Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aile imamlığımız resmen başladı

saturn

Öne çıkan mesajlar

kermit said:

Suark said:

Bunun esas amacı şu : din adı altında yalan yanlış hurafeler varya, aile içinde bunların kullanımlarına engel olmak vs.

this.
sağda solda gezen o kadar aptal adamlar varki kendini imam zannedip sağda solda vaaz veren
kot pantolon giymeye bile haram diyen adamlar. sen bunu bi imama sorduğunda daha mantıklı bi cevap alırsın.

ya hep aynı şey. gerçek müslüman onlar değil, gerçek insan haklarına saygı, özgürlük bu değil falan. her gün sayısız nefret söylemi ve eşitliğe ters açıklamalar okuyoruz gazetelerden. isimlere baktığımızda devlet kurumlarından insanlar da görmüyor muyuz? nerede aptal olmayan, her düşünceye eşit mesafede insanlar? devletin kurumlarında mı, diyanette mi? ben buna neden inanayım?
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Pardon da imama o kadar çok soru soruyorsan sende bir hata var demektir. Bugüne kadar kaç kere imama birşey sormak için camiye gittin?
balon said:

Absolut said:

İyide zaten camiye gittiğimizde ordaki imam her türlğ yardımcı oluyordu yani her eve belirli bir imam atamaya gerek yoktu ki.

Benim için gerek var, devamlı camiye gitme zorundalığında kalmak istemiyorum . Senin için gerek yoksa bildirirsin, zorla dayatmak yok hoş.

Müslüman adamsan sorarsın. Dinini araştırıyorsan sorarsın. Merak etmiyorsan sormazsın. Devamlı yakınlarımda bi yerde soru sorabileceğim birileri olsun isterim, çok zor da kalınca alo fetvayı arıyorum. Böylece onlarla da uğraşmıyorum.

Siz bahanelerinizden vazgeçin bence,

Laikliğe şart getiren bu ülke rejimi, kendi elleriyle dinleri yönetmek isteyerek te zamanında zaten laikliğe son verdi.

Hangi laiklik? Ben kafamda çok düşünüyorum bu soruyu. Devletin din ve devlet işlerini birbirinden ayrılacaktır desin, sonra gitsin Diyanet İşleri Başkanlığını kursun.

İşe ordan başlayın.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Absolut said:

İyide zaten camiye gittiğimizde ordaki imam her türlğ yardımcı oluyordu yani her eve belirli bir imam atamaya gerek yoktu ki.

Benim için gerek var, devamlı camiye gitme zorundalığında kalmak istemiyorum . Senin için gerek yoksa bildirirsin, zorla dayatmak yok hoş.

sen birilerine birşeyler sorarak mı öğreniyorsun hep
Sosyal ağlarda paylaş

imama soru sormaya hiç gerek yok. zilyon tane ilmihal var kitapçılardan temin edilir okunur. imama kalkıp da islam fesefesi ile ilgili soru sorulmaz zaten, fıkıh ile ilgili sorular sorulur. ilmihali okur kendine uygun cevabı bulursun. bulamazsan içtihat yapar ekstra sevap kazanırsın. imamlara toplu namaz dışında hiç gerek yok
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
kermit said:

işinize gelirse
ben kapımı çalan imama destekciyim gelsin çayımı içsin memnun kalırım.
istemeyen ülkeyi terkedebilir. uçak biletleri ucuzlamış diye duydum

Bu tavır iğrendiriyor beni. 10 yıllık temiz sicilimi bozmaktan çekinmesem küfrederdim burada. Neyse ama.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

kermit said:

işinize gelirse

Bu tavır iğrendiriyor beni. 10 yıllık temiz sicilimi bozmaktan çekinmesem küfrederdim burada. Neyse ama.

bende sicilimi kabartmaktan çekinmesem ana bacı söverdim sana sen bana küfrettiğinde
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

işinize gelirse

baş örtülüler irana dense ediledik küfür kalmazdı. zaten hep islam ve müslümanlar eziliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuda şimdi hani ağız uzatması, ya da hani geveleme yapmadan son sözümü söyliyeyim ben de.

