Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Benzin 4,5 liraya yaklaştı

Loxias

Öne çıkan mesajlar

Türkiye'de otostop zor. Gezmeye gelen turiste bile tecavüz ediyorlar. Geçen 1-2 ay önce 3 boğaziçili kız istanbuldan antalyaya kadar sorunsuz otostopla gitti de olay oldu "oha lan tecavüz edip öldürülmeden varmayı başardılar" diye gazetelere manşet atıldı. Benim gönlüm kendi kızımın her gün otostop çekmesine hayatta razı gelmez bu kadar hayvanın yaşadığı ülkede.

İstanbulda araba zorunlu. Kimse işyerine 3-4 vasıta değiştirip 2.5 saatte gitmek zorunda değil. balık istifi gibi insanlara yapışık gidip 15 dk önce duş almasına rağmen tüm gün ter kokmak zorunda da değil. İlk önce araba kullanmanın bir lüks ya da ayrıcalık değil bir hak olması gerektiğini hatta pek çok kişi için zorunluluk olduğunu insanların kavraması lazım. Yoksa "arabalarda tek kişiler" diyen ergen üni.li çokbilmiş zihniyetiyle bu iş zor. Derdiniz doğaysa zaten euro normları sağolsun korkunç azaldı zarar, hatta neredeyse tükenecek, elektirikli arabası falan var daha bunun. Hatta esas zararı toplu taşıma veriyor, adamlar ucuz diye benzin yerine otobüste yağ yakıyorlar, haliyle hem otobüs erkenden hurdaya çıkıyor hem de o gördüğünüz siyah dumanla atmosferin içine ediliyor. Benzine 50 lira da versen o araba zorunlu kalıyor bir yerde. Şehir çok dağınık, çok merkezli ve alan olarak da (il alanı değil şehirleşmiş alan) çok büyük. Şehir yerleşimi ve altyapısı metroya müsait değil, tramvayın girip çıkacağı yer sınırlı, metrobüse göre yol planlanmamış. Bilimkurgu filmlerindeki havada asılı giden metrolar olmadığı sürece toplu taşıma hayal yani. Haliyle araba pek çok kişi için zorunlu.

Ve bu kadar kötü planlı şehirde trafik her zaman olacak. Engellemenin çok yolu yok şehrin çehresini değiştirmedikçe. Düzgün planlamayla 20 sene sonra toparlar belki trafik, ama öyle 2 senede hallettik diye bir şey mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Ve bu kadar kötü planlı şehirde trafik her zaman olacak. Engellemenin çok yolu yok şehrin çehresini değiştirmedikçe. Düzgün planlamayla 20 sene sonra toparlar belki trafik, ama öyle 2 senede hallettik diye bir şey mümkün değil.
istanbul kötü ya... ankara ya laf ediyoduk askerde filan ama yok ya ist. a dönüp çalışmaya başlayınca "ankara ne güzelmiş" dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

istanbulda yaşıyorsun. bende işe gidiyorum geliyorum hergün arabamda yok. istanbul kendi çözümlerini kendi üretebilen bir ülke. taksi dolmuşu / minibüs'ü / servisler'i taksi ve kaçak taksileri.. bunun gibi bi çok şey var. çok süper demiyorum ama çözümsüzlüğü cevap olarak kabul etmiyorum. kolaya kaçmak olarak düşünüyorum. yavaş yavaş bişeylerde yapıyor adamalr. metro filan kuruluyor. biz çok rahat edemesekte yüksek benzin fiyatları ve biraz daha iyileşmiş ulaşım alt yapısıyla yeni nesil bizim kadar şikayet etmeyecektir.

Valla sen metrobuslerde les gibi kokan, dayayacak yer bulamadiginda kadin erkek ayrimi yapmayan bir millet ile yolculuk yapmaktan zevk aliyor olabilirsin ama gonul rahatligiyla inanabilirsinki cogunlugumuz oyle degil.

Bu arada gecenlerde metrobus bozuldugunda ve fotograflarini cektigimde "KAC KERE BOZULABILIR KI?!" diyenlerden biriydin sanirim. O zamandan bu gune kadar bi 12-13 kere daha bozuldu sanirim. Hatta dun super sacma uygulamalariyla Uzuncayir duragindaki milleti isyan ettirdiler, insanlar yol falan kesmis durmayan bos metrobuslere binebilmek icin.

