Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eğer AKEPEli değilse her canlı bir gün Ergenekon'u tadacaktır

cetintas

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
İçeriye itirazım ilk paragraftaydı.

Ad hominem'in anlamını bilmemen de senin kusurun ama. Kalıplaşmış bir mantık terimi kendisi; Bilkent gibi, Boğaziçi gibi o parasız da girilebilen iyi üniversitelerimize gidersen herkesin kullandığını görürsün. Türkçesi yok çünkü; İngiliz de kullanıyor, Alman da kullanıyor, Japon da kullanıyor kendisini. Latince dışında bir dilde karşılığı yok ve düzgün bir tartışmada kullanılması kadar doğru bir şey de yok.

Hiciv demek çocukça davranmak demek değil bu arada, biliyorum ne olduğunu yani. Hiciv ince ve zeki olduğu sürece iyidir, göze batar bir basitlikte olduğunda değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Uç fikirlerin ne kadar zararlı olduğunu görüyoruz. Bir fikir modeline saplanıp kalındığında, o fikirleri günümüz yaşantısını uygulaman gerektiğini düşünemiyorsun.

En basit örnek dershane, bu sistemden ekmek yiyen kaç kişi vardır? Dershane sistemini komple çıkartsan, orada çalışanların hepsini devletleştirsek ne olur? Biraz matematik lütfen.

edit :typo
Sosyal ağlarda paylaş

adamin ne dedigini anladiniz. 2,3 arkadasiniza burs, maas bagladi feto dersaneleri diye butun ogrencilere burs verilmiyo. dersaneye gidecek parasi olmayan insanlar var ve onlar icin cok zor universiteya hazirlanmak. siz de farkindasiniz ama maksat laf etmek olsun. konusun.

gecen sayfada da cok guzel yazmis cetin abi. tldr diyip kactiginiz postta.
Sosyal ağlarda paylaş

abi önce adamların nası derece yaptıklarını söyledim. bizzat gördüm bunu. tek çözüm hayvan gibi çalışmak. fetonun dershaneleri de zorla bunu yaptırıyor.

onun dışında bitirince abi olman için çağırıyorlar belirledikleri kişileri. bu doğru. ama zorlama kesinlikle yok. istemeyen gitmiyor. bizzat yaşadığım olayların içinde bulunduğum şeyler bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

smarthan said:

gergenin dediği gibi bizden de hiçbir dershane para almadı.
yani çalışan insandan dershaneler para almıyor.

okullardaki müfredat yükünü hafifletmek nedir onu da anlamadım. müfredat aynı. milli eğitim kitaplarında hangi konular varsa o çıkıyor sınavda.

dershanenin avantajı nedir peki ?
konuyu farklı öğretmenlerden tekrar dinlemek
soru kaynakları falan

Kısır tartışmalardan hiçbirimiz bir şey kazanamayız canım kardeşim.
Ben zeki insanlara, kendi kendine çalışıp bir şeyler yapabilen insanlara saygı duyarım. Böyle insanlar da var zaten. Ama 1 milyon 700 bin kişinin girdiği sınavda sence kaç kişi dershaneye gitmeden hazırlanmıştır sınava büyük şehirlerden?

Söylemek istediklerimi kendi özelinizde,"benim arkadaşım dershaneye gitmeden kazandı" diye değerlendirmeyin, Türkiye'nin genelini düşünün.

Müfredat konusunda şöyle bir örnek vereyim, bizim zamanımızda pek çok ANADOLU LİSESİ ve FEN LİSESİ'nde biyoloji dersi kaldırıldı. Şimdiki gibi bir medya olmadığı için tabi olay gargaraya geldi.Bunun haricinde soru kaynakları sağlaması ve farklı öğretmenin konuyu anlatması elbette avantaj, kabul ediyorum. Ama 40 sene önce böyle yaygın dershaneler yoktu.50 sene önce hiç yoktu.Ama devletin liselerinden yetişen öğrenciler o dönemde üniversite sınravlarına çalışıp DAHA EŞİT şartlarda mücadele ediyorlardı.

