Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

4 bilinmeyenli ilk iş görüşmem

madjid

Öne çıkan mesajlar

kozalak said:

o nası bi iş ya. ilan veriyolar arıyosun adamlar x şirketi buyrun diye de açmıyor. tabela yok demişsin, ufak danışmanlık firmalarından olabilir bi ihtimal.

şahsen bana çok sakat geldi.

haziranda mezun olacam diyosan bi an önce askere git derim. iş görüşmelerine gidince anlayacaksın önemini. ama hedefin küçük şeylerse askerlik problem olmaz girer çalışırsın bi yerde 1 sene sonra cıkar bi sene de başka yerde çalışırsın falan.

neyle ilgili çalışmak istediğine iyi karar ver. ona göre iş ara.
kariyer.net 1 numara sonra yenibiriş ve secretcv ye falan bakarsın. kariyer sitelerinden iş mi bulunur lan diye düşünenler olabilir, ben tüm işlerimi buralardan buldum.

nerden mezun olacaksın? ne üzerine çalışmayı düşünüyosun? söyle de biraz bilgi verelim. zamanında bizi yönlendiren olmadı sen de kalma ortada napacam lan diyerek.

abi haziranda yeditepe üniversitesi matematik bölümünden mezun oluyorum. öğretmenlik, özel ders vs düşünmediğim işler, akademik kariyer de istemiyorum. bölümdeki son 2 yılımda yoğunlukla finansla ve istatistikle alakalı dersler aldım, dolayısıyla finans sektöründe veya istatistiksel analiz yapabileceğim bi sektörde çalışmak istiyorum ama asıl istediğim finans sektörüne atılmak zaten bu nedenle şu sıralar avrupada bazı okullara finans ve ekonomi alanlarında yüksek lisans başvuruları yapıyorum. bunların sonuçları da haziran ortalarında belli olucak. o süre zarfına kadar da bi firmada deneyimim olsun istemiştim sadece. bazı arkadaşlar parayı ilk etapta önemseme falan demişler, ben zaten yazıda parayı şimdilik 2. plana attığımı belirtmiştim. bazı arkadaşlar da 2-3 ay maaş almicam gibi bişi anlamışlar ama yok öle bişi. yine yazı da belirttiğim gibi, 2-3 aylık süre zarfında yani maaş bağlamaya karar verecekleri zamana kadar beraber yapığımız projeler başına ücret alacağımı söylediler ve türk hava yollarındaki vereceğim spss derslerinden de para alacağımı söylediler. hiç para alamayacak olsam zaten çalışmam açıkçası. şu an bile haftasonları bi düğün salonunda güvenlik görevlisi olarak çalışıp kazanıyorum harçlığımı. kimseye asla bedavaya vermem emeğimi. yani bu konudaki yanlış anlaşılmaları bi kaldıralım ortadan.
askerlik mevzusuna gelince, mezun olduğum gibi yapmak istemiyorum açıkçası, ilerde de paralı yapmak istiyorum, zaten yurtdışına gitme nedenlerimden bir tanesi de budur, her ne kadar asıl nedeni bu olmasa da. ama lütfen siz buna takılmayın.
hedeflerim küçük değil tabiki de. ama önceliklik hedefim yurtdışında finans/ekonomi üzerine bi master yapmak. bu gerçekleşene dek de ciddi bi firmada deneyim edinmek.
kariyernet, yenibiriş ve secretcv gbi sitelerin hepsinde cv'm mevcut, sürekli takip ediyorum oraları.

şu iş mevzusuna gelince de, aramadılar bugün de, vazgeçtim ben de, çok ciddiyetsizler açıkçası, bazı arkadaşlar küçük bi firma olabilceğinden falan bahsetmişler, bi sakatlık olmayabilir demişler, evet olmayabilir ama küçük de olsa bi ciddiyet olmalıydı, bu beni bugün iyiden iyiye irrite etti açıkçası. dolandırıcının bile bi ciddiyeti olur, dolandırmak için ciddiye alır işini yani, bu adamlar dolandırıcı bile olamazlar bence, buna karar verdim bugün. her neyse işte bi sakatlık verdır veya yoktur, vazgeçtim arkadaşlar.

bunların dışında her ne tavsiyeniz olursa olsun dinlemeye hazırım, tecrübelerinizi, bildiklerinizi paylaşmanız yeterli. hepinize teşekkürler ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