Hala soyle iyi boyle guzel de sen.
Sosyal ağlarda paylaş

leş gibi kokan adamların suçu iett mi yani? parfüm hizmetimi istiyorsun. milletçe pisliğiz işte. halkı adam etmedikten sonra iett ne yapsın. koku dedektörümü koysun. tıkış tıkış olayıda tercih meselesi. ben mesela hiç ayakta gitmiyorum. ama şaşırılacak derecede 1 dk bekleyip sıradaki metrobüse binmek istemeyen (neye yetişiyorlar merak ediyorum) enteresan bi toplumuz. aslında 1000 kişi değil 600 kişi binilse süresi geldiğinde metrobüs seve seve kalkacak nasılsa. yoğunluk olduğunda da yeni metrobüs göndericekler hertürlü. ama bizim millet eski alışkanlık balık istif binmeyi tercih ediyor senin gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

5 senedir hergün metrobüs kullanıyorum merter avcılar arası, bir bir buçuk saat olan yolumu 20 dakkaya indirdi gayet memnunum açıkçası, beyinsiz sürücüler yüzünden tıkanan trafikten her türlü iyidir, gönül ister ki daha gelişmiş bir toplu taşıma sistemi olsun ama türkiyenin %50 si yüzünden güzel şeylere sahip olamıyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

leş gibi kokan adamların suçu iett mi yani? parfüm hizmetimi istiyorsun. milletçe pisliğiz işte. halkı adam etmedikten sonra iett ne yapsın. koku dedektörümü koysun. tıkış tıkış olayıda tercih meselesi. ben mesela hiç ayakta gitmiyorum. ama şaşırılacak derecede 1 dk bekleyip sıradaki metrobüse binmek istemeyen (neye yetişiyorlar merak ediyorum) enteresan bi toplumuz. aslında 1000 kişi değil 600 kişi binilse süresi geldiğinde metrobüs seve seve kalkacak nasılsa. yoğunluk olduğunda da yeni metrobüs göndericekler hertürlü. ama bizim millet eski alışkanlık balık istif binmeyi tercih ediyor senin gibi...

Su soyledigin sadece bir kac sekilde mumkun. Ya bos saatlerde kullaniyorsun, ya ana duraktan biniyorsun her zaman ya da milletin kucaginda gidiyorsun. Baska sekilde mumkun degil.

Hani satasmadan yazayim diyorum da olmuyor. Sacmalamakla nirvanaya ulasilacak olsa, orgazm falan olunabilse, kesinlikle olmustun simdiye. Hani kafan basmiyor ondan diyecegim ama duzgun cumle kurabiliyorsun. Isine gelmiyor olsa gerek.

Daha once de defalarca ilgili konularda yazildigi uzere ozellikle ise gidis, isten cikis saatlerinde durum gayet vahim. Her is cikisinda 45 dk beklememe ragmen her iki yonde de adim atilacak kadar bos metrobus bile bulamayan ben, inadina insan gibi binmek ugruna bekleyen ben, nasil oluyor da milleti itip kalkmis ve bunu tercih etmis oluyorum soyler misin ? Nasil bu itis kakika destek olmus, canak tutmus oluyorum ? Dahasi ben bu sekilde davranirken bunlar nasil benim gibi insanlar yuzunden olabiliyor ? Anlat bana bunlari mumkunse.

Toplumu idare etmek, kurallari belirlemek ve uygulanmasini saglamak buyuk kucuk her turlu idarenin sorumlulugur ve bunun da en iyi yolu toplumu koyun surusu yerine koyup, cobanlik rolunu ustlenmektir. Zira toplum ile koyun surusu ayni pattern'da hareket eder cogu zaman.

Haliyle bu metrobuslerin bu kadar tika basa dolmasina izin vermeyerek, her metrobusu tikabasa degil de, diger duraklarda yolcu alacak sekilde bos gondererek sorunu cozebilir gayet rahat. Her durakta bir gorevli var ayrica. Burun buruna gelmedigim adamin agiz kokusundan da kafami cevirerek kafabilirim cok rahat bu sayede.

Daha nerede, nasil bir ulkede/sehirde yasadiginizdan haberiniz yok, gelip burda ahkam kesiyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...