Söylediklerimin anlaşılır olduğunu düşünüyorum.Tartışmak ya da kavga etmek değil derdim.İşin özünde sınav kazanma mücadelesinin artık EŞİT OLMADIĞIna vurgu yapmak istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Arkadaşlarımın neredeyse hiç biri cemaat dersenesine gitmiyordu, ben bir sene gittim ama kendim anarşist bir ateistim. Daha fazla da dayanamadım zaten ortama.

Kendin de söylemişsin, parasız gitmişler dersaneye. En iyi üniversitelere gidecek kadar iyi öğrenciler zaten zeki oluyorlar ve burs alıyorlar, yani diğer bir değişle para vermiyorlar. Zaten burs alamıyorlarsa en iyi üniversiteleri zor kazanırlar. Bu arada parası olup da burs almadan dersaneye giden iyi öğrenciler de var, her dersane burs vermiyor; ama onlar veren bir yer bulabilir pek âlâ isterlerse.

Dersaneye gitmeden barajı bile geçemeyen öğrenci gitse de bir yeri kazanamaz, ancak barajı geçer. Sırf kitap alıp kitap çalışarak çok iyi yerlere giren tanıdıklarım da oldu hem. Kafası çalışan yapar, çalışmaya bakıyor iş en çok.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

deneme sınavı olurdu bizim zamanımızda. iyi bişeyler yaparsan indirim kazanırdın. beleşe gelirdi dershane falan. ben de gittim fem'e 1 yıl bu arada. abi falan olmadım ama.

aynen öyle hala.
iyi öğrenci zaten bedava okuyor dershanelerde.

dershanenin avantajını söyledim abi. başka hiçbir şey katmıyor. hatta bana mantıksız geliyor dershaneye gitmek. kendim çalışsam daha iyi. kaldı ki dershaneye giden adam da kendi çalışmak zorunda. ve iyi bişi yapan ciddiye alan insan çalışıyor. laylay lom dershaneye gidip kendi çalışmayan adam ile dershaneye gitmeyen ve çalışmayan adam arasında 1 puan bile fark etmiyor onu da söyleyim. (bizzat gördüğüm şeyler)
aynı şekilde kendi çalışan insan ile dershaneye gidip çalışan insan arasında da çok az fark var.
kaynak sayısı belli. konu sayısı belli. iki adam da aynı soruları çözecek

ben feme 4 yıl gittim. abilikle alakam olmadığı gibi dinle de alakam yok. kaynakları gzel sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

smarthan said:

çetin abi neyi nerden biliyorsun bilmiyorum ama ben de fetonun dershanesinde özel derece sınıfındaydım.
kimi maaşa bağlıyolarmış onlar ?

bize verdikleri tek şey hayvan gibi ödev oluyordu. günlük 400-700 soru. (ben yapmıyordum tabii :P ) derece yapmaları normal adamların.

ayrıca bu sene sınava hazırlanırken yaklaşık 8 tane kaynak kullandım. en iyi sorular femin kitaplarında var. bunu da belirteyim