gideceksen bile tek başına gitme bir iki arkadaşın dışarıda seni beklesin filan başına gelebilecek en kötü şey sağlığına zarar gelmesi olur.hani bazıları çok abartıyorsunuz diyebilir fakat medyada öyle korkunç olaylar anlatılıyor ki insan ister istemez böyle şeyleri düşünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Kardeşim, böyle ne idüğü belirsiz adamın ve kadının işine girilmez. Ne ki bu kadar gizem?
Sen beni dinle.
Ararlarsa yok arkadaş, çalışmıyorum sizinle de(bak bir işe girmeden seni işe almak isteyenlere hayır deme eğitimi yapmış olursun, sakın küçümseme, bizim yetişme tarzımızdan mıdır, genetikten midir, öyle hele yeni mezun adamın HAYIR demesi zordur, zaten o yüzden yeni mezun çocukların etinden, sütünden, kemiğinden yararlanmak adetidir bizim ahlaksız patronlarımızın). Arada bir-iki arkadaş organ falan demiş ya, vallahi olur mu, oılur. Akıllı ol. Daha adam gibi işlere başvur. Kastırma bu kadar,ilk önüne çıkan işe atlama. İlk işine girmeden önce becerbilirsen mümkün olduğu kadar çok iş görüşmesi yap. Heee, sana bunu diyen bendeniz Kadıköy Anadolu Lisesi ve İTÜ Kimya Mühendisliği mezunuyum, 31 Ocak'ta işten kovuldum, evde oturup tercüme işleri yapıyorum. İş aramıyorum, arasam da bulamayacağım çünkü. Ve bulsam da 38 yaşıma kadar yeter sömürdüler beni kardeşim, gittiği yere kadar böyle devam. Yani hayata atılmak üzere olan sana tavsiyem özellikle iş konusunda vereceğin kararı çok ince ele, sık doku. Çünkü bu düzenin dişlilerine nasıl olsa kendini kaptıracaksın, kaptırdıktan sonra da nasıl olsa o düzen seni oradan oraya vuracak. Bari ilk gireceğin işin sana mümkün olduğu kadar çok şey öğretsin, verebiliyorsa para da kazandırsın.
Gitme o Ali Sami Yen'in karşısına...

merak etme abi, yukarda diğer arkadaşa verdiğim cevapta açıkladım zaten vazgeçtiğimi, yan ararlarsa aynen dediğin gibi yapıcam, hiç de çekinmicem valla, saol cesaret verdiğin için.
ve çok güzel tavsiyelerde bulunmuşsun, bundan sonra aradığım işlerde çıtayı epey bi yüksek tutucam. illa ki biri olur ve başlarım çalışmaya. dediğin gibi ne kadar çok şey öğrenirsem o kadar iyi olur kariyerim açısından, yani bu tavsiyen de gayet etkiedi beni. yukarıdaki mesajda da ettiğim gibi çok teşekkür ederim valla ne diyim, tüm tavsiyelerinizi kazıyorum aklıma.
vezgeçtiğim için böbreklerin gitme ihtimali de kalktı ortadan bu arada :))
Sosyal ağlarda paylaş

S-H said:

gideceksen bile tek başına gitme bir iki arkadaşın dışarıda seni beklesin filan başına gelebilecek en kötü şey sağlığına zarar gelmesi olur.hani bazıları çok abartıyorsunuz diyebilir fakat medyada öyle korkunç olaylar anlatılıyor ki insan ister istemez böyle şeyleri düşünüyor.

vazgeçtim zaten ya, vazgeçmeseydim de dediğin gibi yapardım valla heralde, böbrek falan dedi bazı arkadaşlar, korkmadım diil ne yalan söliyim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sahasrara said:

yok madjid yanlış anlamışsın, bi zarar gelmez ordan sana işe gir ve hayatına devam et :D

Sıradan insanlara daha üstün biri muamelesi yapınca kafaları karışıyo adsfjasdad ne zavallı insanlar var yazdıklarını bile anlamıyolar

yanlış veya doğru, son mesajın da dahil olmak üzere anladığım hiç bişi yok ya attığın mesajlardan, sadece ben diil, kimsenin herhangi bişi anadığını sanmıyorum...

ayrıca hiç tanımadığın etmediğin, ne yer, ne içer, ne düşünür, ne yapar, hiçbi fikrinin olmadığı insanlar için bu şekilde konuşman iğrenç bişi. kimse senin klavyende "zavallı" kelimesini kodlamanla zavallı olmaz, sen kendini zavallı göstermiş olursun sadece.

şimdi bunları bi kenara bırakalım.

salak ve gerizekalı biri olduğumu düşün, zaten öyle düşünüyor da olabilirsin farketmez, yani nasıl biri olduğumu düşünürsen düşün, umrumda diil çünkü, senden sadece bir gerizekalıya açıklar gibi açıklamanı istiyorum o attığın 2 mesajı da, neymiş olayın/fikrin bi göreyim. varsa kayda değer bişi, oturur düşünür değerlendiririm, daha önce attığın mesajları da unutur teşekkür ederim..
Sosyal ağlarda paylaş

aga güzel demişler,
bak şu kadarını söyliyeyim, bana iş görüşmesinde "mesai var haftada 6 gün çalışıyoru" diyip ek mesai ücreti vermeyecek firmayı feriştahı olsa siliyorum, sonuçta bu kanuni bir hak ve bunda katakulle yapan her şeyde yapar.
Aynı şekilde, sigorta muabbeti yapan firmalarada yapıorm.
Çünkü çok çektim ben, çok büyük firma şu kadar cirolu şu kadar restoranı var aman şöyle böyle, nerdeyse 1 sene boyunca 3-4 ay geç aldık maaşları.