Bu kurumu Mustafa Kemal Atatürk öncülük ederek kurmuştur. Amacı dini kriterleri, insanların kendi sistemine de zarar vermeden ayrıca doğru düzgün bir şekilde halka duyurmasıyla mevcuttur.

Misyonerlik dini anlatmaysa, her dinde olduğu gibi İslamiyet'te de tebliğ sıfatıyla mevcuttur. Diyanet İşleri'nin her dinin öncü olduğu kurumun dinini anlattığı gibi İslamiyet'i anlatmak gibi bir yükümlülüğü de vardır. Bu amaçla zaten Mustafa Kemal'in öncülüğünde kurulan bir kurumdur.

Devlet yıllardır din ve devlet işlerine müdahale eder, sizin rahatsız olduklarınız dışında daha birsürü konuya da müdahale etmiştir.

Bu noktadan bakarsanız Atatürk, bunları cemaatlerin ya da x kişilerin yapmaları yerine Diyanet'in yapmasını isterdi. Atatürk'ün Diyanet İşlerini açması da dini o kadar sevmemesine rağmen olaya ne noktadan bakabildiğinin ve nasıl geniş bir vizyonu olduğunun göstergesidir sanırım.

O yüzden, şu an ağızda gevelenen laiklik kelimesi bana tatava gelmektedir.

Devlet tarafından açılan dini bir kuruluş görünce gayet hangi laiklik diye sorarım yıllardır ben de.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz senelerdir imamı arayıp gelirmisiniz nikah var, bebek ismi okunacak, mevlüt okunacak vs vs diye eve çağırıyoruz yani bugüne kadar tek bir imamda hayır gelmem demedi. Eğer siz bunu kullanmıyorsanız ve bunu sanki bir yenilikmiş gibi görüyorsanız o zaman size günaydın demek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

işinize gelirse

Hep aynı hikaye hep aynı argüman. Biz biyere gitmiyoruz arkadaşım. Sende gitme.
Sosyal ağlarda paylaş

Hristiyanların, Ateistlerin, Budistlerin, Yahudilerin de evlerine dinlerini ve inanışlarını öğretmek için, herhangi alakasız bir gruba takılıp takılmadıklarından emin olmak için birileri de gidecek mi peki?

Hayır gitmeyecek, bu imam Müslümanlar dışındaki insanların da kapılarını çalacaksa eğer, gidip "Bakın İslam şöyle bir şey, siz neden buna inanmıyorsunuz ki" diye kapı kapı din pazarlamaya falan çalışılacaksa, bu bariz:

Sosyal ağlarda paylaş

bu olay gerçekleşirse haberlerde şunu görmemiz pek gecikmez;
kapına imamız diye gelirler, çayına ilaç atarlar, önce seni memnun edip sonra evdeki değerli eşyaları hacılarlar.

kermit said:

işinize gelirse

ha bu olay şu zihniyetin değil, saf ve masumların başına gelir o ayrı
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Biz senelerdir imamı arayıp gelirmisiniz nikah var, bebek ismi okunacak, mevlüt okunacak vs vs diye eve çağırıyoruz yani bugüne kadar tek bir imamda hayır gelmem demedi. Eğer siz bunu kullanmıyorsanız ve bunu sanki bir yenilikmiş gibi görüyorsanız o zaman size günaydın demek lazım.

Kaç para verdiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Boci said:

Absolut said:

Kaç para verdiniz?

beyninin lobunu seveyim
adam yıllarca okumus etmiş öğrenmiş kuranı falan sonra bedavaya yapmasını bekle bunları.

sende üniversite okudun atıyorum mühendissin
bedavaya inşaat yap.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...