Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aile imamlığımız resmen başladı

saturn

Öne çıkan mesajlar

• Admin
balon said:

DynamicK said:

iyi olurdu da imam disindakiler oyle kolay yetismiyor ki :p

imam kolay mı yetişiyo? İmam-hatip okuyacak, hafız olucak falan? Sınavlara giricek Diyanet'in? Her önüne gelen imam mı oluyo?

Imam olmak icin gereken kriter lise bitirmek.
Muhendis olabilmek icin gereken kriter liseyi bitirmek ustune yaris ati gibi hazirlanip tr de %10 a girip sinavdan yeterli puan almak. yetmedi universite egitimi icin minimum 4+ yil daha harcamak.

yetmedi ise girerken yeni mezun olarak 1000 lira maas onermeleri yoksa her is ilaninda min 3+ yil tecrube aramalari ve askerligini yapmis olman.

ise basladiktan sonra aldigin ciddi sorumluluk bir kenara o kadar okuyup baslangic maasi olarak lise mezunu imamdan daha az kazanacak olman.

ek harcamalar olarak uni sinavini kazanmak icin son 2 yil ortalama yilda 10000 tl harcaniyorsa ve ustune muhendislerin ortalama 5 yilda uniyi bitirdiklerini goz onune alirsak her yil 10000 lira ortalama (butun giderler= ev kirasi, okul harci, ulasim. vb) eklersek...

ayriyetten liseyi bitirip imam olan birisinin 1600 lira maas almaya baslamasi lakin unide okuyan bir muhendislik ogrencisinin bu maasin daha azi ile is teklifleri almaya baslamasi icin daha onunde minimum bir 5 yil olmasini da eklersek

evet imam muhendise nazaran kolay yetisiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

İşte bihaber olmanda burdan kaynaklanıyor. Erenköy'de oturan ben için bir problem olmaz, burda bir baskı oluşturmaz ama mesela şu cihangir miydi neydi o yörelere yerleşen aşırı dinci kesimin üniversite öğrencilerine yada sanatla uğraşan insanlara yaptığı çirkeflik gibi mahallelerde o imamı kapıdan geri çevirenin arkasından konuşurlar. buna da "yok öyle birşey" DİYEMEZSİN çünkü var.

Gene konuşucam bak... ben dinin artık inançtan çok kültürsüz bir ortamda tek sosyalleşme yöntemi olduğuna karar verdim. Ne müzikten, ne sinemadan, ne resimden anlayan; kitap okumayan, bir araya geldiklerinde konuşacak hiçbir şeyi olmayan insanların yaptığı şey dedikodu ve dini muhabbetlerdir. Bu artık sosyal gruplar halini alır kendi içinde ve bu aşırıcılığa ilerler. Çünkü ellerinde ki ortak kominikasyon mevzusu sadece dindir. Sen bu tip adamların olduğu yerde kapına geleni geri çevirirsen mimlenirsin, arkandan dedikodu yapılır ve dışlanırsın. Bu kadar basit. Bunun "yok öyle bişey"'i yok.

.

+1

sivri dilli olmak istemiyorum ama türkiyeyi öyle bir ima ediyorsunzuki sanki paris. sonuçta öyle olan yer sayısı az. imamı kapından nazik bir dille bile çevirsen nasıl bir etiket edineceğin ve sonra ne gibi dışlanmalar şunlar bunlar ...

Diğer bir konu ortak paydada buluşamayanların buluştuğu şey din. ben bu lafı bir adım öteye götürürsem. Eğer aktif ve yapıyorsan sorun yok ama aktif değilsen din senin yerine bazı şeyleri çizmiştir zaten
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

balon said:

DynamicK said:

iyi olurdu da imam disindakiler oyle kolay yetismiyor ki :p

imam kolay mı yetişiyo? İmam-hatip okuyacak, hafız olucak falan? Sınavlara giricek Diyanet'in? Her önüne gelen imam mı oluyo?