Özel sınıfta değilmişsin smarthan koçum.Bugün özel sınıflardaki öğrencilerin aylığı 2000 Lira'dan başlıyor(biliyorum da yazıyorum, her şeyi Fetocular mı bilecek, bizim de bildiğimiz şeyler var).Daha da ayrıntılı bilgi istiyorsan biz de uzayda yaşamıyoruz.Kardeşim Fen Lisesi sınavlarına hazırlanırken bu feto eğitim merkezine gidiyordu,sene 1989 ya da 1990.Önce maaş bağladılar çocuğa.Dereceye hazırlayacağız,o da bizim reklamımızı yapacak dediler.İyiydi durumu.Öz-De-Bir Türkiye 2.siydi.Ulan sonra dediler hafta sonu kamplarımız var.Oraya gelmen lazım.Babam akıllı adam tabi,İstanbul'da yaşayan çocuk İstanbul'da kampa niye girsin?Hayır dedi babam.Sonra dediler Şubat tatilinde kampımız var, 2 hafta katılması lazım.Babam sordu kardeşime,gidecek misin diye?Gideyim dedi kardeşim. Gitti, 2 gün zor dayanmış, 3. gün çıktı geldi. Namaza ve risale -i nur okumaya MAHALLE BASKISI'nın olduğu ortam.eticede ayrıldı dershaneden.Hatta o dönem Uğur Dündar'ı bu kadar korkutmamışlardı.Feto'nun ne mal olduğunu ortaya çıkartmaya çalışıyordu,bir program hazırlıyormuş,Feto'nun dershanesinden ayrılan çocukları konuk ediyordu.Öğrenmişler kardeşimi çünkü harbiden o dönemde katıldığı sınavlarda hep dereceye girerek tanınan bir çocuktu ve dönemin ortasında feto dershanesinden ayrılmasını Uğur Dündar'da duymuş.Bizim evi önce asistanı aradı.Babamla konuştu.Kardeşimi programa çıkartmak istediklerini söyledi.Babam kabul etmedi.Sonra Uğur Dündar aradı.Babam kibarca reddetti.Özetle dediği şuydu:Uğur bey,bunlar 13-14 yaşında çocuklar,sınava konsantre olmaları lazım.O Feto'nun yaptığı ne kadar yanlışsa sizin de bu çocukları tv ekranlarına çıkarıp deşifre etmeniz o kadar yanlış.

Neyse,uzatmayayım.Bu ülkede neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum smarthan kardeşim.Daa bu anlattıklarıma ilave edeceğim en az 2-3 hikaye daha var, bizzat kendi ailemden.Ama onları ileriye saklayayım.

Feto'nun bursunu alan öğrencileri bana deminden beri "para vermeden hatta cebine para katarak okuyan arkadaşlarım vardı" diyerek yazman da ŞARK KURNAZLIĞI.

Yukarıda yanılmıyorsam Martyr isimli arkadaşım yazmış, ne demek istediğim açık, anlaşılıyor ki sağıolsun arkadaşım tam da vurgulamak istediğim şeyleri söylemiş.Bundan ötesinde söyleyecek bir şeyiniz varsa tartışalım.
Sosyal ağlarda paylaş

abi kamp olayına ben de girdim. eskiden öyle olabilir ama şuan ne olduğunu gördüm.
sabah 7 de kalkıyorsun. kahvaltı veriyorlar sonra başlıyorsun soru çözmeye. 12 30 yemek. 30 dk mola. devam çalışmaya. 6 30 da bitiyor.
kamp bu yani.

ha isteyen namaz kılıyor. 6.30 dan sonra isteyen kitap okuyor. bunlar doğru. ama İSTEYEN yapıyor
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Dersanelerin %80'i iyi öğrencilere burs veriyor, bunu söylüyoruz biz. Sadece cemaat dersaneleri değil. Dedim zaten, burs alan arkadaşlarım (kardeşim de almıştı) hep başka dersanelere gidiyordu.

:) Söyleyecek sağlam bir argüman olmayınca böyle ortamı sulandırma yönetmi uygularsınız.

Dersanelerin 80%'inin iyi öğrenciye burs vermesi ne demek?
İyi öğrenci ne demek?Nereden yaptın bu istatistiği ya da edindin?
Bursla kastedilen ne yani tamamını mı veriyorlar dershane ücretinin yoksa bir kısmını mı? Ya da fetonun güzel uyguladığı adamına göre muhabbet sistemi mi işliyor?

