Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni Aşkım..(Allahım bu ne güzelliktir..)

Angelica

Öne çıkan mesajlar

The Arabian Horse

The oldest breed of horse, Arabians are the only true purebred in the equine world. They have played a significant role in the history of man and horse, and will continue to provide enjoyment and companionship for years to come through the work of national and global organizations dedicated to the promotion and preservation of the breed.

There are several characteristics that set the Arabian horse apart from other breeds, the most noticeable being their face. "The Arabian's head has a characteristic dished profile with a prominent eye, large nostrils and small teacup muzzle (Byford, et al. Origination of the Arabian Breed)."

Arabians compete in racing, cattle and ranch work, and pleasure trail riding. Due to their friendly nature and willingness to work, Arabians are a popular choice for instructional programs and therapeutic riding (International Arabian Horse Association). Arabians become devoted companions, a testament to their long history of importance in the people's lives they share.

In ancient days, the Arabian was bred for war. Endurance to survive the harsh desert conditions of the Arabian peninsula and the speed to carry a warrior swiftly against his foe.

Now that same Arabian that left hoofprints in the sands of legend, has come riding through time once more. The horse that carried Alexander the Great on his conquest of the old world, continues to prove itself in our day. Arabian racing is the newest, most exciting and fastest growing segment of the Sport of Kings. On tracks around the world, these swift and magnificent purebred Arabians are capturing the attention and imagination of a large and growing public.

Until recently, the Arabian breed has been better known for its performance in shows and in endurance events, like the annual 100 mile Tevis cup, in which an Arabian usually wins against all other breeds, including Thoroughbreds. The Arabian is the original race horse.

When the English breeders wanted to add speed and endurance to their horses, they turned to the Arabian. The result was the Thoroughbred. But the Arabian was the source, its blood and spirit created the Sport of Kings.

In the last several years, Arabian racing has grown at a remarkable rate. More and more Arabian owners and breeders are entering the sport. Fascination with the Arabian has increased the number of racing events, the number of people at the track, especially at such thrilling festive contests as the Arabian Cup Championships and the Darley Awards, where the top horses in the world compete. Millions of new Arabian racing aficionados are betting on their favorites, and purses for winning owners are growing in pace. The Arabian brings to the Sport of Kings a certain timeless spirit that is both unique and compelling.

To see them run is to experience something old and enduring, but absolutely new each time. It is to witness perfection in motion. For spectators, fans, owners and corporate sponsors of racing events, the world of the Arabian offers racing at its best.

--------------------------------------------------------------------------------

Arabian Horse Facts »

• All pure bred Arabians are said to have descended from five mares.

• The Arab is unusual-they differ from most other horses because they have 19 instead of 18 pairs of ribs.

Height: 14-15 hands.

Color: Most often bay, chestnut, brown, or black.

Personality: Famous for it's intelligence and lively nature as much as for its loyalty and love of human company. Fast and of great endurance.[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

Bu savaşın tek galipleri kudretli insanlar olmalıdır. Kara Taht İmparatorluğu ve Lordu ElNor Daermon
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ardeth, 07 Şubat 2003 22:02 tarihinde demiş ki:
Ya arabaları neden seversiniz ne bilim şöyle safkan bi arap atına binmek simsiyah çok daha gurur verici. Hem arabanın içinden kılıçta kullanamazsınki

buna koskocaman +1 çekiyorum[hline]So many jobs, so little time.

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 07 Şubat 2003 22:10 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Sağolasın :) Şimdi bulabildiğim en güzel resmide koymaya çalışıyorum ( daha doğrusu en güzel resmi bulmaya çalışıyorum)[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

Bu savaşın tek galipleri kudretli insanlar olmalıdır. Kara Taht İmparatorluğu ve Lordu ElNor Daermon
Sosyal ağlarda paylaş

Tıklayın

ps: değiştirdim bidaha deniyin

Başka bişey diyemiyorum zaten[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

[Bu mesaj Ardeth tarafından 07 Şubat 2003 22:24 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Ardeth tarafından 07 Şubat 2003 22:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Nereye ferrarri konservesinin simgesimi olcak o at be ferrarri birak simgesi toynağı bile olamaz o atın.[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

[Bu mesaj Ardeth tarafından 07 Şubat 2003 22:34 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Kılıcım nerde benim?[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

Sosyal ağlarda paylaş

Hmm

*!saysammı diyer acaba düşünür*

Ardeth'in mytharriadan ayrılmadan önce kaydedilen son tablosu(neden bunu söylüyorum pol ve hatta rp pol serverında skill kasmak için kaç gün gözüm kanlı oturdum :))

GM backstabbing
GM fencing
master tactics
master parry
journeyman cartography
'' poisoning....[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

Sosyal ağlarda paylaş

Aha tabi bide 70 civarı disguiseı unutmamak lazım en çok o işime yaradı :p[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

Sosyal ağlarda paylaş

Asalet
Korku
Güzellik
Özgürlük
Dayanıklılık

[hline]''Eğer o her kimki canavarlarla savaşıyorsa dikkat etmelidir yoksa kendiside bir canavara dönüşebilir. Ve eğer o kişi karanlığın derinliklerine uzun süre bakarsa; karanlık onun kalbinin içine yansır.'' - Friedrich Nietzsche

Sosyal ağlarda paylaş

ardeth, ilk at güzelmiş.
ama ben mustang tarzı bir at istiyorum. Şöyle uçsuz bucaksız diyarlarda özgürce koşan, arkadaşlarıyla nehirlerden geçen, ormanlarda koşuşturan, delice, arkasına hiç bakmadan hayatı yaşayan atları istiyorum.

(tamam yatmaya gidiyorum ben...)[hline]Ardeth, 07 Şubat 2003 22:02 tarihinde demiş ki:
Ya arabaları neden seversiniz ne bilim şöyle safkan bi arap atına binmek simsiyah çok daha gurur verici. Hem arabanın içinden kılıçta kullanamazsınki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada need for speed 2deki arabaların resimlerini bulup koyabilir mi birileri?[hline]Ardeth, 07 Şubat 2003 22:02 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Angelica, 07 Şubat 2003 20:57 tarihinde demiş ki:
Bişey sölemeyi unutmuşum resmini gördüğünüz araba
BMW 7 seriyle eş tutulmaktadır.
Vw diye küçümsemeyin..

Vw diye kucumsemeyin mi..? En kaliteli araba markalarindan birinden bahsediyoruz arkadaslar.. Tamam ferrari, mercedes falan var ama bence Vw de gayet basarili eserler cikaran bir firma..

Stigmata..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...