak anasini satayim bi tusa basip dunyaya baglaniosun bu dewirde, mutlaka daha iyi yazmis olmali..."[/sarcasm][hline]Day after day we will gratefully suffer for more
Predestined's our part
So we bleed in the name of god

Blind Guardian - Age of False Innocence
-Kings of Chaos-
So please, a little respect. For I am Costanza. Lord of the Idiots! - George "Gammy" Costanza (Cantstandya)
Sosyal ağlarda paylaş

onu kastederek söylemedim ki ben.
sonuçta bir sürü örnek war frp romanları için.
tolkien başlatırken olayı örnek alıcaı pek birşey yoktu.
şimdi fantazi romanı yazanlar neden hep elfleri cüceleri kullanıyor hala ?
madem çok yaratıcılar kendi ırklarını hedelerini hödölerini yaratsınlar.
ondan tolkien e kıyasla daha iyi yazmaları daha kolay.[hline][i]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ghaldszar, 02 May 2003 19:18 tarihinde demiş ki:
Raistlin' in tanrıyı öldürmeye gidebildiği bir seride neden Fistan' ın ejderhayı unufak etmesi seni bu kadar şaşırttı ki?

o ayrı bir tartısma konusu tabiki sonucda bu bir fantasy yani herseyin gercekci olması gerekmez ama raistlinin bulundugu düzlemden dısarı cıkarıgında kendisi kadar ölümlüydü

sasırmakdan cok bu gereginden fazla abartılar serileri bozuyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...