Bu trol neyin kullandığınız bir takım sıfatları da birisi bana bir zahmet izah etsin?Nedir bu trol, trollemek, vs.?
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Dersanelerin 80%'inin iyi öğrenciye burs vermesi ne demek?
İyi öğrenci ne demek?Nereden yaptın bu istatistiği ya da edindin?
Bursla kastedilen ne yani tamamını mı veriyorlar dershane ücretinin yoksa bir kısmını mı? Ya da fetonun güzel uyguladığı adamına göre muhabbet sistemi mi işliyor?

abi bunu gerçekten soruyor musun? bilmiyor olamazsın.

iyi öğrenciyi DENEME SINAVI ile seçiyorlar. "ağbey benim oğlum iyi öğrencidir namaz kılar 5 vakit" gibi bişi yok

bursla kastedilen şu
ilk 10 %100 burs 10-30 arası %70 falan gibi.
ilk 3e ödül veriyorlar bi de
Sosyal ağlarda paylaş

smarthan said:

abi kamp olayına ben de girdim. eskiden öyle olabilir ama şuan ne olduğunu gördüm.
sabah 7 de kalkıyorsun. kahvaltı veriyorlar sonra başlıyorsun soru çözmeye. 12 30 yemek. 30 dk mola. devam çalışmaya. 6 30 da bitiyor.
kamp bu yani.

ha isteyen namaz kılıyor. 6.30 dan sonra isteyen kitap okuyor. bunlar doğru. ama İSTEYEN yapıyor

Abiler size belirli zamanlarda Feto'nun Amerika'dan doldurduğu cdleri izletiyorlar mıydı?

Bulunduğun şehre, ilçeye, kasabaya göre MAHALLE BASKISInın şiddeti-dozu değişiyor.

Tıpkı şuna benziyor:

Bir tanıdığımı bir arkadaşı, "abi ne olur gel,bizim toplantılarımıza gel." diyerek aylarca başının etini yedikten sonra razı ediyor. Gidiyorlar meşhur cemaat toplantılarından birine.
Mevzu hep aynı..."Efendim hocaefendi hazretlerine hizmet etmek hakka hizmettir.Pek çok iş yapıyoruz bu hizmet için.Yurtdışında ki okullar için para lazım.Orta Asya'dan gelen çocuklarımız var,yurtlarımız var.Onlar için para lazım.Evet herkes gönlünden ne koparsa bir şeyler atsın ortaya."diyor ve "benden 10 milyar"diyerek yanındakine atıyor topu.Tabi tezgah tam filmlik,o diyor 5 milyar,o diyor 2 milyar.Bizim arkadaşa geliyor sıra,"diyor ki ya ben hazırlıksız geldim,üzerimde para yok."Adamlar bu işin kompedanı olmuşlar ya,o açılışı yapan hemen atılıyor,"beyefendi kardeşim,senet imzalarsınız,problem değil."diyor...Benim arkadaş kendini zor atıyor dışarıya.Ama tabi karambolde kendisi gibi oraya getirilen nice adamın ıkına sıkıla 500 milyon, 1 milyar, 300 milyon paraları çıkarıp verdiklerini de anlatıyor.MAHALLE BASKISI işte...

Sonuç olarak, o kamplarda adamına göre muhabbet var.Gariban, köylü,kimi-kimsesi olmayan çocuklara yaptıkları muamele ile İstanbul'da doğma-büyüme,uyanık,cevval çocuğa muamele aynı değil...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Beni de götürdiler kampa iki hafta, bir yıl gittiğimi söylemiştim ya.

Namaza çağırdılar, ateist olduğumu söyledim; elime kuran verip oku dediler, Buhara'yı bile okuduğumu söyledim; bir daha da rahatsız etmediler. Ama tek biri bile çocukların benle konuşmadı sonra günaydın gibi şeyler dışında.

Zaten nasıl bir insanın aklına girebilirler aklım almıyor, yaptıklarını biliyorum ama algımın dışında bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...