hem motivasyonu kesiliyor adamın
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

aga güzel demişler,
bak şu kadarını söyliyeyim, bana iş görüşmesinde "mesai var haftada 6 gün çalışıyoru" diyip ek mesai ücreti vermeyecek firmayı feriştahı olsa siliyorum, sonuçta bu kanuni bir hak ve bunda katakulle yapan her şeyde yapar.
Aynı şekilde, sigorta muabbeti yapan firmalarada yapıorm.
Çünkü çok çektim ben, çok büyük firma şu kadar cirolu şu kadar restoranı var aman şöyle böyle, nerdeyse 1 sene boyunca 3-4 ay geç aldık maaşları.

hem motivasyonu kesiliyor adamın

yani bu görüşmeye gittiğim heriflerin söylediklerine iyi diyosun ha? aslında ben de gayet iyi bulmuştum, hala da buluyorum gerçi, proje başına ücretimi alacaktım ve verdiğim derslerden de ücretimi alacaktım. ama olmadı işte :)
sen de farklı bi açıdan baktın gerçekten, yani hedefi yüksek tutup, büyük firmalara giricem diye düşünürken, asıl tecavüz edecek kişilerin de onlar olabileceğinden bahsettin. görmüş yaşamışsın belli, hak da veriyorum sana, en büyük firmalar en kapitalist olanlardır. ama işte isim önemli aga, daha önce nerde çalıştın diye tecrübesini yokluyorlar insanların iş görüşmelerinde. ama bi de şu var, her büyük, isim yapmış firma da aynı ahlaka ve mantaliteye sahip diil. bakalım işte bekleyip görcez.
Sosyal ağlarda paylaş

bayan güzel idiyse git bence. ama değildiyse:
bu tür işler genelde farklı yürür. "Maaşın 2-3 ay" demelerinden itibaren batırmışlar olayı en başından. Ek ücret dedikleri şeyi ise genelde alamazsın. Çünkü şöyle bir düşünce olur "maaşı erteletebildiğimiz adama para vermeyi de erteleyebiliriz". Veya daha bi kötüsü arada arada 100 liranın 10 lirasını vererek seni idare etmeye çalışanlar olur. Bir de sürekli hikayeler patlatırlar şöyle dardayız şöyle sıkışığız. He ama ilk görüşmelerinde adamların işi çok iyidir genelde.

Güzel deneyim olurdu da deme boşuna. İş denilen şey karşılığını alabiliyorsan iş olur. Karşılığı yoksa amelelik, enayilik dediğimiz durumlara girmiş oluyoruz. Ben çok girdim bu durumlara şahsen :D Deneyim olmadı mı? oldu, ama iş ile alakası yoktu deneyimin :D Bir süre sonra yol paranı bile denkleştiremeyince deneyimin gerçekten bir önemi kalmıyor.
Şahsen benim bir iş konusunda uzak durduğum konular şunlar:
-Sigorta yapılmayacaksa, VEYA yapaCAĞIZ diyorlarsa. (yapılmayacağı anlamına gelir.)
-Maaş en başından konuşulmamışsa, maaş normalden az ise
-Adamlar, içerisinde para konusu geçen bir hikaye anlatıyorlarsa (bil ki seni tavlamaya çalışıyorlar)
-"Şimdi az maaşla başlayalım işimiz olursa daha yüksek maaşla devam" ederizler,
-İş saatleri belli değil veya iş saatimi doldurduğum an işten çıkmam adamlara batıyorsa
ve aklıma gelmeyen bir çok sebeplerden ötürü o şirketten uzak dururum ben :P :D

He istisnalar yokmudur? İllaki, ama adı üstünde istisna :P
Sosyal ağlarda paylaş

maaş konusu dışında görülmedik şeyler değil anlattıkların. var böyle hayalet (kimlerle çalıştığı, ne hizmet verdiği, reklamının yapılmasını ya da adının duyulmasını istemeyen) firmalar ve genelde güzel para kazanırlar. tabii bu dışarıya karşı böyle olmalı, çalışanlarına karşı değil. bu adamlar fatura keserler mi, kanunen var olan bir firma mıdır asıl sorular bu olmalı.

madem yeni mezunsun bir süre maceraya atılacak vaktin vardır herhalde. tabii kendini kullandırtmadan ve gayet uyanık olarak bunu yapman gerekir. "ben bordromu masanın üstünde görmek istiyorum arkadaş" diyeceksin.z
Sosyal ağlarda paylaş

gidebiliyosan yurt dışına git. orda da kal dönmene gerek olmayacak bi süre sonra muhtemelen(gittiğin yere göre değişir tabi bu durum).

ha olurda gidemezsen o zaman bankaların MT sınavlarına giriyosun direk. onun dışında KPSS çalış iyice ona kas, devlette iyi bi kuruma girersen hem iyi para alır hem de kebap yaparsın.

benim sana önerebileceklerim bunlar.
ha yurt dışına gidemez ve iş bulamazsan bi süre, çok kastırma askerliği çıkar aradan çünkü işi askerlik yüzünden bulamıyor olacaksın %95.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...