Imam olmak icin gereken kriter lise bitirmek.
Muhendis olabilmek icin gereken kriter liseyi bitirmek ustune yaris ati gibi hazirlanip tr de %10 a girip sinavdan yeterli puan almak. yetmedi universite egitimi icin minimum 4+ yil daha harcamak.

yetmedi ise girerken yeni mezun olarak 1000 lira maas onermeleri yoksa her is ilaninda min 3+ yil tecrube aramalari ve askerligini yapmis olman.

ise basladiktan sonra aldigin ciddi sorumluluk bir kenara o kadar okuyup baslangic maasi olarak lise mezunu imamdan daha az kazanacak olman.

ek harcamalar olarak uni sinavini kazanmak icin son 2 yil ortalama yilda 10000 tl harcaniyorsa ve ustune muhendislerin ortalama 5 yilda uniyi bitirdiklerini goz onune alirsak her yil 10000 lira ortalama (butun giderler= ev kirasi, okul harci, ulasim. vb) eklersek...

ayriyetten liseyi bitirip imam olan birisinin 1600 lira maas almaya baslamasi lakin unide okuyan bir muhendislik ogrencisinin bu maasin daha azi ile is teklifleri almaya baslamasi icin daha onunde minimum bir 5 yil olmasini da eklersek

evet imam muhendise nazaran kolay yetisiyor.

Sosyal bölümde okumak varmış, özellikle gazetecilik felam :(
Sosyal ağlarda paylaş

Dyna ilahiyat okumak hiç kolay değil, oraya da at gibi koşturduğun imtihanlara girerek giriyorsun. Tefsir, fıkıh, kelam bilmen lazım.

Onları da geç, çoğu imam-hatip 28 şubat sürecinden önce Fen Liseleriyle eş değer pozitif bilimler veriyordu.

Örnekleri, İmam-Hatip kökenli Mühendisler, Doktorlar, Diş hekimleri. Elbette ki vardır çevrenizde. Ben de o süreçten dolayı İmam-Hatip bıraktım, mühendis oldum. Şu an yine kendi alanımda master yapıyorum. Tercih meselesi böyle şeyler.

Bir alandır ilahiyat, dini ilimler.

İmamlıkla mühendisliğin karşılaştırılması bence saçma. İkisinin de gelirinin yeterince iyi olması gerekiyor, mühendisliğin parası az ben de kabul ediyorum. Hatta keşke vaiz olsaydım falan dediğim de çoktur.

Konu buraya nasıl geldi onu bilmiyorum da.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben once kı sayfalarda dedıgımı gene dıorm arkadaş,
ilahiyat eğitimi yüksek lisans düzeyinde verilmeli. Lisedeki adam ruhani olgunluğa ulaşamaz o yaşta çünkü. Anca akademik bilgi sahibi olur ilahiyat hakkında.

Lisans yapıcan, onun üzerine hakkaten ilgin varsa yüksek lisans yapıcaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ilahiyat eğitimi yüksek lisans düzeyinde verilmeli. Lisedeki adam ruhani olgunluğa ulaşamaz o yaşta çünkü. Anca akademik bilgi sahibi olur ilahiyat hakkında.

kpss li alacaklar devlete. gidipte bir mülakatla adamlar kadrolu olmayacaklar
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Bu arada ben Tekstil Mühendisliği üzerine yüksek lisans yapıyorum lisansım da o, karıştırılmasın diye dip not geçeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

saturn said:

okuyorlarda ne oluyor bir hristiyan,ateist,alevinin hangi derdine çare oluyorlar. ama mühendis hepsine hizmet ediyor.

eheh o zaman felsefeciler de okumasın abi, sosyoloci var psikoloci var ohoooo.
battık o zaman =)

ama mühendise göre kıyas yapıyorsun mühendisler hep döver onu diyorum
Sosyal ağlarda paylaş

karşılaştırılmaz.
Sen kıyasladın diye dedim, kpss yaparsın, girersin havelsana çakarsın yeni mezunn 3.5tl yi sonra bakar imamlar ağzı açık sana.

Bu arada,
aldığı parayla karşılaştırılmaz okunulan bölüm, para için okunulmaz çünkü.
Ben çok sıkıldım bu tarz yorumlardan çünkü ad hominem yapıcam bak
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

karşılaştırılmaz.
Sen kıyasladın diye dedim, kpss yaparsın, girersin havelsana çakarsın yeni mezunn 3.5tl yi sonra bakar imamlar ağzı açık sana.

Bu arada,
aldığı parayla karşılaştırılmaz okunulan bölüm, para için okunulmaz çünkü.
Ben çok sıkıldım bu tarz yorumlardan çünkü ad hominem yapıcam bak

düşündümde ne için çalışıyor bu insanlar acaba
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...